..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"Ýnsanlarýn bazen neye güldüklerini anlamak güçtür." -Dostoyevski
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Ýyileþme > eylül

9 Temmuz 2005
Derin Hikayeler, Kýsa Karþýlaþmalar  
Bölüm 2

eylül

Küçük iken bana nasýl sýmsýký sarýldýðýný hatýrlamaya çalýþtým. Bir türlü hatýrlayamamýþtým öyle bir aný, ama mutlaka olmuþtur diye fýsýldýyordum içimden.

:EFGJ:

Bölüm 2
Geceyi boþ, inþaat halinde bir binada geçirdim. Çimento çuvallarý arasýnda bir oyuk bulup sindim. Yoldan geçen sarhoþlarýn naralarý ve sokak köpeklerinin birbirleriyle boðuþmalarýný korku ile dinleyerek uyukladým. Ertesi gün hiçbir þey olmamýþ gibi okula gittim. Akþam üstü ise eve gidip kardeþimi almayý kararlaþtýrdým içimden. Bizim sokaðýn köþesinden evi gözetledim önce. Annemin çýkmasýný beklemem lazýmdý. Açlýktan guruldayan midem, uykusuz, susuz bekledim. Pencerelere baktým, kardeþimi görebilmeyi umarak. Saatler geçmiþti, eve girmeye karar verdim. Basamaklarý sessizce çýktým. Nefesimi tutmuþtum fakat sessizlikten baþka bir þey duymamýþtým. Kalbim küt küt atýyordu. Kapý hafif aralýktý. Ýyice yaklaþýp o aralýktan içeriyi görmeye çalýþtým. Perdelerin arasýndan sýzan güneþ ýþýnlarýný yere saplanmýþ birer kýlýca benzetmiþtim. O an bu ev bana hiç olmadýðý kadar huzurlu görünmüþtü. Kapýyý yavaþça itip içeriye girdim. Salon bomboþtu. "Yasemin..." diye fýsýltýyla seslendim. Banyonun kapýsýný açtým, çoðunlukla onu oraya kapatýrdý annem. Kimse yoktu. Küçük sandýk odasýna girdim, orada kalýyorduk, kardeþim ve ben. Duvardaki gömme dolabýn kapýlarý sonuna kadar açýktý, içindeki eþyalar her yana daðýlmýþtý. Burada da yoktu. Yatak odasýnýn kapýsýnda durakladým. Ses yoktu. Çýplak ayaklarým yapýþkan bir ýslaklýðýn üzerindeydi. Yere baktým, kýrmýzý bir gölün içindeydim. Kapýyý elimle yavaþça ittim, gözlerimi yerden ayýramýyordum. Annem ve dün gece gördüðüm yabancý adamýn cansýz bedenleri yatmaktaydý. Her yanlarý kan içinde kalmýþtý. Ýçlerinden bu kadar kanýn nasýl çýktýðýný diye düþündüðümü hatýrlýyorum. Gözlerimi onlardan ayýramýyordum, aslýnda bunu yapmak istiyordum ama yapamýyordum. Neden öyle davrandýðýmý bilmiyorum; annemin cansýz bedeni yanýna gidip yere çöktüm. Elimi yüzüne götürüp alnýna dokundum, soðuktu. Cebimden çýkardýðým mendilimle yüzünü sildim. Küçük iken bana nasýl sýmsýký sarýldýðýný hatýrlamaya çalýþtým. Bir türlü hatýrlayamamýþtým öyle bir aný, ama mutlaka olmuþtur diye fýsýldýyordum içimden. Mutlaka sarýlýp öpmüþtür. Buna inanmaya çok ihtiyacým vardý. Yanaklarýmdan süzülen göz yaþlarým annemin yüzüne damlamaktaydý. Belki de bizi nasýl seveceðini bilmiyordu. Bana sebepsiz yere sinirlenir dururdu. Öyle anlarda "Bakma bana öyle!" diye haykýrýrdý, sonra daha da sinirlenip tokat atardý yüzüme. Ne kadar ihtiyacým vardý onun bir tek kucaklamasýna... Veremediði sevgisine, sýcaklýðýna çok ihtiyacým vardý... Ne kadar zaman öyle kaldým, farkýnda deðildim. Birden bir aðlama sesi duydum. Sýrtýmý döndüðümde kapý eþiðinde Yasemini gördüm. Ayaða kalkýp ona yöneldim. Kucaðýma aldým, yaprak misali titriyordu. Saçlarý tutam tutam yapýþmýþtý ýslak yüzüne. Tekrar salona döndüm. Kanlý ayak izlerim tüm evin içine daðýlmýþtý. Kardeþim boynuma sýmsýký sarýlmýþtý. Ne yapacaðýmý bilemez durumdaydým, aklýmda sadece buradan uzaklaþma fikri vardý. Yaseminin uzun sarý saçlarýný toplayýp gömleðimin ucuyla yüzünü sildim. Ayaða kalkýp kapýya yöneldim. Ardýma son bir defa baktým. Ne yaptým biliyor musun? Yemin ettim; bu kapýnýn ardýnda kalacaktý her þey. Ýçimden yemin ettim, hiç kimsenin bizi üzmesine izin vermeyeceðime dair yemin ettim. Ne beni ne de Yasemini, hiç kimse bizi üzemeyecekti.” “Peki sonra nereye gittin? Ne yaptýn? Nasýl yaþadýn? Yusuf güldü. Ýliklerimi donduran bir kahkahaydý duyduðum. Saatlerdir konuþuyor olmalýydýk. Bir an Yusuf’un içindeki melek ile, bir baþka an ise bedenini ele geçiren þeytan ile yüzleþiyor gibiydim. Nasýl bir kader tekrar karþýlaþmamýzý istemiþti?..
Göz kapaklarým aðýrlaþýyor, oturmaktan her yaným uyuþmuþtu. Bir an Yusuf’un uyumuþ olduðunu sandým, uzun süre sessiz kalmýþtý. Yavaþça ayaða kalkýp pencereye doðru yöneldi. Elindeki silahý masanýn ucuna býrakýp duvara yaslandý. Tekrar güldü, bu kez farklý. Baþýný iki eli arasýna alýp yere çöktü. Kalbim göðsümden fýrlayacakmýþ gibi atmaya baþlamýþtý. Uzanýp tabancayý mý alsam ve bu kabusa son mu versem yoksa beklesem mi diye tereddütler içerisindeydim. Ýçimde bir his durmadan Yusuf’a güvenmemi fýsýldýyordu. Birkaç adým uzaðýmda olan hukuk bürosunun sahibi ve patronum Asým Germine baktým. Baþýndan aldýðý darbeler yüzünden hala baygýn yatmaktaydý. Burasý onun ofisiydi ve Yusuf ile burada karþýlaþmýþtým.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn Ýyileþme kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Gülümseme Çiçeði

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yusuf'un Þarkýlarý
Vurgun
Gecenin Ýçinden Gelen Sesler
Salkým Söðüt Hayat
Ah, Be Hayat!
Ölüm Bana Bu Kadar Yakýn Olmamýþtý - 4
Melek
Delirium
Kelimeleri Terk Etmek Zor
Suskun

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Eylül [Þiir]
Þimdi Aþk [Þiir]
Bir Þey Daha... [Þiir]
Teselli [Þiir]
Hikayeler [Deneme]
Hayat/zaman [Deneme]
Sonu Gelmeden Ýnsanlýðýn [Deneme]
Sayfa Boþ [Deneme]
Yol Bitene Kadar [Deneme]
Ýnsaným Ben [Deneme]

eylül kimdir?

yolcu

Etkilendiði Yazarlar:
insan, hayat

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © eylül, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.