..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"nsan - ite tm sr burada. Bu sr zerinde alyorum, nk kendim de insan olmak istiyorum." -Dostoyevski
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
zEdebiyat - Yazar Portresi - eyll
eyll - eyll
Site i Arama:

Ana Sayfa
  yilik Daima Kazanr (eyll) 10 Temmuz 2023 Yaam 

Hayatta omak. Kabaca: bu filmi ben semedim, iine dtm.

Otobs (eyll) 16 Temmuz 2023 Yaam 

Kimi zaman yolculuk bitmesin diler, an gelir ssz bir kavakta inmek istersin. Hezeyanlarn olur, sebepsiz yere mutlu olursun ve bedenin yolculuu kanksar. Ondan sonrasnda belki umursamazsn.

Kimi Sulayacaksn? (eyll) 26 Austos 2023 Yaam 

Belki hayat telandan ya da yorgunluk, kim bilir, an olur , derin bir uykuda kalmak ister insan. Gzleri kapal, lakin uyank, ylece durmak ve yalnzlnda boulmak ister. Kapatr tm kaplar, perdeleri eker, dncelerden, sorulardan kap saklanacak yer arar. Kendi karanlk snanda ruhunu zgr brakp yitmeyi diler bazen insan.

Nefes (eyll) 3 Nisan 2023 Yaam 

Sylenmeyen, fark edilmeyen, gzard edilenler ihtimali ile paralanyor, blnyor, yok oluyorum. Bir eksik varmasna, bilemediim, bulamadm. Kayp bir paray bulmam gerekirmiesine beyhude bir abann ierisine dp kalyorum. Ah, ben

Bir Masal Szm Var (eyll) 19 Mart 2023 Yzleme 

Masal; masumiyetin, ocukluun, dileklerin, yoksun olduklarn, zaferlerin, umudun

Prologue (eyll) 19 Mart 2023 Yzleme 

Bilmiyorum ya da bilemiyorum, hayattaki her ey ok deiken. Oynak bir gndem oluturulmu, yalanlar, sahte haberler ile. Maynl yolda ilerlemek gibi, adm adm, temkinli. Tad yok nefesin, mecburiyet veya hediye olmu. Seenekler duruma gre ayarlanm, ya da seilen durum olmu.

Ruhun Yaras (eyll) 8 Ocak 2023 Yaam 

Sorgulanm, hatta ok fazla sorgulanm bir balk. Sonras grltl sessizlik. Ar yk olmu sknet ile terbiye edilmi insan. Belki yle veya deil. Sorular ok fazla ve cevaplar yetersiz.

Her ey Bildiin Gibi (eyll) 16 Ekim 2022 Yaam 

Farkl bakp fark grmeye almak lazm. Belki kalp gzyalarnda boulur yine de hayat denen bilmecede umudu grmek var.

Kendini Nasl ldrrsn (eyll) 25 Eyll 2022 Yzleme 

Birok ekli var kendini ldrmenin. lk nce bunu yapmaya karar almak. Uyaraym, tek seenek deil. Trl intiharlar var, misal:

Kum Gibi (eyll) 14 Eyll 2022 Yzleme 

Bir de barsam

Hilik (eyll) 17 Temmuz 2022 Yaam 

Yakalandn bir artmaca, bir komplo teorisi akln bulandrr. Bilmediin ise, kaderinin seni brakt kavakta bir yn semen gerektii. alkalanr tm benliin, ruhun yakarr iinde ve sen duymazsn. Setiini yaarsn.

Tek Bana (eyll) 10 Haziran 2022 Yzleme 

Sanki bir yanlsamann iinden geiyormusun gibi yrmeye devam ediyorsun.

Masallardan Hayat - Tuzak (eyll) 19 Mart 2022 Yzleme 

Hayatta olmak Zaman ile snrlanm dram aksiyon. Bazen pheli derecede sakin, bazen gerilimli, oka ise olaan, iyi kt belli anlayacan. Kabaca: bu filmi ben semedim, iine dtm.

Yazdn Her Cmle (eyll) 15 ubat 2022 Yzleme 

Yazmak, heceleri biriktirmek olur. Kelimeletin anlamn ap gstermek. Derine gmlm hazineyi kazp karmak, sergilemek gibi. Yazmak bambaka bir eylem.

Bir Dnya Kafalar (eyll) 25 Ocak 2022 Yaam 

Hayat dediin

Kafalar (eyll) 17 Ocak 2022 Yaam 

Herkesin bir fikri olabilir, kafa fark.

nsan Ben (eyll) 14 Ocak 2022 Yzleme 

nsanm ben. Seimim deil. nsanm ben, tarihin her sayfasnda varm.

Ruh Kapan (eyll) 8 Ocak 2022 Yaam 

Sorular asl, cevaplar ikiyzl Oysa esas mesele zaman deil. nsan.

Balang ve Son (eyll) 25 Aralk 2021 Yaam 

Mzik biter. Sessizliin ad hayat olur, imdilik. Ksack anlardan ibaret zamanlar. Sesler, yzler, yaamdan kesitler. Hayat biter.

Sessizlik Laneti (eyll) 18 Aralk 2021 Yaam 

Olur da Ak ile uyanrsan

"Gidebilsem... Dlediim, var olduundan bir trl emin olmasam da gitmek istediim, hep mutlu olacam o yere gidebisem..."
Bir kk para mavi gkyz, belki birka kk, beyaz bulut. Bir para sahil, birka dalga, burnumda yosun kokusu. Birka mart l, denizin koyu derinliine den... Bir yudum Ak ve bir yudum daha... Her nefes Ak... Bir yeil orman, glgesinde srlarn sakland. Birka yamur damlas, her birinde mucizeler bekler, Ak yaar stme... Fslt yaylr iime; bam dner, duman duman sarar etrafm ar yalnzlk. Sevgili yalnzlk... Ak.

02.09.2012 15:18:02 Sadece sonsuz Ak 

"Boluksuz Bir Yaz."

Bazen sadece mzik kalr, kelimeler yamur damlas veya rzgarn savurduu toz bulutu gibi basite der, sadece notalar duyarsn. Tm hislerin bir tek duygunun iinde kenetlenir ve o muhteem, inanlmaz zgrlnde kanatlanr ruhun, tekrar almak iin mziin bitmesini beklersin. nemi kalmamtr hayat skntlarnn; geciken faturalarn, denmemi ekstrelerin, olumsuz i grmelerin. Burkulan bileinin arsn, ilacn almay, kahveni imeyi, yemek yemeyi unutup mziin sihrini yaarsn. Hi ama hi nemi kalmaz hayat denen panayrn, tm kalbinle dilediin Ak ile bu ksack molay, iinde saklanp, sonsuza kadar bytrsn... Bazen sylenenleri duymaz, gzlerin anlattklarna inanrsn. Ellerinle iterken iinde hapsolan lklarla sar olursun bazen. arklarn seni ele vermesin diye lal kalr szcklerin, unutursun baklarn, titreyen bedenini, sessiz hkrklarn, unutursun seni ele veren hislerini...

25.06.2011 19:37:18 Hayat 

Yolculuk irin bir kasabann iinden geer. Hava temiz, sessizlik masum ve insanlar bildiklerinden farkl.

Gnln, ya dalarn gizemli glgesine ya da kumsala kendini teslim eden dalgalara vurulur.

ini hoplatan tm bu gzelliklerin sahibi olmak istersin, ok istersin, stelik kendinden tek bir para brakmadan...

Huzurun seni kk bir kasabada beklediini dnr durursun, sana ait olmadn anladn vakte kadar...

Duvarna astn erevelerin iinde anlar ve an'lar acmaszca hapsedersin, unutmamak iin hayallerini...

Bir gn gelir yola kmak iin bir sebebin olur; farkl olan insanlar deilmi, o sensin...

07.01.2011 12:38:31 Sen Herey'sin... 

Hayat, sahnelenmemi bir oyunun provas

Yllar nce, tek sorumluluum ve derdim okul iken Hayat hakknda kafa patlattm hatrlamyorum. Bir an evvel bymek istediimi anmsyorum, hem de acilen bymek...  Etrafma baktmda yzlerde zamann mevsimlerini gryordum ve ocuka bir inan korku ile irkilmeme sebep olurdu - acaba ben, okul formamda tutsak m kalmtm?..   Yal komularmz vard, her sokakta olduu gibi, sanki hayatlar boyunca yal olmulard. Annemin arkadalar vard, bir araya gelip anlam veremediim sohbetlere dalp beni unuturlard, onlar da hep byleydiler diye dnrdm. Parkta bebeklerini dolatran dadlar vard, sanki hep oradaydlar. Bisiklet sren, koan genler. Mezuniyetleri, dnleri, lmleri grdm, inanlmaz sevinler, hznler kaydoldu zihnime. Ben hep ayn yerdeydim.  Snfta kaybolup saklanrdm, duymuyor, grmyordum, sadece mevcuttum, beklemedeydim-zamanm...  Ha, bunu bildiimi hatrlyorum, mevsimimi beklediimi. 
Her naslsa "olmas gerekenler" bende bulunmay semediler - Hayat beni semedi.  Bymeyi beklerken unutulduumu sandmda ucundan kesinden tutunup plak bir kayaya trmanmakla geti hayatmn bir sonraki mevsimi.  Bir an,  sahnelenmemi bir oyunun bir trl bitmek bilmez provalarn seyircisi oluverdiimi anladm. Bunu kabullendim hemen, hatta tat aldm bile syleyebilirim. Bunca yaamlarn arasndan akp gitmi incecik bir duman oluveriimi anladm.  Bana gre, kendimi tttre tttre zgrle kavuturdum. imdi ben hangi mevsimdeyim, diye sorulsa, hala ayn yerde olduumu sylerim, okul formamn iinde...  Orada kalmay istediimden deil, o zaman Hayat'mn mevsimini setiimden.  Aslnda var ya, gzeldi bunu yapabilmek be, klie bir cevap ile: bir daha olsa yine yapardm.  yle bir geriye baktmda, ya da aynadaki bana bakp dnmeme bile gerek olmadan "Hadi oradan Hayat" demekten haz alyorum.   Bunun nasl bir duygu olduunu anlatabilmeyi isterdim lakin bir ekilde anlalabilir sadece, anlatlamaz... 

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | eyll, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.

Bu dosyann son gncelleme tarihi: 30.09.2023 19:06:11