..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Sorularla dolu bir kitap... hiçbir zaman eksiksiz olamaz. -Robert Hamilton
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Eleþtiri > Sinema ve Televizyon > nazlý usta

29 Nisan 2007
Ihlamurlar Altýnda  
nazlý usta
Ihlamurun beklemiþi makbûldür... Ama her þey gibi onun da beklemiþi acý tad verir...

:BFJB:
Malûmunuz... Kanal D’nin artýk “demlenen” dizilerinden oldu Ihlamurlar Altýnda... 2. sezonunu izliyoruz dizinin. Ama konu daha þimdiden nereye gideceðini þaþýrdý...
2005 yýlýnýn Ekim’inde baþladý yanýlmýyorsam. O zamanlar ben de Kanal D’nin kült dizilerinden biri olan “Çemberimde Gül Oya”nýn bitiþine üzülmekteyim. Yeni bir þehre taþýnmýþým, sevgilimden ayrý kalmak zorunda kalmýþým, çok dalga geçsem de eski Türk Filmleri’nin duygularýný hep seven biri olmuþum falan; reklamlarda da diyorlar zaten Türk Filmleri’nin modern zaman hali diye... “Eee güzel dizi bu, izleyelim bari” dedim.
Hay demez olaydým sevgili dostlar. Bir süre sonra dizi beni sardý mý... Ben artýk müptela oldum mu... Her cumayý dört gözle bekliyor muyum... O ara da sevgilimden ayrýlmýþ mýyým tamamen...Beni o dizinin duygularý deðil de baþka ne depreþtirebilir? Resmen aðlama seansý gibiydi dizi saaatleri...
Bu kadar anlattým, övdüm (!) bir özet geçelim bari baþta :
Ýlk bölümlerde Elif sade bir tezgâhtardý, niþanlýsý Yýlmaz ise mevsimlik çalýþan bir iþçi... Gazi Mahallesi’nde hayatlarýný sürdüren bu çiftin mahalleden de bir sürü arkadaþý vardý, sonraki bölümlerde hikâyelerini ayrýntýlý olarak göreceðimiz... Fakat Elif’in gözü yükseklerdeydi. Bir de Yýlmaz’ýn o her zaman memnuniyetsiz bir suratla ortalýkta gezinen annesi Mualla Haným’la kardeþi Fikriye... Fikriye’nin kocasý Cemil içki içiyor, kadýný dövüyor, kýsacasý iyi bir koca deðil. Sonradan da baþýný alýp gidiyor zaten. Bu arada da Yýlmaz’ýn en yakýn arkadaþý Salih eskilerden beri Fikriye’yi sevmekte...
Diðer tarafta ise zengin hayatlar... Ömer Tekiner, Filiz Tekiner kardeþler Elif’in patronlarý, TEKstil’in sahipleri oluyorlar. Bu arada Türk Filmi olacak ya iþte, Ömer de Elif’e aþýk. Tipik zengin erkek fakir kýz modelinden... Tekiner kardeþlerin bir de kumru kumru aþk yapan anne babasý var: Handan Haným’la Erol Bey.
Ýlerleyen bölümlerde Elif’e teklif geliyor, TEKstil’in yeni yüzü oluyor, Yýlmaz bu duruma bozuluyor. Defileler falan yapýldýðý akþam TEKstil maðazasýný basýyor, ortalýðý daðýtýyor, hapse atýlýyor.
Hapiste Kemal Abi’miz var. ( Dizinin belli bir noktasýndan sonraki tek izleme sebebim, mükemmel karizma, daimi aþýk ) Kemal Abi’mizin de oðullarýnýn ölümünün ardýndan psikolojik sorunlar yaþayan karýsý Canan Haným... Hapiste baþta Kemal Abi ve onun yandaþý Ekrem’le takýþan Yýlmaz sonradan onlarla çok yakýnlaþýyor ve bir anda müthiþ bir servete, zenginliðe, dostlara sahip oluyor. ( Zaten hapiste her hayatý kurtulan, kurtaranýna tüm malvarlýðýný gözü kapalý teslim eder (!) )
Eee tabi her bölümde ayrý bir heyecan ayrý olaylar... Ömer Elif’le evlenir. Yýlmaz bunun intikamýný almak için Ömer’in kýzkardeþi Filiz’le birlikte olur. Fakat zamanla onun sandýðý gibi bir kýz olmadýðýný görünce de ona deðer vermeye baþlar, aþýk olur. Sonrasýnda da ilk sezon sonunda, hem Kemal Abi hem Erol Bey hem de Elif ölürler.
Dizi tatile girdiðinde televizyonun baþýnda dumur oldum zaten. “Eee herkes öldü nolcak bundan sonra?” dedim anneme. Bekledik ve gördük : hiçbir þey olmadý.
Dizi o kadar týkandý ki yeni bir eski aile dostu çýktý ortaya : Cem... Bu Cem Filiz’e aþýk oldu, sýrf bu yüzden çocukluk arkadaþý Ömer’i vurdurttu, Yýlmaz’a türlü oyunlar yaptý. Bu arada Filiz’le Yýlmaz da bir ayrýlýp bir barýþtýlar. Sonra Filiz Yýlmaz’dan hamile kaldý. O ara Cem, Filizlerin iflas etmelerini saðlamak için onlarý anlamadýklarý alanlarda iþlere zorladý. Fikriye ile Salih evlendiler. O aralar da Fikriye eski kocasýndan hamileydi, Salih çocuðu kendi çocuðu gibi sahiplendi. Sonra Cemil çok zengin olmuþ biri olarak geri döndü ve Fikriyelerin baþýna bela oldu çocuðum da çocuðum diye...
Senaristler Ömer’in hayatýnýn da çok otlaþtýðýný düþünüp kýzýna yeni bir bakýcý yolladýlar : Rumuz Feride (!) Kemal Abi tüm mirasýný Yýlmaz’a, aynalýya ( Ekrem’e ) ve karýsý Canan’a býraktý. Bu arada da Canan, Yýlmaz’la Filiz’in can dostu oldu, iyileþti.
Ýþte diziyi en son burda býraktým ben. “Yeter ama!” dedim. Yeni nesil Türk Filmi dediniz tamam ama; bu kadar da keriz yerine konmaz ki izleyici. Hele de Yýlmaz karakterini canlandýran Bülent Ýnal’ýn bölüm baþýna 25 bin YTL aldýðýný duyunca daha bir sinirlendim. Biz her bölüm sonunda televizyon karþýsýnda çýldýralým, sen iki yýlda ne insanlarýn yýllarca diþleriyle týrnaklarýyla didinip kazandýðý paralarýn yüzlerce katý para kazan!
Neyse... Bu da apayrý bir tartýþma konusudur, bu yazýnýn amacý baþkaydý, deðil mi? Þimdilerde dostlardan duymaktayým, ( hâlâ býkmadan usanmadan izleyen tanýdýklarým var; yani üzülmesin kimse ) Handan Haným, Ömer’in yine belli belirsiz bir eþ adayý bulmasýna bozuluyormuþ, Cem amacýna ulaþmýþ, Tekinerler iflas etmiþler, Rumuz Feride de herhalde kötü kadýn çýkmýþ. Bu arada Yýlmaz da Filiz’den vazgeçecek artýk ya, onlarýn inþaatýnýn baþýna gelen mimar Aslý’ya “Bekle benim kendimi toparlamamý” demiþ. Bu arada zaten tesadüfün böylesi, Aslý da Canan’ýn çok yakýn dostu çýkmýþtý, zamanýnda fakirmiþ de Kemal Abi okutmuþ onu...
Eee bea kardeþim! Daha neler yapacaksýnýz? Ne kaldý ki? Topu topu Ömer’le Rumuz Feride evlenir Handan’a inat, Cem’in foyasý ortaya çýkar, Cemil daha bir arýza olur Fikriyelerin baþýna ekþir. Ama Filiz’le Yýlmaz ne bok yer diye sormayýn, bi fikrim yok valla... O kadar bölüm izledim, hâlâ kestiremiyorum.
Velhasýl kelam, iþte dizi benim gibi; her bölümünü heyecanla izleyen, her yerde savunuculuðunu yapan, zaman zaman içinde kendini de bulan, çevresindeki herkese izlemeleri yönünde baský uygulayan ve daha bir sürü eylemde bulunan bir izleyicisini bile kaybetti...
Bazý þeyler zamanýnda tatlý tatlý býrakýlmalýdýr, deðil mi? Týpký baþta bir kült olduðundan bahsettiðim Çemberimde Gül Oya’nýn, hikâyenin en güzel yerinde, ihtilâlin ardýndan, hepimizi gözyaþlarýna boðarak veda ettiði gibi...
Demek ki neymiþ? Yeryüzündeki her þeyde olduðu gibi; en sevilen, reyting rekorlarý kýran dizileri de sakýz olmadan bitirebilmeyi bilmek lâzýmmýþ... Tamam, ýhlamur durdukça deðerlenir ama; her þeyin fazla beklemiþi zararlýdýr...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn eleþtiri ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yeni Bir Nefes...
Ýlim de Neymiþ (!)
Dayak
Hepiniz Hepimizdensiniz Aslýnda

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Doðru Nerede [Þiir]
Sorgu [Þiir]
Tek Sen [Þiir]
Zordu [Þiir]
Ýstanbul'da [Þiir]
Ne Deseydim? [Þiir]
Bilirim [Þiir]
Dilsiz Uþak ve Yaratýlan Simetriler [Öykü]
Akýllýlýk ve Delilik Üzerine... [Öykü]
Ýki Bardak Çay [Öykü]

nazlý usta kimdir?

Deðiþken ruh hali deðiþik yazýlar. Bazen iç yakan bir acý, bazen siyasi bir eleþtiri. Günlük hayat gibi. Dünya gibi. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Görünür görünmez her þey... Yaþadýðýmýz, yaþamayý istediðimiz, bir gün yaþamayý hayal ettiðimiz her þey... Bütün ihtimallerden ve çevremde olan, gözüme batan, ayrýntýda kalan herkesten...Her þeyden...

yazardan son gelenler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © nazlý usta, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.