..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
zgrlk sevdas insann bakalarna duyduu sevgidir; g sevdas insann kendine duyduu sevgidir. -Hazlitt
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
zEdebiyat - Politika
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Yaadklarm Yazdm Sadece - 2 -
Ahmet Zeytinci
iir > Yaam

Ben yaadklarm yazdm sadece... Aladmsa, Aladm yazdm, Gldmse, Gldm yazdm. Ben eenleri yazdysam; eenleri hep dnmmdr. Irak'taki zulm yazdysam; Onlar gibi, Geceler boyu mmdr. Bosna, Kosova, Kemir, Karaba; Yazdysam ben bunlar, Hep aklmdadr, Evde var m ekmekleri, unlar... Ben yaadklarm yazdm sadece. Acysa, gzyaysa, Skntysa yaadklarm, Gene de vazg

[DEVAMI]

Arama Motoru

zEdebiyat > nceleme > Politika
 Kldarolu Tayyip Erdoann muhalifi mi, Yoksa, mefhum - U Muhalifi mi?  (Ya Irmak)

Trkiye Bakanlk seiminin ilk turu Cumhur ttifaknn zaferiyle bitti. kinci turda belli ki halk tercihini yine Erdoandan yana yapacak. Ayn 28inde gerekleecek ikinci tur seimlerine az bir zaman kala %5,4 oy alan Sinan Oanda Cumhur ttifakna destek vereceini aklad. On altl masa da yanna mit zda ald. Bu katlmndan sonra, zdan, Kldarolu iin syledii szler sosyal medyada alay konusu oldu Evet, On altl masaclarla Cumhur ttifak arasndaki seim yar tam gaz devam ediyor.
 Sayenizde  (Alp ahin)

Siz dahasn istemediiniz iin, onlarn tekrar dedii olacak Onlar mutluysa, dedeniz de mutlu olacak Beraberinde az biraz sre getikten sonra olaylar da her zaman olduu gibi sakinletirilecek.
 Gorbi de Gitti  (Ahmet Zeytinci)

Doksan ksur senelik (92) bir mr hi de fena deil, ne diyelim topra bol olsun... Bir de tuttular Nobel Bar dl verdiler. Nobel tarafndan verilen dllerin byk bir yzdesi, mutlaka belli lkelerin dayatmas ile kendi beendikleri, sevdikleri adamlara verilir... Ayn Erovizyon ark Yarmasnda ki gibi, bakn aratrn, Mslmanlara verdikleri dl says iki elin parmaklarn gemez...
 eitli Ynleriyle Prof. Dr. Erhan Arkl  (Hakan Yozcu)

Prof Erhan Arkl, gerek siyasette, gerekse de alt alanda ok deneyimli biri. Aratran, reten bir ilim adam. Erhan Arklnn dncelerini, yaptklarn ve yapmak istediklerini anlayabilmek iin her eyden nce onu iyi tanmak gerekir diye dnyorum:
 Irak'n Ekonomik Yaps  (cetinbayatli)

Irak'n ekonomik yapsn oluturan sektrlere deinen bir yaz.
 Efes'li Herostratus ve 'Hukukun stnl lkesi'  (Seval Deniz Karahalilolu)

‘Ben Herostratus. Artemis Tapnan ben yaktm. Benim adm alar boyunca anlacak ama sen Kleon, Efes kentinin ba yargc. Seni kim hatrlayacak? Hayr, sen de beni yargladn iin anlacaksn.’
 srail - Filistin Dmanlnn Tarihesi  (Cemal Zngr)

nsan u soruyu kendisine sorup yaam deerlendirmeli. nsan kz ve olu, akl ve dncesiyle stn bir zellie sahip olduu halde, neden birbirine kar ileri derecede dmanlamaktadr? Bu bir Allah emri midir? Ya da dinlerin uydurduklar gibi Allah'n yazd bir kader midir? Tabi ki bunlarn hibirisi deil. nk tarihsel gerekler ve yaananlar insanlarn ne kadar yalanc, irkef, ikiyzl olduklarn u tarihsel olaylardan reniyoruz.
 anakkale Savalarna Alternatif Bak  (Osman Tamtrk)

anakkale savalarn her kesim kendi adna kulland, kullanyor da. Ben tarafsz ve nesnel bir bak ile inceliyorum
 Yeni (!) Anayasay Kimler stiyor?  (Hulki Can Duru)

Trkiye ve Trk ulusunun Anayasa ile bir sorunu yoktur. Ancak, siyasal partilerin ve bir ok siyasetinin bu balamda ok ciddi sorunlar vardr. te sorunsal aslnda o partilerin ve o kiilerin kendilerini kurtarma ve aklama abalardr.
10 
 Trkiye Solunun Sorgu ve zeletiri Kltr zerine  (Cemal Zngr)

Kitap okumadan kltrl olmak, sosyalizm, marksizm ve diyalektik materyalist felsefeyi doru, gereki ekilde kavramadan sol/sosyalist olmak, derin cahillik deilse sola en byk ktlktr. Arkadana, dostuna, komusuna bir bardak ayn hesabn yapp, sol grnp orta snf burjuva zentisiyle yaamak kimliksiz, kltrsz, snfsz, dejenere bir toplum ve kitle demektir. Bunun sadan daha tehlikeli bir durum olduunu, tm samimi ve deerli sosyalist arkadalarn dikkatine sunulur.
11 
 Son Otuz Yln deolojisi Yeni Muhafazakarlk  (Akakiy Akakiyevi)

Yeni muhafazakar ideolojinin neo-liberal iktisat politikalarnn sonucu olan globalizm ya da kreselleme sreci,btn "azamatiyle"!ftursuzca insanlarn ok byk bir kesimini yoksullatrmaya ve doay tahrip etmeye devam etmektedir.Otuz yldr devam eden bu ykmn karsna kacak herhangi bir ideolojik duru ve alternatif proje ise ufukta gzkmemektedir.
12 
 Amerikal Dostlarmzdan nemli Ricamdr  (Ahmet Zeytinci)

Sayn pek muhterem Sam Amcann ocuklar Baydn Daynn canndan ok sevdii yavrular... Yavrular derken tabi ki genel anlamda byle bir cmle kuruyorum, yoksa bir oklarnz ellili, altml, yetmili yalardasnz... Biliyorum ki sinema sanatnn en youn olarak icra edildii bir numaral lkesiniz... Holywood denen sinema retim merkeziniz hi durmadan alyor. Her konuda filmleri dnya piyasasna pompalyorsunuz. Amenna, buna bir diyeceimiz yok, ancak bilim kurgu filmlerinizde genellikle dnyaya saldrlar oluyor ve dnyalar da hep Amerikallar, Sam Amcann evlatlar olarak siz kurtaryorsunuz. El insaf, biraz mola verin bu dnyay kurtarma iinde...
13 
 Korkut zal'la zel Sylei... Korkut zal; 'zal' ldrdler'  (Orhan TURAN)

Bu zel syleide u balklar yer alr: "Sezer’in “tehdit” algs sylenti" - "Baykal hibir zaman iktidar olamaz" - "Erdoan; Cumhurbakan olmaya mecbursun!" - zal’n lm… - zal ldrld m? "zal dzene omak sokmutu" - "Korkut zal Kimdir?"
14 
 Halktan Para Dilenerek Byk Devlet Olmann Hafiflii  (Cemal Zngr)

Kendi halk yardma muhtaken, halktan ba dilenerek bakasna yardm yapmak, toplumun onuruyla oynamaktr. Bizdeki devlet yneticileri, yardm vb. konularn ne zaman, hangi koullarda yaplacan ya bilmeyecek kadar cahiller veya profesyonel hszdrlar.
15 
 Bilderberg "Eyes Wide Shut"  (Erda Duru)

Komplo teorisyenleri, Bilderberg Grubunun finansal krizleri bilerek kartmak, insanlar srekli olarak gelecek korkusu ve basks altnda tutmak, gncel sorunlarla megul etmek, dnya nfusunun, daha dorusu sradan insanlarn yzde 80'ini laboratuvarlarda retilen hastalklar, uzaktan nlanma, blgesel savalar gibi eitli yntemlerle yok etmek gibi planlar olduunu iddia ediyor.
16 
 Milliyetilik zerine  (Mehmet Sinan Gr)

Milliyetilik nereden geldi? nce ne vard? Nereye gidiyor?
17 
 slami Sosyalizm  (osman demircan)

Ben bir slami sosyalistim. slam’a saygl ama cemaatlemekten, eyhlerin ve dervilerin hegemonyasndan yana olmayan, eriatn sadece birey dzeyinde yaanmas gerektiini savunan, emee ve yaam tarzlarna saygl, hazra konmalara ve emperyalizme kar, laik, demokratik ve hukuk devletini blmeye alanlarn idamndan yana, Trkiye'nin en byk sorununun-Amerika'nn eski savunma bakannn: Trkiye, Trklere braklamayacak kadar deerlidir szne istinaden- Trkleememek olduunu kabul eden, dil, din, rk ve cinsiyet ayrm yapmayan,
18 
 Bizim Parti lene Kadar Tek Bana ktidar  (Ahmet Zeytinci)

Seim meydanlarnda ou zaman dikkatimi ekmitir, adamn karsnda beyz, bilemedin bin kiilik bir topluluk var, atyor ikembeyi kbra'dan.''Biz iktidara gelirsek neler yapacaz neleeeer,'' Otoyollar m istersin, fabrikalar m, her ile niversiteler mi, bir de uzatrlar cmleleri vatandaaaaa, sanki iporta da mal satyor. Seimi kazanp meclise hasbelkader girenleride, tavana ikfte yaptrrlar arada srada(Her zaman deil ha sakn yanl anlamayn). Genel Kurul Salonlarnda uyuklayp rya grenleride ayr. Uyandnda sorarsanz''Memleket iin hayrl ryalar gryordum'' derler... Bu partilerin ounuda ilgin isimleri var. te size aada birka rnek.
19 
 Babai  (Can)

anakkale Belediye Bakan lgr Gkhann gemiten bugne hayat hikayesini merak edenler iin Ylmaz Bier tarafndan Trke yazlm, tarafmdan ufak eklemelerin ve de Almancaya evirisinin yapld bir zgemi. Almanca ve Trke okunabilir.
20 
 Amerika, Suriye'den Neden ekildi?  (Cemal Zngr)

lkel tekniin Orta Dou'da balam olmas, tek tanrl dinler ve peygamberliklerin blgede icad, sanki tm dnyay bunlar yaratmlar. Btn bunlarn bilimsel analizi yerine, idealist vnmeci (oven) rk ve ukala duygunun bilince yerlemesi, blge halknn geri ve cahil kalmasndaki en nemli sebeplerdendir.

1 2 3 4 5 6  Sonraki Sayfa

son eklenenler
Sayenizde
Alp ahin
nceleme > Politika
Gorbi de Gitti
Ahmet Zeytinci
nceleme > Politika

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | , 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.