..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Gerein dili ok yaln. -Euripides
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
zEdebiyat - Sinema ve Televizyon
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Pes Yani
Tayyibe Atay
Eletiri > Trkiye

fakirleelim mi, h!.. olur diyenler parmak kaldrsn, olmaz diyenler sussun!..ben fakirleelim diyenler tarafndaym, he valla!..nk, mrm boyunca altm bu fakirlik denen illete!..yle hoppp deyince vazgeemem!.. yle hayalini falan da kurmuyorum zaten zengin olmann!..at kap bir yerlerden paralar gelse, ylsa nme, say bakalm deseler; sayamam!..saymaya kalksam, matematiim yetmez bu sefer!..biliyorsunuz, bu dersten nal toplayan bi

[DEVAMI]

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Sinema ve Televizyon
 Sinema Kltrel Meselemiz Haline Ne Zaman Gelecek?  (Ya Irmak)

lkemizin kabuk deitirerek gelimeye alt bir dnemdeyiz. ok sancl, skntl bir dneme girdik girmesine ama hepimizin de zerine deni yapmaktan sorumlu olduunu hatrlatmak gerek.
 Trk Sinemasnn Ezberini Bozan Ynetmen  (Ya Irmak)

On sekiz yamdan beri aldm filmleri bilgisayarma kopyalayp bugn devasa bir film arivi sahibi oldum. Yani bugn 43 yandaym ve 17 bine yakn film arivim var...
 Yan Yatt amura Batt Haberleri  (Ahmet Zeytinci)

Ben bu kanallarn haberlerine ''Yan Yatt amura Batt.'' haberleri diyorum. Kedi aaca km, benim kedim deil, vatandan kedisi haliyle, itfaiye tekilat durur mu, hemen olaya mdahil olmu, tabi sonra mutlu son, kedi kurtarlm. Kediyi kurtaran itfaiyeciler gnn kahraman... Kedi kendini kurtaran itfaiyeci amcalarna miyav miyav ve de miyav diyerek, yanaklarn yalayarak teekkr bile etmi. Ha bu arada Gney de bir yerde ormanlarmz yanyormu, sonra baka bir haber, atma da askerimiz ehit olmu, be askerimiz yaralanm, ok da nemli deil bu kanal iin.
 Bizler Beyazcama Gmlrken lkede Neler Oluyor  (Ahmet Zeytinci)

Bat Dnyas artk pek de televizyon seyretmiyor. Hadi ya televizyon seyretmeden olur mu, demeyin sakn. Bat am artk bunlar, bol bol okuyorlar, bilim ile urayorlar... Ben sabah metroya bindiim zaman karmdaki be kiiden drd cep telefonu ile urarken, btn metroda bir ya da iki kiiyi kitap okurken gryorum ancak... Ne kadar vahim bir durum... Gelimi lkelerin bir ounda televizyona artk aptal kutusu diyorlar, az gelimi lkelerde eitim dzeyi dk insanlarn televizyonlarda, daha fazla zaman geirdiini sylyorlar... Yugoslavyann seneler nce nasl daldna ait yllar nceki bir anekdot gerekten ok manidardr... Mareal Titonun lkesinde Bizler dizilere ve filmlere gmlp televizyon bandan kalkmazken, lke elden gidiyormu ve de gitmi de haberimiz olmam.
 Yasak Ayva Yenir mi  (Ahmet Zeytinci)

Zaman zaman ayvada yenir elmada, ancak bu elmalar ile bu ayvalar farkl sizin de fark ettiiniz gibi. Bir zaman mafyavari dizilerden bkmtk, imdide bunlar. Ya biraz fazla olanlar Dallas Dizisini hatrlarlar. Orada da trl entrikalar, birbirine madik atmalar vard. imdi sk durun, inann bu Yasak Ayva Dizisi, Ben Yasak Ayva diyorum siz anlayn ite Dallasa, orada ki Ceyara rahmet okutur, onlar mumla aratr.
 Jeux D'enfants - Cesaretin Var m Aka?  (rey'an yksel)

Sophie was back in the game! Pure, raw, explosive pleasure! Better than drugs, better than smack! Better than a dope-coke-crack-fix-shit-shoot-sniff-ganja-marijuana-blotter-acid-ecstasy! Better than sex, head, 69, orgies, masturbation, tantrism, Kama Sutra or Thai doggy-style! Better than banana milkshakes! Better than George Lucas's trilogy, the muppets and 2001! Better than Emma Peel, Marilyn, Lara Croft and Cindy Crawford's beauty mark! Better than the B-side to Abbey Road, Jimmy Hendrix and the first man on the moon! Space Mountain, Santa Claus, Bill Gates' fortune, the Dalai Lama, Lazarus raised from the dead! Schwarzenegger's testosterone shots, Pam Anderson's lips! Woodstock, raves... Better than Sade, Rimbaud, Morrison and Castaneda! Better than freedom, better than life!
 The Man Who Wasnt There 2001 (Orada Olmayan Adam)  (Ya Irmak)

Gzle grlemeyen bir quantum parac ile kimsenin grmedii bir berber arasnda ilinti kuran Coen Kardelerin, Ed Cranee bitikleri rol mutlak deil, bir film-noir gereksinimindendir herhalde nk kaderimizin fonksiyonunun karanlk ya da aydnlk yzlerce olaslktan birine kmesinde tercihlerimizin ve ftratlarmzn da etkisini yadsya bilir miyiz?
 it Filminin Dndrdkleri (Rabbit - Proof Fence 2003)  (Ya Irmak)

Beyazperdeye gerek bir hayat hikayesinden aktarlan filmin kitabn ne zaman okudum hatrlamyorum. Dn gece uykum kat, srf uykum gelsin diye seyrettiim filmi iki kere arka arkaya not alarak seyrettim. Bir baktm tam 4 sayfa el yazmla not almm Filmin de kitabn da zerimde etkisini yadrgamyorum, ancak bu tatl kzn hikayesi gerekten insann yreini burkuyor
 klimler / Film Eletirisi  (osman tatl)

Kadn erkek ilikileri beklentilerin kurban olma yolunda ilerliyor. ki farkl dnyadan, iki farkl yrekten ve farkl corafyalardan gelip, yola kanlarn aralarndaki, beklenti snrlarn kaldramamalar felaketleri oluyor. nk corafyalarda iklimler farkl yaanr ve kendine zg bir rts vardr.
10 
 Kurtlar Vadisi  (ESRA BAYKAL)

“Sonunu dnenin KAHRAMAN olamad vadinin HKAYES...”
11 
 25. Saat Filmi  (Ya Irmak)

ehirler ve insanlar, ancak keder ve ac ile ina olurlar; ama, fakat ve lakin nce tahrip olmas gerekir tpk Anka kuunun kllerinden doabilmesi iin nce yanmas gerektii gibi Keskin durularn iyi kalite politik bir bak asnn, insanlk hallerinin yuvarlak ve yumuak hatlaryla i ie geebildii, baarl bir film olan 25. Saati yllar sonra tekrar seyredip kritiini yapmak ancak bugne nasip oldu
12 
 120 / Film Eletirisi  (osman tatl)

O gece hayatmn en kararsz anlarn yaadm. Bir yandan aresizce silah bekleyen binlerce asker, subay, Sleyman: Harbin tam ortasnda cephesiz kalm her evden bir Sleyman, her evin bir olu, bir babas ve dier yandan hem ocukluklarna doyamam, bahar yaamam fidanlarmz. Hibir ey yapamadan yreimin bir yars, gitmeyin ocuklar, yapmayn diye yalvard, haykrd. Dier yars ise durmayn, koun hemen gidin, dedi"
13 
 Delicatessen - arkteri  (rey'an yksel)

“Hi kimse tamamen kt olamaz; ya onlar artlar kt biri yapmtr ya da kt iler yaptklarn bilmiyorlardr.”
14 
 Scenes Of A Sexual Nature (Ak Manzaralar) Filmi zerine  (Ya Irmak)

Bir okuyucumun ok iyi ve etkilendim dedii ve benim de izleyip fikirlerimi sylememi istedii Ak Manzaralar filmini nihayet ben de izledim. Peki nasld film? Ksaca syleyeyim: ticiydi!
15 
 Bize: "Bol Acl" Ak Ltfen  (Ya Irmak)

Michael Curtizin Casablancasnda, ak insan bakalarna kar daha iyi yapyorsa, daha dierkam klyorsa gerek aktr demiyor muydu? Tutkuyla istemenin dier ad olan akn gerekliini test eden eyin yitirmeyi tercih edebilmek, kar tarafn iyilii iin gerekirse vazgemek gibi bir paradoks olmas, geen yzylda kaldn sandmz akn bir haldi
16 
 Bir Yeilam Emekisi: Cem Erman  (kemal dz)

... konu yedinci sanat..hele birde o yllar.. yani sinemal yllar oluncabize pek laf dmyor: yllarn sinemaya vermi, ancak karln alamam bir sinema emekisinin yannda.bir zamanlarn yakkl jn, barol oyuncusu, sonraki dnemlerin karekter oyuncusu...
17 
 Amistad Filmi ve Trkiyeye Gelen 70 Afrikal Devlet Bakanlar  (Ya Irmak)

Evet, bazlar gerekten zenci doar Kimi, dnyaya gzlerini bir milyarder olarak aar. Annesine muhtaken stat sahibidir kimi, hangi okullara, kolejlere ve niversitelere gidecei bellidir, kimleri ynetecei, kimlerle dostluk edecei ve hatta tm akrabalk ilikilerinin ona neler kazandraca
18 
 Big Eyes (Byk Gzler) 2014 Filmi zerine  (Ya Irmak)

ki insan birbirine balayan bir srr dnn imdi birbirine bu srla smsk balanm iki insandan birinin varl, dierinin yok olmas anlamna geldiini de dnn Peki bu dayanlr bir ey mi?
19 
 Kurtlarn Yavrular  (Ahmet Zeytinci)

Yaynland zamanlarda bir ok tandm soluksuz izlerdi. Dizi iinde ki tiplerinde gerek hayatta belli yerlere gelmi insanlar anmsatt sylenirdi... imdilerde hala tekrarlar oynuyor deiik kanallarda... Tabi bir de zamanmzda benzer dizilerin ptrak gibi ortaya k var. Bunlara da Kurtlarn Yavrular m demek lazm acaba?
20 
 Dnyann Btn Sabahlar (Tous Les Matins Du Monde 1991) Filmi zerine Birka Kelam  (Ya Irmak)

Nedenini bilemiyorum ama ne zaman bir film seyretmek istesem 18 bine yakn film arivimde; seksenli, doksanl ve ikibinli yllara ait filmleri seyretmeyi tercih ediyorum Bu his bilgisayarmn bana oturduumda kendiliinden oluuyor ve hi kimsenin seyretmeyi tercih etmeyecei veya etmek istemeyecei eski filmlere taklp kalyorum.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Sonraki Sayfa

son eklenenler
Trk Sinemasnn Ezberini Bozan Ynetmen
Ya Irmak
Eletiri > Sinema ve Televizyon
Yasak Ayva Yenir mi
Ahmet Zeytinci
Yan Yatt amura Batt Haberleri
Ahmet Zeytinci
Kurtlarn Yavrular
Ahmet Zeytinci
Bize: "Bol Acl" Ak Ltfen
Ya Irmak
Uyusun da Bysn Niiinniii
Ahmet Zeytinci
Big Eyes (Byk Gzler) 2014 Filmi zerine
Ya Irmak
The Black Dahlia 2006 / Cehennem iei
Ya Irmak
25. Saat Filmi
Ya Irmak
Yatakodasnda (In The Bedroom 2001)
Ya Irmak
Yeniden Sev Beni (Reconstruction 2003)
Ya Irmak

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | , 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.