..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Mutlu kle oktur. -Darwin
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Anlar > Simten K. Ata

10 Mays 2007
Benim Kk Kadnm  
Kck yreinde bir sr heyecan ile bembeyaz gelinlii stne giyip, kapsn alan beyaz atl prensine koan bir minik kadndan bahsetmek ne kadar zormu meer.

Simten K. Ata

Kelime bulmak, cmle yaratmak ve hissettiim sevgiyi harflere bindirip sayfaya yklemek ok zormu, sevgi bydke anlatlmas imkansza dnyormu meer. Yazdm her eyi siliyor ve dnmeye alyorum, en uygun en yce kelimeyi semeye alyorum, olmuyor. Yetmiyor…

:BHGD:
Kck yreinde bir sr heyecan ile bembeyaz gelinlii stne giyip, kapsn alan beyaz atl prensine koan bir minik kadndan bahsetmek ne kadar zormu meer.

Kelime bulmak, cmle yaratmak ve hissettiim sevgiyi harflere bindirip sayfaya yklemek ok zormu, sevgi bydke anlatlmas imkansza dnyormu meer. Yazdm her eyi siliyor ve dnmeye alyorum, en uygun en yce kelimeyi semeye alyorum, olmuyor. Yetmiyor…

Canm benim, kk kadnm… Minicik bedeni, kocaman yrei ile ocuk temizliinde ama ergin sorumluluunda iken beni; kanndan yaratp bedeninden ayran, kucana alp, gnlne basan annem. Canm benim, kk kadnm. Her trl yk sanki bir dam gibi srtlamasn benim, bizim iin erkenden renen; mcadelesinde gzyalarna boulmadan ayakta kalmay baaran annem. Kck elleri ile souktan titreye titreye bezlerimi ykayan, evimizi stmak iin belki kovalarca kmr krp yklenip tayan, huzuru bozulmasn diye tm byklerine boyun een. Canm benim, kk kadnm…. Anne, gelin ve byk olmaya alrken ne ocuk olabilen ne de kadn olmak iin frsat olan minicik yrek. Allah’tan sonra ki yaradanm, sebebim ve minicik bedenli kk kadnm.

Ruhunda solan iekleri diriltmenin zorluunu o kadar iyi biliyorum ki ama bildiimi bir trl anlatamyorum. Yzne den her glgede kendimi sorguluyor ve bazen de “keke” diyorum, “ keke ayana ba olmasaydm”, “keke hi olmasaydm”. te isyanm o yzden boyumu ayor, canm benim, kk kadnm.Glen gzlerine bakmaya doyamyorum, hep glsn bana bakarken parlasn, hi snmesin istiyorum. Belki bencilce, bunu da biliyorum ama ne yapaym ben hala bir ocuum.

Kk kadnn kk bebeiyim ben. Bebeinim senin hala, senden baka hi kimsenin kapatamayaca yaralarm oluyor, kanyor ve actyorlar.persen geecek biliyorum, pmeni bekliyorum. Ama persen tm aclarmn geeceine hem sen hem de ben inanmalyz, kk kadnm. Sadece ben inannca olmuyor. Ne kan duruyor ne de kabuk tutuyor.

imdi birlikte yeni bir can yaatyoruz yreklerimizde. Bizimle var olan, hayata tutunmas iin bir sre daha mutlaka yannda olmamz gereken. Uflarn ptmz zaman geirebileceimiz bir kk adam.Bana Anne, sana Anneanne diyen.

Beni var ettiin iin, babama tm anslarn kullandrdn ve iyi baktn iin, kardeimi bana verdiin ve sonrasnda kars ve olu ile dllendirilmeme sebep olduun iin, kocam evladn gibi grdn iin ve oluma sahip olmama yani benimde bir anne olmama neden olduun iin en nemlisi de bence annem olduun iin Teekkr ederim kk kadnma.

Annemsin sen kk kadnm, her ikimiz birlikte byyoruz seninle. Bazen koyun koyuna bazen boaz boaza. Ama hep yan yana, sevgi ile. Sesini duymak, yerini bilmek bir zorunluluk bana. Yanmda olmann verdii huzuru kaybetmeme izin verme, kendine iyi bakmak borcun var bana…Sakn unutma!

SEN SEVYORUM

.Eletiriler & Yorumlar

:: NE ONUR LU BR YAZI
Gnderen: A.OZAN / ISTANBUL/
11 ubat 2008
ine kk kadnlardan tut da Onurlu bir cmleye kadar herey var. En nemlisi , yazan hakikaten ok byk yrekli bir kk kadn . Louisa May Alcott yaamalyd ..

:: ...
Gnderen: Kmuran Esen / Bolu/Trkiye
26 Ocak 2008
" Hani bir kavak aac vardr. Gnn en durgun anlarnda bile kprdar durur yapraklar. te Trk Folklr, kavak yapraklar ile ana yrei arasnda bir iliki kurmu. Ve –ana yrei- demi kavak yapraklarna."( alnt)....Anne iin sylenen her sz, yazlan her yaz gzeldir...Kk bir ocukken iki gnlne annemden ayrlmak bana ok ac vermiti. Oysa, bir annenin yavrusundan ayrlmasnn daha byk ac verdiini , ancak anne olunca anladm....Taaa nerelere gtrd beni yaznz....Zevkle okudum, anlara daldm.Teekkr ederim....Sevgiyle.

:: Anneniz ve anneliiniz hi eksilmesin yaamnzdan
Gnderen: Funda Bilgili / ZMR/Trkiye
1 Temmuz 2007
Anne olunca daha bir anlyor insan anneciinin deerini. Byle derdi benim canm annem. Haklym. Annelik kavram yle yeri doldurulamaz birr deer ki insan yaamnda. Hele ki kadnsa. Kaybedince anneciimi, anneliim bile ila olmad yarama. Ne gzel kk kadnnz yannzda. Sk, smsk sarln ona. Ki yaptnz ok ak satrlarnzda. Ben de sevgimi ve saygm yolluyorum araclnzla... ten, duygusal ve her kelimesi iimi smscak eden bir yaz okudum. Anneniz ve anneliiniz hi eksilmesin yaamnzdan... ************** ok teekkr ederim sevgili Funda,insan kaybetmeden sarlmal sevdiklerine her ne kadar her zaman mmkn olmasa dahi...yi bir evlat ve iyi bir anne olma abasndaym :) ****************

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Otogar Hikayeleri
nyarglarn Glgesinde
Gnlsz Gidiler
Mutluluk Kanlmaz
Dostluk Gnldedir
Kar Tanesi
Nereye Kadar?
Kaybolan Yllar
Yalan
19 Ocak 2007 - Hrant Dink Cinayeti

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Lanet [iir]
Hoyrat [iir]
Baz Anlarmdaym [iir]
Dnme Dolap [iir]
Tualin D [iir]
ehir&da [iir]
Gnebakan [iir]
Hayat Denklemi [iir]
14 ubat yks - 4 [yk]
Pegasos'un Kanatlarnda Yaamak [yk]

Simten K. Ata kimdir?

bence , hayatlarmzn sorumluluunu elimize aldmz andan itibaren , sulayabileceimiz kimse kalmam demektir. Sizce?

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Simten K. Ata, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.