..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bütün sanatlarda insaný þaþýrtan bir yan vardýr. -Alain
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Bilimsel > Ruhbilim > Ahmet Odabaþ

27 Kasým 2014
Selam Ms Li Ben Geldim  
Ahmet Odabaþ
Belki de perde arkasýnda, o diðer rahatsýzlýklardan biri veya birkaçý vardýr.

:AJHG:
Selam MS li… ben geldim
Bir zamanlar, MS ile ilgili bir öneri duymuþtum… diyordu ki, bu rahatsýzlýðýn bilinen tedavisi yok…siz diðer rahatsýzlýklarýnýzý tedavi ettirin. MS ile yaþamaya devam edebilirsiniz. Bazý yüklerden kurtulmak, en azýndan yükünüzü hafifletir.

Bu mesaj olaya uygun….

Önemli veya önemsiz ayrýmý yapmadan, diðer rahatsýzlýklardan kurtulmaya çalýþýn. Ýþin özü bu belki de…

Belki de perde arkasýnda, o diðer rahatsýzlýklardan biri veya birkaçý vardýr.
Boþanma sebeplerini yazsam , hadi caným olur mu, dedirtecek pek çok dava göreceksiniz. Normal yaþamda gülünüp geçilecek pek çok olay geçimsizlik nedeni olarak karþýmýza çýkacaktýr.

Perde arkasýndaki sorun gündemde deðil. Ýþte o gündemde olmayan nedenler, boþanma davalarýnýn arkasýndaki ve belki de MS nin arkasýndaki gizli nedenlerdir.

MS ile boþanma arasýndaki baðlantýdan söz etmiyorum. Bu konuda bir tespit yok. Kiþisel gözlemler var ancak bilimsel bir istatistik deðil.

MS ile depresyonun ayný þey olma iddiasý henüz ispatlanmýþ deðil. Ancak adý ne olursa olsun, boþanma davalarýnýn arkasýnda depresyon aðýr basmaktadýr.
Depresyonun nedeni, sizi þaþýrtabilir.

Varlýðý bilinen veya bilinmeyen cinsel sorunlar depresyon nedeni olabilir. Boþanma davalarýndaki sizi gülümsetecek olaylar, depresyonun sonucu olabilir.

Ezberlenmiþ bir söz… madden ve ruhen anlaþamýyoruz…

Pek çok karar inceledim. Ama hiç, vajina gevþeklik sendromu diye bir geçimsizlik sebebi duymadým. Gizli nedenlerden biri olabilir. Yargýlamanýn konusu bu deðildir ki karara geçsin.
Depresyon klasik boþanma davalarýnýn gizli nedenidir. Burasý pek bilinmez… Yasada boþanma nedeni olarak sayýlmamýþtýr… Madden ve ruhen anlaþmanýzý engelleyen nedir… Bu ayrýntý yargýlamanýn konusu deðil… Uçaðýn kara kutusu gibi …

Gerçekte, çoðu insan, küçük þeylerle mutlu olabilir… hatta olur. Ýzmir Adliyesindeki çocuðu düþünüyorum…. Sanki düðüne gidiyorlar diyordu, boþanma davasýna giren anne ve babasý için.

At ve deve isteyen insanlarýn sayýsý çok deðil….

Biz hep aðacýn gölgesini görürüz…. Ama asýl olan aðacýn kendisidir. (A. Linkoln)
Gelinlerine, potansiyel suçlu gibi saldýran ailenin asýl sorunu, cinsel sorunlarý olan kendi çocuklarý idi.

Çocuðu olmayan adam, bir iki, üç, dört evlilik yapar… yine de çocuðu olmaz. Neden acaba…

Erkekte içki tutkusu aðýr basmaktadýr. Ýç iliþki sarsýntýlý… sorunun yatak odasýnda olabileceði ve kolayca çözülebileceði göz ardý edilir. Aslýnda, bu denli etkili olabileceði bilinmez. Kolayca sözcüðünü, tedavisi var anlamýnda düþünelim… yoksa bakkaldan kibrit almak gibi deðil.

Karý ve koca sigaraya sarýlýr… mutlu deðillerdir. Sigara kaçacak bir yoldur… Ne zamana kadar…. Vücut direncini kýrana kadar. Yeni saðlýk sorunlarý listeye eklenir…

Perde arkasý yada gölge yapan asýl neden bilinmez.

Cesaretini toplayýp psikiatrik destek arayan, bir kýsým sakinleþtirici ile tanýþýr. Kýsa vadede huzur bulur belki, uzun vadede deðiþen bir þey olmaz. Belki de ilacýn olumsuz etkileri görünür.

Konumuz olumsuz tablo çizmek veya moral bozmak deðil.. Aksine, sorunlarýn, görüldüðünden ve sanýldýðýndan daha basit olabileceði, kolayca düzeltilebileceði inancýmýz var. Yemeðin tuz dengesini þeker atarak saðlamaya çalýþamayýz.
24 Kasým 2014 Pazartesi

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn ruhbilim kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Beynimizin Çaresizlik Oyunu
Kendini Baþkasýnýn Yerine Koymak
Doða Düzeni ve Ýnsan
Ms ile Söyleþi
Duygusal Þiddet Nedir?
Hastalýðýn Ýlerlemesi Nasýl Durur
Yanlýþ Anlama Sanatý
Güvendiðim Dallar Elime Geldi
Kaygý ve Zihin Kaydý
Ms Sanýlan Rahatsýzlýk Örnekleri

Yazarýn bilimsel ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Türkiye ve Komþuluk
Bayýndýr
Baþlarken
Neymiþ Biliyor Musun
Atatürk ve Türkiye
Bilirkiþi Raporu
Seçim Barajý
Madem ki Biliyorsun, Neden Öðretmiyorsun
Dna ve Evrim
1982 Anayasasý ve Tutukluluðun Devamý Kararý

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Kukla [Þiir]
1001 Gece Masallarý [Þiir]
Odabaþ Tüm Þiirler [Þiir]
Buluþalým [Þiir]
Kuklacý Amca [Þiir]
Çay Koy Ortak [Þiir]
Çay Koy Ortak [Þiir]
Geliyorum Ortak [Þiir]
Zamanýn Yaptýklarý [Þiir]
Akrabalar [Þiir]

Ahmet Odabaþ kimdir?

1963 Çarþamba/Samsun doðumluyum. Serbest avukat olarak çalýþýyorum. (Ýzmir'de)

Etkilendiði Yazarlar:
Karacaoðlan, Pir Sultan Abdal, Hayyam, O Veli, Aziz Nesin,

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ahmet Odabaþ, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.