..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Tüm insanlýk bir tutkudur; tutku olmadan din, tarih, romanlar, sanat, hepsi etkisiz olurdu. -Balzac
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
ÝzEdebiyat - Ruhbilim
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Kelebek
ergun tekkalmýþ
Þiir > Bireysel

paramparça kuþlarýz dünyanýn tepelerinde ötüþüp duran sahibjn ýslýðýný bekleyen soluk soluða

[DEVAMI]

Arama Motoru

• ÝzEdebiyat > Bilimsel > Ruhbilim
 Pireyi Deve Yapanlar  (Ahmet Zeytinci)

Parmaðýnýza iðne mi battý ya da ekmek keserken býçaðý elinize mi kaçýrdýnýz, ne yapalým sadece elinize kaçýrdýnýz, aklýnýzý kaçýrmadýnýz ya, olur bazen böyle vak'alar, vak'alarý da vak'anüvisler yazar, yani yazardý eskiden þimdi vak'anüvis mi kaldý? Ýlber Ortaylý gibi saðlam tarihçilerimiz var...
 Biliþsel Þemalarýn Dönüþtürülmesiyle Beslenme ve Kilo Arasýndaki Ýliþkinin Ýncelenmesi  (Yaver ARANCIOÐLU)

Bu makale, biliþsel þemalarýn dönüþtürülmesiyle beslenme ve kilo arasýndaki iliþkinin incelenmesini konu almaktadýr. Biliþsel þemalar, bireyin çevresindeki dünyayý anlamak ve anlamlandýrmak için geliþtirdiði biliþsel yapýlar, bilgi örüntüleri anlamýna gelir. Biliþsel þemalar, bireyin algýsýný, yorumunu ve tepkisini etkiler. Biliþsel þemalarýn dönüþtürülmesi, bireyin gerçekçi olmayan, aþýrý veya olumsuz düþüncelerini fark etmesi, sorgulamasý ve alternatif düþüncelerle deðiþtirmesi sürecidir. Biliþsel þemalarýn dönüþtürülmesi, bireyin beslenme ile ilgili tutumlarýný, davranýþlarýný ve duygularýný iyileþtirir. Bu makalede, biliþsel þemalarýn dönüþtürülmesinin beslenme ve kilo arasýndaki iliþkiyi nasýl etkilediði, bu konuda kullanýlan psikolojik yöntemler ve bu yöntemlerin avantajlarý ve dezavantajlarý ele alýnmýþtýr. Makalede ayrýca biliþsel þemalarýn dönüþtürülmesi ile ilgili bir örnek verilmiþ ve adým adým rehberlik edilmiþtir. Anahtar Kelimeler: Biliþsel þemalar, Biliþsel þemalarýn dönüþtürülmesi, Beslenme davranýþý, Kilo kontrolü, Psikolojik yöntemler
 Bazen Kafayý Yer Ýnsan  (Ahmet Zeytinci)

Bazý zaman belgeseller bile kafayý yedirtebiliyor insana. Ceylan kaçýyor, çita ya da jaguar kovalýyor, ''Jaguar arabasý deðil öyle bir hayvan var, billahi var.'' belli yakalayacak, kameramanda onu çekiyor da çekiyor, niye, bizim gibi aslýnda, onlardan çok daha vahþi olan insan seyretsin diye... Bir tanesi de araya girip de þu ceylaný kurtarayým demiyor. Çok daha vahþi dedim de inanmaz gibi oldunuz. Onlar hiç olmazsa bir hayvana takýyor kafayý, yakalýyor karnýný doyuruyor, ya biz, ya insanoðlu, Hiroþima'da bir seferde öldürdük yüz binlerce kiþiyi... Hem de savaþ bitmek üzereyken, teslim olmaya yakýnken çekik gözlüler...
 Uyku Problemi Olanlar  (Ahmet Zeytinci)

Kimileri koyun sayar. Ýyi güzel de koyun sayarak uyuyamýyorsanýz, hayvanlarý çeþitlendirin, derim. Baþka sefer keçi sayýn ya da tavuk horoz cinsi bir þeyler sayýn belki faydasý olur... Yatakta kitap ya da gazete okumak da size fayda saðlayabilir... Olmadý hanýmýnýza ya da çocuklarýnýzýn eline bir masal kitabý verin size okusun. Yok caným artýk, o kadarda deðil dediðinizi duyar gibi oluyorum. Masal illaki çocuklara mý okunur, büyüklerde sever zaman zaman masalý, yabana atmayalým...
 Beynimizin Çaresizlik Oyunu  (Ahmet Odabaþ)

Ve tohumlarýn çimlenmesi üzerine rahatsýzlýðýný unutan adam Kutsalkral da, yasak yiyeceði yediði için, sebepsiz ölen köle, Travma sonrasý stres bozukluklarý Öðrenilmiþ çaresizlik ve kaygý bozukluklarý
 Kendini Baþkasýnýn Yerine Koymak  (Ahmet Odabaþ)

Kendini baþkasýnýn yerine koymak nasýl olur. Sevinci, üzüntüye, acýya, tatlýya her þeye ortak olmak. Film kahramaný ile birlikte, ovalarý, daðlarý, dereleri dolanmak, yüzme bilmediði halde, suda kulaç atmak ve derine dalmak. Karacaoðlan ve Pir Sultan Abdal ile insan sevgisini yaþamak
 Doða Düzeni ve Ýnsan  (Ahmet Odabaþ)

Komoda ejderini dikkatle izleyelim... Yemesi gereken boðaakendisinden çok güçlü... Bir þekilde ona salyasýný bulaþtýrmasý gerekiyor... Küçük bir yara, küçük bir çizik, iri gövdeli, güçlü boðayý , bir zaman sonra güçten düþürür. Hareket edemez hale gelir...ve sonrasý...
 Ms ile Söyleþi  (Ahmet Odabaþ)

Sevgili dostum, Yazdýðým tüm yazýlarýn, tüm þiirlerin, mektuba dahil olduðunu biliyorsun… Her þeyi sorguluyor, mutluluk, üzüntü, korku, özlem… ve aklýna gelen ve gelmeyen bir çok konuda yazýyorum. Kafaný karýþtýrmak istemiyorum aslýnda… seviyorum, özlüyorum… belki de özeti bu, anlattýklarýmýn
 Çocuklarýnýza Sevgi ile Yaklaþýn  (Ahmet Zeytinci)

Bakýn senelerden beri ülkemizde kutlanmakta olan ve de her zaman gurur kaynaðýmýz Mustafa Kemal Atatürk'ün armaðaný, aziz hatýrasý bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramýmýz var ve senelerdir de tüm dünya çocuklarý ile bir þenliðe dönüþtürerek beraber kutluyoruz bu bayramý. Bundan daha güzel ve bizi þereflendiren bir þey olabilir mi? Gelin bakalým siz de gelin zamanýnda düþman olduðumuz ülkelerin çocuklarý; Rum Çocuklarý, Ermeni Çocuklarý, Rus Çocuklarý, Yunan Çocuklarý Suriye Çocuklarý, Irak Çocuklarý. Bizim yüreðimizde hepinizi alacak kadar yer var.
10 
 Kendimizi Sevmek  (Hulki Can Duru)

Þunu çok iyi anlamamýz gerekir: Biz bu dünyaya diðer insanlarý mutlu etmeye, onlara yaltaklanmaya ve yaþantýmýzý onlarýn istediði þekilde sürdürmeye gelmedik. Dolu dolu yaþamak, sevmek, sevilmek, öðrenmek, bilgilenmek, olgunlaþmak ve hayattan keyif almak için geldik. Kendimizi her açýdan tamamlamak, tatmin etmek, sevgimizi ve umutlarýmýzý en derin ve en yoðun þekilde göstermek ve paylaþmak için bu dünyaya geldik. Bu dünyadan ayrýlýrken de beraberimizde götüreceðimiz tek þey umudumuz ve sevgimiz olacaktýr
11 
 Psikopat ve Sosyopat Dolu Bir Dünya  (Ahmet Zeytinci)

Sahte Peygamber, adý her ne ise, mevta olmuþ ve Bursa'da cenazesi defin ediliyor. Hazreti Muhammed sav. den sonra peygamber gelmediðine göre bu adama bu kadar ilgi neden, anlayabilene aþk olsun. Binlerce kadýn ve onun iki üç katý da erkek vatandaþ aðlayýp göz yaþý döküyorlar ki aslýnda bu adam mürtet, yani dinden çýkmýþtýr, kendini peygamber ilan ettiði sebebi ile... Yazýk çok yazýk... Ýmanlarýný bir sorgulasýnlar onun cenazesine giden vatandaþlar...
12 
 Hergün Yeni Bir Senaryo...  (RUTÝL BÝLGÝNER-)

Ben psikolog deðilim ama belki yazmayý sevmemden biraz; þimdi umursanmak insanlar tarafýndan nedir daha doðrusu baðlý ve baðýmlý olmak aynýmý bir iltifat bir mesaja cevap gelmeyince hamen buarkadaþ beni umursamýyormu yok efendim benle resim çektirmedi bunlar umursnama deðil gel geç þeyler bu hayatta bir hedefi güzel bir uðraþýsý olmayan insanlarýn davranýþ biçimleridir sen arkadaþlarýný aileni ve diðer tanýdýklarýný kendi kiþiliðine göre umursuyorsun onlarda dilediði gibi bu sosyal medyada iþi bozdu...
13 
 Gülücüðün Bilimi: Neden Güleriz?  (Duygu Biricik)

Sizce neden güleriz?
14 
 Duygusal Þiddet Nedir?  (Ahmet Odabaþ)

uygusal þiddet nedir? Sürekli eleþtiri, suçlama, tehdit ve zorbalýk davranýþlarýný kapsayan duygusal þiddette aþaðýlama, utandýrma, davranýþlarý, yapmacýk, hileli, rol nitelikli, davranýþlar gibi ince taktikler içerir..
15 
 Ulaþýlan Düþünce  (Selin Araç)

Parçalanan ve yeniden birleþtirilen, vadesi dolmuþ ya da yeni elde edilen.. Olmasý istenen, her karþýlaþmada içinde iz býrakan... "Ben bunu istiyorum" denilebilecekse, kendine kattýklarýn neler ise bunlar akla geliyor ister istemez. Bir huzursuzluk, endiþe, bunalým ve korku yaratan durumla yüzgöz olunduðunda daha önce kendine düþünce anlamýnda hangi sinyalleri verdiysen, yine onlar çýkýyor yoluna.. Baþka türlü bir çözüme inanmak ve ulaþmak zor oluyor. Alýþkanlýk vazgeçilmesi zor bir o kadar da bilindik bir durum.
16 
 Hastalýðýn Ýlerlemesi Nasýl Durur  (Ahmet Odabaþ)

hastalýðýn ilerlemesini durdurmak iddiasý ile, asýl sorunu dikkate almadan, korku tüneli oluþturuluyor. Ýlginç taraflardan biri ise, eþlerle ilgili bir sorunu, eþlerden birine ilaç yüklemesi ile çözmeye çalýþmak. Biri bizi gözetliyor mu yoksa.
17 
 Peregrinus (Eda) Sendromu  (Hulki Can)

Peregrinus Sendromu, ortam veya çevre deðiþtirdiði vakit bir bireyde geçici olarak ortaya çýkan eksensiz davranýþ ve konuþma alýþkanlýðýdýr.
18 
 Metamorfoz Tekniði  (hülya and)

metamorfoz tekniðini anlatan bir çeviri. okuyanlarýn sýkýlmadan bu teknik hakkýnda kýsa bir bilgi edinmesi amacý ile kitaptan çok kýsa bir özet
19 
 Yanlýþ Anlama Sanatý  (Ahmet Odabaþ)

Ms de, Latince den çeviri hatasý var. Orada söz edilen sertlik adale sertliði deðil. Dr Ýna öyle yazmýþtý.
20 
 Güvendiðim Dallar Elime Geldi  (Ahmet Odabaþ)

Beklemediðin kiþiden göreceðin psikolojik þiddet ciddi bir travmadýr beklemediðin darbe. Brütüs gibi. Silahýn isteyerek veya kaza ile patlamasý, MS sanýlan duygusal þiddetin perde arkasý sonucu deðiþtirmez. Burada, duygusal þiddetin istenerek, istenmeden, zorlayýcý nedenlerle iþlenmesi sonucu deðiþtirmez. Bir taþýt ile gidiyorsun

1 2 3 4 5  Sonraki Sayfa

son eklenenler
Günaydýn
SENEM BUTTAN
Bilimsel > Ruhbilim
Nerde Kalmýþtýk
Ahmet Odabaþ
Bilimsel > Ruhbilim
Psikolojik Þiddet
Ahmet Odabaþ
Bilimsel > Ruhbilim
Sistem 11
Bayram Kaya
Bilimsel > Ruhbilim
Olmaz Olmaz
Ahmet Odabaþ
Bilimsel > Ruhbilim

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © , 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.