..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bazen evrende yalnz olduumuzu dnrm, bazen de olmadmz. Her iki durumda da bu dnce beni afallatr. -Arthur C. Clarke
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Karakterler zerine > Ouz Tepe

25 ubat 2015
ans ve Dans (Drdnc Blm)  
Ouz Tepe
Yazdm ilk romandr.

:AEBH:
Drdnc Blm

Ocak 1976

Unkapan kprsne ulamak iin Hali Tersanesinin nnde ki dnemeci alan seyir halinde ki kz gibi 1974 model Renault marka arabann, n koltuunda oturan gen adam, giymi olduu yeil parkesinin cebinden ksa ve ambalaj, kttan ibaret olup gsterisiz durduu halde ad Birinci olan sigara paketini kartarak eline ald. Yars bitmi halde elinde duran sigara paketinin iinden filtresiz olan sigaralardan birini karp yaktktan sonra derin bir nefes ekerek, burnundan brakaca dumann, dar kmas iin oturduu yndeki kapnn camn biraz aralad. Unkapan kprsne vardklar anda, kprden geii de tamamlayarak, aksi istikamete doru seyreden 87 numaral Taksim Edirnekap hattnda yolcu tayan Troleybs grd. Yol kenarnda bulunan direklerin uzantlar sayesinde, havada asl gibi duran elektrik tellerine, arkasndan uzanan iki boynuz gibi kollarn, tellere demesiyle, tellerdeki elektrikle alan, krmz renkli Troleybs, nedense bu gr asndan grd zaman, stndeki koca boynuzlar dnda, byk olan iki far ve kocaman gvdesiyle, hep file benzetirdi. Geen senenin yaz mevsiminde hafta sonlar piknik yapmak iin, 6 senedir evli olduu gzel ei ve dnyalar tatls 3 yandaki olu Aziz ile birlikte gittikleri Glhane parknda bulunan, hayvanat bahesini ziyaret etmeden, eve dnmezlerdi. Hayvanat bahesinde bulunan hayvanlarn arasnda, en ok houna giden hayvan fildi. Sigarasndan bir nefes daha ektikten sonra, Taksim ynne gitmekte olan Troleybsn, tekrar Edirnekapya dnerken Tarla Banda ki dar olan yoldan, yoku aa inip, yokuun sonundaki, ngiltere konsolosluuna doru kan, ksa ama dik yokuun balangcnda ki dnemete, yine troleybsn boynuzlarnn, elektrik tellerinden ayrlp bir anda duracan biliyordu. Daha sonra da Troleybs ofrnn inerek, arkadaki makaralara sarl olan boynuzlara hkmeden elik halatlar yardmyla, boynuzlar yeniden elektrik tellerine dedirip, elik halatlarn da, yeniden makaralara sarlmasn saladktan sonra, Troleybse binerek, tkad trafii de aarak yoluna devam edeceinden de, ad gibi emindi.

Unkapan kprsnn ortalarna doru yaklatklar srada gkyzn rten, tl gibi ince bulutlar grdnde, gndr aralklarla yam olan kar yann da, bir iki gn iinde tekrar balayabileceini, babas retmiti. Bulutlarn arasndan batmak zere olan gnein solgun klar, evlerin damlarnda ve kprnn her iki tarafnda yayalara ayrlan kaldrmlarda bulunan kar tabakasnn zerine yansdnda, stanbul ehrinin; Dnlerinin olduu gn beyaz gelinliini giymi olan einin, yzne yaptrd makyajla prl, prl parlayan yaldzl haline benziyor olduunu, aklndan geiriyordu.

Unkapan kprsnn bitimine yaklatklarnda, kprnn solunda bulunan ve Unkapan semtiyle, Eminn semtini birbirine balayan yolun deniz kenar tarafndaki sebze haline doru bakldnda, sebze halinin ilerisinde, iplikilerin bulunduu ve halat yapp sattklar Zindan han bulunuyordu. Hann arkasnda bulunan, badem, fstk, fndk, kuru zm, keiboynuzu, leblebi ve ekirdein her eidinin bulunup satld kuru yemiiler soka vard.

On be gn nce, evlerine gelen einin ve kendisinin, bykleri ile beraber, kutladklar ylba gecesi iin, oradan kuru yemi aldn hatrlayarak, bitmek zere olan sigarasndan son bir nefes ekip, arabann kl tablasnda sndrd.

Unkapan kprsn geer gemez, saa saparak, Halii de sa taraflarna alarak ve sol taraflarnda kalan Cibali Tekel sigara fabrikasnn nnden devam ederek Eype giden yol zerinde, bir mddet gittikten sonra, Balata geldiklerinde, yolun sol tarafnda bulunan ara sokaa girdiler. Ara sokak iinde arabay park ederek, arabadan indiler.

Arabadan indikten sonra, park etmi olduklar sokakta elli metre kadar ileri doru yryp, sa tarafa dndklerinde, girdikleri sokan, sol tarafnda bulunan katl binann en alt katnda bulunan ve cameknn da, Pandora yazan meyhaneden ieriye girdiler. Dar ve uzun olan meknn ortasnda yanmakta olan kmr sobas duruyordu. Kmr sobasnn n ve arka ksmlarnda sal ve sollu olarak geliigzel konulmu olan, dikili vaziyetteki yksek, geni ve ahap bira flar duruyordu. Bu flarn etrafnda ayakta duran insanlar, flarn zerlerini masa olarak kullanyorlard. Meyhanenin ortasna doru ilerlediklerinde, kmr sobasna yakn ve sol tarafta, ayakta duran, mavi kazakl, orta boylu, uzun sal adam bulunduklar tarafa doru elini kaldrp, kendisini gstermek iin, ayakularna basarak ykselen, gle bir yzle el sallarken:

--- Selim, Selim. Diyerek yar yksek sesle seslendi. Adam fark edip yanna doru ilerlediler. Yanna ulatklarnda her ikisi de ayn anda Merhaba dediler.

--- Selim nerede kaldnz, neden geciktiniz?

--- Galip, Yusuf ge kaldmz sylyor ne diyorsun, sen bu duruma?

--- Ne ge kalmas Selim, ya! Yusufu tanmadn m? Abartyor ite.

--- Ne abartmas yahu, kata buluacaktk, kata geldiinizin farknda msnz?

--- Tamam. Yusuf. Selimle biraz Taksimde dolatk.

--- Yusuf, Galipi az ok tanrsn, sende biliyorsun ki, yalan sylemez.

--- Tamam, tamam Selim anladm. Yediiniz itiiniz sizin olsun, grdklerinizi anlatn bakalm.

--- Ne greceiz ki? Hep ayn eyler. Haksz mym Galip?

--- Ya! Selim. Bakma u Yusufa. Onu bo ver de ne ieceiz? Sen onu syle.

--- Geldiimiz yerde ne itiysek aynsndan devam edelim, Galip.

--- Beylerimiz dolu geldiler demek?

--- Hay, beyine de sana da! Selim gryorsun deil mi, nasl da kskanyor?

--- Galip sor bakalm, Yusuf Beyefendinin kskanl nereden geliyormu?

--- Sahi Yusuf, sen Selim ile beni neden kskanyorsun?

--- Neyinizi kskanacam, sizi kskanmaya kalksam sizi deil de, Ylba gecesi ekilen Milli Piyango biletine be milyon lira isabet eden, Karadenizli adam kskanrdm.

--- Bak, bu konuda sana katlyorum Yusuf. Gerekten bu devirde iyi para deil mi Selim?

--- Haklsn Galip. Adam anslym. Senin piyango biletine ne kadar ikramiye kmt Yusuf?

--- Ge bakalm dalgan Selim, ge bakalm. Bari glmeden syle de Galipte inansn.

--- nanmadm ki zaten. Sen paray bulmu olsaydn yanmzda m olurdun.

--- kiniz de dalganz geerek gln bakalm. Yarn ie gittiimiz zaman vardiya bittiinde kt makinesinden iki ton retim kmadnda, Selim sana barrken, ben de o zaman ikinize de katla, katla gleceime eminim.

--- Sen, o 24 silindirin rulmanlarnn bakmn yapmayp, rulman dattklar zaman gzme grnsen de, sana ok kzmam. Senin hakkndan Galip gelir. Ne de olsa bakm ustas kendisi. O zaman sen kaacak delik arar durursun. Hatta rpc deresinde yzmeye bile balarsn.

--- Niye rpc deresinde yzeyim ki, koskoca Merter dibimizde duruyorken. Oraya kar, E5in karsndan geer, Zeytinburnunda olan evime yryerek giderim. Nasl olsa her gn yryp duruyorum.

--- Selim, bu imdi gle dursun elensin, yarn vardiya da yle bir ey olursa bak seyret o zaman. Ben onu Eski Londra Asfalt zerinden Avrupaya kadar kovalyor muyum, yoksa kovalamyor muyum, sen gr o zaman. Hadi ok konuturdun, Selimle beni uradan Yorgo Efendiyi yanna arp, bize Kulp raksndan smarla da, imeye balayalm. Geldiimizden beri dilimiz damamza yapp kald. Deil mi Selim?

--- Haklsn vallahi Galip, baksana, mezesiyle iki l raksn kendi nne alm, oh ne ala. Hi sormuyor da, siz neden imiyorsunuz diye. Hat ta, hac m oldunuz yoksa? Diye alayc bir ifade ile de olsa, sormuyor. Dedikten sonra, arabada imi olduu sigara paketini kartarak, fnn zerine brakt. Selimin son szlerinden sonra, elini havaya kaldrarak, dier mterileriyle ilgilenen, kr sal omzunun sol tarafndaki bezle ayn renk olan, belinin arkasnda dml olan beyaz nlyle iinin ehli gibi grnen Yorgo Efendiyi yanna ararak, kulp raksn ve onun yannda yenilebilecek mezelerin siparilerini tek, tek verdi. Sipariler geldikten sonra enlenen fnn zerinde Selimin ve Yusufun itikleri sigaralarn dumanlar da, gelii gzel savruluyordu. zerinde bel ksmnn biraz aasnda biten kahverengi deri ceketin altna, ayn renkte boazl kazak giymi olan, yuvarlak yzl, kilolu, her iki kulan kapatacak kadar uzun olan siyah renk salara sahip Galip ustann; Sayla ayn renkte olan gzlerini fnn zerinde gezdirip, yannda bulunan dostlarnn nnde duran kadehlerine kadehini tokuturdu. Galip aralarnda oluan sessizlii bozan ilk kii oldu.

--- Sizlerin samimi dostluunuza inanmasam, u an yannzda olmazdm. Bunu biliyorsunuz deil mi?

--- Galip, bunu Yusufun bildii kadar bende biliyorum. Gerek dostlar, sadece iyi gnlerinde yannda olduklar kadar, kt gnlerinde de, senin yannda olmasn bilenlerdir. Szlerime eminim Yusuf da katlyordur.

--- Katlyorum elbette. Hem de noktasna, virglne kadar katlyorum. Galip, bu nedenle aklama yapmak iin kendini zorlamana gerek yok, biz seni ok iyi anlyoruz.

--- Teekkr ederim, sa olun da insan bazen dostlar bilse bile aklama yapmak ister. nk vefa borcunun ne demek olduunu yaayarak grm olan biriysen, her zaman aklama yapmak istersin. Sizler yrei salam adamlar ktnz. Bugn yapm olduunuz iyiliinizi, mrm boyunca unutamam. zellikle Selimin bu zamana kadar yapt iyilikleri unutmam nankrlk etmi olduum anlamna gelir.

--- Galip iinde art niyet tamayan kim varsa, o adam olma yolunda ilerlemi mesafe kat etmi biri demektir. Bunu sakn unutma Yusuf ayn ey senin iinde geerli.

--- Anladm Selim. Ben Galipi tandmdan beri, onu sevmi olan birisiyim. Zaten kendisi de salam bir adam olduunu bizlere yeri geldiinde kantlamtr. Bu nedenle kendisini aklama yapmak zorunda hissetmesini istemedim. Bugn kendisinin yaad skntnn, yarn br gn sana veya bana gelmeyeceinin garantisi var m? Bence yok. Sence var m? Selim?

--- Yok.

--- Ya, sence var m? Galip

--- Bence de yok.

--- Bunun iin rahat ol Galip. Sence de rahat olmas gerekmiyor mu? Selim?

--- Tabi ki Yusuf, Galipin rahat olmas gerekiyor. Bak Galip; urada sohbetimiz bittikten sonra dar ktmz andan itibaren bamza ne geleceini bilmiyoruz. Sanrm sende bunun farkndasndr. Bamza ne geleceinden daha ok, geldii andan itibaren yanmzda kimin olup olmadnn nemini de bilen insanlarz. Yusufun az nce dedii gibi, bizlere aklama yapmak zorunda deilsin, eer aklama yapmak zorunda seni brakrsak, o zaman bizler sana yanl davranm oluruz. Bunun iin, seninle Taksimden buraya gelene kadar arabann iinde konumadm. Bunu da bilmeni isterim. Bak sonuta, senin skntn hallettik. Bu nedenle de hibir eyi kafana takma, bizler dostun olarak her zaman yannda olacaz.

--- Tamam, tamam. Sizler gibi vefal dostlarm olduu iin kendimi ok ansl hissediyorum. Kadehimi de dostluumuza kaldryorum. Haydi erefe.

--- erefe.

--- erefe.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn karakterler zerine kmesinde bulunan dier yazlar...
ans ve Dans (Sekizinci Blm)
ans ve Dans (Altnc Blm)
ans ve Dans (Onbirinci Blm)
ans ve Dans (Dokuzuncu Blm)
ans ve Dans (kinci Blm)
ans ve Dans
ans ve Dans (nc Blm)
ans ve Dans (Yedinci Blm)
ans ve Dans (Onuncu Blm)
ans ve Dans (Beinci Blm)

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Umudun Ad Var. [yk]
Yaam Park [yk]
Telae Memurluu Snav [Deneme]
Dikmek [Deneme]
Yam Tuttu. [Deneme]
Taklmak [Deneme]
Boyumun lsn Aldm. [Deneme]
Yazdm. [Deneme]
Oyunbozanz. [Deneme]
Bir Sen Kaldn. [Deneme]

Ouz Tepe kimdir?

. . . . .

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Ouz Tepe, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.