..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hata! Klavye bağlı değil. Devam etmek için F11'e basın...
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Sanat ve Sanatçılar > Hakan Yozcu
17 Nisan 2016
Âşık Osman Akçay İle Tanıştık  
Hakan Yozcu
Dışarı masa hazırlamıştı. Bizleri, hanımıyla birlikte güler yüzleriyle kapıda karşıladılar. Çok geçmeden bir araç geldi. Araçtan iki kişi indi. Gelenlerden biri Ardahan Köyü’nden Yalçın’ın çok samimi arkadaşıydı. Yanında ise mahcup, sessiz, sakin ve efendi bir kişi vardı. Elinde kılıfa girmiş bir müzik aleti vardı. Bu da gecenin sürpriziydi. Bu sessiz ve sakin adam Adana Fekeli Aşık Osman Akçay’dan başkası değildi. Ozanlık geleneğinin Türkiye’deki son dönemde yetişen usta aşıklardan biriydi Aşık Osman Akçay.


:BCJG:
     Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Teknik Elemanı olarak görev yapan, sevgili kardeşim Yalçın Arıcı, bizlere unutulmaz bir gece yaşattı. Her şeyden önce hiç beklemediğim böyle bir gece için Yalçın Arıcı’ya ve sevgili eşine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
     Birkaç gün önce Yalçın kardeşim, ailecek bizi evine davet etmişti. Biz de “Allah’tan bir engel olmazsa geliriz” demiştik. İşte dün gece Yalçın Arıcı’nın evindeydik.
     Dışarı masa hazırlamıştı. Bizleri, hanımıyla birlikte güler yüzleriyle kapıda karşıladı. Masaya oturduk. Çok geçmeden bir araç geldi. Araçtan iki kişi indi.
Gelenlerden biri Ardahan Köyü’nden Yalçın’ın çok samimi arkadaşı Niyazi Öğüt’tü. Yanında ise sessiz, sakin, efendi ve çok mahcup bir kişi vardı. Elinde, kılıf içinde saz olduğunu tahmin ettiğim bir müzik aleti vardı. Bu da gecenin sürpriziydi. Bu, sessiz, sakin ve mahcup adam, Adana Fekeli Aşık Osman Akçay’dan başkası değildi.
Ozanlık geleneğinin Türkiye’deki son dönemde yetişen usta Aşıklardan biriydi, Aşık Osman Akçay. Adını, Edebiyatçı olmam gereği, bir iki defa basında okumuştum. Ama doğrusu, ilk defa canlı ve karşımda görmüştüm.
Onlar da masaya geçip oturdular. Birbirimizi yakından tanımaya başladık. Masadakilerin çoğunluğu Adana kökenliydi. Bir de Yalçın’ın İngiltere’den gelen komşuları vardı. Öyle ki onlar da Âşık Geleneğini yakından tanımak için gelmişlerdi.
Yalçın’ın Saygıdeğer Eşi Elvan Hanım, her zamanki gibi maharetlerini göstermiş, sofrayı çok lezzetli ve çok güzel çeşitli yemeklerle donatmıştı. Hem sohbet ediyor, hem de yemeklerimizi yiyorduk.
Âşık Osman Akçay, âşıklık geleneğini anlatıyordu. Nasıl Âşık olduğunu, küçüklükte bu işe merak sardığını, Karacaoğlan gibi Kerem gibi tanınmış Âşıkları okuduğunu, kendini yetiştirip belli bir kıvama geldikten sonra sazını eline alarak âşıklık geleneğine gönül verdiğini, ömrünü bu uğurda harcadığını anlattı.
Kısa zamanda tüm Türkiye’de tanındığını, yurdun neredeyse bütün yerlerini dolaştığını, yurt içinde ve yurt dışında birçok konserlere katıldığını, Âşık Şölenlerine gittiğini, atışmalar yaptığını, aldığı davetlerle düğünlere, önemli günlere, eş ve dost toplantılarına katıldığını belirtti.
Âşıklık tarzı geleneğinin günümüzde nasıl karşılandığını sormam üzerine, “Eskisi kadar değer verilmediğini, yeni neslin bu geleneği artık unuttuğunu, görmediğini, bilmediğini ve bu nedenle de bu tarza yabancı kaldıklarını” söyledi. “Aşıklık Geleneğinin bir eğitim çerçevesi içinde öğretilmesi gerektiğine inanıyorum. Okullara ders olarak konulması lazım. Okullarda, öğrencilere ders olarak verilirse, öğrenciler de bu geleneği yakından tanıyıp sevmiş olurlar. Böylece belki aralarında yeni neslin âşıkları çıkar. Gelenek de böylece sürüp gider. Unutulmaz. Müzik, zaten evrenseldir. Aynı dili konuşur. İnsanda güzel duygular uyandırır. İnsanın ufkunu açar. Bu nedenle önem verilmesi gerekir” diyor.
Devletin artık eskisi kadar Âşıklara değer vermediğini, onlara eskisi kadar sahip çıkmadığını belirtiyor. “Bakınız, devlet bize şu kartı verdi. Sözde bu kart bize bazı yerlerde kolaylık sağlayacak. Müzelerde, otobüslerde, indirim yapılacaktı. Bizi rahatlatacaktı. Ama bu, sözde kaldı. Kartı dikkate dahi alan yok. Elimizde kaldı”
Kendisine TV’lere çıkıp çıkmadığını, buradan destek alıp almadıklarını sordum. “TV’ler bize bir fayda sağlamıyor. Hiçbir geliri de yok. Düşünün İstanbul’dan bir kanal sizi davet ediyor. Ama ne gidiş masrafınızı karşılıyor, ne de size bir ücret veriyor. En fazla bir günlük otel masrafınızı karşılıyor. Otobüs parasını, yemeğinizi ve orada yaptığınız harcamaları ve ulaşım giderlerini siz kendiniz karşılıyorsunuz. Bu da sizin için büyük bir külfet oluyor. Bu nedenle de bizi kurtarmıyor. Ama TRT’ye çıktığımız zaman belli bir ücret alıyoruz. Bunu diğer özel kanallar da yapsa bizim için bir gelir olur” diyor.
“Birkaç gündür KKTC’de olduğunu, daha kimsenin burada olduğunu bilmediğini, o nedenle KKTC’deki TV’lere de çıkmadığını söylüyor. Eğer, bir kanaldan davet alırsa çıkıp, Âşıklık Geleneğini Kıbrıslı Türklere de tanıtmak ve sevdirmek amacıyla çıkabileceğini” söylüyor.
Yemeğin ardından Âşık Osman Akçay, hiç ayrılmadığı, bütünleştiği ve hayatının bir parçası olduğu sazını eline alıp bizlere unutulmaz bir mini konser veriyor. Söylediği türküleri önce hikayesini anlatarak, neden ve nasıl yazdığını söyleyerek türkülerini okuyor. Biz, en çok da “İnternet Gelini” “Evlenemedim, Otelde kaldım işte” türkülerini çok beğendik. Kızının okula giderken onun için yazdığı türküyü o günkü heyecanla söyledi.
Aşık Osman Akçay’ı tanımanız açısından bir sosyal medyada kendi hesabından aldığım kısa bir özgeçmişini vermek istiyorum: “Adana’nın Feke İlçesine bağlı Gürmüze Köyü’nde 1960 yılında doğmuş. Ortaokulu dışarıdan bitirmiş. Seramik döşemeciliği yapıyor.
Yüreğine ilk kez kor ateşler, henüz 10-12 yaşlarında iken gittiği düğünlerdeki sazlı-sözlü şenlikler de düştü. 13-14 yaşlarına gelince, Karacaoğlan’ı, Kerem’i okudu. Saz çalmayı köyünde kendi kendine öğrendi. Üstatlarla tanışınca da ne denli eksik olduğunu kavradı. İncelikleri öğrendi. Hece vezni ile tanıştı. 22 yaşına geldiğinde ise sahneye çıkmaya başladı. Bu dönemde Deli Nazım, Kul Mustafa, Hacı Karakılçık, Feymânî gibi ozanlardan oldukça yararlandı.

Ozan Osman Akçay’a göre, aşık dediğin verilen kafiyeyi dört-beş dörtlükte söyleyebilen kimsedir. Ozan ise saza-söze dökülmüş türküyü söyleyebilen, şair ise düşünerek yazan kimse demektir.
Şiirlerini gece yarılarından sonraları, bazen uyanarak yazıyor. Basılmış henüz bir kitabı olmamakla birlikte, şiirleri Selçuk Üniversitesi’nde tez konusu oldu. Dört adet kaseti var.
Sayılamayacak kadar çok etkinliğe katıldı. Bunların arasından; Konya Âşıklar Bayramı, Çorum Âşıklar Bayramı, Karacaoğlan ve Dadaloğlu Şenlikleri özellikle anılmalı.
Hiciv ve güzellemeyi önemsiyor.
Genç ozanlara bir tek öğüdü var: “İleriye… Hep ileriye… Bir adım dahi olsa daha ileriye.”
Bağlamada üstadı yok, kara düzen çalıyor.
Aşık Osman Akçay’ın şu büyülü dizeleriyle veda etmek istiyorum:

YAR GÖZLERİNE

Gören sanar beni deli divane
Çünkü esir oldum yar gözlerine ,
Sana olan aşkım belki bahane,
Kudretten çekilmiş sır gözlerine,

Ben sendeyim, sen de benden ırama,
Tatlı dilin merhem olur yarama,
Sakın başka yerden sakın arama
Neler çektiğimi sor gözlerine,

Sana olan aşkım dağlardan yüce,
Ne gündüzüm gündüz, ne gecem gece,
Seyret kainatı bir uçtan uca,
Yalan dünya gelir dar gözlerine,

Kor koydun Akçay’ın sönmüş özüne,
Güneşin ziyası vurdu yüzüne,
Her halin benziyor, huri kızına,
Doğmuş bir ilah nur gözlerine. ”Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sanat ve sanatçılar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Öykü Tiyatro ve Sanat Üzerine
"48 Saat" Üzerine
Çakırcalı Efe Üzerine
Benim Gözümden "Tutunamayanlar"
Çukurovalı Şair Ya da Çukurova Çocuğu
Şair Selçuk Üstün′ün Şiir Bahçesinden
Kalbim Bakü"de Kaldı
Aykırı Oyuncular Topluluğu
Samsun'da Kktc Etkinliği
Angela'nın Külleri Üzerine

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
"Gün Olur Asra Bedel" Üzerine Bir İnceleme
yaşar Kemal’in Ölüm Yıldönümü Münasebetiyle
Yozcuların Kökeni ve Çangaza Köyü
Bir Şiir Emekçisi: İhsan Tevfik Kırca
Çeşitli Yönleriyle Prof. Dr. Erhan Arıklı
İskenderun Belediyesi Tiyatro Topluluğu
Kayacı Vadisi (Doktorun Yeri)
Diyetisyen Olmak
6. Türkoloji Buluşması
Erzincan Yöresi Alevileri

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yüreğimde İhtilal Var [Şiir]
Hayat Seni Çözemedim [Şiir]
Helallik İstiyorum [Şiir]
Yörük Kızı [Şiir]
Nasihat 2 [Şiir]
Seninle Olayım [Şiir]
Geliyoruz [Şiir]
Nasihat [Şiir]
Aşk Var mı? [Şiir]
Minik Bir Şaire Rastladım [Şiir]


Hakan Yozcu kimdir?

1964 doğumluyum. Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum. 1988 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 20 yıl çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptım. Uzun yıllar Yenivolkan ve Güneş Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptım. Şu an Habearkıbrıslı ve Güncelmersin Gazetelerinde yazıyorum. Birçok internet gazete ve sitelerinde yazılarım yayınlanıyor. Şiir, öykü ve tiyatro oyunları yazıyorum. Bu alanlarda çeşitli ödüllerim var. Kendime ait basılmış "Güzel Bir Dünya" ve "Mesela Başka" isimli iki adet öykü kitabım var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yıl Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundum. Halen Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür Ve Spor Bakanlığı'na bağlı Müşavirim.

Etkilendiği Yazarlar:
...


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Hakan Yozcu, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.