..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bir önyargýyý yok etmek, atomu parçalamaktan daha zordur. -Einstein
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Eleþtiri > Günlük Olaylar > Ahmet Sargýn

25 Haziran 2022
Ýsmail Koçakla Vuslat Yolculuðu  
Ahmet Sargýn
Vuslat Yolculuðu Kitabý Çýktý

:DGG:
ÝSMAÝL KOÇAK’ LA VUSLAT YOLCULUÐU
(Vuslat Yolculuðu Ýsimli Þiir kitabý Çýktý)

“Yine kasvet bastý deli gönlümü
Düzleyip daðlarý ezesim gelir
Hemen atlayýp da binit üstüne
Çýkýp þu uzayý gezesim gelir.”

Ýsmail Koçak hocamla bir “Vuslat Yolculuðuna” çýkacaðýz. Rabbim yolculuðumuzu hayýrlý ve mübarek eylesin!.. Öncelikle Ýsmail Koçak kimdir, sizlere yazarý kýsaca tanýtmak isterim: 1957 Yozgat Þefaati, Halaçlý Köyü doðumlu. Ýlkokulu köyünde, ortaokulu Þefaatli’de, liseyi de Perþembe Ýlköðretmen Okulunda okumuþ ve Yozgat MYO makine- motor bölümünü bitirdikten sonra öðretmenlik görevine baþlamýþtýr.

Daha sonralarý dersanecilik ve sürücü kursu müdürlüðü yapan Koçak, emeklilik dönemi yaklaþýnca yeniden göreve dönmüþ ve Yozgat Gazi Mustafa Kemal Ýlköðretim okulu müdürüyken kendi isteði ile emekli olmuþtur. Halen Yozgat Merkez Bilgi Sürücü kursunda eðitim görevine devam etmektedir. Yozgat Þairler Yazarlar Derneðinin baþkan yardýmcýsý ve yönetim kurulu üyesidir.

“Madem döner durur dünya
Son durakta biz inelim
Bozulmuþsa maya kimya
Bu insaný ne edelim ! “

“Vuslat Yolculuðu” na doðumla birlikte baþladýðýmýz bir gerçek. Bu yolculuðun sonunda Yaradan’a ulaþma durumuna “VÜSÛL” diyoruz. “0’dan geldik, O’na döneceðiz” gerçeðini unutanlar bu yolculukta rotasýný kaybedenlerdir. Yazar da bu yolculuðun sonunu “Vuslata erme ” olarak deðerlendiriyor ve bu konudaki meramýný da kitabýn ön açýklamasýnda izah ediyor: “Tasavvuf, Gülnihal ve Tasavvufta Hiçlik Makamý” açýklamasýný okumadan yazarýn þiirlerini okumanýz anlamsýz olur ve onu anlamaktan uzak kalýr.

“Bu ellerim baðlansa da
Geliyorum ben Gülnihal
Baþýma dolu yaðsa da
Geliyorum ben Gülnihal!”

Ýsmail Koçak hocamla birçok konuyu tartýþýr paylaþýrýz. Özellikle
þiir ve edebiyata olan ilgisi daima dikkatimi çekmiþtir. Þiir yazdýðýný da daha sonra öðrendim. Neden kitap çýkarmayý düþünmediðini konuþtuðumuz da: “Gülnihal” açýklamasýný yaptýktan sonra anladým ve bilakis “Gülnihal’e” vuslat yolculuðu sonucu ulaþmanýn mümkün olacaðý izahýmýz onu bu eserin yayýmlanmasýna vesile kýldý !...

Öðretmen okulu mezunu olmasý ve Türkçeyi en iyi þekilde yorumlayýp kurallarýna baðlý kalmasý baþarý yolculuðunu pekiþtireceði için þiir ve edebiyatta “Ben de varým!” demesini istedik. Þiirde o’ bizi, biz de onu yüreklendirdik ve destekledik diyebiliriz. Sözcükleri ve anlamýný en iyi þekilde deðerlendiren ve en iyi-en isabetli olarak kullanan yazar olarak gördük kendisini ve bu baþarý saklý kalmaz, kalmamalý dedik:

“Karanlýksa kandilleri yakmalý
Ýnsan önce kendisine bakmalý
Eteðinden tüm taþlarý dökmeli
Hayallerle yaþadýðým farkettim
Bulut ile uçar iken terk ettim.”

Kelimelerin gerçek ve derin anlamlarýna vakýf oluþu, þiirlerine de yansýyor þüphesiz ki: Bir kelime ve bir mýsra ile çok þey anlatmak istediðini anlýyoruz. Anlam derinliði ve tasavvufi kelimeler seçiþi ruhunun derinliklerinde yatan manevi havayý yansýtýyor ve þiirlerinde manevi- tasavvufi hava aðýr basýyor:

“Gökyüzüne desen yapýp dolduran
Yýldýzlarý ateþ yakýp olduran
Karadeliklerde tekrar solduran
Yoklarý var eden sensin Allah’ým
Nimetleri veren sensin Allah’ým !”

“Gel diyorsan aþýp gelem daðlarý
Býrakmýyor sevdan beni Gülnihal.
Talan ettim gönlümdeki baðlarý
Býrakmýyor sevdan beni Gülnihal!”

Hayatýn çilesi ve insanýn yalnýzlýðý onu ilahi buyruða boyun eðdiriyor. Ýnsan çaresiz deðil; umut baðladýðý ve arzuladýðý ilahi bir nizam vardýr. Umutsuz ve çaresiz yaþamak insana zuldür. Yazar bu umudu asla kaybetmemiþ þiirlerine ve dizelerine umut ýþýðýný nakýþ nakýþ iþlemiþtir:

“Haksýza hýrsýza pirim mi gerek
Doðruyu eðriyi ortaya seyrek
Yolu bir olanla bir olmak gerek

Ýnsanlarýn yolu ayrý olmasa
Ne ben Hýzýr’ým, ne de sen Musa!”

“Tüm düþleri hayra yordum
Kuytu yere bahçe kurdum
Ýnsanlýða vakýf verdim
Haramiler hasat eder!”

“Gönül sesimi bir duysan
Dünyada padiþah olsan
Ecel gelir ölür insan
Ben beni bildim Gülnihal!”
Yazar þiirlerinde bir çok konuya deðinmiþ: Vatan, millet, bayrak, memleket, ilahi aþk, özlem, vuslat, kavuþma ve aile sevgisi gibi...Mahlas olarak da:”Koçak!” sözcüðünü kullanýyor. Dili sade, Türkçeye vakýf, anlatýmý da duru olup milli ve manevi duygularý terennüm etmeye çalýþmýþ þiirlerinde...
1. Eser: 1. Bölümü: Hiç’e Doðru
2. Yozgat Sevdasý
3. Þiir Tadýnda
4. Bu Ülke Bizim
5. Bizim Aile diye...

Beþ bölüme ayýrmýþ olduðu þiirlerini bir çýrpýda okuyacaðýnýzdan eminiz. Bölümlerin arasýna da yöresel aný- fýkra yazýlarý yerleþtirilmiþ ki soluk alalým ve eseri zevkle okuyalým diye...Eserinin hayýrlý olmasýný diliyor hocama da saðlýk ve baþarý dolu hayýrlý ömürler temenni ediyoruz. “Vuslat Yolculuðu!” hayýrlý olsun! Rabbim onu ve bizi insanca- alnýnýn aký ve ilahi müjdesi ile vuslata erenlerden eylesin inþallah !

Vuslat Yolculuðu eseri her yönüyle farklý ve deðiþik bir eser konumundadýr: Þiirlerin yanýsýra verilen manevi ve tasavvufi hava esere ayrý bir derinlik ve anlam kazandýrýyor. Yazar bu konuya eserin önsözünde açýklýk getirmiþ. “Sözün Önü” baþlýðý ile takdim ettiði önsöz yazýsýnda eserin okuyucu tarafýndan daha net anlaþýlmasý için þunlarý ifade ediyor:” Amacým doðruya, iyiye ve güzele hizmettir. Eðer Hakk’a götüren yola bir taþ da ben döþemiþsen ne mutlu bana. Yaþadýðým ortamda olaný, biteni düþündüklerimi karýnca kararýnca kendi dilimden anlatmaya çalýþtým. Bu konuda bilmeden de olsa hata etmiþ, haddimi aþmýþ isem Yüce Allah’ýn affýna sýðýnýrým. Merak edip okuyandan Allah razý olsun!”.

Ayrýca eserin daha iyi anlaþýlmasý için de; eserde: Tasavvuf, Gülnihal ve Hiçlik Makamý konusuna açýklama getirilmiþ. Bu açýklamalarý okumadan eserin daha iyi anlaþýlamayacaðýný vurguluyor.” Vuslat Yolculuðu” eserinin Yozgat ve Türk edebiyat dünyasýna hayýrlý ve uðurlu olmasýný diliyor yazar hemþerimizi tebrik ediyoruz. Eseri hayýrlý ve okuyucusu bol olsun. (Eseri temin edebilmek için adý geçen kurumdan ve 0544 636 97 15 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.)

Þu dizeleri ile sizleri baþ baþa býrakýyor Ýsmail Koçak hocama da baþarýlar diliyoruz....

“Tüm engelleri aþalým
Koçak duyup koþalým
Turan ilde coþalým
Caným yurdum Türkiye...

“Selam salýp yola devam ederim
Dünyada bir Ýsmail’de var derim
Koçak böyle alýn yazým kaderim
Çok az kaldý uzun yola çýkmadan...”

Ahmet SARGIN- Gazeteci- Yazar
Yozgat Ozanlar Ocaðý ve Þairler Yazarlar Derneði Baþkaný

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn günlük olaylar kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yozgat Sevdalýlarý Þairler Antolojisi - 2021
Þairler Tarihi Konaklarý Þenlendirdi
Yozgat'ta Þiir Rüzgarý Esti
Artvin Þiir Þöleni Muhteþemdi
Yozgat Aydýncýk Kazankaya Kanyon Festivali
Yozgat Sarýkaya Þiir Etkinliði
2017 Yozgat Sürmeli Þiir Þöleni
Simurg Ateþini Antalya da Yaktýk
Yozgat Þairler ve Yazarlar Birliði Bayan Üye Kaydý
Yozgat Sevdasý Kitabýmýz Çýktý

Yazarýn eleþtiri ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Git ve Yavuz Katrancý - Bozkýrýnoðlu
Edebiyatýmýzýn Güçlü Kalemi Harika Ufuk
Yozgat Sorgunlu Ozan Yýldýz'a Vefa Gecesi Düzenlendi
Yerköy Yeni Mahalle Merkez Camii Ýnþaatý
Þair Yazar M. Nihat Malkoçla Röportaj
Hataya Serinyol Þiir Dinletisi
Sevil Mýýsrlýoglu - Güneþi Kurþunladýk

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Yozgat Agahefendi Ýlköðretimde Yazarlýk Dersi [Þiir]
Bir Selam Gönder [Þiir]
Yolun Açýk Olsun [Þiir]
Ýçim Yanýyor! [Þiir]
Seni Seviyorum [Þiir]
Kurtlar Sofrasý [Þiir]
Yaktýn da Gittin [Þiir]
Özledim Seni [Þiir]
Fatma Çetin Kabadayý Ýle Röportaj [Roman]
Yozgat Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunda Kariyer Günleri [Deneme]

Ahmet Sargýn kimdir?

Emekli Öðretmen Yozgat Þairler Yazarlar Birlið Baþkaný

Etkilendiði Yazarlar:
Türk Yazarlarý

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ahmet Sargýn, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.