..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dnyaya geldiinden, dnyada bulunduundan, dnyadan gideceinden honut olan bir kimse grmedim. -Namk Kemal
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Trkiye > Cahit KILI

4 Mays 2023
Dil Meselesi  
Cahit KILI
Ve ok acdr ki, konuma dili ile ke yazs yazan insanlar var bu lkede Hem de ulusal medyada!

:BIF:
Uzun zamandr dil zerine bir yaz kaleme almak istiyordum
Ancak en zor konulardan biridir dil meselesi
Byk olum Sava, bu konunun lke apnda en nde gelen uzmanlarndan biridir. Nitekim dil zerine, baz kelimelerin zerinde uzun uzadya durarak aklamalar/yorumlar/analizler eliinde ok gzel yazlar yazyor. stelik her okurun anlayabilecei bir dil kullanyor!
ngilizce ve Franszcaya bihakkn vakf olmasna ve o dillerden otuzdan fazla kitap evirmesine ramen; baz gsteri merakllar gibi o dillerden szcklerle yazlarn kirletmiyor!
Konumuza dnersek
Bizim gibi lkelerde, yani okuma-yazma alkanl ok az olan bir toplumda, dil, daha dorusu konuma ve yaz dili, ya yazl basndan, ya sosyal medyada kullanlan kirli bir Trkeden, ya da televizyon gibi grsel medyadan reniliyor
Yksek tahsil grmek, dili ok iyi bilmek anlamna gelmiyor. Bizim ve bizden nceki nesil bu tespitimden istisnadr. O nesil gemite kald
Artk internet dili tredi, koca koca insanlarn, nabr, nslsn, geliyonmu gibi ucube diyaloglar sard benliimizi
(Tabi ki, dil eitimi grm ve/veya ok okuyarak dilini gelitirmi, dile gereken nemi vermi insanlar bu eletiriden tenzih ederim. Onlar, mesel itiyak ile itah kartrmayan ve kullandklar her szcn anlamlarn bihakkn bilen insanlardr)
Ve ok acdr ki, konuma dili ile ke yazs yazan insanlar var bu lkede
Hem de ulusal medyada!
Uzmanlarn tespitine gre; konuma dili, ortalama 80-100 kelimeden oluuyor.
Bu da demektir ki, vasatn altnda yaz yazan birinin en az 400 kelimeden oluan bir kelime daarc olmas lzm!
Dikkat buyurunuz ltfen! Vasatn, yani ortalamann altnda dedim
Ama yok!
ster szck deyin, ister kelime! Bunlarn daarc mahdut mesuliyetli kooperatif gibi, ii bo
Bu tiplerin byk ounluu, bunlara imkn tanyan internet ortamnda ke yazs, deneme, iir, hatra vs. yazlaryla arz- endam ediyorlar
nannz ki, byk ounluu FECAAT!
Devrik cmleler mi dersiniz
Bir yaz iinde onlarca iml hatas m dersiniz
Yabanc kkenli kelimeleri (byk ounluu Arapa, Farsa ve ngilizce) yanl yerde, yanl anlamda kullanmalar m dersiniz
Yanl noktalama iaretleri mi dersiniz
(rnein: ! Nedir bu Allah aknza? Hangi dilbilgisi kitabnda byle bir iaretleme var?)
Ve zellikle vurgulamak isterim ki, da, deler nerelerde bitiik, nerelerde bala olarak ayr yazlr onu dahi bilmiyorlar!
Yazlarnda ironi yok, alegori yok, hiciv yok!
Ne edat biliyorlar, ne zamir!
Ne sfat biliyorlar ne zarf!
Hele hele Sz Sanatlar hakknda zerrece bilgileri yok!
Ne tebih bilirler, ne mecaz!
Ne tehis bilirler ne intak!
Ne istiare bilirler, ne tecahl- arif!
Ne kinaye bilirler, ne tariz, ne tenasp, ne mecaz-i Mrsel
l ahir
nlerine bir Deyimler ve Terimler Szl alsalar bari. O da yok!
Ataszleri aslndan uzaklatrlm; anlamszlatrlm
Hz. Aliden, Mevlnadan, Fuzlden vs. diyerek, asla onlara ait olmayan bir sr szde zl sz!
Daha birok madde sayabilirim
Getim
Vasat st bir yazar iin, en az 1000 kelimeden oluan bir kelime hazinesi lzm
Akademik yazlar iin ise en az 4000 kelime
Pekiyi
Var m byle yazar-izer insanlar?
Tabi ki var.
yi ki de var!
Onlara selm olsun!
Bende-i hakir, ok fazla felsefe okuyan biri olmama ramen, gerek konumalarmda, gerekse yazlarmda asla bal bana bir dil tr olan felsefe dilini kullanmyorum
Dilin nemli meselelerinden biri de odur ki: Hitap ettiin kitlenin anlayaca dili kullanmak!
Okur tarafndan anlalr olmak!
Bu konuda bizim Trk Solu ok duyarl deil
Felsefe dili kark uyduruka ile sslenen uzun yazlar dktryorlar. Bir ksmn kendilerinin de anladndan pheliyim
Ha! Bir de Osmanlca konuacam diye, oktan tedavlden kalkan kelimelerle makale yazan szde mnevverler de var! Onlarn da bir ksmnn yazdklarn anladklarndan pheliyim
Bu yazy yazmak istediimde, alma masama baz kitaplar aldm, ki, belki rnekler veririm diye
Hem felsefi kitaplar, hem de Osmanlca-Trke szlkler
alma masamdaki Sartre da, Yusuf Has Hacib de, bn-i Haldun da kusura bakmasnlar.
Yoruldum dorusu
Onun iin yazy ksa tutuyor ve burada noktalyorum.
Umarm kk de olsa bir eyler anlatmmdr

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn trkiye kmesinde bulunan dier yazlar...
Rusya ve Biz Derken

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Monolog...
Mevzular Derin!..
Aydnlarmz ve Biz!
Despotizmin Hlleri
rgtlenmi Cehalet!
Aydn Kaypakl!..
Maks Talih
Ar Damar Meselesi
klen Matbuat!
htiras ve Kara Propaganda!

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Haccac- Frat [iir]
Aklma ayorum! [iir]
Srgnler ehri [iir]
Son Arzu [iir]
Kimdir Gelen! [iir]
Uzaklar [iir]
Derkenar [iir]
Adamm! [iir]
Kars Eli [iir]
Derdimend! [iir]

Cahit KILI kimdir?

‎"Kalem erbb olmak sadece ona buna atmak deil, zaman zaman da hayatn kncne kelimelerden enet ta koyabilmektir!. . " (Cahit Kl)

Etkilendii Yazarlar:
Divan airleri, divan iiri. Ve elbette ki XX. yz yl airlerimiz.

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Cahit KILI, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.