..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Fırtınalar insanın denizi sevmesine engel olamaz. -Maurois
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Cahit KILIÇ
Cahit KILIÇ - Adımın üstü çizildi
Site İçi Arama:

Ana Sayfa
  Reactionem! (Cahit KILIÇ) 10 Ağustos 2024 Özgürlük ve Eşitlik 

Ortaçağ kurallarıyla ve despotizmin emri ile işleyen mahkemelerde, hukuk kuralları, yalnızca hukuk kitaplarındaki sayfalarda unutulmuş kurallardır. Ortaçağ kuralları demek, dağbaşı kuralları ve kanunları demektir. Dağbaşı kanunlarını ve kurallarını eşkıyalar koyar.

Boğanlar ve Boğulanlar… (Cahit KILIÇ) 23 Ocak 2024 Politik Olaylar ve Görüşler 

Saftiriklik de bir kimliktir. Sadece ben olsam, kahreder, kendimden utanırım. Ama… Etrafınıza bir nazar kılın, göreceksiniz ki nice nice iyi ve saf niyetli milyonlar; enva-i çeşit entrikanın, hilenin, ahlâksızlığın, gaddarlığın, zulmün ve baskının burgacında boğuluyor...

Devrimler ve İlkeler! (Cahit KILIÇ) 16 Kasım 2023 Özgürlük ve Eşitlik 

Özgürlük (Hürriyet) Kardeşlik (Uhuvvet) Eşitlik (Müsavat) Adalet

Savaş Cinayettir! (Cahit KILIÇ) 11 Ekim 2023 Günlük Olaylar 

Hamas teröristtir derseniz ya İsrail nedir? Kin ve nefret üzerine kurulmuş bir “terörist devlet”tir… Hristiyan Batılı emperyalistler, kestikleri Yahudiler karşısında düştükleri aşağılık kompleksiyle devlet olarak kurdukları ve şımarttıkları İsrail, yıllardır “savunma refleksi” adı altında cinayet işliyor…

Monolog... (Cahit KILIÇ) 16 Eylül 2023 Dinler, İnançlar ve Ateizm 

Sonuç olarak: Seküler yaşamasam da, kendime özgü bir yaşam biçimi olan biriyimdir. Kimse bana karışmadığı müddetçe ben de kimsenin yaşam tarzına karışmam…

Aydınlarımız ve Biz! (Cahit KILIÇ) 23 Haziran 2023 Özgürlük ve Eşitlik 

Artık fikir adamlarını mumla arıyoruz. Ortalık, bağırıp çağıran, slogan atan bir sürü lümpene kaldı! Fikir değil, slogan üreten olduk.

Edebî Sohbetler!.. (Cahit KILIÇ) 18 Mayıs 2023 Yaşam 

Ruslar içinde Aziz Nesin’i, Yaşar Kemal’i bilenlere de rastladım. Ama en çok, Rusya’da da yayınlanan Çalı Kuşu dizisinden dolayı Reşat Nuri Güntekin’i biliyorlar…

Dil Meselesi… (Cahit KILIÇ) 4 Mayıs 2023 Türkiye 

Ve çok acıdır ki, konuşma dili ile köşe yazısı yazan insanlar var bu ülkede… Hem de ulusal medyada!

Âşıklık Edebiyatı (Cahit KILIÇ) 8 Nisan 2023 Yazarlar ve Şairler 

Bendeniz, dilimin döndüğünce kısacık da olsa anlatmaya çalıştım. Her ikisi de “Âşıklık, dolayısıyla Türk Halk Edebiyatı’nın” mihenk taşlarıdır.

Örgütlenmiş Cehalet! (Cahit KILIÇ) 23 Şubat 2023 Politik Olaylar ve Görüşler 

Evet… Yaşadığımız bu felâketin bize gösterdiklerinden biri de bu “örgütlenmiş cehaletin” varlığı…

Despotizmin Hâlleri… (Cahit KILIÇ) 25 Aralık 2022 Politik Olaylar ve Görüşler 

Hukukun ve insan haklarının her şeyin fevkinde olduğu, adaletin bihakkın tesis edildiği, ülke gelirlerinin hakça ve her bir bireye eşit şekilde dağıtıldığı bir ülkenin özlemiyle…

Mevzular Derin!.. (Cahit KILIÇ) 16 Kasım 2022 Politik Olaylar ve Görüşler 

“Terör, bumerangdır. Gün gelir bizi de vurur” diye yazdığımız yazılar arşivlerde duruyor…

Aydın Kaypaklığı!.. (Cahit KILIÇ) 23 Ağustos 2022 Politik Olaylar ve Görüşler 

Benim dâvâm, aydınmış gibi geçinen “ayak takımıyla” değil. Bilim, kültür ve insanlık adına bir ömür harcamış, vicdan sahibi adamlarladır. Ülke, göz göre göre cehlin karanlığına sürüklenirken, susan, susmayı, kendisini kurtarmak adına bir çıkış yolu olarak gören aydınlarladır.

Çökülen Matbuat! (Cahit KILIÇ) 23 Temmuz 2022 Politik Olaylar ve Görüşler 

Hak, hukuk, adalet gibi ulvî kavramlar ayağa düşmüş… Kanunlar güçlülere çalışıyor. Nalıncı keseri gibi; her kanun güce tapınanlara yontuluyor! Nasıl denir: Karışmış ortalık; kör, tuttuğunu öpüyor!

Yakın Tarihin Despotları (Cahit KILIÇ) 29 Mart 2022 Savaş ve Afetler 

Günümüzde de, özellikle bize yakın coğrafyalarda irili ufaklı başka diktatörler de var. Despotizmi marifetmiş gibi halkın gözüne sokuyorlar. Yalana ve talana dayalı farklı propagandalarla halkı uyutmaya çalışıyorlar.

Dersimiz Demokrasi Olsun! (Cahit KILIÇ) 9 Ocak 2022 Özgürlük ve Eşitlik 

Hiçbir zümrenin veya dinî kisve altında teşekkül edilmiş kurum veya kuruluşun herhangi bir şekilde üstünlük kurmasına, daha doğrusu; imtiyazlı bir kesimin diğer halk kesimleri üstünde tahakküm kurmasına müsaade edilmeyeceği, sosyal paylaşımın adil olarak ve hakça yapılmasına veya benzeri argümanlarla ortak yaşama verilen bir yönetim biçimi olarak görüyoruz…

İhtiras ve Kara Propaganda! (Cahit KILIÇ) 21 Aralık 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

Aslında her meslek erbabı gibi politikacılar da “iyi niyetle” başlangıç yaparlar. Politik arenada zaman, iyi niyeti törpüleme aracı olarak bir müddet sonra “kazanma veya kazanılan noktada kazanımı koruma ve sürdürme” arzusu, iyi niyet çarkının dişlilerini kırmaya başlar.

Makûs Talih… (Cahit KILIÇ) 28 Ağustos 2021 Politik Olaylar ve Görüşler 

Emperyal güçlerin postalları altında inleyen topraklardan ancak Taliban fışkırıyor…

Ar Damarı Meselesi… (Cahit KILIÇ) 7 Haziran 2021 Özgürlük ve Eşitlik 

Yayınevleri de, eleştirel kitapları yayınlamaktan korkuyorlar. Onlarca avukat dava açmak için fırsat kolluyor diyorlar…

Bireysel ve Toplumsal Cehalet! (Cahit KILIÇ) 13 Şubat 2021 Toplum ve Birey 

Tarihte birçok filozof, bütün kötülüklerin anasının cehalet olduğunun altını çiziyorlar. Ferdî cehalet, kişinin kendisini ve yakın çevresini felâkete sürükler. Toplumsal cehalet ise askerî savaşlara, yıkımlara ve on binlerin ölümüne sebep olur.

BİR BENİM GECELERİM

“Yatmış hamı, bir Allah oyagdı, dahi bir men
Menden aşağı kimse yoh, ondan da yuharı”

----------------------------------------- Şehriyar

Geceler hep karanlık, zindanların yoldaşı
Geceler subha çıkar, benim ile atbaşı

Geceler benim dostum, sırdaşım oldular
Geceler açan çiçek, güneş ile soldular

Geceler ilham perim, hislerimi dürterler
Geceler esvabımdır, ayıbımı örterler

Geceler iman bağım, sersem seccadeleri
Geceler beni anlar, bir de ben geceleri

Geceler aşinamdır, beni bir onlar tanır
Geceler dost kulağı, her sözüme inanır

Gecelerle oturur, paylaşırım aşımı
Gecelere dökerim, silerler göz yaşımı

Geceler hüzün dolu, cilve, işve bilmezler
Geceler kahpe değil, sırrım yada vermezler

Geceler benim aşkım, benim dert ortaklarım
Geceler sığınağım, gündüzlerden korkarım

Gecelere son verir, bir müezzinin sesi
Geceler musikisi: bu meyusun nefesi

Geceler zikrim, virdim, dilimde hecelerim
Açılmayan bir bahtım, bir benim gecelerim.

Cahit KILIÇ

26 Ocak 2009 / İstanbul

08.04.2011 20:23:22 Adımın üstü çizildi 

Aklıma Şaşıyorum (2)

Ne sanım var ne de adım
Ne arzum ne de muradım
Duyulmaz sesim, feryadım
Yad oldu yaran ahfadım
Sattım savdım bütün değerlerimi
“ Bir hiç” olmaktan yorulmadım
Dik yokuşta koşuyorum

Ne zındığım ne de veli
Ta ezelden dedim beli
Ne sonu ne de evveli
Derc ettim hali ahvali
Yaz gününde “ Es bre deli rüzgar yiğidin göğsüne”
Kış gününde çıplak çingene misali
Yel estikçe üşüyorum

Ne akilim ne deliyim
Hudutların derbendiyim
Şehriyar’ın Sehend’iyim
Yunus’dan kinaye çiğim
Yarım asırdır kaynıyorum amma
Kocamış manda etiyim
Elli yıldır pişiyorum

İstanbul, 03.09.2006

Cahit Kılıç

03.09.2006 17:44:03 Adımın üstü çizildi 

AF DİLENCİSİ

Ellerim semada
Yalvarırım Yaradana
Gözlerim baygın,şuurum kayıp
Dilimden heceler
Tek tek sıyrılıp
Sizi diliyorum Yüce Mevlamdan
Ne yaman özledim
Özledim sizi
Doldursam kum ile
Çizmelerimi
Assam boynumdan
Gelsem kapınıza bir sail gibi
Affedin EY CANLAR
Affedin beni

Cahit KILIÇ

İstambul,18.06.2006

03.09.2006 17:40:20 Adımın üstü çizildi 

Vedalaşılmayan Vedalar!

Zamansız vedalar
Belki alın yazgısı
Dinmez yürek sızısı
Kavuşmak arzusu
Az biraz oyalar

Vedalaşılmayan vedalar
Bu bir ateş çıngısı
Sönmez yürek yangısı
Kim bilir ki hangisi
Yanlışlık yanılgısı

Yüreğimi pareler
Açıldıkça
Açılıyor aralar
Belki bir gün kubbede
Feryadımı duyarlar

Mahşere mi kaldı
Vedalaşılmayan vedalar

İstanbul,29.07.2006

Cahit KILIÇ

| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2024 | © Cahit KILIÇ, 2024
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 26.10.2024 18:56:23