..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Bir kitabn kaderi okuyann zekasna baldr." -Latin Atasz
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > zgrlk ve Eitlik > Cahit KILI

23 Haziran 2023
Aydnlarmz ve Biz!  
Cahit KILI
Artk fikir adamlarn mumla aryoruz. Ortalk, barp aran, slogan atan bir sr lmpene kald! Fikir deil, slogan reten olduk.

:CEJ:
Aydnlar ve fikir adaml hakknda ok yaz yazdm. Kendi apmda fikirler rettim; kimilerini yerdim, kimilerini vdm!
Fikir adam ile aydn arasna mesafe koymaya altm
Zira st dzey bilgi birikimi olan bir entelektel; bir dnr olabilir. Birok konuda yeni idealar ileri srp zgn fikirler retebilir.
Entelektel dnyada kendisine yer edinip arkasna bir mritler yn alarak toplumun bir kesimini etkileyebilir. te bunun ad fikir adamldr
Ancak bu, aydn olabilmek iin yeterli bir kriter deildir. nk aydn olmann birinci art vicdan sahibi olmaktr
Aydn olmak, hakkn, hukukun, adaletin ve ezilenin yannda durup sosyal eitlii savunmak; ezenin, smrcnn, mstemlekecinin, adaleti yerlerde srndren dikta rejimlerinin, sava rtkanlarnn, Beytlmal talayanlarn karsna dikilmektir
Kar tarafn bariz ve somut rnekleri ise; son aylarda hayatlarn kaybeden Engin Ard ve Mehmet Barlastr
kisi de st dzey bilgi birikimi olan birer entelekteldiler. Fakat onlar, gcn ve glnn yannda durmay tercih ettiler ve yllarca didinip edindikleri bilgi birikimlerini ple sprdler
Aka yazyorum: Bilgelikten lmpenlie tenzil ettiler ve komu kelerdeki zrcahil yazarlar gibi sadece polemik rettiler
Baka bir pencereden baklnca olayn zeti udur:
Muhalefette iken fikir adam gibi grnenlerin, iktidara yamannca cilalar dkld, aslnda amigo olduklar ortaya kt
Mesele odur ki
Gnmz Trkiyesinde aydn sknts var
Son gnlerde yeniden ve sil batan okumaya altm Cemil Meri ile Kemal Tahire takl kaldm
ok sayg duyduum iki aydn insan, iki mtefekkir
kisi de iyi derecede Franszca biliyor; ikisi de Fransz aydnlarnn etkisinde kalm
O Fransz aydnlar ki; Bat Aydnlanmasnn ba aktrleridir
Jean-Jacques Rousseaudan Ren Descartesta, Victor Hugodan
Honor de Balzaca, Voltaireden Andr Gidee, Emile Zoladan Jean-Paul Sartrea kadar dnyay gne gibi aydnlatan fikir adam ve aydnlardan etkilenmemek mmkn deil zaten!
Ve bir daha mesele odur ki
Bat, kendi aydnlarn batac etti Onlarn fikirlerini, dncelerini hem kendi okullarnda okuttular, aydn nesiller yetitirdiler, hem de onlarn fikirlerini btn dnyaya yaydlar
Biz de aydnlarmz ceza evlerinde srndrdk
Kemal Tahir, 63 yllk mrnn 12,5 yln hapiste geirdi
Eserlerini, kfl ve karanlk mahpus damalarnda, mum nda samanl sar ktlara yazarak meydana getirdi
Cemil Merii hapse atmadk ama nne kale surlar ekerek eserlerinin geni halk ynlarna ulamasn engelledik
nk bize Platonun Maara Alegorisindekiler, ya da Cengiz Aytmatovun mankurtlar lzm
Kimleri hapse atmadk ki
Al gzm seyreyle:
Sabahattin Ali, Nazm Hikmet, Hseyin Cahit Yaln, Necip Fazl, Orhan Kemal, Refik Halit Karay, Cevat akir Kabaaal, Aziz Nesin, lhan Berk, Can Ycel ve daha niceleri
Resmen komedi olan da var: 28 Kasm 1961de stanbul Polisi, bacanda Moskova yazl kt bulunan kargay nezarete att
Gnmzdekileri sayarsam beni de hapse atarlar
Dorusu; diyabet, nefes darl, kolesterol, yksek tansiyon, lser ve siyatiklerle bouurken, bu yata mahpus damlarnda srnmek istemiyorum
Gnmz fikir adamlarmzn, aydnlarmzn da nne in Seddi rdk
Medya yoluyla halka ulaanlarn kalemini krdk, mikrofonlarn ellerinden aldk!
Bir ksm ekti baka lkelere gitti
Yetimi genlerimiz Batya kayorlar. zellikle tp doktorlarnn gittikleri yazlp iziliyor
Yetimi genlerimize sahip kmak yerine Giderlerse gitsinler deme gafletine dyoruz
nk
Cehlin karanlnda boulmamz ve cehalete teslim olmamz isteniyor
nk
Dnenlerin, dnlmeyenleri dnmesinden ve ifade etmesinden korkuluyor
nk
Cahillerin, cehaleti kutsad bir dnemi yayoruz
nk
Tevfik Fikretin yz yirmi yl nce tespit ettii gibi Kendi yarattmz puta tapmamz isteniyor
Artk fikir adamlarn mumla aryoruz. Ortalk, barp aran, slogan atan bir sr lmpene kald!
Fikir deil, slogan reten olduk.
Cemil Meri Karanlk kinlerin birbirine saldrtt lgn srlerin sava ldr, slogan. lkelin, budalann, papaann ideolojisidir. Dnce ile lk badamaz. uurun sesi lk deildir. Yabani barr, medeni insan konuur diyor
Yazy Dcane Cndiolundan ksaca bahsederek bitirmek istiyorum
stanbulda doduu iin hayata bir sfr galip balam ansl insanlardan biri
(Benim gibi, ku umaz kervan gemez, Allahn danda domu olsayd; o da benim gibi cehaletinin perdesini yrtmak iin bir mr harcard!)
O da hapis tecrbesi yaatlm bir aydn
Bana gre bir filozof!
Geenlerde YouTubeda iki buuk saate yakn canl yaynn izledim
ok dolu bir dnr ve yazar
Backgroundu salam Arapa, ngilizce, Almanca, Franszca ve branice bildii yazl
Cehalete teslim olmad iin; n kesilmi, kalemi krlm bir aydn
Geni halk kesimlerine ulamasna izin verilmiyor
Kendi deyimiyle Twitterda, nceden 140, imdi ise 280 harflik bir mecrada, aforizmalarla halka ulamaya alyor
Bir nevi Sehl-i mmteni abas
Ve her aydn, her yetimi insan gibi o da ahsnda bir miktar kibir barndryor
Grtlamza yapan cehaletin penesinden kurtulmamz gereken bu dnemde, satrla da olsa, etrafna k saan bir ahsiyetten sz etmek istedim
nk kendisine lim etiketi yaptran yar cahillerin iinde boulmaktan birazck da olsa syrlmak istedim
Hayr, kibirden Allaha snrm. Son cmle sadece bir durum tespitidir

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn zgrlk ve eitlik kmesinde bulunan dier yazlar...
Devrimler ve lkeler!
Ar Damar Meselesi
Dersimiz Demokrasi Olsun!
Ba Dik Adamn lm!
Fikir Vadisinin llemesi!
Hukuk ve Adalet!..
Arap Halklarnn zgrlk ahlan

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Monolog...
Sava Cinayettir!
rgtlenmi Cehalet!
Despotizmin Hlleri
Dil Meselesi
Mevzular Derin!..
Aydn Kaypakl!..
Maks Talih
klen Matbuat!
htiras ve Kara Propaganda!

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Haccac- Frat [iir]
Aklma ayorum! [iir]
Srgnler ehri [iir]
Son Arzu [iir]
Kimdir Gelen! [iir]
Uzaklar [iir]
Derkenar [iir]
Adamm! [iir]
Kars Eli [iir]
Derdimend! [iir]

Cahit KILI kimdir?

‎"Kalem erbb olmak sadece ona buna atmak deil, zaman zaman da hayatn kncne kelimelerden enet ta koyabilmektir!. . " (Cahit Kl)

Etkilendii Yazarlar:
Divan airleri, divan iiri. Ve elbette ki XX. yz yl airlerimiz.

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Cahit KILI, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.