..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Tanr insan yaratt, insan da sanat yaptn. -Oscar Wilde
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Kent > Emre Ertuhi

4 Haziran 2024
Kiralk Daire Mracaat Apartman Ynetimi  
Emre Ertuhi
2022 senesinde katldm yaratc yazarlk kursunda kaleme aldm ikinci ykyd. Kiraclarla ev sahipleri arasndaki anlamazlklar o dnem haberlere konu olmaya balam, esin kaynam bu olmutu. Hikayenin sonunun fantastie kamas ise kursumuzun deerli hocas Ali Turan Grg'y biraz rahatsz etmi olmal ki ncesinde bitirmem gerektiine dair bir not yazmt.

:GE:
nsta'y atmda story'sine tkladm, "Princess Diana's Emerald Garden" ay o ne romantik mekandr yle yce Rabbim. Tepeden boaz gren, yeillikler iindeki konumu, upuzun rustik masalardaki devasa kristal vazolar, ilerinde renk renk canl iekler, lake country sandalyeler, cafcafl yemek takmlar, slow food konseptli leziz men, hem estetik, hem de ihtiaml dekorlar ve muhteem Bohemian aydnlatma, her defasnda iim gidiyor. Sahibi ben olsaydm vur patlasn, al oynasn krk gn krk gece doyasya dnm yapardm. Of Allah'm senden ok ey mi istiyorum? Bastrsnlar paray, yapalm orada ite ya. "Grand Hilton Dn Salonu" nedir kardeim, sadece ismi "Hilton" gerisi bo. Bizim kekolarn semtinde bask tavan, pespembe duvarlar, Anadolu kraathanelerinden kma masalar ve sandalyeleri, plastik atal takmlar, tavuk-pilav ikilisine saldran gruhu; beni bir saln ya. Ey anam olacak kahpe! Aylarca "Bu zamanda dzgn adam bulamazsn," diye diye skboaz ettin beni. Meslei elinde, maa dolgun, niversite okumu, gya benim resimlerimi grm ve ok beenmi, eh beni srklediin kmaza bak, adam pintinin teki kt ya. Btn slaleyi fitneleyip amcamlar ve daymlar zerime salmasaydn, platin yum abonesi olduum spor salonunda sper zengin bebesi Berkecan' manitam yapmtm imdiye kadar. Boaza nazr yalmda jakuzi keyfi yaparken, ampanyam yudumluyor olacaktm. Ne iim vard bu antika kafal, zrcahil Tahsin hdyle? Boomerlar'dan bin beter! Eski kasa klstr BMW arabasyla geziyoruz ve birka tannm mekanda buluuyoruz, gerisi yok hepsi bu kadar, the end of story! Allah'm benim geleceimle oynand, frsatlarla evrelenmiken, bahtsz bedeviler gibi lde kutup aysna denk geldim. Of neyse ne, kimse beni zapt edemez. Olmad kllerimden yeniden doarm. Bir ekilde boanp, zerindeki mallara kerim. Ya rabbim adam hala drdr drdr konuuyor, sanki onu dinleyen var, bir ermi konumak gmse, susmak altndr demi, sikimden aa Kasmpaa poet kafal!
- Zeliha'cm beni bir dinle tatlm. Kadky'n bu semtlerindeki evlerin kiralar btemizin ok ama ok zerinde. Hadi brak 4+1'ler veya 3+1'leri, aylk elimize geen parayla 2+1'leri bile tutamayz artk. Biz bekledike de fiyatlar sanki roket misali kmaya devam ediyor. aydr illa arkadan Zina'ya yakn oturacaz, diye kafam tledin durdun. Yahu senin bu kadnla ne ok samimi bir dostluun var, ne de bizim birikimimizi savuracak lksmz. Spordan arkadanm o kadar. Hem benim annemlere, hem de sizinkilere en az bir saat yirmi dakika uzaklkta buras. Yine gzlerini devirmeye baladn, amma tkrldmsn ya, Zina'ya neden zeniyorsun ki? Kzn babasnn apartman grevlisi olduunu, hap kadar bir yerde kaldklarn sen kendin syledin. Hatun, Cadde'ye on dakika mesafede oturuyormu ve zrt prt elindeki kahvelerle pozlar veriyormu diye bu zulm ekilmez ki. Sayende hafta sonlar kafa dinleyeceime, gn kararana kadar direksiyonun bana geiyorum, sokaklar zerime zerime geliyorlar artk. nternetten ap bakyoruz zaten, yeni eklenen ilan varsa kyor, Badat'a gidip gelmi kadar olduk, hayallerindeki daireyi mi bulduk?
- Tahsin bak, baksana!, Dur urada bir yerde!, Tahsin ek kenara!
- Ne oluyor? Kr deilim Zeliha, adam ldrtma ya! Neden duracaz ilan yok bir ey yok bu sokakta?
- ok konuma Tahsin, yavala bak u apartmann tepesindeki daire bombo. Bizim gibi yeni yuva kuracak bir ifte kiraya verirler kesin, daha ilana konmadan ellerinden alrz, ek ek uraya!
- Zeliha Allah akna, ne yani grevlinin zilini alp, daire hakknda azn m yoklayalm, sahibinin telefonunu mu isteyeceiz?
- Tahsin benim altnc hissim acayip kuvvetlidir, biliyorsun ki yenge kadnym, ayrca ykselenim de duygusallm borlu olduum balk. Hadi ek u aracn arkasna. Hem kahve falmda da kmt, ok geni efsane tesi bir daire bulacaz. Hadi bir an nce inelim ok heyecanlandm, bu sefer turnay gznden vurduk Tahsin!
- Tamam tamam park ediyorum. Belki daireyi yeni satn alan bir ailedir ve iini yaptracaklardr. Bu kadar umut balamayalm bence. Her defasnda hayallerin yklnca yznden den bin para oluyor.
- Karamsar tutumlar sizleri bunaltan kiilere "Negatif enerjinizin neeme glge drmesine asla izin vermeyeceim, baka da ihsan istemiyorum," deyin. Bu szler hemen hemen btn klliyatn yalayp yuttuum tasavvuf aratrmacs Hmeyna Nur hanma ait. Beni yldramazsn Tahsin kalk hadi!. Doru kapya gidiyoruz. Aaa apartmandan bir kadn kyor. Affedersiniz kapy ak brakr msnz han fendi? Bir dakika ltfen!
- Gelin gelin kzm bekliyorum.
- ok teekkr ederim teyze. Bir dakikanz alabilir miyim sakncas yoksa? Ah ok ekersiniz, elinizde arabayla Perembe pazarna m gidiyorsunuz? Benim de annem sabah erkenden kalkp gider pazara, onlar Cadde tarafnda oturuyorlar ama. Eski alkanlklar ne gzel deil mi? ey iin rahatsz ettim sizi, nianlm ve ben yaknda dnya evine gireceiz. Annemlere yakn oturmak istiyoruz, lakin kiralayacak dzgn bir daire yok, olanlar da ate pahas. ans eseri geerken gzme takld, en st kattaki daire bombo duruyor. Acaba ilana m koyulacak, sizi de bu kadar uzun tutmak istemezdim inann ki.
- Ay kzm yeni evlenecek iftlere Allah g kuvvet versin. Brakn kiralar her eyin fiyat ate pahas oldu, pazara ben de eskiden erkenden giderdim meyve ve sebzelerin en iyilerinden semek iin, imdi kapanmaya yakn gidiyorum ki, tezgahta kalanlar ucuza alaym. Bize bu zorluklar yaatanlarn Allah bin belasn versin!
- Teyzecim gelecek seimde gidecekler, geek bu gnler. Umudu hibir zaman elden brakmamak lazm. Daireden bahsediyorduk sevgili teyzeciim, ay size kanm ok snd, annemin kar komusu tarih retmeni Mukaddes hanm gzlerimin nne geldi bir an.
- Kzm ben de corafya retmeniydim, ksmete bakar msn, her ite bir hayr vardr. Sana haberlerim iyi olmayacak lakin. Bu apartman kentsel dnme giriyor, ev sahipleri de daireyi bo tutuyorlar. Birka ay sonra yklacak bu bina. Byle yerleri aman ha sakn kiralamayn, on binlerce lira masraf edip iini yenileyeceksiniz, sonra hop bir gn belediyenin ekipleri gelecek ve ykacak. Kzm gzleriniz her daim ak olsun. Allah sizi karma karmasa belki bir emlak tufaya drmeye alacakt.
- Tahsin gidiyoruz, gel!. abuk arabaya biniyoruz. Gel hadi, bakma yle bn bn!. A kapy!
- Teekkr edip, veda etmeden sanki yangndan mal karrm gibi neden ayrldk, yollara drdn gene bizi.
- Bo bo konuma Tahsin! Balcam bu moruklara ya. leri gleri muhalefet. Trkiye bugn bu seviyedeyse, dnyaya kafa tutuyorsak, kprler, yollar, havalimanlar hizmetimize sunulduysa, hemen hemen her ilde bir niversite kurulduysa ve koskoca Almanya kskancndan atr atr atlyorsa, hepsi ama hepsi son yirmi ylda yaplanlarn sayesinde. Kymet nedir bilmezler, siyasete kafalar basmaz ve kk dnyalarndan bir kez olsun byk resmi gremezler. Salak kar sinirlerimi zplatt durduk yere. Tahsin parklarn ok olduu semtin ad neydi 19 nisan, mays, haziran her ne boksa, oraya sr hadi!
- "Kiralk 6+1 Sper Tripleks Lks Mracaat Apartman Ynetimi" yazyor hayatm bak, internette ilanna da hi denk gelmedim. Buras bizim ksmetimiz olabilir.
- Tahsin benimle dalga geme sakn, ok kt yaparm seni. Paran yetecek mi ki bu eve? En son gittiimiz 2+1'e 14.000 istediler diye isyan bayran ekip gittin, beni bir bama braktn orada, emlaknn yzne bakamadm utancmdan. imdi gelmi ajitasyon yapyorsun, yazklar olsun sana.
- Biricik akm biliyorsun ki ben olak burcuyum, ykselenim de...
- Brak safsatay Tahsin, kak anan nasl hamile kaldn bilmiyor. Kyller seni boazlayacak korkusuyla bir maaraya snp yle dourmu. Gnnden, saatinden hatta ayndan bihaber. Yarm aklnla Mslman mahallesinde salyangoz satmaya kalkma! Aaa o kim ya binadan iki milyon takipili influencer Demet Bosnalolu kyor. Kapa konta! Kalk Tahsin kalk! Demet hanm, Demet hanm, sizin en byk hayranlarnzdan biriyim, ben Zeliha Karakuak. Rica etsem erkek kardeim ikimizi baheye doru ekebilir mi? Tahsin al u telefonu filtresi nceden ayarl tek yapman gereken bizi boydan almak. Sakn eline yzne bulatrp, ayaklarm kesme geen seferki gibi.
- Zeliha sen ne dedin? Erkek karde...
- Merhaba canm, kusuruma bakmayn. Ama fotoraf ektirmiyorum zel make-up'm olmad zaman. Sizi krmak inann ki hi istemezdim. Siz de ilana m geldiniz yoksa? Benden size ok nemli bir tavsiye, sakn ola bulamayn, ierdeki adam hi normal deil. Bu arada yeni rnlerim yaknda stoklara girecek, ilk yz adet siparie imzal resimlerimi gndereceim. Hazr durun mesajnzda nerede karlatmz belirtirseniz, sadece size zel kk bir not dahi kaleme alrm. Bir dakika menajerim aryor, telefona bakmam lazm. Ho akaln hadi bye...
- Duydun mu Tahsin, yaamak iin bir sebep daha! Yerimde duramyorum, Demet'le tantm ve imzal resmini gnderip, ayrca zel not yazacak bana.
- Benim paramla tabii ve erkek karde neyin nesiydi?
- O an elim ayam birbirine kart, sana neler syledim, neler yaptm hibir fikrim yok! Sen idoln grseydin ayn eyleri yapmaz mydn?
- Benim idolm yok Zeliha. Ama kiralk ilann merak ettim. Hadi dairenin ziline basp, yukar kalm. O kz daha yeni kt oradan, gsteren kii hala ieridedir.
- Efendim daire turumuz terasmzda son buluyor, tam karmzda Marmara denizi ve adalar mkemmel bir manzara deil mi? Evet ncelikle daire hakknda sizlerin fikirlerinizi almak isterim.
- Ay ne yalan syleyeyim spermi, full art full. Tm bu grdmz ithal mobilyalar dahil, dediniz yanl iitmediysem, i mimarnzn zevkine de hayran kaldm ve iilikler muazzam. Bizim btemiz aylk 30-40 bin TL kadar. Fiyatn biz gezerken sylememitiniz deil mi?
- Hayr sylemedim, bir creti yok. Kalmak cretsiz hanmefendi. Elektrik, su ve snma iin de sizlerden ek cret talep edilmeyecek. Hatta market ihtiyalarnz da bizler karlayacaz.
- Aaa nasl yani baylacam imdi Tahsin, tut beni!
- Efendim bu apartman Boston merkezli bir aratrma kurumu olan Open Dream Institute'ye ait. lk sekiz katnda bilim insanlarmz grevliler. Tripleks ise tamamyla sizin zel mlknz ve kullanmnza tahsis edilmi olacak. Sadece gnn yirmi drt saatinde gizli kameralarmzla sizleri gzetleyeceiz ve birtakm deerler leceiz. Sizi temin ederiz ki, hibir ekilde zel hayatnza bir mdahalede bulunmayacaz. Bu proje azami yirmi yl srecek, proje sresince isimlerinizin sakl kalmas kaydyla akademik makaleler yaynlanacak. Makaleleri okuyan insanlarn sizleri kefetmesi imkansz. nk din, cinsel kimlik ve millet gibi konulara asla deinilmeyecek. Aratrma konumuzu sizlerle ne yazk ki paylaamyoruz. Lakin size fiziksel veya ruhsal, hibir ekilde bir zarar gelmeyecek. Proje sresini kapsayan yirmi yllk bir kontrat yapacaz. Son olarak bizim ok nem verdiimiz iki mhim konu var. lki evden mcbir sebepler haricinde tanamazsnz, ikincisi bu evde bir aratrmaya dahil olduunuzu bir bakasna szdramazsnz. Yani szleme bitiminden nce evden tanrsanz veya sessizlik anlamanz bozarsanz, yirmi milyon Amerikan Dolar tutarnda tazminat demeniz gerekecektir.
- Bu adam ne samalyor? Aman aman korku filmindekiler gibi taklacaz, bir mr byle geer mi manyak! Siktir ol git! Hadi gidiyoruz peime d Tahsin! Aaa Tahsin neden duruyorsun? O kadar yer gezdik hepsinde arazi oldun, burada kk salasn m geldi hyar herif, gel yanma dedim sana! Demet Bosnalolu haklym bir dakika daha durulacak yer deil. Buras tam bir tmarhane!
- Efendim Demet hanma sizlere anlattklarmzdan bahsetmedik. Btn bunlar aklamadan nce birtakm lmleri hali hazrda yaptk. Nihayetinde uygun olduunuza karar verdik.
- Aman ne samalyorsun gya okumu adamsn! imdi polise haber versem ne olacak? Ya da haber kanallarn arasam. Desem ki onlara Amerika'dan CIA s kurmu buraya, gelin toplayn bu cengaverleri. Ay hi gleceim yoktu ha hay!
- Beyefendi size tek bir sorum olacak. Tek bama bu evde kalabiliyor muyum?
- Tam da sizden beklediimiz soruyu ynelttiniz Tahsin bey, evet tek banza kalabilirsiniz. Harika bir gelecee sadece birka admlk mesafedeniz. Szlemenin iki ktsn elimde tutuyorum. mzalayacak msnz?
- Pek tabii.
- Harika imzalar attk, bir nshas sizde kalacak. ki taraf iin de hayrl uurlu olmas temennisiyle. Sizlerle almak bizim iin ok byk bir zevk. Deinmeyi unuttuum ama sizin faydanza olan ok nemli bir husus daha var, szlemenin 132. maddesinin b fkrasnda yer alyor. Eve gelecek herhangi bir zarardan tr hibir ekilde sorumlu deilsiniz. Televizyonunuz mu bozuldu, yirmi drt saat ierisinde biz muadili ile deitireceiz. Tabaklarnz elinizden kayp gitti, parampara m oldular, biz deitireceiz. Biriyle tarttnz, ok kzdnz ve o anki sinirle bir eyaya zarar m verdiniz, biz deitireceiz. Sizleri yalnz brakmamzn zaman geldi sanrm. Zeliha Hanm'n sizinle konuacaklar olacaktr, izninizle ev anahtarnz takdim ediyorum. Bir sorunuz veya sorununuz olursa anahtarln zerindeki numaradan bize ulaabilirsiniz. yi gnler efendim.
- Koarcasna kat adi herif! Tahsin sen ne bok yedin! Gz ap kapayana kadar hayatmz ipotek altna aldn erefsiz! Kanepeye ne hakla kuruluyorsun, hi oral bile olmuyor bak bak!. Sana gnn gstereceim!, Bu iliki biter pi kurusu! Bize halihazrda aldn onlarca hediyeler, taktn altnlar ve dattn paralar hepsinin stne bir bardak yetmez, bir srahi dolusu souk suyu iersin pezevenk! Bu olay duyunca amcamlar ve daymlar peine decekler. Elinde ne var, ne yok hepsini alacaklar. Bu evden dar adm attrrsam sana, bana da Zeliha Karakuak demesinler, nah buraya yazyorum!. Kiminle dans ediyorsun bilememisin. Kaypak gtveren seni! Ak mutfaklarn nesini seviyorum biliyor musun? ipak servis yapaym da gr kahrolasca!
yle gzel rahatladm ki, bu ev beni esaretten kurtard. Ali beye ne kadar teekkr etsem az. Hah cisimler de hz snrlarn ihlal ederek uumaya baladlar, dur durak bilmezler artk. Ar ekime alnm gibiyim, grsel bir lene ahit oluyorum. Sehpaya tam isabet! Parampara olan umutlar myd, yoksa gururu mu? Haberlerde de neler varm bakalm. Muhabirin sesi czrtl geliyor nedense, sanki metalik bir ses, bozuk kasette oynatlyormu gibi. Hah televizyona da tam isabet, atcl cidden vnlesi bir insanm. Gzlerimin evresi birden kararmaya balyor, yavaa ykseldiimi hissediyorum ve ar bir ykten daha kurtuluyorum.
* yk burada sonland aslnda, sonrasnda yazlanlar konudan olduka bamsz.
Hayatm bir film eridi gibi gzlerimin nnden geiyor. Bu grntleri hem yaam, hem de hi yaamam gibiyim. Kaderimi ekillendirirken hi zen gstermediimden olsa gerek, acayip yerlere dallanp budaklanm hayat aacm.
Souk ta bir zeminin zerinde otururken buluyorum kendimi ve evrem kapkaranlk, ama uzaklarda bir k parldyor ve oraya doru yrmem gerektiini biliyorum.
Karmda ejder bal ta tahtnda, elleri diz kapaklarnn zerinde oturan, uzun siyah sal babam var, bana pusula olan l l parlayan sol gz ile btn bu karanl evreye yayan sa gz tam bir tezatlk ierisinde. ki kuzgunu omuzlarna tnemi, kanat rpp duruyorlar ve ruhumun derinliklerine didiklercesine bakyorlar.
- Diz k oul!
Derin bir yanklanma tm kainat saryor, Kadir-i Mutlak'n karsndaki bir su damlasym. stemsizce yere kapaklanyorum.
- Sen ve kardelerin altnc yok olu ncesindeki dnyada hr iradenizle yaamay talep ettiniz. Ben de kabul ettim. Kaderin zincirleri sizleri kstlamadan, her ne istediyseniz gerekletirmek elinizdeydi. Drt olum iinde en uzun yaama balanan sen oldun. Lakin hepiniz haysiyetsiz ve eref yoksunu kararlar aldnz. Bakalarnn kader alarnz rmesine msamaha gsterdiniz. Buna yaamak denemezdi. Yuvanza dnmeniz gerektiini dndm. Artk Valhalla'ya gidebilirsin.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn kent kmesinde bulunan dier yazlar...
Yamyamlarn afa
Tad Kaan Brunch

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Dmelerin Olas Yan Etkileri
Asi Melek
Fra Darbesi
Hoa Kal Sevgilim!

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Yaama Dair [iir]
Ryalar [iir]
Hseyin Celebi [iir]
Gisalena [iir]
Ren Nehri [iir]

Emre Ertuhi kimdir?

.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Emre Ertuhi, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.