..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
ste, sana verilecektir; Ara, bulacaksndr; al ve kap sana alacaktr -ncil
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Kent > Emre Ertuhi

4 Haziran 2024
Tad Kaan Brunch  
Emre Ertuhi
2022 senesinde katldm yaratc yazarlk kursunda kaleme aldm beinci ykyd. Esin kaynam pek anlaamayan iki kadnn, tekrar bir araya geldiklerinde ilerinde sakl tuttuklar fkeyi delicesine boaltmalaryd..

:AJD:
Burcu ya, bir gn de szletiimiz saatte gel! Anadolu yakasnn en iyi mekannda, brunch rezervasyonu yaptrmm, sen ge kalyorsun.. Nasl iim gidiyor kedeki o gzelim kanepelere, kap kap gidiyorlar. Of somonlu olan almayacaktn be kzm, tek kalmt o. Fil yavrusu musun nesin? bfenin yarsn sen gmdn zaten; gt gbei de salmsn, bok bulursun evlenecek adam, hyar seni! Can skntsndan ay bardan evirip duruyorum, ay yeter ya! Birka ey attracam. Saygszlk, asl onun ge kalmas, mazur grsn madem. Midem de nasl kaznd, dn akamdan beri bir lokma azma atmadm. Ay ne iyi insanmm... ok kr kapdan girdi.
- Burcu naber? Ooo ok kz. Salarn yeni mi yaptrdn? Enfes bir hava katm.
- yiyim Aleyna seni sormal. Kusura bakma ya, kuafrden aslnda saat dokuz buukta kacaktm, yalvar yakar bir kadn sram almak istedi, kz istemeye gideceklermi. Hadi dedim neyse, insanlk bende kalsn. Seni de arayamadm, cep telefonumu arabada brakmm, ok beklettim mi cani kom?
- Yok canm, unun urasnda krk be dakikack ge kaldn, laf m olur. Hem kalabalk da dald, rahat rahat tabaklarmza istediklerimizi koyarz, sonra da balarz sohbetimize. Masada aymz var. Kahve istersen garsonu aralm ekerim.
- Geen bir arkadam gelmi buraya, resmini paylam. Mocha Frappuccino iesim var hayatm.
- ikolata iiyor muydun Burcu? Hi sevmezdin aslnda, aaa ok ardm. Beyefendi, bir bakar msnz... Hah, bir Mocha Frappuccino, bir de Americano istiyoruz, teekkrler.
- nsan srekli deiiyor hayatm, bu dnem tatl yeme isteimi pek bastramyorum, zerine de ok gitmiyorum, akna braktm.
- Hayda, ne ara yediklerine dikkat etmez oldun? Ama dikkatlice baknca anlalyor, ok hafif kilo almsn, al al olmu yanaklarn. Yoksa acayip havadislerin mi var? Seni apkn, yeni bir manita mi edindin? Bu kilolar onunla gezip tozmalarn eseri mi?
- Gel nce bfeye gidelim, bo masada konumayalm. Kahveler de gelir, biz dnene kadar.
- Peki ekerim. Benim favorim somonlu kanepeleri, maalesef kar masadaki su aygrlar, bir rpda silip sprdler. st ste bo tabaklar da dizmiler, sanki ktlktan kmlar, grgszler!
- Aman hayatm, kafana taktn eye bak, tekrar geliriz. Burnumuzun dibindeymi mekan. lk turda alacaklarm tabama koydum. Ay kzlar kanepeleri gmm, diyorsun da, sen gene salatalara ve meyvelere dadanmsn.
- Ben formuma dikkat etmek zorundaym, geliriz o konuya da. nce sen bala, atlayacam meraktan... te kahvelerde geldi. Americano benim, Mocha arkadama, saolun. Hele kr oturduk.
- Konuya pat diye gireceim ama... Zafer beni, faklteden erkek klkl bir kzla aldatyormu.
- Aaa vay erefsiz! Ondan yemeye verdin kendini... ok zgnm canm, ben de bugnk bulumamza zel bir mjden var sandm. Ama Zafer'le zaten ayrydnz, ne ara tekrar bartnz ki?
- Of, uzun hikaye, bo ver imdi onu. Affetmitim, kendi ayana skt. Sonuta o kaybetti. Sen asl Kerem'le olan ilikinizden bahset. Uzun zamandr doru dzgn gremedik. Be sene nceydi, hep beraber sizin balaynzdan sonra , benim ex-Halukla akam yemeine kmtk.
- O da ne manyak adamd yle kzm. Garson kzlara ak ak kur yapyordu. teden beridir, anlamadm gitti, sen byle adamlara nasl denk geliyorsun? Felsefe blmnde hocasn. ok zeki, alml, ho bir kadnsn. Buldun mu, bu snepe tiplerden amyorsun. Onlar da hayat sana zindan ediyorlar. Olmad anama syleyeyim, bulur sana bir yakkl. evresi acayip geni, geen bizim evde kalan Zeynep'i everdi. Kadn doutan patan ya. Dn seni sordu hatta, bizim kz napyor, diye.
- Yok kzm yok, hepsi byle bunlarn. Zeynep'in bana neler gelecek kim bilir? Kerem gibilerin soyu tkenmi, ben bunu anladm. Hem efendi, hem yakkl, hem de espirili...
- Sen de bir baladn m, Kerem'i ilahlatryorsun. Mitolojide bile yle karakterler yok hayatm. Kerem'le aramzdan su szmyor; nk ocukluk arkadayz. Birbirimizi ok iyi tamamlyoruz. Gizlimiz saklmz hi olmuyor. Sosyal medya hesaplarmz ortak, bak en nemlisi bu. Senin kahrolasca Haluk'un bir dzine hesab vard, sana diyordum kapattr unlar, bu adam arkandan gizli iler eviriyor, diye. Hi oral olmadn be kuzum; bana biraz kulak verseydin belki dizginlerdin o hyar.
- Cehenneme kadar yolu var!
- Bize o akam demedi mi, grup mu, swing mi ne yapalm, diye. Kerem beyninden vurulmua dnd, kalktk gittik. Siz yollarnz ayrana kadar, seninle de gremedik. Yazk ettin kendine. Dizginler hep sende olacak; nk erkek milletini bo brakmaya gelmez.
- Sen beni anlamadn, ben artk Kerem gibi birini bekleyeceim. Felsefe konuabileceim, siyasetten anlayan, kadnna sahip kan, ho sohbet...
- Gel hadi ikinci tura kalm, ben tabam bitirdim. Ay sen hi elini srmemisin ki. Ben turlayp geliyorum hemen msaadenle.
Oldum olas Kerem, Kerem, Kerem! Bokunu ye Kerem'in, pis kaltak! Dnmze bile gelmedin, sebebin neydi? Memleketinde olmayan sevgili amcan vefat etmi. Glerim ben buna ite, zavall seni! Sevgili kocam ben elde ettim, sen apal apal niversite snavlarna hazrlanyorken. Ben evimi barkm kurma heyecanndaydm, sen ise kariyer hedefleri yapyordun. Okudun da ne oldu? Onun bunun kevaesi gibi geziniyorsun. Ben kazandm, kabul et artk!
- Somonlu kanepeden tekrar hazrlarmlar hayatm. Sana da getirdim tadna bakmak istersin, diye. Ay bunlar var ya, benim kk bebelerim, nasl ssller amann.
- Bebek demiken...
- Evet, konumuz bebek olsun hadi.
- Nasl yani?
- Nasl var m, Kerem hakknda konumaya m geldik buraya btn gn? Aaa yeter Burcu ltfen! Senin aklnda yer eden Kerem mazi oldu. Adam odasndan kmyor, sabahtan akama kadar, dan dun seslerle bilgisayar oynamakla megul.
- nsanlar sevdikleri ve saydklar kiiler hakknda zgrce konuabilmeliler, Aleyna. amzn vebas bu, hadi doru drst siyaset konuamyoruz. Ama sevgiyi bir okyanus gibi dnmelisin. Onu bir su iesine hapsedemezsin ki.
- stme iyilik salk! Haluk seni iyice kendisine benzetmi, krle yata yata a m oldun? Hi kusura bakma, ama sen de o olaylara m girdin kz?
- Ben yetikin bir insanm, kendi kaderimi kendim tayin ederim. Benim vcudum, benim kararm!
- Ya brak bu ssl laflar! Ben Kerem'den hamileyim ekerim ve finito! Nur topu gibi bir ocuumuz dnyaya gelecek. Sen feminist zrvalklaryla vakit ldryorsun, Zhal teyzeye u sylediklerinin hi birinden bahsetmeyeceim. Ama anamn yolunu tutacaksn, ksmetini bulur o. Onun bunun adamna musallat olmazsn.
- Hayatm, Kerem seni uzun sredir aldatyor. Ayrca ben de hamileyim. Meliha teyzeye sevgilerimi ilet. Czdanm arabada kalm, hesab da sen deyiver bir zahmet, hadi baay!

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn kent kmesinde bulunan dier yazlar...
Yamyamlarn afa
Kiralk Daire Mracaat Apartman Ynetimi

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Dmelerin Olas Yan Etkileri
Asi Melek
Fra Darbesi
Hoa Kal Sevgilim!

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Yaama Dair [iir]
Ryalar [iir]
Hseyin Celebi [iir]
Gisalena [iir]
Ren Nehri [iir]

Emre Ertuhi kimdir?

.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Emre Ertuhi, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.