..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bilmek kadar kuku duymaktan da zevk alyorum. -Dante
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Bilim Kurgu > Emre Ertuhi

4 Haziran 2024
Fra Darbesi  
Emre Ertuhi
2022 senesinde katldm yaratc yazarlk kursunda kaleme aldm nc hikayeydi. Elon Musk'n Mars projesiyle ilgili haberlerden esinlenmitim.

:GD:
Karl bir dan zirvesinde bir bamaym. Sert rzgarlar, ruhumu, ipi kopan bir uurtma gibi ge salm, ihtiraslarm da zerime gudubet bir kiilik giydirmi. ten ie hala ryorum, adilce davranmak kimin umurunda olurdu ki, ertesi gn kllerimizin savrulduu bir dzendeydik. ncelikle genliimi snrszca yaamak istedim, otuzlarmdan itibaren idol olarak adlandrldm, krklarmda ise baarl bir i kadn imaj izdim ve bugnlerde magazin dnyasn ehvet dolu hikayeleriyle sallayan, estetik mucizesi, cvltl bir kua brndm. Genlerin fanatizme varan tapnmalaryla harmanlannca da, Rachel Raven adnda, mkemmele yakn bir mit olarak kllerimden yeniden dodum. Evet o karakter ne yazk ki benim. nsan iten ie zehirleyen aalk bir zihniyete mukavemet gsteremeyip, ondan mrm boyunca fayda saladm iin pimanlk duyuyorum; ama u saatten sonra derdimi kime anlatacam? En tepedeyim artk ve ne halt edeceimden bihaberim.
Yarn akamki dl konumama hazrlanacama, belli belirsiz bir araya ktm. Bu ada kimsenin yzne bakmaya bile tenezzl etmedii ressamlmn son kalntlar nmde. Emektar valeye yerletirdiim tuval bo; ama ben deli doluyum. Fralar ve boyalar yan bamda; ama ben ok uzaklardaym. Aradan zaman geiyor, fikirlerim kar sularyla beslenen nehirler gibi cokuyla grlyor ve rlplak bir kadn elinde bayla yatarken resmediyorum. Bundan otuz, krk sene nce hayranlarmn bayld ar gereki izim tekniimi birebir uyguladma dert yanmayacam; nk tuvalin birka santim zerine saydam bir katla ikinci bir katman daha tutturuyorum. Yanlglarn realiteye dntn sanatmda gstereceim ve kadnn boazna geni fra darbesi indireceim, sonra...
- Hanmefendi kapy aar msnz? ok acil, hayati nemi olan bir konu, ltfen! Size yalvaryorum!
salonlu atlyemin girie en uzak olanndaym. D kapdan bar arlar geliyor, her kimse kapya deliler gibi vuruyor. Gecenin ikisinde bu yaplr m? Allah akna! Hem de aydnlanmalar yaadm u anda! Nerede kalmtk? Hah tamam! Krmz rengi gzelce kartrdm, boazna boydan boya bir hat ekiyorum, hatta evresine de kan gleti... Harika oldu! Sesler de az nce kesildi mi, ne? Neyse bir katman daha ekleyip onun da zerine uzun siyah bir palto izeceim, tam kadnn zerini kaplayacak.
Bir saat daha kendimi iime verdikten sonra resmim hemen hemen tamamland. Lakin bir anda, yanp snen beyaz klar bulunduum odaya hcum ediyor! Helikopter ve siren sesleri de kulaklarm trmalyor! Ne oluyor ya! Deliler gibi kapma vurup, zilimi alyorlar, gece gece insana bir rahat yok mu ya?
- Garden City Polis tekilatndan geliyoruz, kapy hemen an! eride olduunuzu biliyoruz! Yoksa zor kullanacaz!
- Geliyorum memur bey! Ayorum imdi kapy. Hey hey durun! Bana silahlarnz neden dorultuyorsunuz, bu da ne demek oluyor?
- Bayan Raven, grdnz zere kapnzn nnde bir ceset yatyor, elinde de bir bak var. zerindeki paltoyu kaldrmadk; ama boynunun kesilmi olduunu dnyoruz. Delillere zarar gelmemesi adna adli tbb bekleyeceiz. imdi ellerinizi yavaa havaya kaldrn ve duvara yaslayn, aksi bir durumda uyar ateiyle karlk vereceiz.
- Bu kim! Hayr! Bu nasl olabilir? Burada ne ii varm? Aman tanrm bir saat nce kapm alnmt, iim olduundan aamadm. Ben, ben bilmiyordum!
- Duvara ellerinizi koyun bayan Raven, bu son ikazmz!
- Memur bey! Cidden aklmn ucundan bile gemedi. Bu kiinin benimle ne tr bir ii olabilir ki? Kabus bu! Tamam, tamam sakin kalmalsn Rachel, derin nefesler alp vereceksin.
- Sakinletiinize gre kelepeleri takyoruz. birliiniz iin teekkrler. evredeki gvenlik kameralarnn kaytlar ortak bir aa balym. Birazdan kontrol edeceiz. Basnn da yolda olduu haberi ulat, bayan Raven'i atlyesinin iinde tutalm, darya herhangi bir grnt szmasn.
- Benim bu olayla hibir balantm yok memur bey! Avukatmn derhal arlmasn istiyorum.
- Bayan Raven, siz ieride beklerken, biz gerekli aratrmay yapacaz, prosedr bu ekilde. Evet, kaytlar da akll lenslerimize gnderilmi. Bayan Raven'e ieriye doru elik edelim.
- Ne kadar sre kelepeli kalacam memur bey?
- Siz ieriye geiniz ltfen.
Bakalm imdi, saat 01.58'de, zerinde siyah paltosu olan kadn kapya koarcasna yaklayor. Bir gariplik var ama, ayaklar plak ve zerindeki paltoyu birden yere atyor, tamamen plak bu kadn! Kapya vuruyor ve baryor! Sonrasnda yere uzanyor ve paltodan ban karp, hayr bu ok mantksz, olamaz! Boazn, elinde tuttuu bakla kesti! Bylesine bir olaya ilk kez tank oluyorum. Ardndan palto rzgarla havalanp, tam zerine dyor. O palto kolayca nasl havalanabilir ki? Merkezdeki amirimden de bayan Raven'i serbest brakmamz iin sert bir uyar geldi.
- Bayan Raven'n kelepeleri zlsn arkadalar, kendisi ile konualm.
- Hele kr geldiniz. Hayatmn en uzun dakikalaryd. Ah bunlar karyorsunuz, ok teekkr ederim. Neler grdnz? Kadn ldren kimmi?
- Kadn olduunu nereden bildiniz?
- Memur bey, ben ok nl bir ressamm. nsann siluetinden sahip olduu cinsiyeti kolaylkla karabilirim. Keke kapya vurduu anda, hemen koup asaydm, ah ben ne yaptm Allah'm!
- ncelikle kendimi tantaym, ben ba komiser Ramiel Bonanza. Kapy amamakla, farknda olmadan da olsa en doru karar vermi bulundunuz. len kiinin akli dengesi yerinde deilmi gibi gzkyor, bakla kendisini doram. Eer kapy asaydnz, belki size de saldrabilirdi. nsanlarn hayatlar anlk kararlarla pamuk ipliine bal olabiliyor. eride ne yapyordunuz bu arada?
- Hala zangr zangr titriyorum, sigara yakmam lazm msaadenizle... Yeni tablom zerinde alyordum. Biz sanatlar, bir i zerindeyken rahatsz edilmeyi hi sevmeyiz. Dediiniz gibi, rnein bir ofis alan olsaydm, kapy aar ve hayatmn son anlarn korku dolu gzlerle izleyebilirdim.
- Arkadalarm, adli tbbn ilemlerini tamamladn belirttiler. Atlyenizde olas delillerle ilgili aratrma yapacaz.
- Bay Bonanza, son resmim iin byk apl bir deme aldm. Kimsenin onu sergiye kmadan nce grmemesi gerekiyor. Son oday aratrmazsanz, ok memnun olurum.
- Bu olanaksz! Prosedr ne ise o uygulanacaktr.
- Ama bir yolu olmal deil mi? Byk nfuz sahibi olan, sper zengin mterilerim, bu durumdan haberdar olurlarsa ayet...
- Bir dakika msaade ediniz ltfen, amirime danmam gerekecek. Tamamdr, kendisi gerekli izni verdi. Olay mahalli inceleme robotu Neo'yu getirin. Bahsedilen odaya o bakacak. Girmeden nce belirtilen tabloyu kaydetmemesi iin gerekli algoritma dzenlemesini yapn.
- ok teekkr ederim.
- Size yardmc olabildiysem ne mutlu bana. len kadnn kimlii de tespit edilmi, veriler imdi geliyor. gn nce Mira Loma VI hapishanesinden firar etmi. smi Kyle Ronin, on dokuz yanda, kimsesi de yokmu. Karnzdaki duvara len kiinin grntlerini vereceim. Daha nce kendisiyle karlam mydnz? Size birisini hatrlatyor mu?
- Hayr, memur bey. Kendisiyle ahsen hi tanmadm.
- Hmm elikili sonular kt. Kalp at hznz normalin ok zerinde. Olayn okundan kaynaklanabilir. Yapay zeka da yz kaslarnzn hareketinden yalan sylediinize dair uyar veriyor. Sizinle iki gn sonra merkezimizde bir kez daha grelim. Olay sca scana yaand iin bu trden hatalar alyor olabiliriz. Normal prosedr ileyecek olsaydk, yalan ifadeden dolay sizleri gzaltna almamz gerekecekti. Ama ok saygn bir sanatsnz ve idare amirim yarn akam bir dl konumanz olacan syledi. Ayrca New California eyaletinin sahibi V Z-72 bey ile de ok yakn dostmusunuz, kendisine sevgilerimizi ve sayglarmz sunduumuzu iletiniz ltfen.
- Belirtiiniz gn ve saatte geleceim memur bey.
- Kamera kaytlarnn kopyalarn aldk. Her ey tamam. Basn mensuplar dardalar, dilerseniz bir memurumuz evinize kadar elik edebilir. ok zor bir gece geirdiniz.
- Ben bir sre atlyemde kalacam, kendimi toparlamam gerekiyor. Yardmlarnz iin ok teekkrler Bonanza bey. Ho akaln.
- Herhangi bir konuda yardmma gereksinim duyarsanz, kartm buraya brakyorum. Ho akaln efendim.
Polisler nihayet ayrldlar. yi ki atlyede kapsaml bir aratrma yaplmad, tablo grlseydi, bama i alabilirdi. Yerel ve ulusal basn tm ihtiammla darya kmam bekliyor. len kadn en ufak ayrntsna kadar, birebir izmitim; ama kapya ilk vurduunda lmcl fra darbesini henz indirmemitim, onun cann aslnda ben aldm! Aman tanrm! Darya admm atnca, bu harika eseri ona adadm syleyeceim. Elimde tablomla gzktmde, muhafazakar Dnya'nn pabucu dama atlacak ve Mars kltr tarihinin en byk sanat olaylarndan biri vuku bulacak! Ne harika bir gn! im kpr kpr! Rachel dur bir dakika! Byk salonda duvardan duvara asl bo bir tuvalin daha var. Senelerdir orada ylece duruyor. Yoksa?

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn bilim kurgu kmesinde bulunan dier yazlar...
Dmelerin Olas Yan Etkileri

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Yamyamlarn afa
Tad Kaan Brunch
Kiralk Daire Mracaat Apartman Ynetimi
Asi Melek
Hoa Kal Sevgilim!

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Yaama Dair [iir]
Ryalar [iir]
Hseyin Celebi [iir]
Gisalena [iir]
Ren Nehri [iir]

Emre Ertuhi kimdir?

.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Emre Ertuhi, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.