..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bir gn karma biri kacak ve bana: "Herey olmas gerektii gibi olmaktadr, efendim" diyecektir. -A. Aaolu, Yazsonu
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Yazarlar ve airler > Melika

27 Aralk 2005
Cemil Meri'i Kelimelerle Anmak  
Baz yazarlar ve kitaplar vardr ki hayatmzn uzun dnemlerinde hep baucumuzdadrlar

Melika

Cemil Meri'in iir tadndaki yazlaryla 12 Aralk doum yldnmnde anmak

:ICAJ:
"Kulara benzer kelimeler,odana dolarlar bir akam.Nereden gelirler bilinmez.Kah lk la drlar, kah sesleri iitilmez.
iee benzer kelimeler, turuncu, erguvan, beyaz. Bir rzgr srkler hepsini. Bulutlara gven olmaz."
Cemil Meri,"Bu lke" de byle yazar. Kelimeleri byle sihirli hale getirir. Odaya dolan rzgr gibi ruhumu doldurur bu szler.
Yaznn her tryle uraan herkes iin bir ktr kelimeler. Kelimeler anlatr bizi. Bazen gnmzden, bazen asrlar ncesinden gelen szler dverir nmze. zetle anlatverirler ou dnceleri.
Cemil Meri'in "Bu lke" kitabnn baka bir yerinde
"Senin yldzlarn kelimeler, syle raksetsinler, alev salaryla sonsuz bahesinde hayallerinin.
Kelime ormanda uyuyan dilber; air uzaklardan gelen ehzade.
yle seveceksin ki kelimeleri sana yetecekler.
....... ....... .........
Kelimeler benim sudaki glgem, okayamam onlar, pemem. Bir davet olarak gzel kelime ve dualarla muhterem. Gnlden gnle kpr, asrdan asra merdiven. Kelime kendimi seyrettiim dere. Kelime sonsuz, kelime dem."
Bu szler bir iir tadndadr, adeta. Zaman da asl kalan kelimeler yle sabrl yle sadktrlar ki. Bir merdiven bir kpr insanlar srasyla gelirler geerler, bu kprlerden. Yaadmz zaman diliminde arlarz birbirimizi.
Cemil Meri, 5.basks olan 1985 tarihli kitabnn(letiim yaynlar) baka bir yerinde "Dnce bir kpr: kldan ince, kltan keskin."
"Bir rmaa benziyor zaman. Hayretten dona kalm. Perdede hep ayn glgeler." der.
zlemlerimizi, sevdiklerimizi, nefretimizi gzmzn grd kulamzn duyduu hissettiimiz Her eye anlam katan kelimeler. Bir de gzel anlatabilirsek kahramanmz kelimeler.
Kitabn otobiyografi blmnde, yle anlatlr hayatnn bir blm Cemil Meri'in,
" Hatay'daki ilk genlik yllar. stanbul ve evlilik ncesi yaam: Yabanc Diller Okulu, pansiyon odalar, Elit, Nisvaz. Birok dergide makaleler, eviriler. Sonra evlilik, lise retmenlii, istifa, yirmi bir ay arayla doan bir olan bir kz evlat. Geim sknts. Yine eviriler. stanbul niversitesi Edebiyat Fakltesi'nde balayan Franszca okutmanl, bin bir glk ve skntyla kurulan bir ktphane, Sahaflar ars'ndan, kendi srtnda, rencilerinin srtnda tanan ucuz, ama paha biilmez uval uval kitap, hemen hepsi Franszca. Okuduklaryla zenginleen, zenginletike ycelen, kanatlanan bir Don Kiot. Patlama noktasna yaklarken, en verimli olabilecei bir yata, gzlerini yitirmesi; aylarca hastane odalarnda mitle beklenen ameliyat sonular, aylarca tedavi iin Paris ve almayan gzler: retina iyice atlamtr, katarakt nlenememitir."
37 yalarnda gzlerini kaybeder. Bu skntl zamanlarn yle anlatr:"Bazen bir kuyuya benziyor hayat; kr, pis, zehirli bir kuyuya. Bouluyorum, lme mecalim kalmyor, kimseyi grmyor gzm. Sevdiklerim yabanclayor. Kitaplar tula oluveriyor birden. Dostlarmn sesini tanmyorum. Varlm tele aslyor."
Bundan sonraki almalarn talebeleriyle birlikte gerekletirir".Fildii Kule"sini yani ktphanesini hi terk etmez.
Cemil Meri'i kendi szleriyle andktan sonra yine onun gzel kelimeleriyle yazmz sonlandralm.
"Kitaplar bir limand benim iin. Kitaplarda yaadm.
Ve kitaptaki insanlar sokaktakilerden ok sevdim. Kitap benim has bahemdi. Hayat yolculuumun snr talar kitaplard."(Mektuplar,14.10.1966.)

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yazarlar ve airler kmesinde bulunan dier yazlar...
Peyami Safa'dan Bahsetmek
ran'l Kadn air Fru Ferruhzad

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Kenize Murat ve Kitaplar
Bir Resim Dehas Van Gogh
Sevgili Sleyman Amca

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Yeni Caminin Gvercinleri [iir]
Uyut Beni [iir]
Sen Giderken [iir]
Dostlar Uurladk [iir]
nsan Yaarken Hissetmeli [iir]
Sessizlik [iir]
Bir Akamd [iir]
Yama [iir]
Martlar... [iir]
Souk Havalar [iir]

Melika kimdir?

nsan ve doa sevgisini iimde hissetmem beni sanata ve edebiyata yneltiyor; bunlarla btnletiriyor. Bunlar insanlarla paylamak ise en mutlu anlarm.

Etkilendii Yazarlar:
mit Yaar Ouzcan

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Melika, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.