..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
"Bir kitabn kaderi okuyann zekasna baldr." -Latin Atasz
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > Melika

16 ubat 2008
Benim ykleri - 2 -  
Beyaza Teyze

Melika

Bu hayatta her ey masal.Bir varm bir yokmu.

:BEIH:
“Arka da braklan, uzak gnlerin silik glgeleri. Uzak ok uzaklarda zor duyulan bir fslt sanki. Kulaklarn ne kadar drt asan da yok artk duyamazsn, hatrlanan hayatnn belki de en gzel resimlerdir, onlar.”

O benim ocukluk hatralarmn en zenginidir, diyebilirim. Hatrladm o ask yzyle, btn korkuma ramen onun yaknnda olmak ya da sevecen, takdir dolu bir sz duymak beni nasl gururlandrrd. imdi u satrlar yazarken bile kahverengi boyal ahap kapsn kapatrken kartt sesi duyar gibiyim. Krmz tulal evinin duvarlar sokamzn temel direi idi sanki. ldkten sonra hemen satld evi, uzun yllar sonra gittiimde evin de yklm olduunu grdm. imde duyduum acy ve duyduum sknt ok tarifsizi. Bunun byk bir hakszlk olduunu hissettim.

Korktuum kiilerin banda gelse de zengin kiiliini imdi fark ettike, hala ona kar byk bir merak duyuyorum. lkokulu okuduum o ilk yllarmda mahallemizin yallarndand. Onu hep bir Pazar alveriinin ardnda mavi tonlarnda ki kyafetiyle hatrlarm sokamzda. O zamanlara has, pazar antas ile yana ramen dimdik yry ile tandm en salam duruuyla hatrlarm. Herkesin selam vermekten korktuu kiiydi.

Bense Onu unutmaktan korktum. Annemin ona verdii vefa szn hep ok ciddiye aldm. Onunla birlikte ocukluumun ilk gnlerini geirdiim kasabann ne kadar gzel ve zel olduunu anlyorum. Yaadklar hayata ve sahip olduklarna gsterdikleri itinayla geip giderlerken bu dnyadan ou eye hakkn vererek gitti onlar.

ocukken hmna uramaktan ok korktuum halde nne geilemeyen o ocuk igdsyle yaptm yaramazlklar sonucu onun gazabna uradm ok olmutu. Evi katl bir evdi. Giri katnda ki mutfakla bitiik olan bir odas vard. O zamanlar evlerde bulunan bir divan vard camn nnde. Onun oturduu ke hep aynyd ve gece gndz perdesi onun dary grebilecei biimde ak dururdu. Sokaktan geen hi kafasn evirip korkusundan o tarafa bakamazd. Biz uyuduktan sonra, annemi yanna arrd ge vakte kadar oturur sohbet ederlerdi. Anneme sk sk hala sorarm.”neler konuurdunuz, neler anlatrd” diye. Ama bilinenden ok , bilinmeyeni ok yinede.

Onun perdeyi bir atal inele tutturup dary grecek biimde oturmasyla ilgili bir hatra anlatr annem. Zamann da mahallemizde bulunan bir hkmet binasnda bulunan bir grevli, gelip getike cama bakar. Bir iki derken bizim Beyaza Teyzenin can sklr. Bir sabah grevli gene apknca cama bakar ve iine geer. Biraz sonra Beyaza Teyze giyinir kuanr. O zamanlar yannda alan bir aya aksayarak yryen hizmetisini de alr ve her gn camlarna bakan kiiyi ziyarete giderler. Hkmet binasna gidince geen ahs artr. Onlar gren apkn bey, gzlerine inanamaz hemen yanlarna gelerek onlar odasna arr. “bir dakika “der, bizimki. “beni tandn m” diye sorar. Bey, ok memnun “evet” der, glmseyerek. “ imdi iyi bak” der. Bir elini beline bir elini havaya kaldrr olduu yer de drt dner. Bir taraf dan da “ bak bak” diye sylenir beye. Sonra ayn eyi hizmetisine yaptrr. Sonra devam eder “ baktn o evde ben ve u grdn hizmeti oturuyor bizi iyice grdn, bir daha kafan o cama evirme “ der. ekip gider, beyin halini anlatmaya gerek yok. Bir daha o sokakta grnmez.
Hatrladm kadar ile sert olmasna ramen yumuak bir yrei olduunu da az ok sezebiliyordum. ocukluk gnlerimin hatrladm en renkli hatralar, seyrettiimiz sinemalardr. Anneannemin kavurduu kabak ekirdeklerini dmledii poetle getirip tane tane verdii, alp kapanan sinema sandalyelerindeki keyfimiz ne gzeldi. Sinema artistlerinin gazetelerden kesilip defterlere yaptrlp, iirler yazld zamanlard. Ablam defterini grebilmek iin neler yapardm. Oda srekli beni yanndan kovard. O yokken gizli gizli o defterleri kartrrdm.

“ Baz eyleri anlatrken sanki masal gibi geliyor. Masal tadnda yaadmz zel duygular dnyaya bak amz deitirip farkl tatlar kefetmemizi salyor.”

Yeni gelen filmleri afilerinden ziyade, elinde huni eklindeki bir megafonla sokak sokak gezerek anons yapan birisi vard. Baz filmlere birka gn nceden bilet alrdk. Orhan Gence- bay’n “bir teselli ver” filmini hi unutamam. Annem paramzn olmadn ve asla gtremeyeceini syledi. Ablamla boynumuz bkk otururken kap ald ve Beyaza Teyzemiz sinemaya gtreceini syledi. Tabii sevincimiz byk ama, sinemada yer olmad da syleniyor. Lakin kimin haddine bizim teyzeye, hayr diyebilmek. Beni birisinin yanna sktrdlar. Annemle ablama da yer bulundu. Beyaza Teyze’ye de fazladan bir sandalye verildi. Yazlk sinemadayz, karlkl iki sra halindeki sandalyelerin ortasna oturdu. Sinema hi bkmadan seyrettiimiz biri fakir, biri zengin iki gencin ak hikyesi. Filmin sonuna doru zengin kz fakir genci terk ediyor. Bu arada bizimki zaten oktan sigarasn yakm, earb karp omzuna atm. Ve bildii btn kfrleri gnderiyor. Ama kimsenin umurunda deil herkes filme dalm gitmi, benden baka kprdayan olmad iin ayn zamanda korkudan gzm hep onda. Herkes iin zel bir filmdi. Hatta bizimki hncn alamad kard gibi frlatt ayakkabsn. Filim bittikten sonra, toparlanp ayn ciddiyetle kt sinemadan.

“Siz uzaksanz olsanz bile sizinle yaanan ve iimizde yeeren btn duygular hala bizde”
Mahallemiz kadnlar, akam olunca bir evin merdivenlerine oturur koyu sohbetlere dalarlard. Beyaza Teyze her zaman onlara katlmazd. ok nadir katld zamanlarn birinde benim yaptm bir grltye ok kzm hatta hzn alamam bulduu uzun bir sopayla peime dmt. Hemen keye ulap kahvelerin olduu caddeye ktm. Keye kadar gelebildi alabildiince baryordu. Arkadan herkes kahkahay patlatt. nk onun zerinde o zamann iekli gecelik kumalarndan bir gecelik vard. Sokak lambalar o kadar kuvvetli olmad iin hafif kta o kyafetiyle oturabiliyordu.
Ama bana kznca kendini att orta yere. Saklandm yerden biraz sonra korkuyla mahalleye dndm. nce keye saklanp ortal yle gz attm. Bizimki beni koturduu, uzun sopayla yolun ortasna dikilmi beni bekliyor, bir taraftan da benim gelinin boyu bu kadar var m diye ortala soruyordu. Ke banda biraz durduktan sonra beni ard. Artk o gece bir daha yerimden kprdayamadm.

Onu hemen karsn da Medine ablamz vard. Onun ev ilerini yapard. O yayor. Medine abla onun ilerini yapard. Onun bir de olu vard. Medine ablay ei terk etmi baka birisiyle evlenmiti. Babas ara sra olunu grmeye gelirdi. O eini sevmekten vazgememiti. Onu oturduu mahalleye gider, zellikle akamlar onun evini seyrederdi. Olu byd. Onu bir oda iinde bytt. Zeki bir ocuktu. Byn yoklua ramen biraz da babasnn yardmyla okudu ve retmen oldu. Yine retmen bir kz la evlendi. Anneannemden duyduum kadar ile onun da bir olu olmu. imdi de gelin onu eve istemiyormu. O kendi evinde, ama her akam yatmadan gidip olunun evine bir bakp gelirmi. Kimse si yoktu. “O ki sevdiklerini, hep bir sokan kesinden seyretti.”
. Her ev iinde yaayanlar ile btnlemi kiilik oluturmutu sanki. Sahibi bilinmeyen irkin ta yaplarn yerinde Beyaza teyzenin evi, Mrvet Hanmn, evi. Postac Mehmet’in evi vard bir zamanlar. Kap nlerinde glge yapan asma yapraklar, pencerelerinde ylban haber veren iekleri vard.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn an kmesinde bulunan dier yazlar...
Benim yklerim - 1 -

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Hastane Koridorlar
Bir Sabah Yry
Yal Adam
Sorma
Martlar Yeil Bugn
Karasz Bir Gn

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Yeni Caminin Gvercinleri [iir]
Uyut Beni [iir]
Sen Giderken [iir]
Dostlar Uurladk [iir]
nsan Yaarken Hissetmeli [iir]
Sessizlik [iir]
Bir Akamd [iir]
Yama [iir]
Martlar... [iir]
Souk Havalar [iir]

Melika kimdir?

nsan ve doa sevgisini iimde hissetmem beni sanata ve edebiyata yneltiyor; bunlarla btnletiriyor. Bunlar insanlarla paylamak ise en mutlu anlarm.

Etkilendii Yazarlar:
mit Yaar Ouzcan

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Melika, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.