..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Alamak da bir zevktir. -Ovidius
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Yaam > Melika

9 Eyll 2006
Sevgili Sleyman Amca  
Yaanan bir mr

Melika

evremizdeki kymetli insanlar ve bize kazandrdklar

:BDAI:
Yaadmz sre buyunca aslnda hayatmzn bir blmn hatta bir ann deerlendiririz. Bir nefes alp verdiimiz kadar ki analar birleirse yaadmz zaman dilimizde saatlerimiz birleerek mrmz meydana getirir.
Etrafmz da grdmz hayatlarda byledir. Sadece bir ann grrsnz etrafnzda
Ya glerken, ya alarken grrsnz evrenizdekileri. Ya oturur ya da gider. Hele bazen hibir ipucu yakalayamazsnz. Kapal bir kutu gibi duran hayatlar. Hlbuki evremizde izlediimiz hayatlar bize renk katar. Ya da sizi skan ve zen (belki zellikle ben) eylerden kamak istersiniz. Ama size huzur ve enerji veren, hayata baz istediklerinize ipucu veren hayatlar vardr nnzde. Onlar takdir eder ve hayata kar birikimlerinize katabilirsiniz. Byle hayatlarda, ok nadirde olsa ite hayatn btnn grebiliyor insan. Bir insan da; yaad hayat, ilkelerini, yaad hayatn amalarn ve elde ettiklerini grebilirsiniz.
Beni etrafmda ki bu tip yaantlar ok mutlu eder. Yaamn kendine has bysn ya da bir mr nedir, nelere adanr grebilirsiniz.( Hayatnz adadnz amalar tabi ki bir tercih meselesidir.)
u scak yaz gnlerin de yapmanz gereken gnlk iler bazen can skabiliyor. Yzn hi de ho olmayan yz ifadeleri kaplayabiliyor.
te byle scak gnde skkn bir yz ifadesiyle biraz yoku saylabilecek bir soka trmanrken kendine ait i yerinin iinde onu grdm. Bu, salarnn beyazlamasna ramen gler yzyle yllarn verdii ok zel iinin bandaki bizim Sleyman Amcamzd. Ona selam vermeden nce bam evirdiimde onun hayatnn bir btn olarak grebiliyordum.
Beyazlaan salar, iini elleriyle yaparken grmek, dkknnda grdnz dokmanlar mesleine ait yaptnz sohbetlerden onun hayatnn btnn anlayabilirsiniz. Bir ereve iine yerletirebilirsiniz. Baknz evirdiiniz her ynde onun hayatndan bir para bulabilirsiniz. Emekle yaanan bir hayatn devamn hissedersiniz.
Ayakta sadece bir iki kiinin sohbet edebilecei byklkteki dkknnda ayakst bir iki sz etmek artk alkanlk olmutu. Yana ramen alma azmi ve meslek sevgisi onun en gzel meziyetlerinden bir ka..
Uzun yllarn verdii mesleinin banda ayn azimle onu grmek benim iin bir ayrcalk. Sleyman Amcamzn her zaman glen yz ve meslek azmi grlmeye ve takdir edilmeye deer. ini bu kadar inanla ve severek ayn azimle devam ettirmesi, bir ii severek yapmann kymetini gsteriyor. Ve severek yaptnz iin bir insana katt zenginlikleri.
1951 senesinde kurduu gazetesini ilk gnk heyecan ile karyor. Harfleri hala elleriyle, dizerken kim bilir ka defa harflerle buluup neleri dile getirmitir diye dnyorum. Etrafa yle bir gz gezdirdiimde bir iki yerde genlik fotorafn gryorum.
Doruyu sylemek gerekirse rahat film artisti olabilirmi. ok da yakkl ve havalym. Duvarlarda grdmz fotoraflar eski haberler ve kendine ait btn ileriyle Sleyman Amcamz asrlk nar gibi. Ne gzel, biz de bu narn bilgilerinden, anlarndan ve gazetesinden ok ey reniyoruz. almann yann olmadn ve ideallerin hayatmzn her sayfasna renk katabileceini amacna hizmet edebileceini grebiliyoruz.
Sleyman Amcayla yaptmz bir ksa yolculukta eski filmlerden bahsediyoruz. nk ayn zamanda yaad kasabada ilk sinema salonunu aan kii. ocukluumdaki seyrettiim filmleri ve sinema sanatlarndan bahsediyorum ve ikimizde anlarmzda geziyoruz.
Baka, gzel bir ayrntda Sleyman amcayla ilgili; Haydarpaa Lisesinde okumu olmas ve bir dnem de Fenerbahe’de kaleci olarak forma giymesi.Onunla ilgili o kadar ok ey var yazlacak ama ben sadece kendimce bahsedeceim ondan.
Gittiimiz btn davetlerde Sleyman Amca ve sevgili eini grmek beni her zaman ayr bir mutlu ediyor. Ve btn kyafetlerimin cebinden naneli ekerler kyor. nk; Sleyman Amca cebinde tad ekerleri grt, herkese ikram eder.      Bu onun belki en tatl taraflarndan biri. yerine uradmda bile muhakkak ayaa kalkar ve hemen arkasndan ekerlerimizi alrz.
Beni ziyarete gelen arkadalarma muhakkak ondan bahsederim. Onlar bile bu ekerlerden nasibini almtr.
Sevgili Sleyman Amcamz, cebinden ekerlerin, yznde gler yzn ve ellerinden gazeten eksik olmasn.Gazetenle ve sevgili einle beraber nice yllara.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Cemil Meri'i Kelimelerle Anmak
Peyami Safa'dan Bahsetmek
Kenize Murat ve Kitaplar
Bir Resim Dehas Van Gogh
ran'l Kadn air Fru Ferruhzad

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Yeni Caminin Gvercinleri [iir]
Uyut Beni [iir]
Sen Giderken [iir]
Dostlar Uurladk [iir]
nsan Yaarken Hissetmeli [iir]
Sessizlik [iir]
Bir Akamd [iir]
Yama [iir]
Martlar... [iir]
Souk Havalar [iir]

Melika kimdir?

nsan ve doa sevgisini iimde hissetmem beni sanata ve edebiyata yneltiyor; bunlarla btnletiriyor. Bunlar insanlarla paylamak ise en mutlu anlarm.

Etkilendii Yazarlar:
mit Yaar Ouzcan

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Melika, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.