..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Mutlu kle oktur. -Darwin
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Gnlk Olaylar > Melika

18 Temmuz 2006
Kenize Murat ve Kitaplar  
Okumanz tavsiye ediyorum

Melika

Uzaklarda yarnlar alnanlara

:FFHH:
Televizyonda zayf, zarif bir kadn, raan saraynn merdivenlerinde rportaj yapyorlar. Dikkatimi ekiyor ve televizyonun sesini aarak, dinliyorum. Ve daha nce kitabn elime alm fakat almadan geri brakmtm. Nasl piman olmutum. Ama kitap stanbul’un sahaflar arsnda kalmt. Bense sadece tatil iin stanbul’daydm. Aradan uzun bir zaman getikten sonra yine ayn ekilde, bir televizyon kanalnda karlayorum. zel bir
iletmenin, ilettii bir yalya televizyon ekipleriyle gidiliyor “buras benim byk annemin” diyen, bu zarif kadna akn akn bakan alanlar onu ieriye almyorlar..Ve o gz yalar iinde oray terk ediyor..Bu zarif kadnn ismi Kenize Murat’t.
Kenize Murat’ nce annesinin hayatn anlatt “Saraydan Srgne “ kitabyla tandm, basndan gzmze arpanlar birlikte. Bu ynden kendimi ansl saydm. Dnya zerindeki insanlarn bana gelenler insan olarak sizi rahatsz ediyorsa yazarn kitaplarn okumalsnz. Onu tanmam “Topramzn Kokusu” kitabyla devam etti. 15 yl boyunca gazeteci olarak alt Ortadou’da ay sreyle dolaarak Filistin-srail atmasn aklmz zorlayacak izlenimlerini bu kitaba aktarm Kenize Murat. Bu kitab hazrlarken, Kuds, Cenin, Gazze ve gidebilecei, ulaabilecei her yere ulap i yakan ykleri bize aktarm. Ve ayrca tek tarafl olmayp her iki tarafa da sz veriyor.
Baz kitaplar okurken yreimin sktn ve nefesimin zorlandn hissederim. Beni zen ve btn duygularm hatta isyan eden bir tarafn meydana karr bunlar. Olmaz byle ey dedirtip, bir eyler yapmak isteyip hibir ey yapamadnz anlar. Bir yaz tatilinin banda iki kitap beni ok dndrmt. Birisi Aye Kulin’in “Sevdalinka” dieri ise “Topramzn Kokusu”
Son gnlerde gazetelerde grdm haberler bu kitab tavsiye ihtiyacn dourdu bende. Kck yaral ocuklar, babasnn kucanda len yavrular hatrlatyor.
Kenize Murat, Paris’te domu.2 yanda annesini kaybetmi. Babasn ise 21 yanda tanm. Yazar, Osmanllarn son yaayan kuandan. Annesi V. Murat’n torunu Selma Sultan.”Saraydan Srgne” kitabnda yazar, annesinin dramn anlatyor.29 yanda Paris’te yoksulluktan len Selma Sultan, srgn olarak gittikleri Lbnan’da zorluklarla yaarken hayatnn ilk akn tanr. Ama o orada “yamal orapl prenses”tir. Daha sonra hi grmedii bir Hint racasyla evlenir. Burada da kendini yabanc ve yalnz hisseder.. kurtulmak iin Paris’e kaar. Ve yoksulluktan ve souktan hastalanr 29 yanda hayata veda eder.
Yazarn ikinci okuduum kitabnda ise onun gazeteci tarafn ve tecrbeyle aktarlm olaylar buluyoruz. Yaanan ve dayanlan artlar okuduka hayret ve zdrabmz iki katna kyor.
Uzun zaman nce, Filistin’e giden bir gazetecinin izlenimlerini dinlerken aladn izlemitim. “Bu kadarn tahmin etmemitim” demiti. Sizde bu kitab okurken, yreinizden ok ey kopacak. Bu kadar da olmaz diyeceksiniz. Filistin’de anne, baba, ocuk, gen ve yarna dair bir umutla yaamann ne kadar zor olduunu anlayacaksnz.
Ve ayrca, sraillilerin bar abalarna da kitap da yer verilmi.
“Topramn Kokusu” Everest Yaynlarndan.(2004 ) Bu kitab okumanz tavsiye ediyorum.
“Bana ocuklar ryalarn anlattlar” “ocuklar o kadar umutsuz ki, ne istersin diye sorulduunda ‘portakal yemek isterim’ diye cevap veriyorlar. zellikle son 45 ylda yetien
neslin hibir umudu kalmam. Onlar, evlerinin defalarca ykldn, ailelerin gtrldn ve arkadalarna ikence edildiini grmler. Bu yzden, bir srailli avukat bana unu syledi.”Filistinliler nefretin ne olduunu bilmezdi. Biz onlara nefreti rettik.”( Kenize Mura’tn Tempo Dergisinde yaplan bir syleinden.)

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Cemil Meri'i Kelimelerle Anmak
Peyami Safa'dan Bahsetmek
Bir Resim Dehas Van Gogh
ran'l Kadn air Fru Ferruhzad
Sevgili Sleyman Amca

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Yeni Caminin Gvercinleri [iir]
Uyut Beni [iir]
Sen Giderken [iir]
Dostlar Uurladk [iir]
nsan Yaarken Hissetmeli [iir]
Sessizlik [iir]
Bir Akamd [iir]
Yama [iir]
Martlar... [iir]
Souk Havalar [iir]

Melika kimdir?

nsan ve doa sevgisini iimde hissetmem beni sanata ve edebiyata yneltiyor; bunlarla btnletiriyor. Bunlar insanlarla paylamak ise en mutlu anlarm.

Etkilendii Yazarlar:
mit Yaar Ouzcan

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Melika, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.