..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Gerek bir sevgide dier insann iyiliini istersin. Romantik sevgide dier insan istersin. -Margaret Anderson
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > tiraflar > ERDEN ERKN

11 Mart 2006
Araylar  
ERDEN ERKN
Sanki ac ekmek iin yaratldm ben. Ac iime iledi, hzn gzlerime! ERDEN ERKN

:DAGEH:
ARAYILAR

Sanki baarn kadehlerde kutlamak iin yaratldm ben. Bursa yetmedi, stanbul gecelerinin de mdavimi oldum ben. Aslnda ho bir seda brakmak isterdim gelip geerken; ya da buruk bir veda...Belki de hznl bir sonbaharda
dalgalar kumsal ninnisiyle perken seni dnmek en gzeliydi mart lklarn dinlerken.

Sanki ac ekmek iin yaratldm ben. Ac iime iledi, hzn gzlerime! Bu ben miyim hohlanm aynalarda sana bakarken ve sen bir deniz olup ummanna akarken ey mrm bittin ite, geldin getin! Kahpe gller vurdu beni hep arkamdan! Bir trl kyamadm en yal toteme; en sultan yllarm adadm kukusuz...ok bekledim zifiri gecelerde uykusuz! Setler ekildi nme tatan bir duvar!...

Sanki imek iin yaratldm ben. Gn oldu Marsilya'da alkol komasna girdim. Gn oldu Cannes'da barmaidler en yakn arkadalarm oldu. Gn oldu Paris'teki bulvar cafelerinin garsonlar beni anlad; arkadalarm oldular, masama ifter kadeh Bordo arab getirdiler; biri senin iindi, biri benim!

Aslnda ben senin iin yaratldm; seni sevmek, seni vmek ve seni benden ayran denizlere kar svmek! Mutluluk arklar hep uzaklarmdayd! Beni en iyi anlayanlar barmenlerdi. Hep ikiler sundular bana, sevgi adnayd bunlar, bir daha, bir daha hadi erefe, ite yeni bir kokteyl, ite bir sek viski daha, 'bu nefis arabn retim yerini bilir misin' gibi bir sr samalkt benim gecelerim... Bir kokteyl de ben icad etmitim, barmenlere ben retiyordum kokteylin ieriini. Bir lek Rus votkas, iki lek nane likr, bir lek cin ve bir lek vermut...Bu kokteyli barmenlere yaptrp ierdim, sonra seninle konuurdum otel odalarnda, bazen yanmdaki bir gecelik yabanc aklarma adn sayklardm sana sarlmm gibi, seninle seviiyor muum gibi seviirdim onlarla...Ne riyayd bu Tanrm! Sanrm ben de benliimi yitiriyordum ve her sarho gecenin sabahnda kendime kzyordum; yokluuna kzyordum, bu kalabalk kentlerde, bu insan okluunda iime atp susuyordum.

Ben turizm iin yaratldm aslnda. Ya yln en az yedi ayn geirdiim ve duvarlarnda kimsesizliimi oynadm otel odalarnn sarn salarn anmsatan perdeleri? Rengini gzlerinden alan yeil denizlerdi benim mutluluk sebebim. Her gn deiik bir deniz kasabasnn sessiz koylarnda sabahladm ve amn reine kokusunu iime ekerek uyandm gecelerin saysn unuttum. Baz yanmda bir kadn olurdu, sabah uyanp da anmsamadm, kimdi, neydi, aslnda ok yanl bir seimdi; ounluk yabanc olurlard, en ok da nedendir bilinmez, Fransz, ngiliz ve beyaz Ruslardan olurdu bu bir gecelik arkadalarm. Bu zgr, bu snrsz ve barlarda alkol denizlerinde boulduum yalnz gecelerimin srdayd onlar. Bir gecelik tatil aklar en gzeliydi, sana bir mr verdim yetmedi mi? Artk araylarm tkendi.

Sanki baarn kadehlerde kutlamak iin yaratldm ben. Bursa yetmedi, stanbul gecelerinin de mdavimi oldum ben. Aslnda ho bir seda brakmak isterdim gelip geerken; ya da buruk bir veda...Belki de hznl bir sonbaharda dalgalar kumsal ninnisiyle perken seni dnmek en gzeliydi mart lklarn dinlerken.

Sanki araylar iin yaratldm ben. Araylarm tkendi, beni yitirdi. Ne varsa en gzel, en zel, gitti oldu el! Ve ben bittim artk, ite bu kadar...

ERDEN ERKN

.Eletiriler & Yorumlar

:: Turizmci olmanz
Gnderen: Kmuran Esen / Bolu/Trkiye
16 Eyll 2006
Merhaba Sayn Erkin; Turizmci olmanz size yazacak ok eyler sunuyor mutlaka.Bu bakmdan anslsnz.Ve bitmeyecksiniz...Naizane bir neri:Setiiniz konuyu daha vurucu ileyin bence."Vurdun mu ldr, yedirdin mi doyur," hesab......Sevgiyle kaln....Kmuran ESEN

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Bitmeyen Dans...
Akta nc Kii Olmak...
Ak Nedir?
imdiki Aklm Olsayd...
Olmuyor Ak!
nternet Arkada
Benim Burada Ne im Var?
Severek Ayrlmak
stanbul'da Son Dm (Romance)
Hzn Srtm Svazlad

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Seninle Akmz [iir]
Karanln Gzleri [iir]
Son Blm [iir]
imdeki Frtna [iir]
Yalnzlk [iir]
Sen de Gittin Oldun El [iir]
Armaan [iir]
Mutluluk Masallar... [iir]
Sabah Saat Beti [iir]
Doann Deien Dokusu [iir]

ERDEN ERKN kimdir?

Bilmiyorum imdi kiminlesin, nerde? Eer dmeseydim ayrlklarla derde, seninle ok mutlu olurdum, olur olmaz her yerde. . . Ne olur gitme, kal! Bitmesin bu masal. . . ERDEN ERKN Uluslararas Turizmci

Etkilendii Yazarlar:
Ak, mart kanadnn denize dedii andr; yitirilen, kumsalda beklemekle geirilen zamandr. ERDEN ERKN

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ERDEN ERKN, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.