..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Materyalist bir dnyada yayoruz, ve ben de materyalist bir kzm -Madonna
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Post-Modernizm > ERDEN ERKN

3 Mart 2009
Bitmeyen Dans...  
ERDEN ERKN
Sen dudaklarmda bitmemi bir ark, kimse bilemez aradaki fark. Hani o birlikte baladmz, koarken yavaladmz, hayat tanmad tolerans, bitiremedik dans. ERDEN ERKN...

:CCAJH:
BTMEYEN DANS...

(1)

Bir akam alacasnda, ya da gecenin patlcanmorunda veya bir sabah vakti kulukta, bilmem ki neyi aryoruz biz bu bolukta?

Bir gizdir yaamak, silinmez bir iz...

Yaamak sadece denizin kumsal pmesi, ya da martnn umas deildir. Ac, sanc, sevin, keder de deildir. Bunlarn tamamn ieren bir btndr yaamak. Ne yana ekersen o yana gelir yaamak.

Gne dounca m yaanlr, gne batnca m? Aydnlkta m mutlu olunur, zifiri karanlkta m? Hzn bir kuluk vakti mi gelir, yoksa bir akam alacasnda m?

Yamatan huzursuz akamlar indiinde, yalnzlk neden kopkoyu oturur insanlarn yreine?

Otobsn arkasndan m koarak yetiirsiniz, yoksa trenin mi? Ya da metruk istasyonun eski banknda oturur kalr msnz?

Gnein douu mu sizi sevindirir, karanln kmesi mi?

Karanln gzlerini hi grdnz m? nsanlar, yerde mi Tanr'ya daha da yakndr, yoksa bir dan zirvesinde mi?

Bir deniz kenarndasnz, yalnzsnz stelik; adnz mart kanadna m yazarsnz, yoksa akkpkl dalgalara m?

Denizin kumsal neden ptn hi dndnz m? Kzdnda da korkun dalgalaryla nasl saldrdn?

Madem ki ay ve yldzlar bir ta ve kum yndr, uruna neden akmz orada arar, iirler yazar, arklar besteleriz?

Uyanr uyanmaz neden aynaya bakarsnz? Unutmayn ki arkas katranl katla kapldr...

Yznz en ok hangi yne dndnz dnn ve sevgilinizin en ok hangi elini tuttuunuzu dnn; anmsyamadnz m, sevgiliniz ve ynnz bu kadar nemsiz mi? Oysa unutmayn, dnya sadece ikisi iin dnyor.

Akta nc kii neden hep ac eker ve neden hep birinci kii ac ektirir?

(2)

Zifiri karanlk bir yerde bir geceyars yrrken neden gnein domas iin dua edersiniz de, elektriin o yere gelmesi iin deil?

Unutmayn, sadece gne domaz sabahlar; gvercinleri de vururlar, rpnrken kanatlar...

Hi kimse unutulmaz, hi kimse vaz geilmez deildir.

Bir insana hak ettiinden fazla deer verirseniz, hurdasn sfr diye size pazarlamaya kalkar.

Dalgalar azgnlar, kumsal dvmeye balar; dalgalar sakinleir, kumsal pmeye balar.

Bir geceyars serinliinde, yakamozlaryla parldayan denizin derinliinde, senin gittiin ve benim dnmeni beklediim yerde; eer dmeseydim ayrlklarla derde, inan seninle ok mutlu olurdum, olur olmaz her yerde…

(3)

Sen dudaklarmda bitmemi bir ark, kimse bilemez aradaki fark. Hani o birlikte baladmz, koarken yavaladmz, hayat tanmad tolerans, bitiremedik dans.

Dalgalarn kumsal pt yerde, lk ladr imdi martlar. Ben mi duygusallatm ne,
daha bir hznl olmu arklar. Az sonra bizim arkmz, bizim dansmz balar, denizin derinliinde, gzlerinin bysnde, bak nasl grlr farkmz, dansmz; hani o birlikte baladmz, sen dudaklarmda bitmemi bir ark, kimse bilemez aradaki fark. Koarken yavaladmz, hayat tanmad tolerans, bitiremedik dans; kimse bilemez bitmeyen dans...

ERDEN ERKN…
BTMEYEN DANS…

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn post-modernizm kmesinde bulunan dier yazlar...
Olmuyor Ak!
Hzn Srtm Svazlad

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Akta nc Kii Olmak...
Ak Nedir?
imdiki Aklm Olsayd...
nternet Arkada
Benim Burada Ne im Var?
Severek Ayrlmak
Araylar
stanbul'da Son Dm (Romance)
Bir Deniz Yaard Buralarda
Nariei Yere Dt

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Seninle Akmz [iir]
Karanln Gzleri [iir]
Son Blm [iir]
imdeki Frtna [iir]
Yalnzlk [iir]
Sen de Gittin Oldun El [iir]
Armaan [iir]
Mutluluk Masallar... [iir]
Sabah Saat Beti [iir]
Doann Deien Dokusu [iir]

ERDEN ERKN kimdir?

Bilmiyorum imdi kiminlesin, nerde? Eer dmeseydim ayrlklarla derde, seninle ok mutlu olurdum, olur olmaz her yerde. . . Ne olur gitme, kal! Bitmesin bu masal. . . ERDEN ERKN Uluslararas Turizmci

Etkilendii Yazarlar:
Ak, mart kanadnn denize dedii andr; yitirilen, kumsalda beklemekle geirilen zamandr. ERDEN ERKN

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | ERDEN ERKN, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.