..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
"Hemen yüzüne gül suyu seperek Leyla'yý ayýlttýlar." -Fuzuli, Leyla ile Mecnun
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Mehmet Önder

24 Ekim 2009
Devlet Baþým Üstüne  
Mehmet Önder
Þimdi iþ biraz ciddiye biniyor. Bu zayýf karayaðýz ,bencileyin Anadolu çocuðu görünümlü genç adam bizi teftiþ teftiþ edecek anlaþýlan. Olur. Devlettir. Baþýmýz üstüne...

:BAIG:
DEVLET BAÞIM ÜSTÜNE

Devlet daireleriyle iliþkilerimiz, özellikle personel ve malzeme tasarrufuna baþlanmasýndan sonra büyük geliþme gösterdi. Personel eksikliðinden sýk sýk bizim çocuklardan yardým istenmesi bir yana, ivedi kýrtasiye gereksinmesi için bile büromuzu onurlandýrmaya baþladýlar.

Kâðýt bitti gelene kadar ödünç ; ödünç mürekkep… Buna benzer olaylardan dairelerle aramýzda bir yakýnlýk oluþtu. Bu anlamda polislerle bile ahbaplýklar kurduk. Ama, vergi dairesi biraz ulaþýlmaz geldi. Bir türlü ahbaplýk kuramadýk, yakýnlaþamadýk.

…

O gün, pencereden dýþarýyý seyreden sekreterim, “Mehmet abi vergi dairesinden bir memur bizim binaya doðru geliyor” dedi. Önce çok önemsemedim. Ama olayla ilgili canlý yayýn devam edince, belli etmesem de yavaþ yavaþ bir heyecan oluþmaya baþladý. Sonra “Bizim iþhanýna girdi !” dedi. Ben yine de heyecanýmý belli etmemeye çalýþýyorum. “Girer” dedim ; sonra bizim iþhanýna girmeleri yasak deðil ki. Ödeme emri teblið edecektir, açýlýþ kapanýþ zaptý tutacaktýr; iþ dediðin biter mi ? Kýrk küsur büro var.

Bu arada benim eleman pencereden kapýya geçti, koridoru gözlüyor. “Bizim kata çýkýyor !”. Çýksýn be yahu ! Þunun þurasýnda vergi kaçakçýsý deðiliz ya; bir çayýmýzý içer, iki tümcenin belini kýrar, uðurlarýz.

Sekreterim “Mehmet abi tüm kapýlarý geçti. Bize ge…” dedi sustu.

- Hoþ geldiniz memur bey.

Þimdi iþ biraz ciddiye biniyor tabii. Bu zayýf, karayaðýz, bencileyin Anadolu çocuðu görünümlü genç adam bizi teftiþ edecek anlaþýlan. Olur. Devlettir. Baþýmýz üstüne.

…

Memur beye biraz þirin davranmak gerek :

- Ne içersiniz ? Çay, kahve ya da…

Sol kaþýný hafifçe kaldýrdý :

- Görev sýrasýnda içmem.

Hay Allah, nasýl aðýrlayacaðýz þimdi ?

- Memur bey yaz günü iyi gider; dondurma alýr mýsýnýz ?

- Almam. Görev baþýnda hiç bir þey yemem. Zaten devlet iþi de ciddiyet ister.

Al bakalým ! Ne olacak þimdi ? “Devlet kadrolarýnda iþini bilmez memurlar var” derlerdi hani ya, biri bize rastladý.

Üsteler miyim ? Devlet iþi bu, “Devlet baþým üstüne memur bey” demekle yetindim.

Memur sert adam. Bunun böylesi hiç ikram kabul etmez. Cezayý da ne yapar eder keser. Trafik polisi gibidir. Havanýn neminden üç dakikada dört tane kusur bulma yetenekleri geliþmiþtir. Ýtiraz, karþý çýkma, kar deðil zarar getirir. Cezayý ikiye katlar.

Ama memur iþinin ehli, zamaný idareli kullanýyor. Daha fazla laf kalabalýðý olmasýn, diye elini çantasýna attý, bond çantanýn kapaðý bir “Trink !” sesiyle açýldý..

- Sizi, dedi.

Öfff ! Bana ateþler basýyor. Bizi. Hem de gözlerimin içine baka baka: “...izledik. Durumunuzu tetkik ettik. Emniyetten, tapu sicil müdürlüklerinden, bankalardan velhasýl, mümkün mertebe tüm kurum ve kuruluþlardan sorduk soruþturduk.”

Ne çok çilem varmýþ. Bu adam þimdi en az otuz çeþit ceza yazar. Yüzlerce devlet dairesi, onun iki katý banka. Adliye teþkilatý, Merkez Bankasý Ýl Müdürlüðü, say da say. Birkaçýnýn sinirli yanýna denk gelip “Sallaaa” dese sallandýrýrlar alimallah.

Emniyete hiç gitmedim. Pederden kalan iki kýrýk zeytinlik hissesi için tapuda neyimi incelediler ki ? Adliyeye çok gidiyoruz ama , þahsýmla ilgili vergi dairesine iþlem yaptýracak borcum harcým yok.

Memur saydý saydý bitiremedi de örnekleme ile yetindi. Bütün bunlarý ilgilendiren ne kabahatim olur ?

Benim eleman “Yandýk !” der gibi baþýný saða sola sallýyor.

Çýkýþ yolu arýyorum. Bari bir daha ikramda bulunma teklifi yapayým.

- Memur bey bir içecek alsaydýnýz.

Nerdeee ? Tavrýnda bir gram yumuþama yok.

- Devlet iþi ciddiyet ister.

Eh artýk, ne yapalým, “Devlet Baþýmýz Üstüne”.

…

Heyecanla izliyorum. Az önce bir “trink” sesiyle açýlan çantasýndan bir kâðýt çýkardý :

- Sizinle ilgili araþtýrmalarýmýzda, dedi, olumlu sonuçlara ulaþtýk. Devlete sadýk, yararlý bir iþletme olduðunuz tespit edildi.

Hay Allah. Havada beklenmedik bir yumuþama, bir güzellik. Sanki yaðmur havasý, ýpýlýk.

- Devlet baþýmýzýn üstüne memur bey.

Memur benim rahatladýðýmý görüp, duruma hâkim olmaya çalýþtý :

- Sadede gelicem.

Elindeki kâðýdý havada saða sola savurdu :

- Bu kâðýt, önemli bir yazýþmanýn belgesidir. Yani devletin resmi evrakýdýr. Öneme haizdir.

- Ne demek memur bey. Devletin belgesi önemsiz olur mu ? Haaþa.

Sözümü kesmeyin, der gibi yüzüme baktý :

- Bunda bir yazým hatasý yapýlmýþ.

- Hay Allah !

- Bizim þef, Mehmet Bey’e bir uðra, onlarda daksil vardýr. Çabuk düzelt gel ! dedi. Acelem bundan.

- Lafý mý olur memur bey ! Devlet baþým üstüne…

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

Mehmet Önder kimdir?

30. 11. 1959'da Ýzmir'in Bayýndýr ilçesine baðlý Furunlu Köyü'nde doðdum. Ýlkokulu köyde, lortaokulu Çýrpý Mustafa Adanýr Ortaokulu'da okudum. Bayýndýr Lisesi'nde bir dönem okuduysam da devam edemedim. Sonra radyo tamirciliði baþta olmak üzere birçok iþte çalýþtým. Ege Týp Fakültesi'nde memur olarak iþe baþladým. Buradaki on bir yýla yakýn çalýþmam süresinde önce Ýzmir Namýk Kemal Akþam Lisesi'ni, ardýndan Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdim. Ýlk Beþ yýlýný Ýzmr merkezde, kalanýný Bayýndýr'da olmak üzere yirmi iki yýla yakýn bir süredir serbest avukatlýk yapmaktayým. Evliyim, Alp Deniz adýnda sekizinci sýnýf öðrencisi bir oðlum var.

Etkilendiði Yazarlar:
Aziz Nesin, Rýfat Ilgaz, Muzaffer Ýzgü

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Mehmet Önder, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.