..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Roman yazmann kural vardr. Ne yazk kimse bu kurallarn neler olduunu bilmiyor. -Somerset Maugham
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Yaam > Cahit KILI

3 Nisan 2011
iir Gibi Adam  
Cahit KILI
Yerine ve adamna gre bir stanbul beyefendisiydi. Trkesi su gibi akc ve duruydu. Kelimelerini hep zenle seerek konutuunu sanrdnz, oysa o hep nazik, hep saygl, hep mtevaz ama tevazuun altna saklad bir bilge kiilie shipti...

:BEHI:

Bir yaz akamyd, balkona yaylm hem kahvemi iiyor, hem de hayl dnyamda seyahat ediyordum ki alan telefon sesiyle gerek dnyaya hzla transfer oldum.

-Alo, efendim.

-Diyne menim air olum ehriyar / Bir mrdr gam stne gam galar.

Uzun yllardr duymadm bu sesi, hemen tanmtm. Karlk vermeme frsat brakmadan devam etti:

“Kaybolup gidiyor srgnler birer ikier
Srgnler ehrinin karanlk sokaklarnda…
Kimileri daha ok gen
Umutlar var aldna uzaklarda
Kimilerinin beyaz gller am akaklarnda
Kimilerine taze umutlar yeerirken
Kimileri iin bir sal okunuyor
Srgnler ehrinin afaklarnda…”

-Aabey merhaba, srpriz oldu.

-Dinle...

Dinliyorum. O davud ve her zaman etrafa ne’e saan ses; iirdeki kelimelere gre ayarlanm melodik ritim misli; bir hznl, bir hiddetli, bir kskn...

“u eski binann stunlar
Stun bacakl dilberler misali ayakta
Dimdik…
keleri salam basyor zemine
Meydan okuyor arsz zamann
Devranna demine…

Dibine ken u yal adam
Avurtlar km
Topra ken kr kuyulardan mlhem
Sa sakal rzgrn eliinde raks ediyor
Karm birbirine
Alabildiine…
Sanki hayatn krdm
st ba desen pejmrde
Duygular namtenahi
Dnceleri bin bir yerde
Ne kimseler onu dinler
Ne de kimselere ular onun sesi
Arsz yerkrenin masum abidesi!…”

-Uzun zamandr grmyoruz ama hayretlere muciptir.Nereden bildin benim yal ve perian hlimi de bu kadar ustaca tasvir ettin be olum? Hem, air ynn var myd senin? ehriyar’la m soyundun?

-Estafurullah aabey, sen o kadar yal deilsin bi kere, bu bir. ehriyar’la soyunmak benim ne haddime, bu da iki. Estike karalyoruz birka msra... Hem, anlyorum ki internet dnyasyla da har neir olmusun. Nerden buldun iiri, nasl ulatn bana?

-Bilirsin, ben inat adammdr. Bir eyi istersem onu mutlaka baarrm. zlemitim seni, bulmak istedim ve buldum. Nasl bulduumu bo ver...

Gerisi bildiiniz hl hatr sormalar, gemii yd etmeler...

Uygun bir zamanda bulumak zere anlaarak telefonda vedalatk...

air deildi ama iir gibi adamd...

Bencileyin Kars’n bir kynde domu, kk yata ailesiyle birlikte stanbul’a g etmilerden biriydi. Ailece, sonralar g edenler gibi varolara yerlemek yerine, ehrin en merkezi semtlerinden birinde kk bir apartman dairesi almlar ve ocuklarn da en iyi okullarda okutmak iin gayret etmilerdi...

Kabata Lisesini bitirmiti iir gibi adam. Sonra da T inaat...

Yerine ve adamna gre bir stanbul beyefendisiydi. Trkesi su gibi akc ve duruydu. Kelimelerini hep zenle seerek konutuunu sanrdnz, oysa o hep nazik, hep saygl, hep mtevaz ama tevazuun altna saklad bir bilge kiilie shipti...

Yerine ve adamna gre bir stanbul bitirimiydi. Aksann eip bker, ofr azyla muhatabn makaraya sarar, kelimelerle dverdi...

Ho sohbetti. Ummanlar enginliinde iir bilgisi vard. Terkib-i Bend’i, Terci-i Bend’i eksiksiz ezbere okurdu. Neyzen Tevfik’ten, air Eref’ten, Tevfik Fikret’ten, Mehmet Akif’ten, Namk Kemal’den hicivlerle ssledii sohbetleri, ehl-i keml ve ehl-i kelma lezzet verirdi...

Zaman ve zemin mefhumu tanmazd. Her meclise, her kiiye uyar, her damaa farkl erbetler verirdi. Her kesimden insana syleyecei sz, anlataca bir hikyesi ya da bir kssadan hissesi olurdu mutlaka...

Chile ndana pek yz vermez, ok bilmileri krp incitmeden szleriyle dver, inceden ayar verirdi...

k ve mek meclisinde ems ve Mevlna, bilgeler deminde Sd iraz, mey meclisinde Hayyam gibiydi... Szn drr- yektas, bilginin umman- deryasyd...

yi derecede Franszca ve ngilizce bilirdi. Bakalar gibi cmlelerinin arasna bu dillerden birka kelime sokuturup hava basmaz, tam tersine yle yapanlardan nefret ederdi. Buna mukabil, Osmanlcay bihakkn bilir, szlerinin arasna hep bir iki kelime serpitirir, anlamayan olursa ona da sabrla aklard...

Hazr cevap bir adamd...

D kapya yaslanm, ayak st dnyor bir seferinde. Pek holanmad bir i arkadamz:

“Abi, ne bekliyon ya burada?”

“Godot’yu bekliyorum”

“Godo da kim abi ya?”

“Baban olsa gerek”

Hibir lfn altnda kalmazd... ok kouana: “Dehan- kebirin drr yerine tkrk sayor” derdi...

Orta boyu, mavi gzleri, hep glen dolgun yz, sevecenlii, babancanl ile etrafna nee saard...

Hi kimseye hakszlk etmez, hak ve adalet duygusundan asla ayrlmaz, kul hakk yemez, gnl krmamak iin azami gayret sarfederdi...

En kzgn zamanlarnda dahi, yreinin sevgi dolu olduunu bir kk tebessmle gstermeyi ihmal etmezdi...

Bir bilge, bir sz ustas, bir gnl adamyd iir gibi adam...

Dn gene bir sal okundu srgnler ehrinin afaklarnda...

Altm sekiz yandaki iir gibi adam, sustu dn sabaha kar...

nna lillhi ve inna ileyhi racin...

Cahit Kl
stanbul, 03 Nisan 2011

.Eletiriler & Yorumlar

:: iir gibi yaayp su gibi akp gitmek
Gnderen: Merref ZDA / , Trkiye
19 Eyll 2011
iir gibi yaayp su gibi akp gitmi. Vard yer neredir, bilinmez. Hak ettii yerde olaca ve gnllerde yaamaya devam edecei belli... Selamlar.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yaam kmesinde bulunan dier yazlar...
Edeb Sohbetler!..
zedebiyat kmesin!

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
klk Edebiyat
Bizim Eller
Ey Sevgili!
air-i uara
"Ay Mehemmed"
Kltr Bilinci
Ey Sevgili - II -
Yolda Gemie Ksa Bir Yolculuk!
Karsl Gnlerim
Kars'a Gidelim Kars'a

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Haccac- Frat [iir]
Aklma ayorum! [iir]
Srgnler ehri [iir]
Son Arzu [iir]
Kimdir Gelen! [iir]
Uzaklar [iir]
Derkenar [iir]
Adamm! [iir]
Kars Eli [iir]
Derdimend! [iir]

Cahit KILI kimdir?

‎"Kalem erbb olmak sadece ona buna atmak deil, zaman zaman da hayatn kncne kelimelerden enet ta koyabilmektir!. . " (Cahit Kl)

Etkilendii Yazarlar:
Divan airleri, divan iiri. Ve elbette ki XX. yz yl airlerimiz.

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Cahit KILI, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.