..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Leyla'nın işi naz ve işve; Mecnun'un gözü yaşı çeşme çeşme..." -Fuzuli (Leyla ile Mecnun)
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Natüralist Roman
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

An'dan Ötesi Yalan
Aysel AKSÜMER
Deneme > Gelecek

Zalim, demek istemiyorum geçen yıllara. Ne suçu vardı ki başlarken yeni bir seneye içi bomboş, kar beyazı bir takvimin. Aç gözlü gibi dört mevsimciğe sayısı çok plan, program sığdırdım sanki hepsi gerçekleşecekmiş gibi. İnsanın kazanç kapısı herhangi bir mesleği oluyor da kendi hayatının mimarlığı, mühendisliği, programcılığı vs. olmuyormuş geç de olsa anlıyorsun bunu. "Hayaldeki hesap gerçeğe uymuyor". Keşke meteorolojinin katettiği gelişme

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Roman > Natüralist Roman
 Kendini Arayan Kadın 1  (serdar adem işler)

İnsan kendi doğasıyla çeliştiği, çatıştığı sürece bunalım anaforlarından kendini kurtaramaz. Tarihi süreçte ortaya çıkan ve zamanla anlamını kaybeden birtakım kuruntu ve takıntılarla hayatı kendimize zehir etmenin anlamı ve gereği yok. İç sesimize güvenmeli ve doğaya teslim olmalıyız.
 Mevsimlik Köleler (7)  (Ayhan Sarıkaya)

Doğu Karadeniz’in coğrafi yapısının özellikleri farklıydı.Doğru dürüst şöyle on beş, yirmi dönüm düz arazi bulmak mümkün değildi.Denizi takip eden sahilden itibaren içeriye doğru yükseltiler başlıyordu.Yükseltiler içerisinde ara ara fazla olmayan düzlüklere rastlamak mümkün olabiliyordu.Karadenizdeki fındık bahçeleri de genellikle bu yüksek yerlerde yerlerini almışlardı.Sahile doğru inildikçe düzlükler,göze çarpıyordu.
 Kendini Arayan Kadın 2  (serdar adem işler)

İnsan hayatı kendisine zehir etmek için elinden geleni yapmakta. Evlilik hayatı da bu aşamalardan sadece biri...
 Mevsimlik Köleler (6)  (Ayhan Sarıkaya)

İşçiler,öğleden sonra aynı çalışma temposuyla fındık toplamaya devam ettiler. Güneş,tepelerden aheste aheste süzülerek ufkun kızıllığında ertesi günü tekrar doğmak üzere kayboldu...
 Org ve Tora Bora (1. 1)  (Turgay)

Roman Kahramanı: İşini kaybedip parasız kaldığından ve iftiralara da uğradığı için herkes ondan uzaklaşmış ve artık yalnız başınadır, çevresinde konuşabileceği bir tek yakını bile kalmamıştır. Kâbuslu gecelerinin tek tesellisi kendisine yakın hissettiği vefat etmiş kimselerdir, sadece onlar kendisini rüyalarında bazı şeylerden uyarmaktadırlar. 11 Eylül sabotajından sonra gördüğü ve not ettiği rüyaları tekrar inceler ve şaşırtıcı durumlarla karşılaşır; o artık 21.11.2001 tarihinde Usame Bin Ladin’in sırrını çözmüş, saklanabileceği yerleri belirlemiş, İstanbul ve Berlin şehirlerinin de tehlikede olduğunu anlamıştır. Ayrıca diğer bazı uçakların, örneğin; 11.11.2001 tarihinde New York’ta düşen yolcu uçağı, Usame Bin Ladin tarafından düşürüldüğünü dahi ispat eder. Gördüğümüz bazı rüyâlar hemen ertesi gün veya seneler sonra gerçek hayatta karşımıza çıkıyor ve o olayları yaşıyoruz. Çoğu rüyalar ise muammalı, çözebilirseniz çözün! İki arkadaş; sohbet esnasında bir üçüncüden bahsederken onun kapıdan içeri girdiğini görüyorsunuz ve "bu ne tesadüf, şimdi senden bahsediyorduk!" diyorsunuz. Bu gerçekten bir tesadüf mü? Rüyada görülen rakamların olduğu gibi, bazen rüyanın görüldüğü tarihteki rakamların bile bazı şeyleri yansıttığını, bir şeyler ifade ettiğini bu romanı yazarken anladım, rüya tarihlerini yazmamın diğer bir nedeni de budur. Yaşanan olaylarda ve görülen rüyalardaki rakamlar ve ardından ortaya çıkan gerçekler...
 İçsel Karanlık ve Yol  (Semiha Özgür Sezer)

Herkesin kendine giden bir seferi vardır. .
 Mevsimlik Köleler (5)  (Ayhan Sarıkaya)

İşçilerin yüzlerinde,henüz yarım gün geçmesine rağmen, yorgunluk alametleri belirmişti.Yol yorgunluğu ve ortam değişikliklerindeki tedirginliği henüz üzerlerinden atamamışlardı.İlk anlarda işe konsantire olamamışlardı.Bu ,çalışmalarındaki acemiliklerinden belliydi.İşe başlarlarken kendilerini gereksiz yere sıkmışlardı.Rahat olamamışlar haliyle de sinirleri gerilmişti. Zaman geçtikçe eller,çotanakları daha güçlüce kavramaya ,peştamaller daha hızlı dolmaya başlamıştı.
 İşgüzar Tefecinin Marifetleri (1)  (Aydın akdeniz)

Akıllı bir tefecinin insanların güvenini kazanarak onları amaçları için kullanmak istemesi ironik bir anlatımla ele alınıyor.
 Mevsimlik Köleler  (Ayhan Sarıkaya)

İşçiler,üst üste istiflenmiş saman ve çalaz karışımı yatakları indirerek odaya serdiler.Oda,iki oda büyüklüğünde dar ve uzundu.Duvarlar,bir insanın yetişebileceği yükseklikte boydan boya aralıklarla çivilenmişti.Duvarlar,geçmiş yıllarda yaşananların izlerini taşıyor gibi bir görüntü sunuyordu.Aralıklı olarak yazılan yazılar ve resimler dikkatli bakıldığında insanın yüzüne çarpıyordu...
10 
 Mevsimlik Köleler  (Ayhan Sarıkaya)

Gençlik yıllarımda Ünye'deki fındık işçiliğini anlatmaktayım...
11 
 Org ve Tora Bora (1. 2)  (Turgay Bora)

Roman 5 bölümden oluşmaktadır ve oldukça da uzun. 1. Bölüm olayların başlangıcını (Olaylar), 2. ve 3. Bölümler (Rüyalar ve Rüyalara devam) bataklığa dönüşen deryadaki çırpınışlar ile birlikte rüyaları, 4. Bölüm (Gerçekler) ortaya çıkan gerçekleri, 5. Bölüm ise (Haberler ve Postalar) roman kahramanının konu üzerine bazı yazışmalarını ve tüm gerçeği ile birlikte olaylarla ilgili haberleri yansıtmaktadır.
12 
 Mevsimlik Köleler (4)  (Ayhan Sarıkaya)

Çuvalcı olarak görevlendirdiği kişiye de yapacağı iş hakkında açıklamasını yapmıştı. Fındık ocakları altında sürekli dolaşacak,işçi arkadaşlarının topladığı fındıkları çuvallara boşaltıp belirli yerde istifleyecekti.Taşıyıcı da buradan atlara yükleyip fındık sahibinin evinin önündeki meydana getirmiş olacaktı.
son eklenenler
Kendini Arayan Kadın 2
serdar adem işler
Roman > Natüralist Roman
Kendini Arayan Kadın 1
serdar adem işler
Roman > Natüralist Roman
Mevsimlik Köleler (7)
Ayhan Sarıkaya
Roman > Natüralist Roman
Mevsimlik Köleler (6)
Ayhan Sarıkaya
Roman > Natüralist Roman
Mevsimlik Köleler (5)
Ayhan Sarıkaya
Roman > Natüralist Roman
Mevsimlik Köleler (4)
Ayhan Sarıkaya
Roman > Natüralist Roman
Mevsimlik Köleler
Ayhan Sarıkaya
Roman > Natüralist Roman
Mevsimlik Köleler
Ayhan Sarıkaya
Roman > Natüralist Roman
Org ve Tora Bora (1. 2)
Turgay Bora
Roman > Natüralist Roman
Org ve Tora Bora (1. 1)
Turgay
Roman > Natüralist Roman

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.