..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bir insan bir kaplan ldrmek istediinde buna spor diyor, kaplan onu ldrmek istediinde buna vahet diyor. -Bernard Shaw
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > Necmettin Yalcinkaya

23 Nisan 2014
Ac Ac Gldk  
imral,yunus,mudanya,

Necmettin Yalcinkaya

1 Kasm. Cuma. Yl 1985. Bursa E Tipi den cezas on iki ayn altna den Siyasi Tutsaklarn, tarihinde ilk kez yar ak bir cezaevine gnderilmeleri Mudanya. Scack bir sonbahar gnei, parldayan denizin yzn yalayarak geminin gvertesine kyor, selam duruyor, glmsyor yzmze.

:AGIJ:
1 Kasm. Cuma. Yl 1985. Bursa E Tipi den cezas on iki ayn altna den Siyasi Tutsaklarn, tarihinde ilk kez yar ak bir cezaevine gnderilmeleri
Mudanya. Scack bir sonbahar gnei, parldayan denizin yzn yalayarak geminin gvertesine kyor, selam duruyor, glmsyor yzmze. On kii kadarz. Bamzda bir astsubay ve birka silahl asker duruyor. ki kiiye bir kelepe takyorlar.Yolcularn gzleri zerimize younlam. Acmayla kark farkl bir duyguyla bakyorlar...Geminin rotas mral Yar Ak Cezaevi Armutlu da Yunus srs geminin peine dyor, yar halindeler. Dalp dalp kyor, neeyle yzyorlar. Uzun zamandr ilk kez denizi ve yunuslar gryoruz. Bir umutlanyoruz ki; kelimelerle anlatlmaz. Deniz, hava, tost, ay her ey yan bamzda mis gibi kokuyor. imize ekiyoruz... Manzara mthi, ivileniyor benliimize deta. zerimizdeki mahpus psikolojisini frlatp atyoruz. Yeni, yepyeni bir insanz artk.

Karanlk erken kyor. Uzakta birka k kmesi gz krpyor. Gitgide yaklayor. Gemi yavalyor gibi. skeleye yanayor. Yanat. Ve iniyoruz. Mahpuslardan olumu bir kalabalk koarak karlyor bizi. Tek tek yzlerimize bakyorlar. Arada bir tandk bulurum umuduyla. Ho geldiniz diyerek elleri bo geriye dnyorlar.

mraldan bir yetkili: Ho geldiniz diyor glmseyerek. nmze dyor, takip ediyoruz onu. Byke bir binann iine giriyoruz. nce kelepelerimiz zlyor, ardndan st ba aramas yaplyor. leri bitince, bizi karlamaya gelen arkadalardan birine teslim ediyorlar.

nce bir eyler yiyelim diyor sar sal, mavi gzl, salar zenle taranm, gle yzl biri. Cengiz ben deyip kendini tantryor. Yeni gelenlerin alkonulduu, misafirhaneye gtryor bizi. Yere gazete ktlarnn zerine sofra kurulmu, dizlerimizin zerine kyoruz. Tavuk butlar, kfte, lahmacun, yeil soan, roka, maydanoz, marul, domates Yumuluyoruz hemen. Cengiz bakp bakp glyor. Ardndan bir atal ve ba eline alp, arkadalar bu bir atal, bu da baktr diyor. Herkes nce aryor sonra kkr kkr glyoruz. Kimse elini atala ve baa srmyor yine de.

Yemekten sonra bir demlik ay geliyor. Cam bardaklarda ay imenin zevkini yayoruz. Darda kpek havlamalar duyuluyor, ardndan ku sesleri

Bu gecelik burada idare edin diyor engiz arkada, yarna beton binaya geersiniz.

Kou birka odadan oluuyor. Tavan kontrplakla kapl. Odalarda iki katl ranzalar var. Kimi ranzalarn elle tutulur yan yok. Yaylar bozuk, bir bez paras gibi yere sarkk. Yataklar ve araflar temiz ama. Upuzun bir koridoru var. Tuvaleti ve lavabosu koridorun en sonunda.Musluktan deniz suyu akyor. Adann temiz su ebekesi yok gibi. Zemini tahta kaplama. Yrrken gcrdyor, yklacakm gibi sarslyor.

Herkes kendini bir ranzaya atyor. Odann penceresini aralyorum. stanbulun klar grnyor uzaktan. Denizde yakamozlar parldyor, balk motorlarnn sesi doluuyor odaya. Seviniyorum, iim bir ho oluyor. Souk orada fazlaca kalmama engel oluyor. Yatama uzanp bir sre hayaller kurarken, uykuya dalyorum... Gecenin ilerleyen bir vaktinde uyanyorum. Koridora kyorum, parmak ularma basarak sessizce ilerliyorum. Yine de sesler kyor.Tahtann gcrts kulam trmalamyor yine de. zlemden olsa gerek. Lavaboda yzm ykarken musluktan deniz akyor. Sessizce odaya dnp ranzama yatyorum.

Sabah uyanp srayla lavaboya gidiyoruz. El yz ykandktan sonra pencereye komak iin aramzda bir yar balyor. Manzara muhteem gzel... Deniz, kpkl dalgalar, kum gemileri, balk tekneleri, mart sesleri Dar kyoruz sonra. Etrafmz yemyeil; yeilinin her tonu var neredeyse. Aalar; am, servi, akasya

Hafif bir yel deniz kokusunu tayor... Derin bir oh ekiyoruz. Ulan diyor Sar Ahmet, cennete mi dtk ne?

Glyoruz.

Gne yzn glmseyerek gsteriyor. Sahile doru iniyoruz. Aalar yapraklarn dkyor hl. Yerlerde biriken bir yaprak denizi. Yal bir adam, yere eilmi, elindeki sprgeyle yapraklar spryor, dier elinde tuttuu uzun sapl, tenekeden bozma p tenekesine dolduruyordu. Bizi fark edince, doruldu. Selam verip selam ald. O srada bir rzgr kt. deta bir hortum gibi dne dne yerdeki her eyi datp nne katt. Adam sprgesiyle yapraklarn zerini kapatmak istediyse de gc yetmedi. Tenekedeki yapraklar havaya savruldu. Onlar yakalamak istercesine yal adam elinde sprgesi ve p tenekesiyle arkalarndan komaya balad. Glmeye baladk. Glmekten aryan karnmz tutuyorduk.

Sonbahar yayorduk. Bu bir imge deil, gerekti. Yaamak her eye karn gzeldi.

skeleye indik. Genten biri hzla koarak yanmzdan geti. Neredeyse Kadire arpp denize drecekti. Bir yandan da baryordu:

Elini abuk tut olum! diyordu.

Tamam, ulen patlama, geliyorum. diyordu tekisi. Yirmi be yalarnda, gz torbalar i i, akamclara benziyordu. Yanmzdan hzla geti. Geriye dnd sonra. Siz yeni gelenler olmalsnz. Ho geldiniz dedi, ama hi zamanm yok. imiz bitince yannza gelirim. Bol bol lak lak yaparz. Hadi eyvallah.

Gle gle dedik. Gzmz iskele zerinde telala saa sola hareket eden bu iki kiide.

abuk olum, tut unun ucundan. diyordu, yine ayn kii. Grmyor musun karabatak suya dald.

Karabataktan kaan Gm balklar birazdan iskelenin altndan geecek. ki ucuna halat ipi takl, bir szge gibi delikli, dikdrtgen eklindeki a suya braktlar. Gzleri suda. imdi kaldr! diye bard, gz torbalar i i olan. Ayn anda sudaki a ekip iskelenin zerine boalttlar. Grdklerimiz manzara karsnda armadk deil. in iinde iyi bir gzlem, ince bir alma vard. skele zerinde binlerce balk raks ediyor gibiydi. Birka kedi bitiverdi birden. tekisi kedilere bir tekme savurdu: Sranz bekleyin ulan! diye bard. Kediler onu anlam gibi olduklar yere pustu.

Gm balklarn ayklamaya baladlar. Yenilemeyecek durumdaki kk balklar hzla denize geri atyorlard.

Onlar izlediimizi fark edince ikisi de yanmza kadar geldi. Naci ben. dedi gzaltlar i i olan. Ben de Kadir dedi tekisi.

Tantk. Kadir uzakta grd birine doru bard:

Len bir kova kap da gel

Kova tepeleme Gm balklaryla doldu. Kalan kedilere kald.

Ellerinde balk dolu kovayla sahile indiler. Biz de iskelede boyalar dklm, pasl, demir bir banka oturduk. Gzlerimiz nmzde gelip geen gemilere takld.

Masmavi bir deniz, martlar, kular, balklar Su berrak ve ortalk ok sakindi.

Huzur bu olmal dedik ayn anda. Ac ac gldk.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn an kmesinde bulunan dier yazlar...
Zehra
Ksa Bot
Toprak Kokusu
On ocuktuk
Duvar Yazlamas
Kmrc
Bir Ayrlk arks
Babam, Amcam ve Halama
Ac Esintiler

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Sahile Vuran Kelebek
Kmr Gzler
Balik ve Melisa
Anamdan nciler/ Anamn Entarisi
Yeni Bir Gn, Yeni Bir Umuttu Onun in
Bir Gn Mutlaka!
Bcek
Anamdan nciler/ Topal Fayans
Anamdan nciler/ Azrail Sorarsa
Kk Oul

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Yanm Eksik Kalr [iir]
Alp Getirmeli Seni Bana [iir]
G Kucaklamak [iir]
nadm nad te... [iir]
Susturamam [iir]
Sana Koarken [iir]
Yapayalnz Bir Bama [iir]
Resmine Baktka [iir]
Bu Gece... [iir]
Sras Myd? [iir]

Necmettin Yalcinkaya kimdir?

1960Sarkam doumlu. 1977-78 zmir Namk Kemal Lisesi Edebiyat mezunu. Ozan Yaynclktan 12 Eyllde ok Gldk Netekim! Mendil Sen Kokuyordu ve Stres Bilezii ve On ocuktuk An/yk. eitli dergi ve sitelerde yk, iir yazarl. Ayrca Edebiyatbahcesi. net sitesinin kurucu emekisiyim. Yry, sinema, tiyatro ve olta balkl hobilerim var. Yazmay ve okumay seviyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Tolstoy,Ahmed Arif, Nazim hikmet, Cengiz aymatov,

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Necmettin Yalcinkaya, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.