..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Akn ald benden beni. -Yunus Emre
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > Necmettin Yalcinkaya

26 Mays 2015
Babam, Amcam ve Halama  
ismet, babam,bahriyeli

Necmettin Yalcinkaya

nsand babam. Uzun boylu. Ela gzl. Yakkl. Annem ok kskanrd onu. Rahat yz gstermezdi. Toprak Suda srveyand. Glet ve drenaj kanallar yapard. Pazartesi iinin banda olur hafta sonlar eve dnerdi. zlerdik onu, zletirdi kendini. Mahallede herkes severdi onu.

:AGFH:
nsand babam. Uzun boylu. Ela gzl. Yakkl. Annem ok kskanrd onu. Rahat yz gstermezdi. Toprak Suda srveyand. Glet ve drenaj kanallar yapard. Pazartesi iinin banda olur hafta sonlar eve dnerdi. zlerdik onu, zletirdi kendini. Mahallede herkes severdi onu.

Kredisi bize de yansrd. Yllar sonra askerden bir izin dn yitirdim babam. Kalp krizi ayrmt onu sevdiklerinden. Yzndeki glmsemesi duruyordu, gzleri ak kalmt. En ok da o koydu bize. Torbal Devlet Hastanesinde lm erken uramt evimize. Cenazesi ok kalabalkt. zmir alyor, gkyz alyordu... Nenem gelip banda alad. Keke dedi, Hasan leceine, benim kzm leydi! Koskoca Galo Dedem gzya dkt. Onu alarken hi grmemitim. Babam gp gitmiti bu dnyadan, ama kokusu ve sesi hep asl kald evimizin bir kesinde. Amcamlar yokluunu hissettirmedi bize bir sre babamn. Hep yan bamzda oldular, destek verdiler.

Mehmet amcam babamn bir by, gle biriydi. Ceketinin i cebinde ocuklar iin hep ikolata ve eker tard. Kk ocuklar onu grnce: Koun ocuklar eker Dedemiz geldi! diye barrlard neeyle. Ksayd boyu, gzleri ldar, eliyle sevgi datrd. Babamdan sonra onu yitirdik.

skenderunda bahriyeli asker olmutum. Bir gn ismim anons edildi. Ziyaret yerine kotum. Gelen Hseyin amcamd. Elinde bir demlik ay vard. Bir banka oturduk. Sevgiyle itik. Cebinden bir mendil dolusu saat kard. Se, been, al dedi. Kurmal saat yerine pilli olan alp taktm koluma. Birka ay sonra usta birliime Ankaraya gittim. Gitmez olaydm keke! Kolumdaki saat, Ankarann souk, ayaz gecelerinde donarak atlad. Yllar sonra da Hseyin amcam da yldzlara gitti. Xzrn baka bir ii vard, belki de ondan koruyamamt babam ve amcam.

Daha nce Fadime ve Selvi halam topraa vermitik zaten. Fadime halam ksa boylu, gle yzl biriydi. ok sevecendi. Etrafna glck datrd... Selvi halamn varln ise ilk annemden duymutum. "Oul" demiti, "senin bir de Selvi halan var. Boyal Ky'ne gelin gitti, Gk brahim'le evlendi.-gzleri gk rengindeymi- Sonra zmit'e g ettiler. Uzun yllardr grmedim." Yllar sonra kapmzn zili ald. Koup ben atmda bir kadn ve elinden skca tuttuu kk bir olan ocuu karmda duruyordu. kadn beni kendine doru hzla ekti. "Ben sana kurban olurum" dedi. Babam kadnn sesini duyunca yerinden frlad. "Selvi bacm" diye bard. ocuk da kuzenim Yetkin'den bakas deildi. Bir yabanc gibi baktk nce, annemin "sarl" komutuyla yaknlatk birden...

Yusuf ve smet amcam kalmt hayatta. Bir de halalarm. smet amcam, kars Saimeyi yitirdikten sonra bir yan yarm kalmt. Kzlar da evlenince, kendine yeterince bakamaz olmutu. Emekli olmu, tm yaam neredeyse evle kahve arasnda geiyor olmutu. Kahve snlacak bir limand onun iin. Rahatszland birden. Ameliyat oldu, ocuklar hastaln sakladlar ondan. Bilmedi, naslsa atlatrm sanyordu. kizi olan pek halam yanndayd hep. O da birka yl nce kocasn kaybetmiti. ocuklar olmamt, yalnzln tek yumurta ikizi smetle paylayordu.
so, dedi halam, ben bir evime gideyim. Bahar temizliimi yaptktan sonra gelirim yine. Gitti. Gidi o gidi. Birka gn haber alnamad kendisinden. ilingirle birlikte kaps alp girildi evine. Soba borusu elinde, kalp krizi geirip yldzlara gitmiti o da.
smet amcam ok zld cannn bir yars peke ok. Hastayken birka kez aradm smet amcam.
yiyim dedi, ok yazmasn. Yazktr sana! diyerek sonlandrd telefon konumasn. nanmadm kuzenim Hlyay aradm:
Abi dedi, babam Mehmet, Hasan ve Hseyin amcam ve cannn yars pek halam sayklyor hep. Uyannca onlardan bahsediyor, ok zlemi Bir yan zlem bir yan ttn kokuyor hep. Yz solgun, ama gzleri l l parlyor hl. Durumu arlanca Hlya alp gtryor onu doktora. nk Tlin kocasnn grevi yznden Erzurumda... Kontrolleri yapldktan sonra doktor:
Bizim yapabileceimiz bir ey kalmad diyor, bu saatten sonra n tedavisi de fayda etmez. yisi mi eve gtrn. Son gnlerini evinde, sevdiklerinin yannda geirsin.
Baba diyor Hlya, iindeki acy saklayarak. Doktor, babanzn durumu ok iyi... In tedavisi bile gerekmez, dedi.
nanyor hemen. Yzne bir sevin gelip oturuyor. Gzleri etrafna sevgiyle bakyor. Birka gn sonra bana lm haber ulat:
Amcamz, babamz yldzlara kotu!

Adanadan Anos halam kzyla gelmi izmir'e. Tm akrabalar ve komular baucunda gzya dkyor amcamn. En ok Anos halam alyor. Kardesiz kalna, yalnz kalna... uzak ehirlerde ayr ayr yaadklarna hayflanyor.

imdilik bir amcam kald hayatta. Yusuf amcam dierlerine benzemiyor. O cebinde ikolata, eker tamaz. Onun ok kars oldu. Gzne gzlk, koluna karlarn takp gezmeyi sever o. Varsn olsun. Yeter ki hayatta olsun.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn an kmesinde bulunan dier yazlar...
Zehra
Ksa Bot
Toprak Kokusu
On ocuktuk
Duvar Yazlamas
Kmrc
Bir Ayrlk arks
Ac Esintiler
Ac Ac Gldk

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Sahile Vuran Kelebek
Kmr Gzler
Balik ve Melisa
Anamdan nciler/ Anamn Entarisi
Yeni Bir Gn, Yeni Bir Umuttu Onun in
Bir Gn Mutlaka!
Bcek
Anamdan nciler/ Topal Fayans
Anamdan nciler/ Azrail Sorarsa
Kk Oul

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Yanm Eksik Kalr [iir]
Alp Getirmeli Seni Bana [iir]
G Kucaklamak [iir]
nadm nad te... [iir]
Susturamam [iir]
Sana Koarken [iir]
Yapayalnz Bir Bama [iir]
Resmine Baktka [iir]
Bu Gece... [iir]
Sras Myd? [iir]

Necmettin Yalcinkaya kimdir?

1960Sarkam doumlu. 1977-78 zmir Namk Kemal Lisesi Edebiyat mezunu. Ozan Yaynclktan 12 Eyllde ok Gldk Netekim! Mendil Sen Kokuyordu ve Stres Bilezii ve On ocuktuk An/yk. eitli dergi ve sitelerde yk, iir yazarl. Ayrca Edebiyatbahcesi. net sitesinin kurucu emekisiyim. Yry, sinema, tiyatro ve olta balkl hobilerim var. Yazmay ve okumay seviyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Tolstoy,Ahmed Arif, Nazim hikmet, Cengiz aymatov,

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Necmettin Yalcinkaya, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.