..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Tm insanlk bir tutkudur; tutku olmadan din, tarih, romanlar, sanat, hepsi etkisiz olurdu. -Balzac
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > Necmettin Yalcinkaya

22 Haziran 2015
Duvar Yazlamas  
halkn,kurtulmuu,partizan

Necmettin Yalcinkaya

Uyanm, yatakta keyif yapyordum. Kulama bir uultu dolutu birden. Kulak kabarttm Sabahn kr bir vaktinde kadnlar bizim evin nnde toplam aralarnda bara ara tartyorlard. Annemin sesini duyar gibi oldum. Balkona kotum hemen. Beni grnce annem:

:AHGH:
Uyu sen uyu dedi, alayl alayl. Sen uyu Halkn Kurtulmuular duvarlarmz yazsnlar!
Aceleyle giyinip sokaa attm kendimi. Duvara yazlan sloganlar beni selamlyordu deta. Kadnlardan biri:
Duvarlar yazlan evlere bir bakn hele! dedi fkeyle. Aralarnda hi Erzincanl var m?
He vallahi yok! diye bir baka kadn onaylad onu.
Mahallemizde oturan Erzincanllar Halkn Kurtuluu taraftar, Karsllar, Elazllar, Dersim ve Tokatllar ise Partizan taraftarydlar. Hliyle yazlamaya kan rgt kendi taraftarlarnn duvarlarna dokunmayacakt. Bu anlalr bir durumdu. Kural olmutu ayrca. Arada kaynayan bir iki ev olmuyor deildi ama yine de kimse sesini karmazd.
Bktm bu Halkn Kurtulmuularndan! diye bard bir kadn.
Korkudan evin d cephesine boya yaptramyorum. dedi bir bakas.
yisi mi fayans yaptr, kurtul. dedi bir baka kadn.
Fayans yapsak ne olur sanki? Fayansn da stne yazarlar!
He anam yazarlar dedi anam yzn ekiterek. Ya buras zaten kurtarlm blge deil mi? Gidin baka blgelere yazn
He anam kurtarlm blge!
Onlar aralarnda tartadursunlar ben dernein yolunu tutup katm oradan. Sabah sabah sobann etrafna birka arkada kmelenmi oralet iiyorlard. Selamlatk. Bana da bir bardak oralet doldurdular. O srada bir grup kadn dernee dald. Hepsi de fkeliydi.
Bu akam yazlamaya kyorsunuz! diye emretti kadnlardan birisi. Tm Halkn Kurtulmuularnn duvarlarn bir gzel yazn.
Kireleriniz benden dedi bir bakas.
yle ksa sloganlar yazmayn dedi annem. Uzun olsun sloganlarnz. dedikten sonra ayn anda terk ettiler dernei kadnlar.
Biz aramzda bir sonuca varabilmek iin tartrken, ri yolda elinde ii kire dolu iki kovay getirip dernein ortasna brakt.
Bunu mahalleli bir kadn gnderdi dedi. Dernein badanas m ne yaplacakm. Bize dnerek:
Daha geenlerde birlikte boyadk ya dernei. dedi. Ne abuk kirlendi dernek
Sigaradan, ri yolda! dedim glerek.
Kalarn atarak suratma bakt:
O zaman aramzda karar alalm. Dernekte sigara imek yasaktr!
Neyse duvarlara yaz yazma sras biz Partizanclara gelmiti. Sabahtan duvarlar yazlacak evleri tek tek belirlemi, geceye ise yalnzca yazmas kalmt. Ellerimizde kire tenekeleri, sapl fralar, ablonlarla ara sokaklara daldk. ki sokak ban tutan iki nbeti dnda herkes nceden belirlenen evlerin duvarna yazlama yapyordu. Btn duvarlarn yazlamas bitince evlerimize dndk, sabah beklemeye koyulduk.
Sabah mahallede erken kopmutu curcuna. Bu kez barp aran kadnlar Halkn Kurtulmuularyd. Partizanclar evlerimizi mahvetti! diye yaknyordu bir kadn anama.
Ben ne yapaym anam? diyordu anam. Sanki evlerinizin duvarn ben yazmm gibi gelip bana atyorsunuz? Bana ne bundan? Birka kadn daha geldi. Hepsi de annemin karsna dikildi. lerinde biri:
Bu byle srmez! Buna bir zm bulmak gerekir! dedi.
Annem eliyle dernek binasn gsterdi. te zm yeri oras! dedi. kide bir gelip benim kapm alp beni rahatsz etmeyin. Skldm artk. diye de bir gzel azarlad bana toplanan kadnlar.
Kadnlar dernee ynelip gittiler. Sorumlu kimseyi bulamaynca, akam iin randevu aldlar
Kalabalkt dernek. Kadnlar yanlarnda kocalaryla birlikte gelmilerdi toplantya. Hararetle sren bir tartmann sonucunda bir karara varld. Bu karar dernek ynetimi tarafndan yzlerine okundu gelenlerin. Ancak bu kararn yrrle girmesi iin kar taraftan yetkili birinin olmas gerekiyordu. Oysa ortalarda kimsecikler yoktu.
Kadnlardan biri:
Ben bu sorumluluu zerime alyorum dedi. Bundan sonra hibir rgt bu mahallede yazlama yapmayacak! Yzmze bakarak srtt. Biliyorsunuz benim olan da Halkn Kurtulmuunda nemli bir yerdeler.
Yine de olmaz! dedi dernek ynetiminden biri.
Kendilerinin burada olmas gerekir.
Ben dourdum onlar Szmden dar kamazlar
Araya annem girdi. Ya oullarn derse ki; bu karar bizi balamaz O zaman ne olacak, peki?
Kadn dnr gibi yapt. Ardndan:
Szm inerlerse ben de sizin harekete geerim!

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn an kmesinde bulunan dier yazlar...
Zehra
Ksa Bot
Toprak Kokusu
On ocuktuk
Kmrc
Bir Ayrlk arks
Babam, Amcam ve Halama
Ac Esintiler
Ac Ac Gldk

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Sahile Vuran Kelebek
Kmr Gzler
Balik ve Melisa
Anamdan nciler/ Anamn Entarisi
Yeni Bir Gn, Yeni Bir Umuttu Onun in
Bir Gn Mutlaka!
Bcek
Anamdan nciler/ Topal Fayans
Anamdan nciler/ Azrail Sorarsa
Kk Oul

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Yanm Eksik Kalr [iir]
Alp Getirmeli Seni Bana [iir]
G Kucaklamak [iir]
nadm nad te... [iir]
Susturamam [iir]
Sana Koarken [iir]
Yapayalnz Bir Bama [iir]
Resmine Baktka [iir]
Bu Gece... [iir]
Sras Myd? [iir]

Necmettin Yalcinkaya kimdir?

1960Sarkam doumlu. 1977-78 zmir Namk Kemal Lisesi Edebiyat mezunu. Ozan Yaynclktan 12 Eyllde ok Gldk Netekim! Mendil Sen Kokuyordu ve Stres Bilezii ve On ocuktuk An/yk. eitli dergi ve sitelerde yk, iir yazarl. Ayrca Edebiyatbahcesi. net sitesinin kurucu emekisiyim. Yry, sinema, tiyatro ve olta balkl hobilerim var. Yazmay ve okumay seviyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Tolstoy,Ahmed Arif, Nazim hikmet, Cengiz aymatov,

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Necmettin Yalcinkaya, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.