..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaam ksa, sanat uzun, frsat aceleci, deney aldatcdr. -Hippokrates
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > Necmettin Yalcinkaya

25 Nisan 2015
Ac Esintiler  
ac,esintiler,adana

Necmettin Yalcinkaya

zmir 1 Nolu Skynetim Komutanl'nda sren davamz nihayet bir karara baland. Hakkmda istenilen 5 yllk ceza da onaylanm oldu. Ama avukatlarmz temyize bavurdular. Sonulanmas birka yl srer dediler.

:AGAF:
zmir 1 Nolu Skynetim Komutanl'nda sren davamz nihayet bir karara baland. Hakkmda istenilen 5 yllk ceza da onaylanm oldu. Ama avukatlarmz temyize bavurdular. Sonulanmas birka yl srer dediler.

O sre iinde yurtdna kama planlar yapmaya baladk. lk grubun iinde ben de vardm. Ama ekildim. bo ekti beni. Dede, bo istemedi seni dedi. Yllar sonra boyla bulutuumda sordum: Dede istemedi seni dedi. kisine de inanmadm.

Babam: Askere git olum o zaman, kendini unutturursun. dedi, sap gibi ortalkta gzkmezsin hem. Arkadalara kzgnlmdan hemen gidip askerlik ubesine bavurdum. Bavurum bir haftada neticelendi. Bahriyeli olmutum. skenderuna kmt acemiliim. Annem ve babamla zmir Otogarnda vedalatk. Adanada amcan ve halanda bir iki gn kalr, oradan askeri birliine teslim olursun dedi babam. Annem de bayla onaylad onu.

Otobs hareket etti, el salladk birbirimize. Annem alamaya balad, acsn iine aktt babam. Gzlerini kard benden, ban yere edi. Otobs sessizce terminalden kt, hzland birden. Derin dncelere batp batp kyordum. Otobs uzaklarken, genliim, anlarm, sevinlerim, hayallerim ardmda, zmirde kalyordu. Yapraklarn dkm bir aa gibiydim, yapayalnz.

Konya Karamanda verilen molann ardndan tekrar hareket etti otobs. Bam aresizce cama dayam, uzaklar gzlyordum. Otobs yava yava yol alyordu da yolunda, aada Gksu nazl nazl akyordu. Silifkede mola verdi... Silifkenin trklere konu olan o mehur yourdunu beenmedim nedense. ok yavan geldi, belki de azmn tad yoktu. Muavinin bartsyla otobsteki yerimi aldm. Nihayet on bir saatin ardndan Adana Otogarnda son buldu yolculuum. Yavuzlara giden belediye otobsne bindim. ofr beni demir bir kprnn banda indirdi. Kprden karya ge, soldaki ilk sokak. dedi.

Kpry getim, hemen bitiminde, yerde bo zeytin kasalar st ste dizilmi, sar boyal bir evin nnde tahta kanepeye ve yere kadnl erkekli bir grup oturmu ay iiyorlard. Bir kadn grnce beni ayaa frlad birden. Kaps ardna kadar ak olan evin koridoruna doru bard:

Hseyin, Hseyin, bu gelen Hasan Abimin olu dedi, ama hangisidir bilemiyorum!

Ben o gne kadar yengemi grm deildim, ama o beni babama benzetmi ve hemen tanmt. Amcam uykulu gzlerle, zerinde izgili pijama takmyla sokaa frlad. Bana doru seirtti. Sarld, bir grei gibi belimden tutup havaya kaldrd. Neredeyse decektim. Yanaklarmdan defalarca pt. Yengem kotu, arkasndan kuzenlerim. Sarldk, bir sevgi yuma oluturduk orackta.

Tahta kanepede yer atlar hemen. Bir tepsinin zerinde yeni piirilmi, arasna yeil taze soan ve peynir konulmu drm ekmek ve ay elime tututuruldu. Amcakzlar (Songl-Hlya-lk) koarak geldiler yanma, sal sollu boynuma sarldlar. Sevgiyle ldyordu gzleri. Bir sokak tede oturan halama haber salnm. Halam alayarak geldi. Sarld, pt de pt beni. Ben sana kurban olurum diyordu. Arkasndan halamn ocuklar damlad. Bir anda kap n panayr yerine dnd sanki. Yoluna giden arabalar yavalyor, ne olduunu anlamaya alyorlard.

Askerlik iin geldim dedim, skenderuna gideceim.

Amcaolu Kemal: Ha ben oray biliyorum dedi, birlikte gideriz. Sonra yzme bakarak Ne zaman teslim olacaksn? dedi.

ki gn sonra

yi iyi o zaman, Adanay bir gzel gezdiririm seni

Sohbetimiz gece yarsn gemiti. Sabaha kar uyuyabildik ancak. Erkenden kalktk, sabah kahvaltsnn ardndan ktk evden. Kanal boyu yrmeye baladk. Ardndan taksi dolmua binip ehir merkezinde bir yerde indik. Amcaolu, Buras Kk saat, uras Byk Saat, oras diyordu.

Seyyar bir satcnn nnde durduk. Amcaolu Kemal bana ayna, jilet, cmbz, trnak kesecei satn alarak hediye etti. Kabul etmedim nce. Sen de bana alrsn dedi, neeyle, gevrek gevrek gld. "Hayr" diyemedim.

Kk bir kfteci dkknna girip Adana kebab yedik, bol bol algam suyu itik. Nehrin kysndan yryerek, baraja gittik. Asma bir kprden karya getik. Orada Bici Bici yedik. Gzeldi Adana ama havas ok baskt, ter iinde kalmtm. Ayakkab ve oraplarmz karp suya soktuk ayaklarmz. Bamz da suya daldrmadk deil. Serinlemitik. Birbirimizden ayr geen yirmi bir yln acsn birka saatte karmaya alyorduk. Akama eve vardmzda Anos halan davet etti seni dedi yengem.

Gittik gece yars dndk. Sabaha kadar konutuk neredeyse. Ancak bir iki saat kestirebildim. Sabah kahvaltsnn ardndan ev halkyla vedalap tuttuk skenderunun yolunu. Bir iki saat sonra skenderuna vardk. zmire benziyordu; manzaras, havas, suyu, sahili

Bir berbere gtrd amcaolu beni. Berber anlamt. nce sam arkadan kesmeye balad. ini bitirdikten sonra, ayna tuttu yzme. Kendimi grnce tanyamadm. Baka biri olup kmtm sanki. Yzmdeki keder aynaya vurmutu.

Bir faytona binip 1. Deniz Er Eitim Komutanlna gittik. Kapda teslim edildim. Tek sra halinde dizildik, bir depoya alndk, elimize ayakkab, i amar, elbise ve kep tututurdular. Kimimizin bedenine kk, kimimizin bedenine byk geliyordu elbiseler. Kendi aramzda deiiyorduk. Yalnzca ayakkab numaralarmz bir numara byk verilmiti. Nedeni ise; eitim sonras ayaklarn ierek bymesiydi.

Koulara verildik sonra. Yattm yeri beenmitim. Soluksuz yatmtm. Ayr bir dnyada yayor gibiydim sanki. Ayn mahalleden iki arkadam, ayn kou iinde olmamza ramen ancak be gn sonra grebilmitim. On be gnlk bir eitimin ve yemin treninin ardndan, ar iznine ktk. Ben bir otobse atladm gibi kendimi Adanada, amcamlarda buldum. On be gndr ykanmamtm. zerimdeki beyaz fanilann rengi grilemiti. oraplarm ayamdan karp attm kap nndeki p tenekesine. Yengem termosu yakt hemen. Banyoyu hazrlad. Utanmama karn beni bir gzel lifleyerek ykad. Fanilam kaynatt suda ykad. pe asarken Kusura bakma yeen dedi, herhalde amar suyunu fazla kattm, fanilalarn rengi ald

nemli deil yenge dedim, kim grecek iimdeki fanilann rengini

im acd birden. Mahzunlatm. Sevdiklerim geldi aklma. Fanilann rengi almken iimdeki renkler bir bir karard.

Mays 2015'te Ozan Yaynclktan kacak olan alnm Hayatlar yk kitabmdan

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn an kmesinde bulunan dier yazlar...
Zehra
Ksa Bot
Toprak Kokusu
On ocuktuk
Duvar Yazlamas
Kmrc
Bir Ayrlk arks
Babam, Amcam ve Halama
Ac Ac Gldk

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Sahile Vuran Kelebek
Kmr Gzler
Balik ve Melisa
Anamdan nciler/ Anamn Entarisi
Yeni Bir Gn, Yeni Bir Umuttu Onun in
Bir Gn Mutlaka!
Bcek
Anamdan nciler/ Topal Fayans
Anamdan nciler/ Azrail Sorarsa
Kk Oul

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bir Yanm Eksik Kalr [iir]
Alp Getirmeli Seni Bana [iir]
G Kucaklamak [iir]
nadm nad te... [iir]
Susturamam [iir]
Sana Koarken [iir]
Yapayalnz Bir Bama [iir]
Resmine Baktka [iir]
Bu Gece... [iir]
Sras Myd? [iir]

Necmettin Yalcinkaya kimdir?

1960Sarkam doumlu. 1977-78 zmir Namk Kemal Lisesi Edebiyat mezunu. Ozan Yaynclktan 12 Eyllde ok Gldk Netekim! Mendil Sen Kokuyordu ve Stres Bilezii ve On ocuktuk An/yk. eitli dergi ve sitelerde yk, iir yazarl. Ayrca Edebiyatbahcesi. net sitesinin kurucu emekisiyim. Yry, sinema, tiyatro ve olta balkl hobilerim var. Yazmay ve okumay seviyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Tolstoy,Ahmed Arif, Nazim hikmet, Cengiz aymatov,

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Necmettin Yalcinkaya, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.