..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Herkes cennete gitmek ister ama kimse lmek istemez. -Joe Louis
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Popler Kltr > Hakan Yozcu

18 Austos 2016
Kklerimize Sahip kmak  
Hakan Yozcu
Kendisine hak veriyorum. Gerekten Trkiyeden gelen nesil, yava yava bu kltr unutmaya balad. nk kendi halk danslaryla har neir olamyorlar. Davul zurnay bilmiyorlar. renilen halk oyunlar da KKTCye has oyunlar. Yani sadece burann oyunlaryla kalyorlar. Bu nedenle bir eyler eksik kalyor sanki Oysa her alanda olduu gibi bu alanda da iki kltr yan yana, paralel olarak srdrlebilir. Her ikisi de yeni nesle zevkle retilebilir.

:ACDE:

Halk Danslar, Folklorun alt kollarndan biridir. Bizde her nedense folklor dendi mi hemen akla Halk danslar gelir. Oysa bu anlay doru deildir.
     O halde her eyden nce folklorun ne olduunu bilmek gerekir. Folklor, Halkbilimi demektir. Bir lkenin, bir milletin geleneklerini, greneklerini, yaam biimlerini, halk danslarn, doum ve lm adetlerini, kyafetlerini, adetlerini, yemeklerini, iirlerini, manilerini, fkralarn, masallarn, hikyelerini, ksacas halkla ilgili ortaya karlm btn rnleri inceleyen bir bilim daldr. te Halk danslar da incelenen bu rnlerden biridir.     Trkiye, Halk oyunlar eitlilik ve kapsam bakmndan dnyann en zengin lkesidir. Trkiyede bu gn, 4 binin zerinde halk dans olduu tespit edilmitir. Oysa tm Dnya lkelerinin halk oyunlarn topladnzda bu rakamn yarsna dahi eriemiyorsunuz. Yani, Trkiye bu alanda rakibi olmayan tek lke.
     Trkiyenin hemen hemen her yresinde, her kynde halk oyunlarna rastlamanz mmkndr. Bunlarn kendilerine has kyafetleri ve mzikleri ile de zenginlii daha da artmaktadr.
Halk oyunlar; dier sanat dallarndan farkl olarak, ait olduu toplumun orijinal karakterlerini tayan, fertlerin mterek duygu dnce ve davranlarn sergileyen, bakasna gre yalnzca gzel, ama kendi iinde ilgilenen kiinin dnyasn aydnlatma zelliine sahip bir kltrel kimliktir.
     Dn, sa Nurin arkadamzla kk bir sohbetimiz oldu. Konumuz da kendi kltrmz, kendi folklorumuzdu.
     sa Nurin de yllar nce, ailesi ile birlikte Trkiyeden KKTCye gelmi ve buraya yerlemi bir ailenin ocuu idi. mrnn en gzel yllar burada gemiti.
     sa kardeim, hakl olarak bir serzenite bulundu bana. Anadolu Halk oyunlar ile bir yaknln var m? Ben, ok zlyorum. Yllardr kendi ocuklarmza kendi halk oyunlarmz retemiyoruz. Kendi kltrmz unutma aamasna geldik. ocuklarmz geldiimiz yrelerin halk oyunlarn bilmiyor. Okullarda rendikleri ezgilerin, ne kadar bize ait? Bu ezgilerin iinde Rum ve Yunan ezgileri de yok mu? diye soruyor.
     Kendisine hak veriyorum. Gerekten Trkiyeden gelen nesil, yava yava bu kltr unutmaya balad. nk kendi halk danslaryla har neir olamyorlar. Davul zurnay bilmiyorlar. renilen halk oyunlar da KKTCye has oyunlar. Yani sadece burann oyunlaryla kalyorlar. Bu nedenle bir eyler eksik kalyor sanki
     Oysa her alanda olduu gibi bu alanda da iki kltr yan yana, paralel olarak srdrlebilir. Her ikisi de yeni nesle zevkle retilebilir. Bylece Halk oyunlar KKTCde de daha ok eitlilik ve zenginlik kazanabilir. Hatta iki lkenin motifleri birletirilip ortak bir motif meydana getirilebilir.
     imdi bu satrlar okuduktan sonra, Kbrs Kbrsllarndr diyenlerin, bu dnceye iddetle kar kacan biliyorum. Her eyde Trkiyeye kar ktklar gibi, bu fikre de kar kp Reddediyoruz diyeceklerini tahmin ediyorum. Srf iin iinde Trkiye var diye buna da kar geleceklerini ok iyi biliyorum. Onlarn amac, sadece kendi dncelerini empoze etmek. Bizim gibi dnmeyenlere, burada yer yok dncesindeler. Bu dnce ne kadar doru?
     uras artk bir gerek. Bu gn KKTCde yaayan nfusun yarya yakn Trkiyeden gelen insanlardan oluuyor. Ve bu insanlar 40 yldan fazla bir sredir buradalar. Peki, o zaman bu insanlarn kendi kltrlerini yaatma ve srdrme haklar yok mu? Dnyann neresine giderseniz gidin bu byledir. nsanlar nerede olursa olsun, nerede yaarlarsa yaasnlar gittikleri yerlere kendi kltrlerini, gelenek ve greneklerini de gtrr ve onu yaatmaya alrlar. Kendilerinden sonraki nesillere retip srdrmeye alrlar. O zaman KKTC yaayan bu insanlarn da kendi geleneklerini yaatmalar bir haktr.
     Bu i de nce burada yaayan insanlarn kurduklar ve kendi geleneklerini yaatmaya altklar derneklere der. Karadenizliler Dernei, Anadolu Kltrn Yaatma Dernei, ukurovallar Dernei, Hatayllar Dernei, Mara Dayanma Dernei, KKTC Yrkler Dernei ve hatta Yeni Dou Hareketi gibi, adn daha sayamadm dier derneklerin grevi olmaldr. Tabii bunu yaparken hibir siyasi endie ve ayrmclk tamadan, sadece kltr amal yapmalar gerekir.
     sa kardeim, Gel bu ite bir nclk yapalm. Neden olmasn? diyor. Hem de ok iyi olur. Ama tabii bunun iin bir arada olma art. Bir at altnda olma art. Bir de iin bte ksm var. En zor olan da o nk. Kaynak bulup, mali destek bulup bu dnceyi hayata geirmek lazm. Tabii bu ii bilen eitimli kiilerin olmas lazm.
     sa burada Dnce olarak bana katlyorsan, bak 2 kii olduk bile. Baarmamak iin hi bir neden yok diyor.
     Dnceye katlyorum. Zor, ama imknsz deil. Kurulacak bir dernekle, genlerimiz boluktan ekilip alnr, kahvehane kelerinden, bet salonlarndan kurtulmu olurlar. Sosyal bir ama iin bir araya gelmi olurlar. Bu sayede de Anadolu Halk Danslarn renmi olurlar. Anne ve babalarnn kltrlerini devam ettirmi olurlar.
     Ama bunun iin destek art. Ya TC Eliliinin destei; ya da byk bir belediyenin destei art. Veya en gzeli Kltr Bakanlnn destei gerekli.
     sa da katlyor bu dnceye: Aynen kardeim. Ben, ocuumun, benim yetitiim kltr ile bymesini istiyorum. Geleneklerimizi, greneklerimizi unutmalarn istemiyorum. Kklerimize kltrel anlamda sahip kmak bizi zengin ve diri tutar diyor.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn popler kltr kmesinde bulunan dier yazlar...
Kltr ve Sanatmza nem Vereceiz
Talip Akarsu le Kktc ve Amerika zerine
Bayram Huzur inde Geti
azerbaycan Milli Tiyatro Gn

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Cevahir Cagirden "100sz iirlerim"
Orhan Pamk'un "Kar" Roman
ve lk Blm Yaynland
Boyacya Byk lgi
ve lk Blm Yaynland
"Bitemeyen Proje" zerine
Beik Gibi Sallandk
Nkl Sanat Gecesi Byk lgi Grd
lk Yerli Operamz: Arap Ali Destan
"Krmz Pazartesi" Romannn Dndrdkleri

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Yreimde htilal Var [iir]
Hayat Seni zemedim [iir]
Helallik stiyorum [iir]
Nasihat 2 [iir]
Yrk Kz [iir]
Seninle Olaym [iir]
Geliyoruz [iir]
Nasihat [iir]
Ak Var m? [iir]
Minik Bir aire Rastladm [iir]

Hakan Yozcu kimdir?

1964 doumluyum. Kuzey Kbrs'ta yayorum. 1988 Erzurum Atatrk niversitesi Fen Edebiyat Fakltesi Trk Dili ve Edebiyat Blmnden mezun oldum. 20 yl eitli okullarda edebiyat retmenlii yaptm. Uzun yllar Yenivolkan ve Gne Gazetelerinde ke yazarl yaptm. u an Habearkbrsl ve Gncelmersin Gazetelerinde yazyorum. Birok internet gazete ve sitelerinde yazlarm yaynlanyor. iir, yk ve tiyatro oyunlar yazyorum. Bu alanlarda eitli dllerim var. Kendime ait baslm "Gzel Bir Dnya" ve "Mesela Baka" isimli iki adet yk kitabm var. 7 tane tiyatro oyunum var. 6 yl Kbrs Trk Devlet Tiyatrolar Genel Mdrl grevinde bulundum. Halen Babakan Yardmcl Ekonomi, Turizm, Kltr Ve Spor Bakanl'na bal Mavirim.

Etkilendii Yazarlar:
...

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Hakan Yozcu, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.