..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Her insanda insanln tm durumlar vardr. -Montaigne
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Toplumcu > Ahmet Zeytinci

17 ubat 2018
Limited irket Orta Bile Deiliz Abi Ne Stratejik Orta  
Ahmet Zeytinci
irk kelimesini herkes bilir, Allah'a ortak komak anlamna gelen Arapa bir kelimedir. irket kelimesi de oradan gelir ki o da ortaklk demektir... Bakalm nasl oluyor bu ortaklk...

:AEJC:
irk kelimesini herkes bilir, Allah'a ortak komak anlamna gelen Arapa bir kelimedir. irket kelimesi de oradan gelir ki o da ortaklk demektir... Bakalm nasl oluyor bu ortaklk...

- t Hsn, birader bizim stratejik ortamz varm, biliyor musun?
- Ne orta smail abi bu, bizim irketimiz mi var ki ortamz olsun?
- yle deil olum stratejik bu stratejik...
- Nasl bir ey o abi dertte tasa da, sevinte ve kederde ortaklk gibi mi?
- Ondan daha ileri, daha ileri imi, byklerimizi yle diyor.
- Nasl yani bu stratejik ortak ile sarlp da yatabilir mi insan ya da ban gsne yaslayabilir mi? Ensesine akacktan aplak indirebilir mi?
- Yatmaya yatar da sonra kalkar m salam, ite oras mehul.
- Kimin neresi mehul abi?
- Olum bizim stratejik ortamz Sam Amca deil mi?
- Sam da kim, yeni bir isim mi bu? Popu mu topu mu, solcu mu, sucu mu golc m?
- Yahu hani okyanusun te tarafnda kocaman bir devlet. Jandarmal da var. Hep herkese gol atmaya alr da sonunda goller kendi kalesine yamur gibi yaar...
- Nasl ya askerde jandarma mym? Uyanktr da ha bu. Bizim orada uyanklar hep askerde jandarma snfna ayrrlard, bu da ondan belli ki... Golcl de atadan deden miras olsa gerek.

Kahveci Bilal o arada ''aylaaaar kahvelerrrr, ksn paralaaaaar, almasn aralaaaaaar.'' diye dalp girer ieriye... Hsn ile smail'e de birer ay verir.

- Hele daha bir ayrntl anlat smail Abi u stratejik ortakl benim kafa basmad daha. Komumuz mu bu bizim mehur Sam Amca?
- Yok bilader yok, o ok uzakta da, uzakta olmasna ramen, yine de btn herkes ile komudur. Herkesin iine burnunu sokar, sonra da burnunun stne yumruu yer oturur.
- Biz bunun ile stratejik ortaksak bize faydas da olur belki abi?
- Yok, yok babam o hep nalnc keseri gibi kendine yontar her eyi. Onun bir iki tane ok sevdii kankas vardr, birinin stne gne batmaz, br de Orta Dounun kabadaysdr, yeri geldi mi onlar bile kullanr da teekkr bile etmez.
- Bakalar ile de stratejik ortak olsak abi ne gzel olur.
- Olur da jandarmadan izin almak lazm.
- Nasl yani Merkez Komutanlna m gideceiz?
- Yok olum yle deil bu bizim stratejik ortak ayn zamanda Jandarma ya ite ondan izin almak lazm gelir.
- Niye izin alalm abi ondan, ta okyanusun br tarafnda deil mi o Jandarma?
- yle de onun her yerde gz kula vardr. Her yerde ibirlikileri vardr.
- Teskere almaz m bu Jandarma zaman gelince Abi?
- Almasna alr da daha zaman var.

Cadde kalabalklam, mahalle kahvesinin nnden bir sr insan gemekte ve kahve de oturan tandklarna da selam vermektedirler...

- Yahu bu bizim stratejik ortak Marsa da adam gnderecekmi, doru mu?
- Gnderemez, mmkn deil.
- Niye ki aabey? Bu sefer kadn m gnderecek yoksa?
- Yok, yok yle deil, onlarda adam bulunmaz.
- Sen yle diyorsun da Adam Smith var abi oda m adam deil?
- ngilizce konuursa da Amerikal deil olum o sko yal iktisat hem de dnr.
- Ne dnr abi?
- Senin benim dnemediimiz eyleri dnr ite... Milletler nasl uyutulur, nasl iliklerine kadar smrlr, posalar nasl karlr, ekonomik olarak nasl muhta braklr, hep onlar dnm zamannda gece gndz.
- Ha anladm biz batalm onlar ksn.
- te onun gibi bir ey...
- Stratejik ortaa sylesek bize de Marsa giden gemide yer ayrsa ne gzel olur.
- Biz kendimiz de gideriz olum Marsa merak etme sen.
- Nasl olacak ki abi o?
- Tavla da olum tavla da iki mars bir ters yaparz tavlay koltuunun altna veririz karmzdakinin...
- Alemsin Abi ya!

Bir yandan da kahve de kat oyunlar devam etmekte ve tavladan pul ve zar sesleri gelmektedir.

- Gel senin ile biz de stratejik ortak olalm Hsn.
- Nasl olacak Abi o dediin?
- Sen imdi cebinde ki btn paralar ver bana.
- Tamam Abi, verdim say sonra?
- Ben onlar altraym, hem de ekonomiye kazandraym bir taraftan, sonra da sana Libor art be faiz vereyim.
- O ne abi libor mibor ben anlamaz.
- Olum libor faizi dedin mi akan sular durur, ok nemli bir ekonomik olaydr libor.
- Ha tamam o zaman libor yap abi. Yzdesi ne oluyor?
- Yaaaaniii ite yzde iki, iki buuk filan.
- Nasl oluyor abi, bankalar bile yzde on oniki veriyor, libor da sanki bize bir eyler giriyor gibi kazk mazk cinsinden.
- Faizi az ama manevi doygunluu var olum.
- Nasl manevi doyugunluk. abi ya!
- Olum bir kere bu faizi bankadan deil de stratejik ortandan, yani benden alyorsun. Ben yle herkese libor art be de demem, demem yani...
- yi de abi geen sene hani limited irket kurup da deve kuu yumurtas ve deve kuunu tylerini satacaktk. Kuramadk bir trl u devekuu iftliini. Limited irket orta bile olamadk, sen de gelmi stratejik ortaklktan bahsediyorsun.
- Bak biz Sam Amca'dan stratejik ortamzdan nasl kazk yiyoruz defalarca da sesimiz soluumuz kmyor. kyor mu?
- Nasl kmyor abi bas bas baryor bizimkiler
- Olum o numaradan trkadan nameler yeni senin anlayacan. Stratejik ortaklar arasnda olur byle vakalar Sam Amca'nn polisi yakalar...

Bu arada iki ay daha gelir ve hprdetirler n n kaklar ile ekerlerini kartrdktan sonra smail ile Hsn...

- Abi bu stratejik ortak zrt prt bizim memlekete adamlarn gnderiyor. Vize mi koysak bunlara zaman zaman?
- Vize koymaya koyarz da onlar da bize vize koyar, sonra ne olacak?
- Koyarz onlara vize sonra kim nce kaldrrsa gelir dize... Amma da kafiyeli oldu ha!
- Ortaklar arasnda anlamazlk olur mu?
- Olmaz da Sam Amca ile olur, onun ile kimse anlaamaz kolay kolay.
- Amca ise amcaln bilsin abi o da ...
- Bilir de bilmezden gelir, bilmemesi de iine gelir.
- Oy oy oy bo ver abi ne stratejik ortakl ne de irket ortakl, biz byle emekli emekli oook gelip gideriz daha bu bizim mahalle kahvesine...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn toplumcu kmesinde bulunan dier yazlar...
Biri Baharat m Dedi
ay Kaklar
Maan Soruyorum Sylemiyor
Enflasyonun Dmesi Bana Hi Yaramad

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Tam Aday Olacakken Direkten Dndk
Gk Bile kmad
tl Muhabbetler
Maamla Tansak m
Bunlar Sayn Bakanmzn Satyorummm
On Yz Milyon Bin Lira
Karnca Kararnca
Bir Kedi Korkuyordu
Alooo Kime Diyorum Ben
letiim Fakltesinin Bahesinde

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
lm Kolay Be Olum [iir]
Baharlar Geniler airlerin Yrei [iir]
Tembel Teneke Sen de [iir]
Ayrlal Tam On Sene Olmu [iir]
Zordur Brakp da Gitmek [iir]
Umudu oaltr Bahar [iir]
Emperyalizme Sesleni [iir]
Ta dem'e Gidersen Akrabayz Dostlarm [iir]
Yine de Kt Saylmaz Gnlerimiz [iir]
Yetmedi mi Orta Dou [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ahmet Zeytinci, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.