..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Gzel bireyin fazlas harika olabilir -Mae West
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Toplumcu > Ahmet Zeytinci

24 Temmuz 2018
Maan Soruyorum Sylemiyor  
Ahmet Zeytinci
Soruyorum soruyorum sylemiyor bir trl maan... ''Olum ka para maa alacaksn?'' diyorum... Geitiriyor hep ''Vallahi daha tam belli deil baba.'' deyip kaamak cevaplar veriyor... Nazar m deer yahu? Ne olur sylesen ka para maa aldn... Yok, la der illa demez... Korkma olum bor istemem senden...

:AEGC:
Olum'cum en nihayetinde bir ie kapa att sonunda... Gen bir makine mhendisi o, yksek mhendis olma yolunda da hzla ilerliyor, ona da az kald... Bir senden beri i aryordu, nihayet bu arzusuna kavutu... Tabi bir ay altktan sonrada maa alacak haliyle...

Soruyorum soruyorum sylemiyor bir trl maan... ''Olum ka para maa alacaksn?'' diyorum... Geitiriyor hep ''Vallahi daha tam belli deil baba.'' deyip kaamak cevaplar veriyor... Nazar m deer yahu? Ne olur sylesen ka para maa aldn... Yok, la der illa demez... Korkma olum bor istemem senden...

Eski alt iten biraz daha fazlaym dediine gre imdi ald maa. Hayr onu da bilmiyordum ki... Amaaan neyse ne canm. Sonuta kendi rzkn kazanyor yavrumcuum... Anneler babalar ocuklarndan bir ey beklemezler, ie girince, ben de beklemiyorum... Ama meraktaym da... O kadar okuttuk ettik, meslek sahibi yaptk, iyi maa almas demek, refaha ermesi demek. yi maatan da ziyade mutlu olsun alt i yerinde biz ona bakarz.

Hala meraktaym. Gece uykusunda maan sayklar m acaba. Uyurken odasna girsem de uykuda azndan karr belki... Yahu Ahmet sen bilmiyor musun u zl cmleyi ''Kadnlarn ya erkeklerin maa sorulmaz.'' Hayr velev ki sordun, olununda o soruya kullanaca joker hakk var. O da soru atlama jokeri... Geiniz o soruyu derse ben ne yaparm?

En iyisi patronlarna telefon etsem de sorsam ''Oluma ka para vereceksiniz ay sonunda?'' diye... Hadi canm, yok artk Ahmet, o da komik olur, hem de ne komik... Tekrar oluma sorsam o da kaak cevaplar verebilir... Baba maam yirmi sekiz bin Brezilya Kruzerosu ya da yz elli bin Vietnam Dongu diye... Olmad seksen sekiz bin Papua Yeni Gine Kinas... Hadi k iin iinden bu sefer. Git o para birimlerini bul dvizciden, birim fiyatlarn ren sonra Trk Parasna evirmeye kalk... Hi iim yoktu billahi... Hani demiler ya atalar ''Bana maan syle ben de sana hangi ev de oturacan syleyeyim. art bir mi be art bir mi, yedi art m?'' Yok, yok salladm ya, atalar hi byle bir ey syler mi?

Neyse i buldu ya, nemli olan o... Biraz da para biriktirsin de yavrucuum, ondan sonra ban balayalm artk... Eee ne de olsa yksek mhendis aday... Yksek mhendislere de herhalde yksek maalar verirler zannmca...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn toplumcu kmesinde bulunan dier yazlar...
Yedi Paket Birinci
Bir ki Gazete
Biri Baharat m Dedi
ay Kaklar
Limited irket Orta Bile Deiliz Abi Ne Stratejik Orta
Enflasyonun Dmesi Bana Hi Yaramad

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
isil Hanm ve Topular
Ayn Numara
Nasl Adamlar Bu Eskikulakesikler
Nasl Kaybettik
Fahri Doktor Civanm
Yksek M. Mhendisi
Bende Takm Almak stiyorum
Tamir Mamir leri
Onun Koltuun Altna Girmesine zin Verme
Bu Adam Ya Deli Ya da Mthi Biri

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Belasn Arayan air [iir]
Buradan Bir iir kmaz Demeyin [iir]
Hamdi ile yi Arkadatk [iir]
Havai [iir]
yi Misiniz [iir]
lm Kolay Be Olum [iir]
Al Koy Cebine Bende ki Bu Yrei [iir]
Biz Nerede Yanl Yaptk [iir]
Yaadklarm Yazdm Sadece - 2 - [iir]
- Kar - [iir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da balayp devam eden bir hayat. lk ortaokul, lise ve iki yllk bir niversite deneyimi, ticaret hayat Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dii biri erkek aslan olmak zere hayat mutlu bir ekilde akp gidiyor. Biraz iir, biraz yk ve denemelerin scaklnda. . .

Etkilendii Yazarlar:
Nazm Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Ahmet Zeytinci, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.