..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Ik verirseniz, karanlk kendiliinden yitecektir. -Erasmus
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Politik Roman > Yeter zhal

22 Nisan 2018
Kod Ad: Engerek (1. Para)  
1969

Yeter zhal

Ufack bir yalann vicdan asit gibi yaktn, ardndan yara alan vicdann nasl kendiliinden nasr tuttuunu anlatacam size. Okuyun bakalm, kendinizden bir eyler bulabilecek misiniz?

:AFCD:
Ben, milyonlarca insann olmak istedii yerdeki adamm. Yani, herkesin yalnzca ban kaldrp bakabilecei yerde. Sadece kendini parlatarak en yksek zirveye geleceimi bilen bir adam. te o benim. Bakn bu konu hepinizi ilgilendiriyor. Ufack bir yalann vicdan asit gibi yaktn, ardndan yara alan vicdann nasl kendiliinden nasr tuttuunu anlatacam size. nk hepinizin vicdan byle. Bouna maval okumayn bana! Biliyorum hepinizin azndan kan o iren yalanlar. Gzmn iine baka baka uydurduunuz psikopata hikayeleri duydum. Bakas anlatsayd inanmazdm. nk ben bakalarna inanmam. Kendi gzlerimle grp, kendi kulaklarmla duymadan kimseye inanmam. O yzden diyorum; hepiniz izofrensiniz. Tek probleminiz ne biliyor musunuz? Hasta olduunuzu kabul etmek istemiyorsunuz, o kadar!

Problem yaratan snrlar geniletmek ve tel rglerin zerinden yaln ayak gemek gerekiyordu. Bazlar bu tr risklere hi girmez.Ucuz kahramanlklarn peinden koarlar. Manet kahramanlklar daha zahmetsizdir. Ama bilmediiniz bir ey var, o da gerekleri manetlerin yazamaddr. Manetlerde gerekler yoktur. Manetlerdeki kahramanlar birilerinin hayallerinden ibaret izgi film kahramanlarndan baka bir ey deildir. Oysa gerek kahramanlk fedakrlk gerektirir. En byk kahramanlk, hayatn ortaya koymaktr. Kahramanlar hayatnn pasl arklarnn arasnda skr, bir cenderede kalr, ezilir ve yok olur. Ama kahramandr ite. O yzden mzii duyamayanlar, bu korku tnelinin iinde dans eden kahramanlar hep deli zannetmitir.

Saylar yzlerle ifade edilen sahtekrlar, milyonlarla ifade edilen garibanlar ezer. Bu hep byle ola gelmi, deitirebilecek bir g de kmamtr. Ben, sradan bir vatanda olarak, milyonlar temsil eden biriydim. Yzlerle ifade edilen sahtekrlara kar tek bama mcadeleye giritim. Ama milyonlarca insann bundan hi haberi yoktu! Belki hi olmayacakta. Eer evrenin gerekten bir adaleti varsa, insan eliyle oluturulan adaleti sel gibi ykar geer. nk biliyorum, insan eliyle deitirilen doann kanunlar, bir gn olmas gerektii gibi uygulanacaktr. Onlarn kendilerini korumak iin kartt yasalar tanmyorum. Bana ve benim gibi milyonlarca gariban insana hibir zaman fayda salamad.

Namm Karavelli'dir. Bana herkes Karavelli der. Gerek adm bo verin. Belki bu hikyenin sonunda size aklarm gerek adm. Yam da birazdan aabeyimden duyacaksnz. Bana deli diyebilirsiniz. Ama deli sizsiniz, bunu da biliyorsunuz! Aabeyimin gnlnden balayalm. Onun szleriyle bu hkyeye balamak en dorusu. nk asl konu, onunla balyor...

"1969 yazyd. Henz 16 yandaydm ve babam 3 ay evvel vefat etmiti. 4 tane kardeim ve dul kalan annemle birlikte, hayatmzn en zorlu yllarna hazrlandmzn farknda deildik. Kardelerim 14, 12, 9 ve 3 yalarndayd. Annem ise 42 yanda. Gencecik ve ok gzel bir kadnd. 5 ocukla ortada dmdzlak kalakalmt.

O zamana kadar hi almamt. Yalnzca gen kzlnda babasnn ttn tarlasnda ailesiyle birlikte iftilik yapm. Gen yata evlendikten sonra da ev kadn olmu. Babam... 45 yanda, 3 ay evvel ldrld. Neden ldrldn ve kimin ldrdn bilmiyoruz.

Bir gece, hepimiz uyurken kap deli gibi almaya balad. Tekmeler, yumruklar beynimde atom bombas gibi patlyordu. Babamdan sonra evin byk erkei ben olduum iin kapy ben atm. Mahalle karakolundan 2 polis gelmiti. Annemi sordular. Ne syleyecekseniz bana syleyin, diye diklenmitim onlara. Annem, yemenisini bana geirdi. Eliyle yakasn dzeltti, korka korka ban arkamdan uzatp, Ben karsym, buyrun, demiti. Karmda ego patlamas yaayp byklk taslayan polis o an, Hanm, kocanz Hac Murat Sokann kesinde l olarak bulundu. Onun olup olmadn gelip tehis etmeniz lazm, cmlesini duymutuk. O gece, hayatmzn bundan sonraki diliminin de artk tamamen deitiini anlamtm. Her ey tepe taklak olmutu. Kafam bu tr eylere pek basmazd benim. Annem ve amcam kotura kotura hastane morguna gittiinde ufaklklara ben gz kulak olmutum. Babam o sabah evden karken kard gmleinin cebinde sigara paketini unutmutu. lk kez sigaraya o gn baladm. Kardelerim ml ml uyurken, ben evin iinde belki elli milyon kere bir saa bir sola gitmitim. Ellerimi arkamda birletirmi, adrenalin ve korkudan titreyen parmaklarm azma gtrp, ksre ksre babamn itii Birinci sigarasn iime ekiyordum. Acyd. Dudamn stnde brakt tuhaf tat, dilimle yaladmda boazmdan aaya doru kayan acmtraklk, cierlerimin yan o gn bana zgrlmn son gn olduunu haykryordu.

Gzmden istemsizce yalar szlyordu. Annemi ve amcam beklerken bir mr gemiti sanki. te o zaman anladm insann bilmedii eylerden daima korktuunu. Bilmiyordum... Babaszln nasl bir ey olduunu. Evin en byk olu olarak bundan sonra beni nelerin beklediini bilmiyordum. Bamn stnde bir duman ttyordu. Daha 16 yandaydm. Her uydurduum yalan o an benim dorumdu. nk hibir ey bilmiyordum. 16 yamdaydm. Aklm srekli bana sorular sorup duruyordu? Baba olmadan ev nasl geinir? 5 ocuu bir kadn nasl yetitirir? Bir evin masraflar nedir? Aile kimlerden oluur?Artk ailemi benim mi korumam lazm? Aileyi korurken baba m olurum?

Bilmiyordum ite... Aklma taklan sorularn cevaplarn bilmediim iin onlara yalanlar uydurarak cevaplar veriyordum. Kendimi korumak iin belki de. Kendi uydurduum yalanlara da inanyordum. Sabaha kadar tek bama bekledim. O saatlerde kardelerim uyuyordu. rendiimiz haberin gerek olmadn iddia ediyordum. Morgda yatan adam benim babam deildi. Olmamalyd!

Hep o travmatik gn hatrlarken aklma 3 kardeimin yatt yer yata geliyor. En kk kardeim annemin yatanda yatarken, dierleri yer yatanda koyun koyuna birbirlerine sarlm uyuyorlard. Dnyadan haberleri yoktu. Da gibi babalarn artk gremeyeceklerini ve yetim kaldklarn bilmiyorlard. Onu en son sabah kahvalt sofrasnda grmtk. Ufakln yumurtasn soymu, nndeki kenar krk tabana doramt. Kendi elleriyle yedirmiti. Onlarn uyumalarn izlerken hkra hkra alamtm. Ve en son aladm gn, babamn ldrld o gnd.

Yllar geti. Ben ve kardelerim bydk. Ben okumadm. Ancak liseye kadar. Sonra bitti her ey. 4 kardeimi de zorluklarla okuttum. Annem yaland. Ben 16 yanda okulu braktktan sonra tamirhanede almaya baladm. Geceleri de bir orbacda alyordum. Hafta sonlar da pazarda maydanoz satyordum. Allaha kr ailemi kimselere muhta etmedim. Gecemi gndzme kattm, param helalinden kazandm. Tek kusurum, ufak kardeimdi. Onu bir trl zapt edemedik. syankard. Bana buyruk bir ocuktu. Yerinde durmazd. Haar, kavgac, laftan szden anlamaz, hiper aktif bir veletti. Biz dur dedike sinirlenirdi. Kapy bacay krard. Her gn kavga eder, kapya elin adamlarn yard. Mahalleli artk canndan bezmiti. Her gn ikyet stne ikyet gelirdi. Annem 10 olayn 9unu bana anlatamazd. Evde kavga kmasndan korkuyordu. Ben eve babam gibi yorgun argn gelir, yemeimi yer kafam koyar uyurdum. Ama kap her alnda ilk ben koardm. Yine babamn ld o gn gibi kapya polis geldii gn, anladm! Kardeim de onun yolundan gidiyordu. Asi ocuktu Karavelli. Abisini severdi, sayard ama iindeki fke onu durdurmama engel oluyordu.

Yapmt yapacan. Polislerden biri bana kzgn kzgn bakarak, Kardein bir adam yaralayp kam. Onu aryoruz, evde mi? diye sorunca iime kor ate dt. Evde yok desem ne fayda? eri daldlar hemen. ki gz gecekondunun altn stne getirdiler. Kardeim o gn eve gelmedi. Ertesi gn de. Sonraki gn de... Bir hafta geti gelmedi. Artk korkmaya balamtm. Aileme belli etmiyordum ama korkuyordum. Babam bana hep derdi, nsan doas daha fazlas iin deil, daha az iindir. Kendinden fazlas olmaya sakn kalkma. Korkuyordum ama belli edemezdim. Annemin alamaktan gzlerine kan oturmutu. 1 bacmla 2 erkek kardeim elleri kollar bal benim gzme bakyorlard. Evin iinde lm sessizlii vard. Karar vermem gerekiyordu. Bir an evvel karar vermeliydim. Evin reisi olarak, kk kardeimi akallarn kucana atamazdm. Babam 14 yerinden baklayp ke bana atanlarn ellerine onu sessizce veremezdim. Karavelli, babamn katillerini bulmaya gitmiti. Biliyordum. imi yakan lanet vicdan azabn bir trl susturamyordum. Bam yasta her koyduumda onun yeil gzleri bana hesap soruyordu.

Sen bu ii nasl kabullenebilirsin abi!

Kabullenemeyecek bir ey yok evlat. Benim sorumluluklarm var.

Brak bu laflar. Korkuyorsun. Hep korktun. lene kadar da korkacaksn. nk sen korkaksn. Ama ben senin gibi deilim abi. Yarm kalm hesabmz kapatacam, anladn m beni. Babamn intikamn onlardan alacam. Kann yerde koymayacam.

Sus! Gebertirim seni... Bana baak, bak. Gzlerime bak kk velet! Karma geip bana saydrma hakkn kim verdi sana? Her boku biliyorsun yle mi? Sen daha altna sarken ben babamn katilleriyle grtlak grtlaa geldim. Ya ben de lseydim? Soruyorum sana... Ya u anda ben olmasaydm ne yapardn?

Ne mi yapardm? Ben senin yerinde olsaydm elinin altndaki grtla tek hamlede keser atardm. te, sen osun, ben de buyum. Aramzdaki tek fark bu.

1.Blmn Sonu...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Karabatak
Kendimden (Senden) Ka

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Zamann Boluklar [iir]
Yokluun [iir]
Kendime Mektup! [iir]
Hayr Desende [iir]
Git, Ama... [iir]
Unutamyorum [iir]
Dar Sokaklar [iir]
Ahhhhhh,yalanc Yarim! [iir]
Unuttum [iir]
Sinsi Bir K [iir]

Yeter zhal kimdir?

Yazmak yaam biimim, izmek ise suskunluumun aresi.

Etkilendii Yazarlar:
Etkilenmiyorum, sadece okuyorum.

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Yeter zhal, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.