..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan gülümsemeyle gözyaşı arasında gidip gelen bir sarkaçtır. -Byron
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya
14 Ekim 2021
Kurucu İnşanın Temelindeki Kolektifi Oluşumlar 15  
Bayram Kaya
Mülksüz olup ta çalışacak olan, yani emek nesnesinden mahrum kalan yoksullar, El' e teslim olmakla İbrahim'in ilahı olan El 'e teveccüh ediyorlardı. İbrahim’i mülke boğan El 'e eğilim ediyorlardı. Köleci koşullar içindeki yoksulluk sonrası zenginleşmeyi; "O seni yoksul bulup zengin etmedi mi?" diyenle, kendi tarihselliğini dışa vuran El, aynı El 'di.


:BDG:
Baskılanıp sükûnete uğrayan kimi üsse durumlar yanında aktif (etkin) kalan kimi üs sel durumlar yalıtım içinde verilen düzenli enerji kullanımı o etkinliği; çevrimli, tekrarlı kopya işlemler biçimine getirir.

Her titreşimin bir biçimi, bir oluş eylem somutluğu ve o somutluğu sürdüren veya köstekleyen üs sel imajıyla soyut enerji diyagramları vardır.

Yalıtılmış, "sınırlanmış" ve iç enerji tüketimiyle etkinliği desteklenmiş bir üs sel işlev yalıtımlı alan içinde özelleşmiştir. Özel bağıntılı bir baş ve bir son durum tekrarları (özyineleme) ortaya koymuştur.

Bu tür kırpa ve baskılanmış üs sel eylemlerden belli biri ya da birkaçı aktif üs sel durumla işlev yapmaktadır. Bu hal hem enerji tüketim tasarrufuna yönelmeydi. Hem de bir işlevi özel bağıntılı duruma göre ilişkilenmeydi. Yani o üs sel durumdan seçili işlevi yerinde ve sırasında aktif yapacak olmakla, yalıtmanın bir özelliğiydi.

İçte tüketilen enerji, çevrede girdi edilen kontrollü, düzenli enerjiydi. Yalıtımlı alan içinde birleşmiş özelleşmiş her bir işlev grubunu oluşan organların ihtiyacı ve yeteneği kadarla yalıtımlı ortam içinde sağlanması yapılan enerjidir.

Yalıtımlı alanın etkisi ve enerji kontrolü vardı. Kontrollü enerji, yalıtım içinde organlar arası bağlanım ve bilgi aktarımı yapacak diyagramı ile etkiyen bir enerji biçimlenişiydi. Organlar biçim olarak adeta donmuş potansiyelle somut enerjiyken; akan, bilgi (enformasyon) taşıyan; bilgisel şema (çizim) olan diyagramla enerji; soyut ve organ ile dokular içine geçişen, yansıyan, imajdan enerjiydiler.

Çevreden özgöndergeli olma özelliklerinden kırpmalarla oluşan bu yalıtıma düzenleşim işi organizma içindeki çevrimleri destekleyip sürdürdükçe, yalıtıma bütünlükle yaşam kendisine sürdürülebilir bir hayat buluyordu.

Sınırlı olan yalıtıma tutumlar, çevreden gelen etki ve baskılara karşı direnç tepkilerdi. Sınırlı yalıtımlı seçilmiş bu haliyle bu tepkiler; yalıtım korundukça öğrenilmiş biliniyor olan tepkiler gibi yansıyordu.

Yalıtıma alanın yalıtımı sürdükçe seçilmiş, korunan, ancak kendi tekrarlarını veren böylesi belli tepkilere sınırlanmış karşılıklarıyla öğrenilmiş tepki demekte mahsur yoktu. Ancak çevrenin ani değişmesi demek özgöndergeli yalıtıma oluşumu desteklememesi demek olmakla, yaşamın bireyde oluşan kendisi tepkinin değişime cevap olamaması nedenle hayatından olur.

Hayat bireyin dışında kendisine yol bulan üs sel potansiyel ile kişilerde somutlaşır. Kişi veya kişiler hatta bir tür cinsinin tümü ölse bile hayat kendisine başka niceli durumların başka çevre etkileşmeleri üzerinde başka somutlaşmalar üzerinde yol bulur. Hayatın timsahta, insanda vs. somutlaşması, gelecekte sürdürülebilir hayat anlamına gelmemelidir.

Çevrenin yavaş yavaş değişmesi demek özgöndergeli yalıtıma yaşama rastlaştığı karşılaşmalar demek türlü tepki denemeleri ortaya koyup ortaya konan tepkilerden seçme ayıklama yaptırması demektir. Hayat değişen çevre içinde yeni tepkileri yeni oluşumu biriktirir.

Hatta enerji tasarrufu nedenle üs sel baskılanmış olanlar uyandırılabilir kök hücre durumla dumura uğratılmamışsa, üs sel durumla baskılanmışlar içinde veya mevcut işlev olandan yeni işlev değiştirilmesiyle aktifleşme, pasifleşme yapabilir.

Her birikim nicel olup biriken niceliler bir karşı nicelik duruma olumlu veya olumsuz rast gelmeler, rastgele ligidirler. 1537 dereceye kadar demiri eritmeyen eylemle olan niceli sıcaklıklar ve çevre demiri eritmek isteyen bizim için olumsuz sıcaklıklardır.

Yani 1538 derecede ergiyen demir, 0 derecede donan su ve -268,9 derecede kaynayan helyum gibi nitelik sıçraması yapan olgularıyla hal değişmeleri varlığın 1537 dereceye kadar tepkisi ile 1538 derecede değişme dönüşmeye ilişkin bir işleve dönüşürler. Çevrede yalıtılan özellikler 36,5 derecelik yalıtma içinde böylesi kimi özelliklerdir.

Enerji eylemledir. Akan enerji, enerjinin bir durumdan bir başka bir duruma geçmesi bu eylemlerden sadece bir ikisidir. Enerjinin kendisi bir frekansla bir salınımla bir yönle, bir potansiyelle vs. bilgidir.

Enerjinin üzerinde bu akışa bu geçişen etkilere, etkileşmelere dayalı frekans, dalga salınımı, dalga boyu, sıcaklık, renk, işlev durum, üs sel durum gibi mantığımıza anlama konusu olan bilgi ve bindirişler dediğimiz pek çok modülasyonlarıyla vardırlar.

Enerjinin geçtiği ortam da yekpare olmayan enerjinin parçalı ve belli frekans durum yoğunlaşmalarıdır. Enerji geçişe bağlı ve geçişin ortam etkilenmelerinden kırınım gibi izler taşır. Çevresinde ısı gibi etkise izler de bırakır.

Enerjiye dek bu tür durum ve bu tür bilgi ve bindirişler bize göre enerjinin bir tür davranış şemasıdır. Enerji bir üs sel durumlu eylemden diğer bir üs sel durumlu eylem frekans salınımlı yoğunlaşmalar içine geçmektedir.

Her bir enerji düzey durumu içinde oluşan iniş çıkış salınımlı enerji tekrarı ya da belli bir süre o durumunu koruma yalıtımı içinde enerji her bir yeni süredurma akışla, sürece olanaktır.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın felsefe kümesinde bulunan diğer yazıları...
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 18/7
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 18/6
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 18/3
İttifaklar Bir Referans Noktasıydılar 18/5
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 18/4
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 18/2
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 18
İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 15
İttifaklar Bir Referans Noktasıydılar 13
İttifaklar Bir Referans Noktasıydılar 9

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yitik Dizeler [Şiir]
İçimizdeki Yabancı [Şiir]
Darmadumanında [Şiir]
Sıradakinin Yıkılışı [Şiir]
Yaşamını Hiç Eden [Şiir]
Küsmem Gam Elinde [Şiir]


Bayram Kaya kimdir?

Emekli eğitimci. 1950 Mucur / Kırşehir doğumlu.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Bayram Kaya, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.