..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Zaman gelen bir dncenin gcne hibir ordu kar koyamaz. -Victor Hugo
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya

6 Ocak 2024
Hemcinslerin Tarihi 6  
Bayram Kaya
ki mknats ubuk arasna onlara deecek ekilde mknats olmayan bir demir ubuu koyun. Biraz sonra demir ubuu mknatslarn arasnda elinizle iterek karn. Artk mknatslar olmasa da mknatstaki tm benzer etki artk demir ubua gemitir.

:AHJ:
El mana anlay, retim alan ve retim hacmi artan o gnk ilahi ideolojik st yap koullar iinde dodu. El mana anlay bugnk zelletirme, kamulatrma dediimiz kamu kaynaklarn seilmi kiilere datma yollarn ortaya koymann ilk biimiydi (ilk formuydu).

Bencil olu, doa karsnda yokluk iindeki kiileri gruba eilim iinde tutar. Yine ayn bencil olu bu kes de kolektif zenginlik iindeki kiileri El mana anlaynda olduu gibi gruba eim ban zayflatr olma trnde grubu datan bir ift ynl karakterin de sahibiydi.

retim kolektif alan iinde domu ve renilmiti. retim artk zorunluydu. retimin konusu bireysel kii zneler olan bencilliin doyurulmas ve giderilmesiydi. retimin tabannda kolektif birim zamanl ve karlkl transfer emeklerin deiimi vard.

Hibir retim tarz kolektif birim zamanl ve karlkl transfer emeklerin deiimi olmaktan kurtulamaz. te El mana anlay da tabandaki kolektif olua hep muhtat.

Nasl kolektif emek, kolektif alann bask ve basncyla ortaya konmusa; gnmzdeki kolektif emek de kolektif teknik ve teknolojiler iinde "bilgiye" dnmekle ortaya konmaktadr.

Bu bilgi, bilgiyi de reten bilgiydi. Yani bilgi kendisini de reten bilgiydi. Kolektif kapasite klm bilgiye dnmt. Bilgi nano teknolojiydi.

Kolektif emek, kendisini de ortaya koyan teknik ve teknolojiler bilgisi iinde srmektedir. Bilgiye dayal balamla kolektif emek artk robotlarn enerji sarf, retim alannda baskndr.

Temeldeki kolektif nedenle El mana anlay iinde kolektif emein smrs vard. Ve bu neden ile kolektif emek rzk verme, rzk datma sylemi ad altnda kolektif emei, kolektif kapasiteyi ve kolektif akl olan bilginin nne gemiti.

Kolektif kapasiteli yapabilirliin nne geen ve yoksulluun ihtiyalarn vaat eden El mana anlay; kolektif bilgiyi kolektif alan dndaki bir gce atfetmitir.

Kolektif yapabilirliklerle tanmlanan bu gcn by sel anlatm (etki sel anlatm) kolektif emek ulamn unutturmakla kolektif emek bu gibiden soyut ideolojik kavramlarla basklanyordu.

Bilginin temelinde kolektif emek vardr. Nesnelerdeki neyse o olan bilgiyi kolektif birim zamanl ve karlkl transferle olan kolektif emek yanstabilmitir.

Hortlayan bencillik kolektif sahiplik yerine, trl hile sylem ve tanmlarla, kiisi sahiplik anlayn; hem iman dsturu edecekti. Hem de mlk sahibini tanklk olarak ortaya konacakt. Mlk sahibini tanr ln konusu ortaklar olmayan mlk sahibini tanr olula, tanr lkt.

Mlkn sahibi denen soyut anlaml tanlkla tanr, kolektif yapabilirlii ve kolektif sahip oluu kullanp; "iinde insan da olan kolektif gc mlk ediniyordu".

Kolektif alan iindeki yansmalarn zddyla ortaya konan zelletirme ve zel mlk sahiplii sylemi nceleri bir SEST. Zihinlerdeki seslendirme olan bencil i ses ya da i seslendirme kolektif sahiplie kar kiisi sahiplik dncesiydi.

Bu dnce i ses olarak doup, zihinlerde bulunan da doru dile getirdi. sesi da doru dile getirilirken mlkn sahibi tanmn kolektif sahipliin anlamyla birlikte syledi.

"Buz gibi souk" sylemi nasl buzdan atfla, bu atf buzdan ayrlan bir anlatmn konusu olan deyime dnmse, kolektif sahiplikteki anlam ve anlatm olan atf da mlkn sahibindeki anlam ve anlatma dnmtr.

ki mknats ubuk arasna onlara deecek ekilde mknats olmayan bir demir ubuu koyun. Biraz sonra demir ubuu mknatslarn arasnda elinizle iterek karn. Artk mknatslar olmasa da mknatstaki tm benzer etki artk demir ubua gemitir.

Atfedilenden kurulan benzerlik sylemi de sahte bir "zdelik anlam" ortaya koyar. Kolektif alanl atftaki zdelik belirteni geili anlamlar zerinde, kolektif sahiplik sylemindeki anlamla, mlkn sahibi sylemini pekitirdiler.

Daha sonra kolektif atfla sylenen mlkn sahibi sylemi, tekil ve yaln sylenmeye baland. Kolektif sahiplikten geen anlamla kavrandktan sonra yaln sylenmeye balanan" mlkn sahibi" sylemi; kolektif sahipliin anlamn giderek belirsizletiren bir sylem oldu.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn felsefe kmesinde bulunan dier yazlar...
l 4
l 3
Kendisini Kopyalama 2
Kendisini Kopyalama 1
l 1
Hemcinslerin Tarihi 4
Hemcinslerin Tarihi 11
Totemi Dil 24/
Hemcinslerin Tarihi 14
l 2

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Blbl ldrmek [iir]
Bildin mi? III [iir]
Ne Devletsun Ne Devletlu [iir]
Bildin mi? [iir]
Bildin mi? II [iir]
Kle 2 [iir]
Hata Yapmak [iir]
Asuman [iir]
Ayrlk Nedir? [iir]
Yol Yolcudan Habersiz [iir]

Bayram Kaya kimdir?

Emekli eitimci. 1950 Mucur / Krehir doumlu.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Bayram Kaya, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.