..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaam balangc olmayan bir yolculuktur. -Victor Hugo
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya

6 Mart 2022
Devlet Mlk Demekti Ama Bu Mlk Nasl Mlkt? 3  
Bayram Kaya
retim koullarn ortaya koyan tarihsel geliim iinde nce, mlk takdir edip, sonra da takdir edilen mlk iinde retim hareketi balatma diye bir olgu yoktur. Byle bir girime yoktu. Bir mlk sahibinin etrafnda bileen bir gereklik ve bir hakikat yoktu. Bu alg ancak retim hareketi zerine oturan mlk sahibi olmakla, mlk sahiplii hayalini kurmakla kendi diman uyuturan, zikir eken berduluklarla mmknd.

:DJE:
Kolektif inann kendisine zg akc bir sistem polarizasyonlar vard. Kolektif alan zelletirmeden doan aksaklklar, kolektif sistemli srecin paylam ve sahiplik ksmndayd.

reten bir ilikinin en temel prensiplerinden birisi eksiini karlkl ilikilerle birbirine bal evrimsel bant zerinde tamamlama ii olmakla kolektif z kolektif ekimli nesnel bantl alglarla iliyordu.

Kendi kolektif dinamikleriyle sistemi polarize edemeyen kleci paylam biimi; keyfilikleriyle, varsaym sal yolun aaca gizemciliklerle, mlkn sahibiyle, keremi bol olanla, rzk verip takdir eden trn zikri sylemli polarizasyonlarla znel hafza iindeki alglaryla kutuplayordular.

Bu tr gizemli sylem ve anlatmlar zerinde kleci maksat hsl oluyordu.

retim koullarn ortaya koyan tarihsel geliim iinde nce, mlk takdir edip, sonra da takdir edilen mlk iinde retim hareketi balatma diye bir olgu yoktur. Byle bir girime yoktu. Bir mlk sahibinin etrafnda bileen bir gereklik ve bir hakikat yoktu. Bu alg ancak retim hareketi zerine oturan mlk sahibi olmakla, mlk sahiplii hayalini kurmakla kendi diman uyuturan, zikir eken berduluklarla mmknd.

zel mlk lk ile mlk takdirin de bulunmann kurucu ina nesnellii yoktu. zel sahiplik tarihsel inann balang koulu iinde yoktu. zelletirme kolektif alann somutluuna kar El ahdi; El iman ahdi olmakla bir inanllkt. Grnene kar, balangc iinde grnmeyene olan bir iman ahdiydi.

Zikir ektiren berduluk retileri, kendi El sahipli yorumlarn inaklkla artlandrlan kiisi idraklere zerk edecektiler. Zerk edilen sylemler iinde kolektif bir ortam iinde kolektifin olana "alenen bu senin" demeyecekti.

Yeni zelletirmeci anlamlar, maksatlar, szler; kolektif dalgalanma zerine bindiri edilecekti. Ahit ile oluan anlamlar zerine oturacaklar ak kolektif etki karsnda, anlamsal yorumlarn iine gizletilenler olacakt.

Yeni olan iman ahdi sylemler; kolektif ekimi mlk yapan, kolektif evrim merkezine istiva edecekti.

Kolektif evrimli birikim zerine istiva eden (oturan) zelletirme tamah; kiiye bir kendisinden gei ile dnsel bir sermestlikti (sarholuktu-esriklikti).

zelletirme iindeki sermest dncenin algs kiiye dnsel bir berdu olma tutumunu veriyordu. zel mal sahipliiyle hayaliyle uyuan beyin sarholuu, hayli hayal grdrc bir byleyici etkiyi olumutu. Byleyicilik kendisinden geiin berduluunu tetikliyor; berduluk byleyicilie hayalcilie yelken ayordu.

Bu yelken ama iinde zelletirme tutkusuyla olacak idrakler; kolektif etki karsnda, irek sel kodlamalardaki anlam yorumlarna gizletilen syleyilerle olacaktlar.

zelletirme tamahyla oluan kendinden gei berduluu iindeki irekle olan szler aklanmas karsnda iler giderek tersine dnecekti. Gizlenen anlam ve yorumlar aklandka bu kez de kolektif alan bu sylemler gerisinde gizlenecekti.

Yoku syleminin inii gizlemesi gibi. zelletirme sylemi de ancak kolektif olandan datlacak olan kolektif ligi gizliyordu.

Kolektif olu, zelletirme takdiri, rzk verme, kaderi belirleme, ans gibi sylemler iinde unutturulmakla kolektifi oluun gereklii gaibe karacakt. Gayb mant, mlkiyeti sistemi besliyor olmakla gayb lemi mlkiyeti sistemin gerisindeki grnmeyen bir kolektif dnyayd.

Bu nedenle kiisi bencil tamah; kendisini douran kolektif gereklie karn nce gizlenendi. Sonra da gizleyen bir idrak olmakla sistem dnda sisteme etki eden El sylemine dnt.

El, kolektif alana ya da ortaklar olan Paydal reten ortama kar kiisi bencil tamahn da vurumu olan tasm ve mana gcyd.

El kiisi bencil tamaha dek giyiniler nedeniyle; "gizli olan, gizletileni ve gizleneni, aa vurulmayan da ben bilirim" diyecekti. Yani El gaibi ben bilirim diyecekti.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn felsefe kmesinde bulunan dier yazlar...
Kendisini Kopyalama 2
Kopya Yaplar 1
Totemi Dil 24/g
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratl 16
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratl 10
Kolektif Alan 24
Totemi Dil 24/e
Kopya Yaplar 4
Bir Ahlak ve Vicdan Sorunu Olan Utan 1
Totemi Dil 24/h

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Ne Devletsun Ne Devletlu [iir]
Kle 2 [iir]
ve Biz [iir]
Bor Namustur [iir]
Mjdelenmitir Ekim 2 [iir]
Yol Yolcudan Habersiz [iir]
Asuman [iir]
Mjdelenmitir Ekim 1 [iir]
Kle 3 [iir]
Kendime Sayarm [iir]

Bayram Kaya kimdir?

Emekli eitimci. 1950 Mucur / Krehir doumlu.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Bayram Kaya, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.