..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Deney, herkesin hatalarýna verdiði addýr. -Oscar Wilde
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Ýliþkiler > Yûþa Irmak

7 Ekim 2022
Tükenmek  
Yûþa Irmak
Ýlk cümleyi nasýl kurmalýyým, nasýl baþlamalýyým diye düþüncelere dalýyorum… Giderek yazamayacaðýmdan, konuþamayacaðýmdan, hayal edemeyeceðimden korkuyordum ki korktuðum þeyler baþýma gelmeye baþladý…

:CHA:
Ýlk cümleyi nasýl kurmalýyým, nasýl baþlamalýyým diye düþüncelere dalýyorum… Giderek yazamayacaðýmdan, konuþamayacaðýmdan, hayal edemeyeceðimden korkuyordum ki korktuðum þeyler baþýma gelmeye baþladý… Böyle düþünüyor olmamda bile en büyük pay onda desem onun gibi sizler de inanmazsýnýz..

Her neyse… Doðrusu kararýmý bildirmek için iki gündür bir þeyler karaladým ama fark ettim ki artýk istesem de bir þey yazmak istemiyorum. Sitem deðil bu. Söyleyecek sözüm yok. Kalmadý, tükendi… Bitti her þey. Adýna aþk dediðimiz bu tuhaf, garip bir türlü anlaþýlamayan þey bitti. Bitmese ne yazar? Kimsenin dinleyecek, anlatacak hali yok. Sustu içimizdeki sevinçler… Sevinçlerimizin sesi çýkmaz oldu. Çektiklerim, anlatabildiðimi sandýðým ama anlatamadýðým her þey susturdu onlarý.. Artýk rahatým. Çok rahat..

Üç gündür uyumuyorum. Korkunç yorgunum! Üstelik düþünmekten kafamý hissedemiyorum. Bu gece de sabahlamak istiyorum. Lanet olasý yüzümün uzantýsý kadar sabahlamak.. Ben dursam ne çýkar? O yine gider akarsularýn üzerindeki çer-çöp gibi; kaygýlý, sýkýntýlý, meçhul, tedirgin ve titrek.. Onun yüzü de akar ama o suyun kendisi.. Ben dolanýr dururum yüzünde. O gece, ýþýklý, mehtaplý bir gece.. Minicik bir üzüntüsü olmasýn istemiþtim ayrýlýrken: “ben de ya varsýn ya yoksun, arkadaþ olamayýz çünkü seviyorum…” demiþtim, beklenti içermemesini istediði yeni teklifine… deðiþti yüzü, titredi dudaklarý, nemlendi gözleri, çantasýný aldýðý gibi dýþarý attý kendini derin bir iç çekerek.. Sonra arka kapýyý açýp valizini aldý yüzüme bakmadan çekip gitti… Bir geriye dönüþü, bir çýrpýnýþý da beklemedim doðrusu… Dilim þiþmiþti anlatmaktan. Attýðým adýmlardan ayaklarým… Sözlerim ki anlamýný yitirdi ve kalan þeyler de o öyle gidince kopuverdi içimden…

Oysa “onun dudak izleri olan hoþ sözleri”nden seçkiler yaparak bu yazýyý yazýp mutluluðumu tekrar paylaþmak isterdim.. Hatta “o da yapraklar da kuþlar da çok güzeldi” diye bu yazýya baþlamayý.. Ama olmadý!
Çok uzaðýz birbirimize… Çok uzaðýma düþüyor her þey. Hele hele o! O kadar uzak ve uzakta ki… Eskiden de uzaktý, þimdi de uzak.. Bu ilgisizliðine yakýþýr gerçek nedenleri arardým aramasýna ama arayasým yok artýk. Arayan yanlarýmýn aðrýdýðýný hissediyorum hemen. Zaten aramama da imkân yok. Çünkü utanýyorum.. Oysa ben hep buradayým. Yanýnda! Dizinin dibinde! Avucunun içinde! O baþka bir yerde, baþka alemde…

Sorumluluklarýndan bahsetti. Anne olmaktan, çocuk yetiþtirmekten, iþten, güçten, akýp giden zamandan, neden olamadýðýndan, olamayacaðýndan, yürütemeyiþimizin sebeplerinden… Sanki ikimizin de sorumluluðu yokmuþ gibi.. Sanki insanlar hata yapmamalý der gibi…
Bir ara aþk için bunlar çok sýradan bahaneler diyecektim ama “sýradan biri” olmaktan nefret ettiðini söyledi… Ýki cümle iki cümleydi benim için… O kadar yakýndan tanýdýðým halde, hiç tanýmýyormuþum gibi dinledim yeni fikirlerini…

Ne ise… ister telefon eder artýk, ister uzatýr elini… Ýster konuþur, ister ayýklar çözer her bir þeyi.. Ben artýk ayýklamak ve çözmek istemiyorum bu düðümü… Zaten hayatýmý, baþkasýnýn hayatýnda bulundurmayý baþarmýþ biri olamadým hiçbir zaman.. O da beni böyle görmek istemezdi sanýrým.. Ben, ülkemi, sevdamý istedim ondan.. Tek olmamý vermesini ya da unutturmasýný… Böylesi açýk, seçik tüm yaþadýklarýmýz…
Þimdi bu bekleyiþlerimin sözlerimi kýsalttýðýný fark ediyorum.. Ama kýsa da olsa iletiþim, iletiþimdir deðil mi?

Yani “sesi yitmiþ bir tanrýnýn bana diyecekleri” iletiþim kurmak arzusu olursa elbet dinlerim… Ve aþkla dinlerim üstelik… Zira iletiþimde olmak, mutlu kalmamak için hiçbir sebebimiz yoktu…

Sevgilerimle…

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn Ýliþkiler kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Kurtuluþumsun
Yalnýzýz
Caz Müziði ve Hüzün
Ýliþkilerde Ekonomik Boyut
Güz Yapraklarý

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Benjamin Button'un Tuhaf Hikayesi'nin Düþündürdükleri
"Bu Dünya Ýþi Oyundur Oyun"
Üç Elma, Üç Yýldýrým
Ýki Burçlu Bir Kale: Zaman!
Aðaç Deyip Geçme!
Anýlarýn da Meskeni Var
Duanýn Gizemli Yolculuðu
Çekyataltý Romanlar II
Yabancý Gözüyle Türkler
Çýlbýr (Yoðurtlu Yumurta)

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Gözbebeði Turþusu [Þiir]
Bir Hicran Naðmesi [Þiir]
Sakin Bir Acý [Þiir]
Geldim [Þiir]
Sözün Çiçeði [Þiir]
Sevgiliye Hasretle [Þiir]
Geceye Kâside [Þiir]
Benimle Ölür Müsün? [Þiir]
Beste-i Nigar [Þiir]
Bilemezsiniz [Þiir]

Yûþa Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat aþýðý! Yayýncý, gazeteci ve kitapsever. . .

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Yûþa Irmak, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.