..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Küle değil, ateşe üflemelidir." -Divanü Lügat-it Türk, Savlar
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > eylül
8 Ocak 2023
Ruhun Yarası  
eylül
Sorgulanmış, hatta çok fazla sorgulanmış bir başlık. Sonrası gürültülü sessizlik. Ağır yük olmuş sükünet ile terbiye edilmiş insan. Belki öyle veya değil. Sorular çok fazla ve cevaplar yetersiz.


:AEF:

Ruh yaralanır mı diye sorarsan, kendinle  kalıp içine bak derim. İnkarları geçip iyice bak. Belki kabullenmen zor olur ya da kabullenmezsin, senin sorunun. Dürüstlüğün gerek sana, varsa. 
Yaralar tedavi edilirse iyileşir. Oksijen suyu, tentürdiyot, yara tozu, merhemi, gazlı bez, yara bandı filan yeter. Çok derinse cerrahi müdahale ile uzun da sürse yine geçer. Umutsuz vakalar hariç. 
İçindeki yaralar sinsi olur. Kişisel ve ciddi. Tortu gibi çökerler dibe ve zayıf anını yakalamak için derinde beklerler. Elinden geldiğince iyi bakarsın onlara, mahçubiyet  ve sebeplerle.  Suçluymuşsun gibi. Aile, dost  yaralarıyla, hiç birini suçlamadan, sadece yaşarsın. 

Yol
Çok kırgınım. Öncesi ile sonrası diye bir şey yok. Ruhum kırgın. Özüm yorgun. Ben kötü bir insan değilim. Fazlasıyla açık, fazlasıyla öngörülebilir birisiyim. Fakat onurum elvermez bunu sebepleştirmeye. Olsun, deyip geçiyorum. Önüme sunulana inanıyorum, sorgulamadığımdan değil, güvendiğimden… Yanlışsam o yanlışın sonuçlarına bizzat ben katlanıyorum,  Yine ilahi adalet diyorum. 
Aptal olan ben miyim? Hayat dediğin sen misin? Bilmiyorum.
Her yolun bir sonu olur. Yol, yol değilse de... 

Dostluk

 Nadir ve kıymetli bir maden gibi. Sorgusuz, sualsiz, güvene dayalı, sessiz, eşsiz olduğunda gerçektir dostluk. Fenalıkları, suçları olmaz çünkü ortaklık  değil, yarenliktir. Biraz da tango gibi, adımlar uyumlu. Laf olsun diye uzatmalara gitmez, sahici ve sorumlu. Dostluk zor bulunur.

Umut
Bugün farklı olmalı diye düşündüm. Dilek değildi, belki bunaltan bir sıkıntı veya başka bir şey. Günlerin birbirinden farkı sadece takvimde kalmamalı diye direttim. Elimden gelmez değiştirmeye, bilincindeyim, yine de umuyorum.  Sonra birden gülümsediğimi hissettim, habersiz gelen, saf bir gülümseyişti.  Her bir  günü farklı renk ile adlandırıp  notalarla bezediğim küçük oyunumu hatırlattı. Nerede unuttum onu, oynamayı mı vazgeçtim, cevabı bulamasam da saklı hazinemi buldum.  
Bazı günler bembeyaz, patiskanın sık dokumasında. Bazıları ipeksi yumuşaklığı ile sarmalar, griler belirsizlikleri, kuşkuları, kararsızlıkları ile gelir. Yumuşak tonların ezgisi yüreğe dokunur, siyah ise hüzün veya öfke ile, kapımı hangisine açtıysam.  Uçuk renklerde hayallerimi saklardım, hiç kaybetmemek üzere. Geceleri Ay ışığında dinlenirdi gözlerim, uykuya dalana kadar söylemesini beklerdim  bir sonraki günün rengini. Ne güzel bir oyun,  kaleydoskopumu  bulmuş kadar mutlu, kaybetmediğim için umutluyum. 

eylülSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hiçlik
Her Şey Bildiğin Gibi
Hayat Bir Şaka ve Hepimiz Gülmüyoruz
Dünya Yalanları
Başlangıç ve Son
Yalan Hayat
Ruh Kapanı
Merhamet
Sessizlik Laneti
Bir Dünya Kafalar

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Masal Sözüm Var
Kendini Nasıl Öldürürsün
Prologue
Kum Gibi
Tek Başına
İnsan Ben
Telafisiz
Masallardan Hayat - Tuzak
Yazdığın Her Cümle
Sadece Ot

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Eylül [Şiir]
Şimdi Aşk [Şiir]
Bir Şey Daha... [Şiir]
Teselli [Şiir]
Derin Hikayeler, Kısa Karşılaşmalar [Öykü]
Yusuf'un Şarkıları [Öykü]
Gülümseme Çiçeği [Öykü]
Gecenin İçinden Gelen Sesler [Öykü]
Vurgun [Öykü]
Salkım Söğüt Hayat [Öykü]


eylül kimdir?

yolcu

Etkilendiği Yazarlar:
insan, hayat


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2023 | © eylül, 2023
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.