..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
En güzel özgürlük düþü, hapishanede görülür. -Schiller
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Öykü > Gülmece (Mizah) > Demirhan Ocak

1 Kasým 2003
Bu Hafta Gösterime Girecek Filmler  
Demirhan Ocak
1. Anne bana bi koca bulsana: türü; Korku / uyarý; 18 yaþýndan itibaren bir sakýnca yoktur. 2. Demokrasinin beþiði Türkiye: türü; Ütopik Macera/ uyarý ; (....no’lu karar gerekçesiyle yasaklandý. (filmi gizlice seyredenler 25 yýl, sadece

:BJFG:

1. Anne bana bi koca bulsana:   türü;  Korku / uyarý;  18 yaþýndan itibaren bir sakýnca yoktur.

2. Demokrasinin beþiði Türkiye: türü;  Ütopik Macera/ uyarý ; (....no’lu karar gerekçesiyle
yasaklandý. (filmi gizlice seyredenler 25 yýl, sadece afiþini görenler 5 yýl ile cezalandýrýlacaktýr.)

3. Masum Türkiye & Kalleþ Dünya: türü; Yersen/ uyarý; 1 yaþýndan itibaren tüm türk vatandaþlarýnýn seyretmesi zorunludur. Ama, özellikle azýlý Türkiye düþmaný Avrupalý, Amerikalý, Asyalý, Ortadoðulu, Avustralyalý Antartikalý vs, vb... kâfirlerin seyretmesine özen gösterilmesi tarafýmca ýsrarla tavsiye edilir.

“Unutmayýn ki her vatandaþýn bir gün mutlaka bakanlýða yolu düþer”
                                                                                       Ahmet Murat Hadýmoðullarý

Kültür bakanlýðý;
- Kýzým bana acil bizim müþteþar  yardýmcýsýnýn 2.asistaný Ahmet Murat Hadýmoðullarý’ný bul.
- Derhal sayýn bakaným hemen arýyorum......
.....Sayýn bakaným Ahmet Murat Hadýmoðullarý’ný aradým fakat yerinde yok. Geçen hafta kazaya uðrayan Cuma namazýný edâ etmeye Kocatepe Camii’sine kadar gitmiþ..........

Yettim yiðidim film stüdyolarý;
- Olmuyor arkadaþlar ol-muu-yooor. Size kaç defa daha söylemem gerekiyor rolünüzü oynamayýnýz..o rolü yaþayýnýz, yani gerçekci olun gerçekci
- Ama recisör bey sizin istediðinizin neresi gerçekciki?
- Çok rica ediyorum sayýn Hadýmoðullarý siz bu konuya karýþmayýnýz.
- Þýýýþþþt alooo!! Öyle bana dik dik konuþma, karýþmam sonra...
- Sayýn Hadýmoðullarý ben size benimle “senli benli ” olmanýz için izin verdiðimi hatýrlamýyorum.
- Bak ya þuna allasen!!  Karþýsýnda koskocaman kültür bakanlýðýný temsilen sayýn müsteþar beyin  sayýn yardýmcýsýnýn 2. asistaný olarak bulunan bana karþý sen, öyle gözünün beyazýný çevirmek suretiyle sinirlenip, bana karþý öyle sen ükela, ükela nasýl konuþuyorsun ha?? Yoksam sen anarþist misin lan?   
- Aaa! bu terbiyesizliðe daha fazla dayanamayacaðým, ben hayatýmda bu kadar kaba insanlarla çalýþmadým. Ben gidiyorum benden  bu kadar..
- Býrakýn lan þu ibne kýlýklýyý sittirip gitsin! Hem böylesi milli duygularla çepecevre sarýlmýþ bir filmi senin gibi kulaðýna küpeli yumoþlara çektirmek hata... senin gibi ibinolar......
- Sayýn Hadýmoðullarý son bir hafta içinde bu giden yedinci yönetmendi..
- Býrakýn ya! Cehennemin dibine kadar gitsinler...Hem bizim gibi damarlarýnda halis mulis Türk kaný akanlarýn onlara ihtiyacý yoktur ve tarih boyunca da olmamýþtýr...Kýzým ver þu duzometreyi
- Pozometre* demek istediniz zannedersem..?
- Buyur, al sana bir  anarþist daha. Ya senin gibi bir hatun kiþinin bu kadar herifin içinde imaný biraz gevþek olanlarýn içini  gýdýklayan bu bi karýþ boyundaki etekle ne iþin var? Söyle bakalým ükela haným..
- Ama, ama, beyefendi ben bu stüdyolarýn sanatsal iþler sorumlusuyum.
-Bundan sonra deðil, kovdum seni hadi yürü git gözüm görmesin
-????!!! Sizin beni kovama hakkýnýz yok
- Yaaa demek yok! Ýstersen bu yetki konusunu sen, ben, patronun ve  patronunun önümüzdeki aybaþýndan itibaren çekmeðe baþlayacaðý film için bakanlýðýmýzdan talep ettiði kredi dosyasýnýn yer aldýðý bir masada tartýþalým ha ne dersin?
-!!!!!
- Tamam bu kovma meselesinide hallettiðimize göre, memleketimizi dýþ mihraklar karþýsýnda aklayacak bu güzide  filmin çekimlerine baþlýyoruz.. Nerde bu ýþýkcýlar, figüranlar, kamaramanlar! çaðýrýn gelsinler filmi ben yönetecem
- Sizmi?!!
- Evet ben ya beðenemedinmi?
- Haddimemi? Elbette beðendim sayýn Hadýmoðlu fakat, siz daha önce film çektinizmi?
- Yoo! Ama, imam hatip lisesinin son senesinde  kendi yazdýðým “Cihad þerbetini içen sincap kardeþ” adlý bir tiyatro oyununu hem yönetmiþ hemde baþrolünü oynamýþtým. Hem bundan bir hafta önce Allah yokluðunu göstermesin sayýn bakanýmýz bir kaza namazý kýlmak için gittiðim  Kocatepe camiisinin önünden beni acil olarak özel arabasýyla aldýrmýþtý bir kuþ misali bakanlýða getirmiþti. Bakan beyin huzuruna çýkanca......hýck.....hýck
- Gözleriniz doldu!!!!
- Nasýl dolmasýn  kardaþým nasýl? O yüce insaný þu ölümlü halimle gördüm ya.. nasýl dolmasýn?? O yüce insan bana “buyur þöyle otur” diye destur verdi. Ben bir yandan  böyle bir muhterem þahsiyetin karþýsýnda oturmanýn ayýp kaçacaðýný, diðer yandan ise böyle haþmetlû bir mümtaz þahsýn emrine itaatsizlik yapmanýn ahiretde ki cezasýný düþüncesi ile kývranýrken Allah seni inandýrsýn þu sýrtýmdan böyle boncuk boncuk terler inmeye baþlamýþtýki o yüce muhterem þahsiyet sanki benim bu azabýmý anlamýþ gibi gözlerimin içene içine bakaraktan  “rahat ol evladým geç otur” diye ikinci desturunu vererek beni sankim cehennem azabýndan kurtardý. Sonra bana bazý dýþ mihraklarýn yine bu cennet vatan hakkýnda yalan yannýþ dolu bir film yapmalarýna karþý bir misilleme niteliðinde ki bu film procesinden bahsetti ve dediki “Ahmet evlâdým bence bu film olayýný bu bakanlýkta senden daha iyi organize edecek kimse yok, iþte bu yüzden al sana þu kadar bütçe, harcýrah ve nerdeyse benim yetkilerim kadar yetki bu film iþini anlýmýzýn akýyla bitir. kazan mübarek ola hadi koçum görim seni” dedi ve beni anlýmdan öptü...
- Vay beeee!!! Buyrun benim mendilimi kullanýn hýck hýck hýck... ee ondan sonra ne oldu? Sayýn Hadýmoðlu
- O mübarek zât beni anlýmdan öpünce, ben þak diye bayýlmýþým. Gözümü bakanlýðýn revirinde açtým....
-Ama  bu anlattýklarýnýzýn film yönetmenlikle ne alâkasý var onu anlayamadým.. yani affýnýza mazuren
- Þimdi ben sana az önce Bakan beyin bana nerdeyse kendi yetkileri kadar yetki veriyorum dediðini anlatmadýmmý
- Heee
- Hee ya! Ýþte bu yüzden Bakan bey’de benim yerimde olsaydý bu kadar kansýz recisörlerden sonra oturur bu filmi kendisi çekerdi.. Yani bu iþin mektebini filan okumaya gerek yok.... Ama sen þimdi bunlarý boþverde þu filmin çekimlerine baþlayalým

6 ay sonra “Masum Türkiye & Kalleþ dünya”
                               filminin oynadýðý bir sinemanýn çýkýþ kapýsý;

- Gördünmü? Mehmet abi bizimkiler ne güzel film yapmýþlar ya. Helâl olsun valla.. birde güzel türk filmleri yapýlmýyor diyorlar. Alýn size aslan gibi film
- Valla doðruyu söylemek gerekirse ben beðenmedim. Çünkü bir çok olayýn gerçeklerle alâkasý olmadýðý gibi, birde çok abartmýþlar.
- Gözünü sevdiðim Mehmet abim alýnma ama, senin gibi biraz mürekkeb yalamýþ kesimim milli ve manevî duygularý çok zayýf olur... þimdi sen bu aslan gibi filmin neresi beðenmedin? Allasen söylesene Neresi abartýlýydý?
- Mesala filmin en baþýndaki tutuklama sahnesi polis tutuklayacaðý þahýsa ilk önce gül vermesi
yada daha iyi bir yaþam için ekonomik þartlarýnýn iyileþtirilmesi için gösteri yapan iþçi ve memurlarý kucaklayan polislerin  gözyaþlarý içinde “Üzülme kardaþ allahýn izniyle durumumuz düzelir. Siz þimdi memleket düþmanlarýnýn diline bizi düþürmeden hadi evinize çocuklarýnýzýn yanýna gidin” diye daðýtmasý. Yada mesela cezaevinde banyoda sabuna basýp kolu kýrýlan sýradan bir mahkûm için baþbakanýn acil olarak  içiþleri bakanýný aramasý, içiþleri bakanýnýn müþtaþarýný aramasý, müþtaþarýn yardýmcýsýný aramasý, müþteþar yardýmcýsýnýn 1. asistanýný aramasý, 1.asistanýn 2. asistaný aramasý. Ve nihayetinde komando kýyafetleri içerisindeki 2. asistanýn helikopterle cezaevinin bahçesine mehter marþý eþliðinde iniþine karþýlýk, iki profesör, dört doçent doktorun, oniki hemþirenin oluþan saðlýk ekibinin üzerinde
  “ Hadýmoðullarý kardeþler nakliyat firmasý” yazan bir minübüsle cezaevine gelmelerinden sonra kolu kýrýlan mahkûmun önderliðinde diðer mahkûmlarýn  “Türkiye sizinle gurur duyuyor sayýn Hadýmoðullarý” diye slogan atmalarýnýn hemen ardýndan kolu kýrýk mahkûmun tedavisi için özel uçakla Amerika’ya gönderilmesi.. sence abartýlý deðilmi?

Kendinize iyi bakýn, mýsmýl olun

Pozometre*: Görüntüsünü kaydedilecek cismin üzerine düþen ýþýðýn ölçülmesi amacýyla kullanýlan alet

.Eleþtiriler & Yorumlar

:: Yazmak...
Gönderen: Savaþ UZALA / Diyarbakýr/Türkiye
30 Temmuz 2005
Yazmak sadece yazmak adýna yapýlýmýþ, ince bir zekanýn ürünü. Sunay akýnýn þiir anlayýþýndaki inceliði bir gülmece yazýsýnda ancak nu kadar okuyabiliriz. Hocam sakýn ara verme.

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn gülmece (mizah) kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Ben Namuslu Bir Erkek Deðilim!
Bir kadýnýn el çantasýnýn anatomisi
Bak Postacý Geliyor Selam Veriyor...
Dandini dandini dastana
Tü Rtük Ýye
Truk Bakan
Olabülür
Yaylalar Yaylalar Sen Git de Aplan Gelsin
En Goddik
Medyatör

Yazarýn öykü ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yobaz! Arkadaþým

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Kýna Yakýn [Þiir]
Anamýn Sihirli Adana Þalvarý [Þiir]
Bize Edebiyat Yapma Lan! [Þiir]
Okyanus [Þiir]
Caným Ýstiyooo... [Þiir]
Sex Sex Sex [Deneme]
Çotadanak Pide Salonu ve Mustafa Kemal Katilleri [Deneme]
"Köþeci" Geldiiiii Hanýýmmm! [Deneme]
Tecavüzcüler [Deneme]
Hindi Cumhuriyeti Antalyaski [Deneme]

Demirhan Ocak kimdir?

Almanya'lý bir Asabi Veled

Etkilendiði Yazarlar:
Hangi birini anlatsam ki?

yazardan son gelenler

yazarýn kütüphaneleri

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Demirhan Ocak, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.