..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
En büyük mutluluk ve en büyük sýkýntý anlarýnda sanatçýya gereksinme duyarýz. -Goethe
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Deneme > Ýtiraflar > taci

25 Aralýk 2005
Okunmuyoruz Vesselam!  
Neden okunmamak?

taci

Nedenin okunmadýðýný veya okuyupta anlayamadýðýmýz pekçok konularýn varlýðý veya çokmu saçmalýyoruz? Yoksa olmayan bir þeyin arkasýndanmý koþuyoruz? düzeltiyorum koþuyorum.....?

:BEDE:
Aslýnda bu itirafý kendime hiç yapmamak istiyorum. Bilmiyorum neden bu kadar hissizleþtim. Veya öyle hissiyatýn kimseye bir yararý olmadýðý kanýsýnamý vardým. Gerçeklerle yüzleþtiðinde sanatýn ne önemi var ki? Bir yerlerden birileri seni anlayacak diye dil dökmenin ne manasý var dimi? Yoksa boþ boþ bekleyip üzerime bir sihirli deðneðin deðmesinimi bekleyeyim. Veya bir gece yarýsý ansýnýzýn kafamýn patlarcasýna kýrýldýðýný daha sonrasýnda farklý bir ben olarak dünyaya gelmeyimi? Veyahutta kendimi bir örümceðe ýsýrtýpta ertesi günü yeni güçlerle dolu. Bir süperkahraman olmayýmý. Ne kadar garip þu insanoðlu. Hep kurduðum hayallerin ortasýnda bir baþýma kalýp daha sonrlarý aðlamaklý halimle bir þeyler dile getirmek istemiþimdir. Ama ne kadar boþ þeyler. Bazen þarkýnýn sözlerine kendimi kaptýrýp ayný adamla bende yaþamak istiyorum. Evet öyle sarhoþ olsamki bir daha ayýlmasam unatsam her þeyi senle bir daha karþýlaþmasam.

Her þeyin bir rüyayla ve büyüklü küçüklü pekçok kavramla dolu olduðu þu dünyada. Benim yaþamýnýn baþkasý için ne ömemi var. Ama biz þu küçük yaþantýmýzda önemli biri olmak için çalýþmýyormuyuz? Kim yapmýyor ayný yanlýþlarý. Bak yine felsefe yapýyorum. Býktým bu genel geçer doðrulardan artýk apiori yanlýþlarýn arasýndaki kaoslardan. Evet biri çýkýp ey bilimsem inek yanlýþ yaptýn aslýnad hayat sadece bildiklerin ve ögrenmeye çalýþtýðýn þeyler arasýndaki olup biten irili ufaklý binlerce tümceden ibaret dese. Peki desede sonrasý ne olacak. Anlayamadýðýmýz ve anlamak istemediðimiz için bir köþeye ittiðiz binlerce þeyler için. Burda içini dökmenin kime ne faydasý var bilmiyorum. Basitsin ve basit yaþýyorsun bu kadar iþte. Onca bildiðin veya bildiðini sandýðýn neler varsa hepsi ayný. Ayný yolun ayný kaldýrým taþlarý. Sadece biri bir diðerinden sonraki. Anlamýyorsun dimi yine anlamak istemiyorun. Ýþte sorunda burda zaten. Sorularý hep kendin soruyorsun ve cevabýnýda yine kendin arýyorsun.

Ortadaki sorularý bir baþkasý sorup sen cevap aramýyorsun. Sadece cevaplar içindeki kendi sorularýný soruyorsun. O zaman ne oluyor dersin? Baþladýðýn yere tekrar geri dönüyorsun. Senin iþin sonu yok abicim.........

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn deneme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yanýt
Ne Önemi Var

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Sevimsiz Adam [Öykü]
Sustuðun An! [Öykü]
Sen Hep Ordaydýn! [Öykü]
Mektubun Aþký [Öykü]
Didaktik Yazýlým [Öykü]
Sözcüklere Saklanan Gizem [Öykü]
Boþuna Herþey! [Öykü]
Gerçek Nedenler! [Eleþtiri]
Duyumsuzluk [Ýnceleme]
Nevton [Bilimsel]

taci kimdir?

üslüplu ve neden yazdýðýný bilen bir insan

Etkilendiði Yazarlar:
gogol

yazardan son gelenler

bu yazýnýn yer aldýðý
kütüphaneler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © taci, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.