..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yedi iklim drt keyi dolandm / Meer dnya her tarafta bir imi. -Dadalolu
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > Bireysel > Aysel AKSMER

14 Temmuz 2011
Kk Anlarn Bykl  
Aysel AKSMER
Glbahar'n korktuu soru gelmiti. Sanki kelimeler ile olmu, harfler birbirine dolam gibiydi. Dilinin ucunda zebilse cevabn verecekti ama bir trl olmuyordu. Duygular slanm da dnceleri ondan okunmuyor gibiydi.

:BCCB:
Elbise dolabnn sol kesine bzm, paltolar siper etmiti kendine. Tanmalar sonras bir trl ayar tutmayan mentee aralklarndan szlen k, kocaman alm kara gzlerine ayna gibi yansyordu. Elleri ile kulaklarnn ilevini yok etmeye alyordu. Ama bu szntlar yok muydu ite, sesi de tm plaklyla ieri geiriyordu. Kk parmaklarnn arasndan lklar ykseliyordu.

Yanklanan kap sesiyle srad ve ayaklarn biraz daha karnna doru ekti. "Giden kim acaba?" sorusu beyninin iini kemiriyordu. Pembeleen yanaklarnn rengi, kyamet kzlna dnvermiti. Salkmndan kopan sar zm taneleri kadar zgn grnyordu. Sessizlikte byyen admlar durmu ve kapy sonuna kadar amt. Kafasn yukar doru kaldrdnda gzleri, annesinin slak gzleriyle bulutu. Kendisine uzatlan yumuack elin yardmyla dar kt.

"Ackmsndr sen. Gel de doyuraym".

Sanki hi bir ey olmam gibi, elele annesiyle mutfaa getiler. Zehra, masann zerindeki peeteyi burnunu sk sk eken annesine doru uzatt.

Glbahar, tezgaha dnk yzn birden evirdi ve kznn dizlerinin dibine kt. Skca sarld yavrusuna. Bir yandan da salarn okuyordu.

Zehra, kendini arkaya doru ekti ve "Anne, babam bir daha eve gelmeyecek mi?" diye sordu.

Glbahar'n korktuu soru gelmiti. Sanki kelimeler ile olmu, harfler birbirine dolam gibiydi. Dilinin ucunda zebilse cevabn verecekti ama bir trl olmuyordu. Duygular slanm da dnceleri ondan okunmuyor gibiydi.

Zehra, annesinin baklarndan rkmt. Yaz gn bedeni tir tir titriyordu. Glbahar, iki sandalyeyi de ayn anda arkaya doru ekti. kisi de oturdular. Kznn kk ellerini avularnn arasna sktrd.

- Yavrum. Biliyorsun babanla sorunlarmz var ve bir trl zemiyoruz. Bir sre o da ben de dneceiz ve sonra ortak bir karar vereceiz.

Zehra, elini kurtardktan sonra ayaa kalkt ve;

"Biliyorum ite! Siz boanacaksnz. Aye'nin anne ve babas gibi".

Glbahar'n dudaklar sanki bir ton yk altndaym gibi alamad. Gzleriyle konumay denedi ama onlar da sustular. Adm att noktada, kz bir nokta daha geriledi.

alan kapnn sesiyle ikisi de birbirlerine baktlar. ki yrek sanki ayn yerden atyordu ve birinin gzleri "keke babam gelmi olsa" dierin ki ise "nallah Orhan'dr" diyordu.

Zehra, hoplaya zplaya antreye doru kotu ve "kim o" bile demeden kapy at. Ba nce yana doru dt ve sonra arkaya dnd.

"Anne pmz var m?"

diye seslendi. Glbahar mutfak balkonundan p kovasn ald ve poeti apartman grevlisine uzatt.

Usulca kapatt kapya srtn yaslad ve "Keke Orhan'la anlaamadmz her bir konuyu da, u kocaman siyah p poetlerine doldurup atabilseydim ne gzel olurdu!" diye dnd.

Zehra, okumay bile daha skmemiken sanki annesinin yreini satr satr okumu gibiydi. Elini tekrar uzatt ve "Anne'ciim haydi gel yemek yiyelim. Acktm" dedi glmseyerek.

Tekrar mutfaa doru yrdler. Glbahar ve Zehra'nn kck anlarna sdrdklar krlm olsa da kocaman dleri vard. Belki yine, yeniden, kim bilir...

Aysel AKSMER

.Eletiriler & Yorumlar

:: Teekkrler
Gnderen: Aysel AKSMER / , Trkiye
15 Temmuz 2011
Sevgili Vildan Hanm, yorumunuzla ykme deer kattnz. Teekkr ederim. Size ilerinizde kolaylklar diliyorum. Sevgilerimle.

:: Kesit
Gnderen: Vildan Sevil / , Trkiye
15 Temmuz 2011
Kadndan kadn yreiyle alnan hznl bir kesit. Sren ve daha srecek olan zorunluluklar nedeniyle epeyce yaznz karmm, yetimek zor olacak Aysel Hanm:) Sevgiler...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn bireysel kmesinde bulunan dier yazlar...
Keke!
Depresyon - 2 (Son Blm)
Depresyon - 1
Hayat Perdesi

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Asansrdeki Kadn
Dme Sanat
Hayat Ksa, Yollar Uzun
Anlara Yolculuk
Muamma
Yola ktk Bir Kere (1)
Kayp Dler
Yalnzlk Meskeni
Garip Bir Talep
Yola ktk Bir Kere (3) (Son)

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Hayat Bu lm Bu [iir]
Global Yalnzlk [iir]
Deliksiz Suskunluk [iir]
Gelii Gzel [iir]
Krk Bir Ak [iir]
Yrekten Dklen Dostluk Tanesi [iir]
Doaya Karmak stiyorum [iir]
stanbul D [iir]
Bohadaki Szler [iir]
Erik Aalar [iir]

Aysel AKSMER kimdir?

Halkla likiler mezunuyum. Devlet memuru emeklisiyim. 2 evlat sahibiyim. Ankara'da yasiyorum. Bir Oyku Kadar Kisa Bir Roman Kadar Derin Hayatlar isimli oyku kitabinin yazariyim.

Etkilendii Yazarlar:
Orhan Veli KANIK, Reat Nuri GLTEKN, Anton ehov

yazardan son gelenler

bu yaznn yer ald
ktphaneler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Aysel AKSMER , 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.