..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Dgc gzellii, adaleti, mutluluu yaratr. -Pascal
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > yk > An > Aysel AKSMER

20 Mart 2022
Dme Sanat  
Aysel AKSMER
Dmek de sanatsal bir eylem.

:AJBJ:
"Yetimek", hayatmn vazgeilmez paras olmak zorunda m? Bu soruya yantm gecikmiyor : Evet. Hayat sanki bu kelime zerine ina edilmi.

Byk ehrin kk de olamyor sorunlar. Saatinde yatp, kalkyorsun. nk; vaktinde olman gereken yerler var, hastane, postane, banka" gibi. Yetimen art yoksa iinden olursun Kafka'nn hayali kahraman Gregor Samsa gibi, le tatiline girer gidecein kurum ya da hastane randevun iptal olur yani olur da olur. Sonuta, hepsi olumsuzluk zincirinin halkasna eklenir.

Ge kalmak byk cezadr insana. Kardn bir otobs seni bir sonraki saat dilimine teler. Ah zaman ne hayatidir. Kaan frsatlarn bile ou bu sebeptendir, vaktinde zemediin sorular hayatn glgeler.

Yine bir gn kouyorum hayatn iinde; antremansz, stilsiz, antrenrsz. stelik baya dmlm de var nceden ama uslanmyorum. Ayam kayveriyor aniden. Yere kapaklanveriyorum. Kafam iyice geriye atyorum gya koruyorum. Derken bam hr iradesini kendini asfata yaptrmaktan yana kullanyor. Burun kntl ite her yerde dikine gidiyor. lk ondan geliyor ses krt,diye. ok muntazam olmasa da yzme yakan bir organmn krlma ihtimali iimi actyor. O da ne kan damlyor yere. Durum vahim gibi. evremde elimi tutacak, kaldracak biri yok. Kalk madure, en yakn salk ocana gster aklan burnunu.

Kirlenen stm bam ellerimle temizlemeye alarak salk ocana giriyorum. Sra alp numaratrde admn kmasn bir koltua oturarak bekliyorum. Yetimeye abaladm yer iimken nasl da adres deitiriyor nceliim. Sonunda ierdeki hasta kyor, dalveriyorum muayenehaneye. Doktorun byyen gzbebekleri, hayret dolu sesiyle kalbim daha hzl atyor. Acilen hastanede uzman bir doktora grnmemi ve hemen ambulans armam sylyor. Aryorum ambulans ak adres istiyor iyi de ne bileyim ben. Hemire hanm da yeni o da bilmiyor. Demek ki kabahat benim, nceden aratr, kaydet telefon rehberine. Bak nasl da lazm oluyor.

Biraz gecikmeli de olsa ambulans geliyor ve yetitiriyorlar en yakn hastaneye. Hemen sedyeye alyorlar beni. Nereden dtm soruyorlar, anlatyorum. Rntgenden nce tedbir amal tetanoz inesi yapyorlar ve doru ekime. rselenmi, bir hayli imi, domates rengini alm burnumla poz veriyorum endieli bir halde. nallah filmim gzel kar, diyorum dualar eliinde. Sonu alnana dek gzlem altnda tutuluyorum. Biraz da dizlerim zonkluyor. Burnum orantsz bymeye devam ediyor ve ar artyor. Neyse ki sonu iyi. Gemi olsun dilekleri ve reetemle kyorum dar ar admlarla.

E-Devlet zerindeki ila sorgulamamda doktor notu beni benden alyor. Hazrsanz yazyorum : "Kendi Seviyesinden Dme".

Boyum ksa olsayd daha m az darbe alrdm ki! Dncemi savyorum teye. Saatime gzm taklyor ondan da ekiyorum baklarm. gn istirahatliyim dolaysyla yetimek zorunda olduum hi bir yer yok. Asla komak da yok!

.Eletiriler & Yorumlar

:: Teekkrler🙏🙏
Gnderen: Aysel AKSMER / /Trkiye
9 Temmuz 2022
Yorum yazmsnz harikasnz. Mutlu oldum inann. Kendi seviyem biraz yksek boy uzun olunca😍 Artk komuyorum sakin sakin hep😃

:: Zaman Durduramyorsun
Gnderen: Yeter zhal / , Trkiye
7 Haziran 2022
ok gzel bir yaz. Ksa ama z, her eyi iinde barndryor. "Kendi seviyesinden dme" cmlesi beni benden ald :) Zamanla problemi olanlar iin yazlm sanki.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn an kmesinde bulunan dier yazlar...
Hayat Ksa, Yollar Uzun
Anlara Yolculuk
Muamma
Yola ktk Bir Kere (3) (Son)
Yola ktk Bir Kere (2)

Yazarn yk ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Keke!
Depresyon - 2 (Son Blm)
Depresyon - 1
Yola ktk Bir Kere (1)
Kk Anlarn Bykl
Kayp Dler
Yalnzlk Meskeni
Garip Bir Talep
Hayat Perdesi

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Global Yalnzlk [iir]
Deliksiz Suskunluk [iir]
Gelii Gzel [iir]
Krk Bir Ak [iir]
Yrekten Dklen Dostluk Tanesi [iir]
Doaya Karmak stiyorum [iir]
stanbul D [iir]
Erik Aalar [iir]
Bohadaki Szler [iir]
Geceler [iir]

Aysel AKSMER kimdir?

Halkla likiler mezunuyum. Devlet memuru emeklisiyim. 2 evlat sahibiyim. Ankara'da yasiyorum. Bir Oyku Kadar Kisa Bir Roman Kadar Derin Hayatlar isimli oyku kitabinin yazariyim.

Etkilendii Yazarlar:
Orhan Veli KANIK, Reat Nuri GLTEKN, Anton ehov

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Aysel AKSMER , 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.