..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Yaamm boyunca, ondan birey renemeyeceim kadar cahil bir adamla karlamadm. -Galilei
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Yazarlar zerine > MUSTAFA ESER

7 Ocak 2020
Terk Edilmi Romanlar Bitenlerden Daha Vaatkr.  
Yarm kalm romanlar bitenlerden daha lezzetli.

MUSTAFA ESER

Hayal kutunuz dolu deilse vay halinize

:AAFE:
John Green: Terk edilmi romanlar bitenlerden daha vaatkr
Posted by glenay breki on May 12, 2016

John Green, Ayn Yldzn Altnda ve Kttan Kentler gibi romanlarn yazar. Genler iin yazyor ve yazd her ey ok byk baar kazanyor, sinemaya uyarlanyor. Peki ama yazmak onun iin nasl bir ey? bu kadar popler ve baarl bir yazarn da kafasnn kart, konu bulmakta yahut hikyesini yazmakta zorland oluyor mu?
Oluyormu! Peki nasl kyormu iin iinden? Burada
Glenay Breki
john green egoistokur gulenay borekci pegasus

Sevgili yazar aday,
ahsi hard diskimin derinliklerinde bir yerde, Samalklar adn verdiim bir klasr duruyor. Bitiremeden terk ettiim hikyeleri sakladm etkileyici bir ariv. Genetiiyle oynanm canllara dair zombili bir kyamet roman var, Kuveytte yaayan bir Amerikal bowling dehasn anlattm baka bir hikyem var, bir ssz ada romanm var, var da var Arasanz, bu hikyelerin tek bir ortak noktasn bulabilirsiniz olsa olsa: Hepsi 25 bin kelimede kalm eyler.
Neden hep bu noktada brakyorum acaba? Yoruluyorum. Artk elenceli gelmiyor. Hikye berbat gidiyor ve her gn dev bir kseden abur cubur attrarak bilgisayarn bana gemek benim iin pek bir anlam ifade etmez oluyor. En nemlisi, sava oyunu iin plastik tank ve tfek hazrlayan bir ocuk gibiyim, hazrlk ksmn sava ksmndan daha gzel buluyorum. Bir eyi bitirmek insan d krklna uratyor. Bu yzden terk edilmi romanlar hep bitenlerden daha vaatkr geliyor.
Muhtemelen siz de yazarken kendinize, Neden delice bir abayla bu anlamsz roman zerinde alyorum ki? diye sorduunuz o kritik ana gelmisinizdir. Romannzn hi de umduunuz gibi olmadn, en azndan henz o kadar iyi saylamayacan fark etmi ve onu tamamlamann sizi hi de elendirmeyeceini dnmeye balamsnzdr.
u an o durumdaysanz, brakn. Hemen brakn. Ya da zaten brakmsanz, katiyen yeniden balamayn.
Bakn; hepimiz leceiz. Mensubu olduumuz canl tr de bir gn yok olacak hatta bizi ve yaptklarmz hatrlayacak tek bir kii bile kalmayacak. Trdalarmz toz olup dalacak ve insan bilinci dediimiz tm o deneyim, rafa kaldrlacak. Okunmam olarak, byk yaradann ahsi hard diskinin o dev Samalklar klasrne O halde niin yeni bir kelime daha ekleyelim o klasre?
zgnm. Benden istenen yaznn yarsna geldim ve u an sanki birazck dalmaya baladm, iimi sknt bast, bitiremeyeceimi hissediyorum.
En iyisi size, ne yapmay denersem deneyeyim, daha iin yarsna bile gelmeden beni kskvrak penesine alan o varolu krizine kar bulduum kesin zm anlataym: Bitmek bilmez bir srarla bizi tketmekte olan nihilist drtlerle savamamza yardm edecek tek ey hikyelerdir.
Size iyi bir roman yazmanz mmkn deilmi gibi geliyor olabilir. Ben de yle hissediyordum. Yine de yl didinerek romanm tamamlayabildim. Hepimizin iinde gnn birinde gkten bilgisayarmzn klavyesine akan bir esinle ahane bir roman yazacamz umudu vardr.
Ama roman yazmak zordur, ardr ve kesinlikle tatsz tuzsuz bir sretir.
O halde baladmz ii niye bitirelim ki?
nk bitirdiiniz zaman, bu sizin iin olaanst bir deneyim haline gelecek Yazmay reneceksiniz. nsan olmay Yeldeirmenleriyle savamann hi de azmsanamayacak nemini.
Samalklar klasrmle ilgili son bir ey daha: Ayn Yldzn Altnda ve Kttan Kentler adl romanlarmn son taslaklar da orada duruyor. Onlar da balangta sadece birer samalkt Bitmi halleriyle bile. Yazyor ya da okuyor olmanz fark etmez, bir kitabn ortasndan sonuna gitmek sihirli bir yolculuktur. Robert Frostun dedii gibi, kmak iin girmek gerek
te benim size tavsiyemin mikro zeti: Kanlmaz baarszlnzn yzne tkrn ve u s@#&o romannz bitirin.
En iyi dileklerimle,
John Green

Yukardaki yaz Egoist Okur sitesinden alntlanmtr.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn yazarlar zerine kmesinde bulunan dier yazlar...
Mankurt simli Romanm

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Bereli 25
Bereli 30
Bereli 33 Final
Bereli 28
Bereli 31
Bereli 29
Bereli 32
Bereli 19
Bereli 20
Bereli 21

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
slam Felsefesi - slamn Felsefesi - Mslmann Felsefesi [Deneme]
Selefiler - Reformcular [Deneme]
Kelimeler Kavramlar - Reform - slamda Reform [Deneme]
Kelimeler - Kavramlar - Oryantalistler [Deneme]
Amatr Yazarn ilesi [Deneme]
Yaratc - Yaratma [Deneme]
Kelimeler Kavramlar - Kelam lmi [Deneme]
Zafer Toprak Syleisi - Tarih [Deneme]
Elfaz - I Kfr [Deneme]
Kelimeler Kavramlar - nsan Anlatan Bir Kelimedir [Deneme]

MUSTAFA ESER kimdir?

50 YAINDAYIM. MEMURUM. K OCUUM VAR.

Etkilendii Yazarlar:
HERKESTEN VE H KMSEDEN

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | MUSTAFA ESER, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.