..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
nsanlarn arasnda yaadmz srece, onlar sevelim. -Andre Gide
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Roman > Polisiye > MUSTAFA ESER

25 Temmuz 2023
Bereli 23  
MUSTAFA ESER
17/25 ARALIK

:BFJ:
15 Ekim 2013 ayl Holding dare binas

Hatice ayl holdinge geldiinde Ali lobide onu bekliyordu.
-Babam bekliyorsanz bouna beklemeyin Ali Bey. Bu gn gelmeyecek.
-Gvenlii tamamen devraldk Hatice Hanm. Kameralar, monitrler yenilendi. Ofis katnda bcek ve kamera aratrmas yapalm m? ster misiniz?
-Buna gerek var m?
-veren siz siniz Hatice Hanm. Siz bilirsiniz.
Hatice ayl ksa bir an dnd.
-Ne zaman yapacaksnz?
-Siz ne zaman derseniz Hatice Hanm. Yalnz...
-Yalnz...
-alma saatleri dnda yaparsak asistanlarnzdan birinin yanmzda bulunmas iyi olur.
-Saat 6dan sonra yapn o zaman.
-Peki Hatice Hanm. Ben arkadalarla grrm.

Ali kk lokantann nne arabasn park etti. Kapda bekleyen adamlara aldrmadan ieri girdi. ayl Holdingden kmak zereyken Soner aramt. Burak aylnn ld evdeki paralarn sahipleri ortaya kmlard ve paralarn istiyorlard. Soner tanmad soluk renkli kamuflaj giymi biriyle masada oturuyordu. Yaklat. Oturur oturmaz tanmad adam seslendi.
-Param istiyorum.
-Siz kimsiniz? Ne paras?
     Tanmadklar adam sinirlendi birden bire.
-Uzatma lan! Bana Saddam derler. u sosyetik ocua sktnz evde, bana ait iinde para olan antay aldnz. antay istiyorum.
     Ali kendisini Saddam diye tantan adamn aksine sakindi.
-Sen bu kadar paraya nasl sahip oldun?
-Sana ne lan. Param nerede?
-Paran bende Saddam. stihbarat msn?
-stihbaratym.
-Paran ben aldm Saddam. Sonerin alakas yok. Soner gitsin.
Saddam hem sinirli hem dediim dedikti.
-Ben demeden kimse bir yere gidemez. Sonerle baka bir iimiz var. Eve ikiniz gitmisiniz. Param neden aldn?
-ok para grnce dayanamyorum Saddam. Soner gitsin, paran vereceim.
     Soner bu gne kadar birlikte icraata kt kimseyi yar yolda brakmamt. Raconunun izilmesindense lmeyi tercih ederdi.
-Bir yere gitmiyorum Ali. Sen nereye ben oraya.
     Bu srada beklenmedik bir ey oldu. Saddam Alinin suratna okkal bir tokat att. Ali hazrlksz yakalanmt.
-Kesin lan. Benimle pazarlk m yapyorsunuz?
     Alinin gzlerinde imek akt, hrsla elini beline att. Etraflarndaki adamlar da silahlarna el attlar. Ali elini kaldrd. Sesi buz gibiydi.
-Paran vermekten vaz getim Saddam. Para falan yok. Attn tokat iinde seni ldreceim.
     Saddam azndan kpkler saarak ayaa kalkt. Adamlarna seslendi.
-Aln lan unlar. Sizi ezeyim de, para var m yok mu grrz.
     Alinin yz saniyeler iinde normale dnmt. Ayaa kalkarken Sonere seslendi.
-Soner sakn konuma.
     45 dakika sonra ikence iin gtrldkleri yer eski bir fabrikann bodrum katyd. Daha nceden kullanlan bir yer olmalyd. nk ikence iin gerekli her trl malzeme mevcuttu. Elektrikli aletler, filistin asks, duvar kenarndaki metal masada, penseler, kerpetenler, makaslar sralanmt. Saddam ve adamlar vakit kaybetmeden ie koyuldular. kencede ilk sra Aliye verilmiti. Tahta sandalyeye oturttuklar Aliyi nce Saddam yumruklamaya balad. Azndan burnundan akan kanlara ramen Ali umursamadan dayak yiyor, konumuyordu.
Saddam parmaklarn birbirine geirip ktrdetti. Ellerini dinlendirdi. Ayakta sralarn bekleyen adamlarna dnd.
-Hulki, siz Karabulutun yanna gidin. Biz hevesimizi alnca sizi arrz.
Saddam Alinin suratna bir yumruk daha att.
-Son kez soruyorum. Param nerede?
     Ali yedii yumruklarla kapanma durumuna gelen sa gzn at. Hrltl hrltl gld. Aznn iindeki kan, Saddamn ayaklarna doru tkrd.
-Paran bende ama vermeyeceim. Sabaha kadar ezsen nafile Saddam. Sana para yok. Tuh.
Saddam armaya balayan sa elini dinlendirmek istedi. Sol eliyle bir tokat att Ali'nin yzne.
-yi geldi lan. Hamlamz. Siz devam edin. Biraz da dieriyle ilgileneyim de morali bozulmasn. Ha.Ha.
Odann dier tarafndaki sandalyede elleri bal oturup izleyen Sonere yaklat. Kan iindeki ellerini ovuturdu.
-Burak aylya neden sktn?
Soner ilk genlik yllarndan bu yana sayamad kadar dayak yeme seansna katlmt. Umursamadan cevap verdi.
-Canm yle istedi.
     Cevap bir yumruk olarak Sonere geri dnd. Soner azna dolan kan tkrd.
-Sosyetikleri sevmem.
     Bu sefer cevap bir yumruk ve bir tokat oldu.
-Tipini sevmedim.
     Bu sefer st ste yumruklar indi Sonerin yzne.
Saddam ikence odasnda biraz arm Ali ve Soneri izliyordu.
-Bu kadar direneceinizi beklemiyordum. lmekten korkmuyor musunuz lan?
     Ali ban kaldrd. Azndan szan kan yere tkrd.
-Demirden korksak trene binmezdik Saddam. Frsat yakalamken beni ldr. Ben sana frsat vermem. Tuh.
     Adamlardan biri Saddama yaklat.
-Karabulutun bundan haberi var m Saddam?
-Yok. spiyon mu edeceksin?
-Olur mu yle ey Saddam? Haberi olursa ok kzar ondan diyorum.
     Saddam cebinden kard yars iilmi sigaray yakt.
-Bir ey olmaz. Kzar ama bizi gzden karamaz. Merak etmeyin.
Kap nnde bekleyen adam koarak ieri geldi.
-Karabulut geldi Saddam. imdi stk.
     Adamn hemen ardndan Karabulut adamlaryla ieri girdi. Saddam ve adamlarna tiksinerek bakt.
-Ne oluyor burada Saddam? Ne yaptn zannediyorsun sen?
     Saddamn yz glmekle alamak aras yamuldu.
-nemli deil aabey. Burak aylya skanlar sorguya aldk.
     Saddamn asla beklemedii bir ey oldu. Karabulut Saddamn yzne pe pee iki tokat patlatt.
-Sen kimsin lan? Benim ilerime karyorsun. zn unlar.
-Biz bunlar aramyor muyduk aabey?
-Sen hangi akla hizmet adamlar kaldrp kafana gre eziyorsun lan!
-zr dilerim aabey. Zannettim ki...
-Zannetme, dnme sadece verdiim emirleri yap. Gtrn, aldnz yere brakmadan pansuman yaptrn. ktn parann hesabn ayrca soracam Saddam.
-zr dilerim aabey.
     Adamlar, Ali ve Sonerin ellerini zp kardlar.
-Kredini tkettin Saddam, ykl karmdan gzme gzkme.
     Ali odadan karken Saddama bard.
-Saddamm!! Szm sz. Geceleri uyuma.
     Saddam sklm pklm odadan knca Karabulut Hulkiye iaret etti.
-Hulki Saddamn adresini bunlara ver.
-Aabey...
     Karabulut gzlerini belertip Hulkiye bakt.
-stersen ben, senin adn Bedriye vereyim. Adresi vermezsen Saddam seni ldrecek. Saddam lmeden burnunu dar karma.
-Emredersin aabey.

Saddamn adamlar Ali ve Soneri ak bir eczanede pansuman yaptrdlar. Ellerine birer buz aks verip leden sonra aldklar lokantann nne braktlar. Soner dayak yemeye deil boa dayak yemeye karyd.
-Yediimiz dayakla kaldk Ali. Adamlara paralarn verseydin byle olmazd.
-Paray verseydim hem seni hem beni ldreceklerdi Soner. Para hrslar yznden ldrmediler. lmedik ite fena m? Saddam seninle baka ii olduunu syledi. Buraa niin sktn sordu. Eve ikimizin gittiini, senin Buraa sktn biliyorlard. Paray pein verseydim seni ldrrlerdi. Bunlar istihbarat falan deiller Soner, Karabulut denen adamn pis ilerini yapan itiraflar. Paray verseydim sorgusuz bizi ldrecekler, infaz fotorafmz da Caner aylya gtrp para isteyeceklerdi.
-antay bunun iin aldm deme Ali.
-Merak ettim Soner. Suphinin arkasnda kim var merak ettim. Abdullah Beye sordum. Sorumluluk senin istiyorsan al dedi.
-Saddam denen adam bizi rahat brakmaz Ali.
     Ali skabildii kadar diini skt. enesi feci aryordu.
-Yaarsa brakmaz Soner. Yaatrsam brakmaz.
-Adresini biliyor musun ki..
-Tahminim de yanlmyorsam bir iki gn iinde adres gelecek.
-Para nerede?
     Ali bayla arkay iaret etti.
-Koltuun altnda.
-Bir anta paray arabann iine mi koydun sen?
-Saklamak istediim eyleri her zaman gz nnde brakrm, yarn paralarn sahte olup olmadn kontrol edip bozdurabilir misin Soner?
-Hallederim de Orhan Beyin haberi olursa ok kzar.
-Yarn Abdullah Beyle konuup ii brakacam Soner.
-Haa. Ne diyorsun, niye ki?
-Benim yzmden kimsenin zarar grmesini istemiyorum. Bana gidelim mi sana orba yaparm. Ben acktm.
-Bende acktm Ali. Bakalm dayan stne orba nasl gidiyor. Sr hadi.

16 Ekim 2013

Ali sabah saat dokuzda Ali Abdullahn brosuna damlamt. Gne gzl yzndeki morluklar kapatmamt.
-Bu halin ne Ali? Ne oldu?
-nemli deil Abdullah Bey. Dn kendine istihbarat diyen birileri Sonerle beni aldlar, biraz ezdiler. nemli deil. Adamlar silahl olduklar iin kar koymadk. Akam Karabulut diye biri geldi kurtard.
Ali Abdullah Orhan Metine bakt.
-Karabulut? Sen tanyor musun Orhan?
-Bilmiyorum aabey. Mesele neymi?
-Meseleyi anlatmadan izniniz olursa iten ayrlmak istiyorum Abdullah Bey.
-znim yok Ali. almandan memnunuz yle deil mi Orhan?
-Evet aabey. Meseleyi anlatacak msn Ali?
-Funda Ylmaz kurtardmz gece evde para dolu bir anta buldum, Suphinin arkasndakileri renmek istiyordum. Bu yzden antay almak iin sizi aramtm hatrlyorsanz.
-Evet bende sana sorumluluk sende istiyorsan al dedim.
-Dn parann sahipleri Sonere ulamlar. Anladm kadaryla adamlarn ellerinde benim ve Sonerin grntleri var. Saddam diye biri. Bana paray, Sonere Burak aylya neden sktn sordu. Daha sonraki konumalarndan anladm Saddam camiann ba parasna km. Bize yaptklar iin Saddam ldreceim.
     Orhan Metin umursamazd.
-ldrrsen ldr. zin mi istiyorsun?
-zin istemiyorum Orhan Bey. Diyarbakra gideceimiz gece bir arabann bizi takip ettiini, iki sokak sonra kaybolduunu sylemitim hatrlarsanz. Plakay aratrttm. Araba bir i adamna ait ama Bedrettin Koun adamlar kullanyor.
Orhan Metin dikkatini toplad bir anda.
-Bedrettin Ko seni mi takip ettiriyormu, sebep?
-Bilmiyorum. Geen hafta Suphi Tekin ve Bedrettin Ko grmler. Suphinin mekannda. Diyarbakr dn peime 5 kiiyi neden taktnz sordum size. Evimin nndeki arabada iki kii beni takip ediyor, sizin adamlarnz. Recep a adnda baka biri takip ediyor. Adamnz olduu iin bir ey yapmadm. En son iki kii daha takip etmeye balad. Adamlar Bedrettin Koun adamlar. Suphi, Bedrettin ve Saddam benim meselem. n de ortadan kaldracam. Kiisel meselem yznden kimsenin zarar grmesini istemiyorum. Bu yzden iten ayrlmak istiyorum.
     Ali Abdullah Bedrettini hatrlamt.
-Bedrettin bizi de tehdit etmiti Orhan hatrladn m?
-Hatrladm, hatrladm. Suphiyle meselen ne Ali?
-ahsi bir meselem yok Orhan Bey. Tamirhanesini basp kasasn boaltnca Suphi delirmi olmal. Beni ldrtmek iin Bedrettin Kola temas ettiini dnyorum. Bu sayede hamilerini krmayacan dnmesi doal. Hatrl dostlar yznden tazminat talebinden vaz geti biliyorsunuz. Bana bulaacan tahmin ettiim iin takip ettiriyordum. Para dolu antay, ev Suphiye ait olduu iin aldm. Suphiyi himaye edenleri renmek istedim. Suphi, Bedrettin ve Saddam bana saldracaklar. Kimsenin zarar grmesini istemiyorum. Saddamn ii kolay olacak. Saldrmaya frsat kalmadan adresinin geleceini tahmin ediyorum.
-Kim gnderecek adresi?
-Karabulut adndaki istihbarat gnderecek diye tahmin ediyorum Abdullah Bey. Saddamn camiann parasna ktn dnd. Saddam bana ldrtr. Olmazsa da aratrp adresini bulacam. Size sknt olmasn istemiyorum.
-Biz sana para antasn al emri verdik mi Ali?
-Vermediniz Abdullah Bey.
-Saddam, Suphi veya Bedrettini infaz emri verdik mi?
-Vermediniz.
-Vermediim emirden dolay kimse beni sorumlu tutamaz. Sorumluluk sende Ali. Sadece gvenlii artr. Ne yapacaksan da kimseyi tehlikeye atmadan bir an nce yap. ine devam edebilirsin. Paray ne yaptn?
-Bende bunu sylemek zereydim Abdullah Bey. Soner sabah paralar kontrol ettirdi. Sahte deil. Orhan Beyin dkkanda bozdurup ocuk Esirgemeye vereceim. Sorun olur mu Orhan Bey?
-Olmaz Ali. akala sylerim halleder.
     Ali msaade isteyip knca Ali Abdullah kendisini dik dik szen kardei Orhan Metine bakt.
-Ne oldu Orhan?
-Cevap beklediim sorularn says artyor aabey. Haberin olsun. Bende kalkyorum. Alo akal.. Kasada para varsa Alinin dvizini bozun.
     Holding binasndan kan Ali Recep an ofr koltuunda oturduu araca bindi. karken Serhat aramt.
-Anlat bakalm Recep. Alo Serhat Bey. Aratrman istediim bir konu var. Ordu ve Emniyetten ayrlm temiz birilerini bulabilir misin? Aratr bakalm. Bugn belli olmaz. yerlerimizi gezeceim. ayllara urayacam. Tamam grrz. Seni dinliyorum Recep. Beni niye takip ediyorsun?
-Prosedr Ali Bey.
-Prosedrler bizi takip ediyorlar Recep. Prosedrlerin arkasndakileri fark ettin mi?
     Recep belini yoklad.
-Fark ettim Ali Bey. Durduraym m?
-imdi deil Recep. Uygun bir yerde halledeceiz. Kim olduklarn biliyor musun?
-Bilmiyorum istiyorsanz renirim.
-ren bakalm.
-Nereye gidiyoruz efendim?
-ayl Holdinge gidiyoruz Recep. Alo Soner. anta imdilik sizde dursun. Sonra bozduracam. Vaz gemedim ama miktar ok. Dk balar iin adam ayarlamam lazm. Beni takip etmeni Orhan Bey mi istedi Recep?
-Evet Ali Bey. Orhan Bey istedi.
-Tahmin etmitim. Seni dinliyorum Recep kimsin, necisin, gvenlik iine neden girdin anlat.
     Recep bu soruyu bekliyordu. Dikiz aynasna bakp glmsedi.
-Adrenalin desem inanmazsnz. Yapacak baka iim yoktu.
-Ailen yok mu?
-Benim peder tefeciydi Ali Bey. ldrld. Pederin tefeci olduunu rendiimde lisedeydim. Gzmn nnde adamn birinin azn burnunu krdlar. Salnda pederin baya parasn arur ettim. Yurt dna bile gittim. En son apndan byk birine bulat iin vuruldu. Peder lnce bize ktler. Banka hesaplarn, kasalarn boaltp borlarn dedik. Annem ve kz kardeim bize kalan evlerin kiralaryla geiniyorlar. Bam belaya sokmamak iin ben uzak duruyorum. Bir ara niyetlenmedim deil ama iin dorusu trstm. Pederi ortadan kaldranlar ok gller. Dv sanatlar falan bir sr eitim aldm. Orhan Beyin yanna girdim.
-Seni niye yanma aldm biliyor musun?
-Bilmiyorum Ali Bey.
-ldrmemek iin. Yanmda yryenleri ldrmem. pheli takip edenleri ldrrm. Yanmda veya nmde yrmeye dikkat et.
     ayl holdingin nne gelmilerdi. Ali arabadan inerken bir ocuk abi abi diye seslenerek arabaya yaklat. Elindeki kk kad uzatt.
-Kad sana gnderdiler aabey.
-Kim gnderdi?
     ocuk etrafna baknd.
-Bilmiyorum aabey. Bir adam kad sana verirsem para vereceini syledi.
     Ali glmsedi. Cebinden kard yz liray ocua uzatt. Kda bakt.
-Saddamn evinin adresi.......................................
     Receple gz gze geldi.
-Akama icraata gideceiz Recep. Hem gittiimiz yerdekileri, hem arkamzdakileri.
-Kime gideceimizi syleyecek misiniz efendim?
-Dn bizi ezenlere gideceiz Recep. lave makine ve mhimmat al.
-Takip edenler?
-Bedrettin Koun adamlar. Tanyor musun?
-Duydum Ali Bey. Bedrettin Ko dadan gelmi stanbula, tehlikeli diye duydum.
-Bykehirde yaamak her zaman tehlikelidir Recep. Benimle almak istiyorsan net olmalsn. Hakkmda ne biliyorsun?
-Hakknzda her hangi bir bilgim yok Ali Bey. Gnlerdir sizi izliyorum ama bir ey renemedim.
-Bu iyi Recep. Srrm bakasna verirsen seni ldrrm. stersen akam gelmeyebilirsin. Geleceksin senden istediklerim var.
-Peki efendim.
-Bedrettin ve Suphi Tekin hakknda bilgi istiyorum. Evleri, mekanlar.
-Bu adamlarla bir sknt m var Ali Bey?
-Kiisel mesele Recep. Yaknda bana yryecekler. Hazrlkl olmak lazm.
-Peki efendim nasl isterseniz.
     Ali elindeki kad Recepe uzatt. Holding binasna girdi. Dorudan gvenlik odasna yrd. Odadakilerin verdikleri bcek ve kameralar alp lobiye geti. Hatice lobide birileriyle konuuyordu. Konumann bitmesini bekledi. Haticeye yaklat.
-Gemi olsun, kaza m geirdiniz?
-Teekkr ederim Hatice Hanm. Kk bir kaza nemli deil.
Hatice Alinin elindekilere bakt.
-Bunlar ne Ali Bey?
-Ofis katnda bulunan bcek ve kameralar Hatice Hanm.
-Siz ciddi misiniz?
-Arkadalar ofis katndaki tm odalarda bol miktarda bcek ve kamera bulmular Hatice Hanm. Aramada alanlarnzda bulundu, deil mi?
-Evet asistanm buradayd. aknlm mazur grn ltfen. Bizi kimler niin dinlesin, kaydetsin ki? Anlam veremiyorum.
-Bir isteiniz olacak m? kmam lazm. yerlerini gezeceim.
-Henz aknlm atamadm Ali Bey. Odalarda olabilir mi? Veya sizin koymadnz nereden bileceiz?
     Ali gld.
-Gvenliinizi yeni devraldk Hatice Hanm. Bildiim kadaryla ayl holding ile Karaahin holding arasnda bir i birlii olmad gibi, ayn sektrde bile deiller. Yanlyor muyum? phelenmekte haklsnz ama bana mantksz geldi.
-Dnnce bana da mantksz geldi Ali Bey. Sizi sulamak gibi bir dncem yoktu. Durumu tam olarak kavrayamadm.
-Odalarda arama yapmamz ister misiniz?
-Bu bizim iin ok byk bir risk Ali Bey. Odalarda kamera karsa ticari olarak biteriz. Babamla grp size haber veririm.
-Sonucu bana bildirirsiniz Hatice Hanm. Grrz.
Ali arabasn Saddamn kald evin 500 metre kadar uzana park etti. Recep kendi arabasyla evin ilerisine konulanmt. Takipilerde 750 metre geriye park etmilerdi. Ali yryerek ilerledi. Recepin arabasna bindi.
-Evin arkasndan gei var m?
     Recepin gz takipilerin arabasndayd.
-Evin arkasndan tam takipilerin arabasnn nne karz Ali Bey. Evde ilingir sofrasnn banda drt kii, arkadaki arabada ise iki kii var. Nasl yapacaz?
-Birazdan srrma ortak olacaksn Recep. Olmam dersen, geri dnebilir veya arabada bekleyebilirsin, kzmam. Olurum dersen geri dn yok.
-Bana gveniyor musunuz Ali Bey?
-Kendimden baka kimseye gvenmem Recep. Sen gvendireceksin. Sana gveneyim mi?
-Her trl gvenebilirsiniz Ali Bey. Kimlere skacaz?
-Saddam adnda bir itiraf. stihbarat kimliini kt ilerde kullanan bir itiraf. Susturucun var m?
-Var Ali Bey. kalm m?
-kalm Recep. Birinci kural, maske ve eldiveni asla kartma. z brakma. nce takipileri halledelim.
Ali ve Recep silahlarn bellerine takp arabadan indiler. Hzl bir ekilde evin arkasna dolatlar. Takipileri arabann farlarn kapatm bekliyorlard. Arabann iinde bekleyenleri ldrmeleri zaman almad. Beklemeden Saddamn kald eve yneldiler. Mutfak kapsndan girdiler. erdekileri ldrp evi kolaan etmeleri ve arabaya geri dnmeleri 15 dakikalarna almt. Ali torpidodan kard zarf Recepe uzatt.
-Bu senin Recep.
-htiyacm yok Ali Bey. htiyacm olursa isterim. Adrenalin yeterli geldi. Merakm mazur grn Biraz nce devletin affettii adamlara sktk. Bedel deteceklerdir.
-Saddam kredisini oktan tketmiti Recep. Adres gnderen hak aramaz, deil mi?
-Haklsnz Ali Bey.

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn polisiye kmesinde bulunan dier yazlar...
Bereli 25
Bereli 28
Bereli 30
Bereli 33 Final
Bereli 21
Bereli 32
Bereli 29
Bereli 31
Bereli 24
Bereli 22

Yazarn roman ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Mankurt simli Romanm
Terk Edilmi Romanlar Bitenlerden Daha Vaatkr.

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
slam Felsefesi - slamn Felsefesi - Mslmann Felsefesi [Deneme]
Selefiler - Reformcular [Deneme]
Kelimeler Kavramlar - Reform - slamda Reform [Deneme]
Kelimeler - Kavramlar - Oryantalistler [Deneme]
Amatr Yazarn ilesi [Deneme]
Yaratc - Yaratma [Deneme]
Kelimeler Kavramlar - Kelam lmi [Deneme]
Zafer Toprak Syleisi - Tarih [Deneme]
Elfaz - I Kfr [Deneme]
Kelimeler Kavramlar - nsan Anlatan Bir Kelimedir [Deneme]

MUSTAFA ESER kimdir?

50 YAINDAYIM. MEMURUM. K OCUUM VAR.

Etkilendii Yazarlar:
HERKESTEN VE H KMSEDEN

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | MUSTAFA ESER, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.