..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
yle yaamalsn ki lnce mezarc bile zlsn. -Mark Twain
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Deneme > Din > MUSTAFA ESER

14 Ocak 2020
Kelimeler Kavramlar - Merak Ettiklerim  
MERAK EDYORUM.

MUSTAFA ESER

BENDE BR EYLER MERAK EDYORUM.

:IJH:
MERAK ETTKLERM

Mustafa SLAMOLU tv programnda "Ben Kuran Bize Yeter demedim. diyor.Peki M.Bey sizi ve sizin durumunuzdakileri dinleyen,onaylayanlarn hepsi KURAN BZE YETER" diyorlar. Sizin hangi sznz buna sebep oldu?
-Sakal Peygamber Efendimizin(sav) snneti deil midir?Peygamber Efendimiz hevasndan konumadna ve (smet-Gnahsz) olduuna gre ve sakall olduuna gre sizler niin sakalnz iyice ksaltyorsunuz veya kesiyorsunuz?
-nsanlarn rol model grdkleri ve sevdikleri kiilere benzemek istemeleri ftrattr.Niin Peygamberimize(sav)benzemeye almyorsunuz?
-lim sahibisiniz amenna ama dinin sahibi deilsiniz.Kul olarak,mmet olarak dine hizmet ettiinizi mi dnyorsunuz?lminizle mtekebbir olabileceiniz hi aklnza geliyor mu?
-Yanllar sylerken salam ve rk elmalar ayn kefeye koymanz mant nedir?
-Her mfessirin ayetleri farkl tercme ve tefsir ettii bilindii halde ilim sahibi olmayan insanlara tefsir yerine Meal okuyun srarnn sebebi nedir?
-Az olan Ehli Snnet tarikat ehline ve eyhlere saldryor.Okuyucular dikkat etsinler Ehli Snnet diyorum.Ulema kisvesiyle konuanlar ve yandalar Ehli Snnet tarikatlarda itikat ve ibadet ynnden ne gibi hatalarn bulmulardr veya sahih kaynaklarda bu konuda neler vardr?
Ulema snfndan ayrlp eyhe balananlara(Hac Bayram Veli,Akemseddin,Aziz Mahmud Hdai vb) ne diyorsunuz?
-slam dinini,Mslmanlar eletirmek iin kullandnz kavramlar ve metotlar ne derecede slamidir?
-Tarikat ehlini eletirirken kiilerin hatalar kurumlara veya yola isnat edilebilir mi?(Misal Cppelinin hatas Nakibendilii veya Mahmut Efendiyi balar m?)
     Sayg deer okuyucu yukarda yazdklarm bir kii iin deil ayn balamda konuan herkes iin genel olarak yazlmtr. Hakknz hela edin.
Bilgi kirliinin had safhada olduu bir zamanda yayoruz.Doru bilgiye ulamak her eyden zor.
     Eski eyhlerin yazdklar kitaplar her kitapda bulmak kolaylat.Okumak,bilgi sahibi olmak gzel elbette ama her kitab okumak gerekli mi?
     (Genlere en bata tavsiyem u: Bu dini kendi banza kitap okuyarak renmeye kalkmayn. Kitap okumak insan olmann sanki vazgeilmez bir unsuru gibi. Oysa biz niye kitap okuyoruz? Bilgilenmenin bir vastas olarak kitap okuyoruz. Peki, bilgilenmenin baka vastas yok mu? Var.(D.Dr.Ebu Bekir Sifil-Facebokk sayfasndan alnt)
     ncelikle unu iyi bilmek gerekiyor.Piyasada satlan tasavvuf kitaplarnn ou herkesin okumas iin yazlm kitaplar deildir.steyen okuyabilir.Sonu:lkokul birinci snf rencisi Hawking'in kitabndan ne anlyorsa ilim ve iman ynnden tam olmayan kii de Tasavvuf kitaplarndan o kadar anlar.Yani sfra sfr elde var sfr.
     mam Rabbani Mektubat kitabnda bu yolun ba eriattr,yolun ortasnda kiiye eriata mugayir grnen baz eyler kef olunur,Yolun sonu eriattr diye buyurmaktadr.
     Ehli Tarikat yaad halleri herkes bilsin isteiyle konuuyor veya yazyor.yi de ilmi ve yaay olmayan biri neyi nasl anlasn.mam Rabbani'nin atahat ieren mektuplar ya eyhine veya halifelerine yazlmtr.Yani zel mektuplardr.Yine mam Rabbani mctehidlerin fetvasyla amel edilir velilerin athiyatyla amel edilmez buyurmaktadr. Ayn durum rya iinde geerlidir.
     Sylemek istediim u,Veli olarak bildiimiz kiilerin ryalarnda grdkleri ve ya kef ettikleri sadece kendileri iin geerlidir.Veli olan kiinin stikamet zere yaamasna baklr.
     Ebu Hureyre(ra) rivayete gre" Ben Resulullah(asv)dan iki trl ilim rendim. Resulullah (asv)n bana rettii ikinci ilmi anlatsam beni tekfir eder katlime cevaz verirsiniz demektedir.
     Tasavvvuf/Tarikat yaayarak renilen bir ilimdir.Kitabi bilgilerle msbet/menfi yorum yapmak en azndan edebe aykrdr.
     Ehli tasavvufun en nemli zellii skut etmeleri/Peygamber Efendimiz(sav) gibi skutu sevmeleridir.ok konuan ok yanlr.ok laf yalansz olmaz ataszlerini unutmamak gerekir.
     Hallac veya bni Arabiyi bilmek ne kadar gerekli? Bilmediim konularda yorum yapmam. Halisane tvbe eden ve yaayan bir kiinin Hallac veya bni Arabiyi okumas gerekli mi?Hayr.
Kiinin bilmedii konular okumas sadece kafasn kartrr.Bilecek anlayacak duruma geldiindeyse bulunduu hal yeter ilaveten okumasna gerek kalmaz.
     Tasavvufi zuhurat veya kef kiiye zel bir durumdur.Ondan bakasnn bilmesi anlamas uymasn gerektirmez.Aksi olsayd her eyhin birebir ayn olmas gerekirdi.
     Keramet velinin Ay halidir der bir Allah dostu.Saklar mecbur kalmadka ortaya dkmez. Kimseye bildirmez.
     Tarikat ehlinin msbet tarikat kartlarnn menfi konumalarn dinler,yazdklarn okurken "Bilginin insann kibirini artrabileceini unutmamak gerekiyor.
nallah dua edin.27/09/2018

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn din kmesinde bulunan dier yazlar...
slam Felsefesi - slamn Felsefesi - Mslmann Felsefesi
Selefiler - Reformcular
Kelimeler Kavramlar - Reform - slamda Reform
Kelimeler - Kavramlar - Oryantalistler
Yaratc - Yaratma
Kelimeler Kavramlar - Kelam lmi
Elfaz - I Kfr
Kelimeler - Kavramlar - bni Teymiyye
Kelimeler Kavramlar - Mmin - Mslman - Veli
Kelimeler - Kavramlar - Felsefe

Yazarn deneme ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Amatr Yazarn ilesi
Zafer Toprak Syleisi - Tarih
Kelimeler Kavramlar - nsan Anlatan Bir Kelimedir
Okur Haklar
Kuran Kerim nsan Anlatr
yiler ay er
Kelimeler Kavramlar - Akl Cehalet

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Bereli 25 [Roman]
Bereli 28 [Roman]
Bereli 30 [Roman]
Bereli 33 Final [Roman]
Bereli 32 [Roman]
Bereli 29 [Roman]
Bereli 31 [Roman]
Bereli 23 [Roman]
Bereli 24 [Roman]
Bereli 22 [Roman]

MUSTAFA ESER kimdir?

50 YAINDAYIM. MEMURUM. K OCUUM VAR.

Etkilendii Yazarlar:
HERKESTEN VE H KMSEDEN

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | MUSTAFA ESER, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.