..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ben bir öğretmen değil, bir uyandırıcıyım. -Robert Frost
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
13 Nisan 2022
Milli Eğitimde Safir Düşler Kuramı  
Osman AKTAŞ
Eğitimde her sömestri döneminde bir ara tatil uygulaması… Öğrenci için dinlenme öğretmen için seminer dönemi… Neden seminer? Yönetenler kendilerinde gördüğü her eksikliğin başkalarında da olduğunu varsaydığı bir süreçten geçiyoruz.


:HI:
Eğitimde her sömestri döneminde bir ara tatil uygulaması… Öğrenci için dinlenme öğretmen için seminer dönemi…

Neden seminer? Yönetenler kendilerinde gördüğü her eksikliğin başkalarında da olduğunu varsaydığı bir süreçten geçiyoruz. Bu kişiler kendi eksiklerini gidermek yerine başkalarına bu eksiği giderterek kendi egolarını tatmin ediyor. Başkalarının sizlerin eksik bilgilerinizi öğrenmeleri ne işinize yarayacak? Bir fikriniz var mı, yoksa bu da her zaman yaptığınız gibi, laf olsun torba dolsun türünden bir çalışma mı?

Konuya ilişkin bir anekdot aktarayım. Ben anekdot diyorum, siz çağdaş bir fıkra olarak da yorumlayabilirsiniz. Ülkelerin birinde (ki bu bizim ülke oluyor), şehirlerin birinde (hangi şehir olduğu çok da önemli değil) camilerin birinde (gösterişi son derece yüksek, ancak cemaati hayli az olan), imam ve cemaat müezzinin ezanı bitirmesini beklerken, imam elde olmayan nedenlerden dolayı istem dışı osurmuş. Ses biraz yüksek çıkınca sağa sola bakınmış en yakınındaki kişiye sormuş "Bir ses duydun mu?" adam da "Evet" diye cevaplamış. İmam "Hah, çok güzel. Demek ki, abdestin bozuldu. Şimdi git abdest al gel" demiş.

Diğer bakanlıklar konusunda ayrıntılı bir bilgiye sahip değilim, ama Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey çalışanları bizim bu imama son derece benziyorlar, ki Sayın Bakanın Şanlıurfa gezisinden geri kalanlar da bunun ilginç örneklerinden biri.

Ben seminer konularına bakıyordum; konulardan biri insan hakları ve demokrasi. İlginç değil mi? Ülkende insan hakkının var olduğunu hatırlayan yöneticiler varmış. Bu göz yaşartıcı bir gelişme diyeceğim, ama ülkeyi yönetenlere bir bakın bakalım insan haklarına dair yaptıkları hangi yasa, yasa tasarısı önerge olarak meclise verilmiş ve meclisten geçirilerek yasalaşmış. hırsızı, arsızı, katili, uyuşturucu kaçakçısı dışarda, gerekçeyi bilemiyoruz, bildiğimiz sağlık kontrolleri yapılıp, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmaları. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmene insan hakları ve demokrasi semineri veriyor. Çok garip değil mi; toplumda belki de konuya en hâkim olan kesim öğretmenler. Keşke öğretmenler yerine devlet yöneticilerinden başlayıp bürokratlara bu seminerleri aldırsaydınız, topluma daha faydalı bir iş yapmış görünürdünüz. Gerçi bu seminerler üst düzey yönetimde ne kadar işe yarar, ondan da emin değilim ya, neyse...

Diyeceğim şu ki, “Doğru yapılan ne var ki bunu sorguluyorsun” da siz bana diyebilirsiniz. Vallahi alınmam. Hatta son derece memnun olurum kendi eksiğini başkasında görmeyen bir yönetici tanımaktan.

Sürç-i lisan eylerseniz affolur. Suç-i ihsan eylemeyin, zira insanlık ziyan olur, tıpkı şimdi olduğu gibi.

13 Nisan 22
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Göçmenistan
Kalktım Seyreyledim Nadide Yurdu
Bir Nisan Şakası
Bana (L) Göre 15 Temmuz
Politik Batakta Bir Saz
Akademik Küstahlık
Toplu Gözleşme
Yapay Zekâ Varsıllaması
Okumak Anlamamak İçin
Muhalefetten İktidara Jest

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Okumak
Çocuklar İçimizde Çoğalacaklar
Oy Madımak
Düş Üretim Atölyesi Gerçeği
Suçlu Kim
Dinhuriyet Sancısı
Bir Ülkeyi Diri Diri Yakmak
"Ruhumda Sızı"
"Nerede Bir Can Ölse Oralıdır Yüreğim"
Akif'e Dönüşmek mi Akif'i Dönüştürmek mi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Aşkın Tarifi [Deneme]
Sarı Gelin [Deneme]
Temel (Siz İç) Güdü [Deneme]
"Korkma Sönmez... "" Şairi [Deneme]
Sevgi Ya da Aşk Algısı [Deneme]
Kendimle Empati Kurmak [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Osman AKTAŞ, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.