..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
nsan glmsemeyle gzya arasnda gidip gelen bir sarkatr. -Byron
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Bilimsel > Felsefe > Bayram Kaya

9 Eyll 2022
ttifaklar Referans Noktasydlar 5  
Bayram Kaya
Kardei olma gibi sosyolojik bant, znel iken; sosyolojik bantya konu olan, sosyolojik bantnn nesnesi ya da sosyolojik olan sosyal olgu (kii olgusu, yani kiiler) nesneldiler.

:AIJ:
imdi ana konumuz olan ittifaklara geelim. ttifaklarn gereklemesinde etkili olan drt zne nesnel nedenler vardr. Bunlardan ilki totem alanl reten ilikiydi. Ve reten iliki, ittifak etmenin zne-nesnel temel nedeniydi.

ttifaklarn gereklemesinde birinci temel neden olan asl grubun kendi retim ilikisinin olmasyd. Grup kendi retim ilikisi zerinde, gruplar arasna doru bir uzam ve salnmla retim yapabilen gruplarn retim ilikili referanslar zerinde bant ve balant kuracakt.

Bir grubun retimini yapt i, o grubun totem dnemde totem meslei, ittifaklar iinde de ilah mesleiydi. reten iliki nedenle elde edilen rnler de totem rn ya da totem yiyeceiydi.

Totem rnleri zerindeki girien bu bant ve balantlar da gruplar arasnda gruplarn birbiri iin birbirine karlk bir mtekabil rnn, sunu dei tokuunu ortaya koyacakt.

Artk gruplar totem rnlerini salt kendisi iin deil de kar grup iin de retiyordu. Ve kar gruba da ayni balamda kendisi iin rettiriyorlard. nemli olan da, ekonomik deeri olan da buydu. Buna retim hareketi deniyordu. retim hareketi bu srecin nesnel bir ittifak bantsyd.

ttifak banty ortaya koymann ikincisi nedeni bir znel anlama olan kardelemeydi. Kardeler olmayd. Kardei olma sylemi o dzlem iindeki sosyolojik birimin, en temel ba yapc anlayyd. ncs znel balam st emme. Stnden emmenin manas, yine ba yapc, aiti klc bir ittifak anlayt.

Drdnc znellik te kardelerin birbirine dokunum meruiyetiyle kiinin o kardelerden domu olmasyd. Totem soyundan-totem kardeinden, ittifakn ilahi kardeinden domasyd. Bu son znel ba ittifak srecin znel bir sosyolojik bantsdr.

ttifakn znel nedenleri aslnda totemdi tabu nedenlerden ileri geliyordu. Totemi anlaylar ilk sel lekler olup; imdi de ittifak yoruma gre deien, dnen, biim alan anlayla, ittifak idraktiler.

Kardei olma gibi sosyolojik bant, znel iken; sosyolojik bantya konu olan, sosyolojik bantnn nesnesi ya da sosyolojik olan sosyal olgu (kii olgusu, yani kiiler) nesneldiler.

Kardei olma, St emme ve kardeler aras dokunumla domann znel ve sbjektif anlay olmas hem kltrel bir ina kalbdr. Hem totem dnem iinde isel vesile nedendir. Totemdik znel ilikiler ittifak banty ortaya koyarken de ittifaka dtan etki eden, dsal bir vesile nedene dneceklerdi.

Nasl totem ilikiyi ortaya koyan asl neden sosyolojik neden olmayp ihtiyalar hiyerarisini grup gc zerinde salama gibi nesnel bir nedense; yine ttifak kotaran asl neden de retim ilikisidir.

Kiilerin kendisi gibi kiinin zne-nesnel olmas hari, dier znel nedenler olmasa da ittifak sre er veya ge; yle ya da byle mutlaka reten iliki gibi nesnel ve temel nedenlerle balatrd.

Gnmzden 12 bin veya 15 bin yl nce retim ilikileri urada burada tek tek msr patlamas gibi kesikli srekli eylemlerle yaltma gruplar iinde balamt. Civarlardaki totem gruplarn daha ou milada kadar milat sonrasna kadar bu tr grup ii bir reten iliki iine bile girememiti.

reten grup ile retmeyen barbar grup arasndaki ezeli kavgac lmcl girimelerde de deimeler olacakt. Yani reten gurubun retim ilikisi barbarlara sunma, sunak, kurtulmalk, kurban, takdim gibi

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn felsefe kmesinde bulunan dier yazlar...
Kendisini Kopyalama 2
Kopya Yaplar 1
Totemi Dil 24/g
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratl 16
El Felsefesi ve Tarihsel Yaratl 10
Kolektif Alan 24
Totemi Dil 24/e
Kopya Yaplar 4
Bir Ahlak ve Vicdan Sorunu Olan Utan 1
Totemi Dil 24/h

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Ne Devletsun Ne Devletlu [iir]
Kle 2 [iir]
ve Biz [iir]
Bor Namustur [iir]
Mjdelenmitir Ekim 2 [iir]
Yol Yolcudan Habersiz [iir]
Asuman [iir]
Mjdelenmitir Ekim 1 [iir]
Kle 3 [iir]
Kendime Sayarm [iir]

Bayram Kaya kimdir?

Emekli eitimci. 1950 Mucur / Krehir doumlu.

yazardan son gelenler

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2023 | Bayram Kaya, 2023
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.