..E-posta: Þifre:
ÝzEdebiyat'a Üye Ol
Sýkça Sorulanlar
Þifrenizi mi unuttunuz?..
Bir deliyle aramda tek bir ayrým var. Ben deli deðilim. -Salvador Dali
þiir
öykü
roman
deneme
eleþtiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Yazar Kütüphaneleri

Þu Anda Ne Yazýyorsunuz?
Ýnternet ve Yazarlýk
Yazarlýk Kaynaklarý
Yazma Süreci
Ýlk Roman
Kitap Yayýnlatmak
Yeni Bir Dünya Düþlemek
Niçin Yazýyorum?
Yazarlar Hakkýnda Her Þey
Ben Bir Yazarým!
Þu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm baþlýklar  

Arama Motoru

ÝzEdebiyat > Ýnceleme > Sanat ve Sanatçýlar > Ahmet Zeytinci

10 Kasým 2023
Türkiyenin Yarýsý Dizilerde Oynuyor Diðer Yarýsý Dizi Seyrediyor Okuyaný Mumla Ara ki Bulasýn  
Ahmet Zeytinci
Eeee bu kadar kanal olur da dizi olur da saçmasap.... yok caným, bu birbirinden mükemmel dizileri, bizler kadýn, erkek, çoluk çocuk seyretmez miyiz hiç? Yazýk olur vallahi! O kadar artize, o kadar figürana, o kadar set iþçisine, senaryo yazarýna, onlarýn yardýmcýlarýna, onlarýn yardýmcýlarýnýn yardýmcýlarýna, çarkçýbaþýlarýna, yalakalarýna, ibibiklerine, çanakyalayýcýlarýna, daha ne sayayým...

:GGG:
Maþallahýmýz var, televizyon kanalý sayýsýnda... Güzel yurdum Türkiye'de yüzlerce kanal, onlarca televizyon sistemi... Artýk hangisine paran ve gücün yeterse, git ona yazýl, sonrada kasýl da kasýl... Kapý gibi devletimizin TRT'si var bir kere, ne mutlu bizlere... Hem de beþ altý tane kanalý ile birlikte... ATV'miz var, Show tv'miz var. Kanal D'miz var. Halk Tv. miz olmaz olur mu o da var. Ulusal Kanalýmýz var. Bir de her ilde bir iki tane olmak üzere yerel kanallarýmýz var...

Eeee bu kadar kanal olur da dizi olur da saçmasap.... yok caným, bu birbirinden mükemmel dizileri, bizler kadýn, erkek, çoluk çocuk seyretmez miyiz hiç? Yazýk olur vallahi! O kadar artize, o kadar figürana, o kadar set iþçisine, senaryo yazarýna, onlarýn yardýmcýlarýna, onlarýn yardýmcýlarýnýn yardýmcýlarýna, çarkçýbaþýlarýna, yalakalarýna, ibibiklerine, çanakyalayýcýlarýna, daha ne sayayým...

Kan gövdeyi götürüyor dizilerde, figüranlar her bölümde patýr patýr eþek cennetini boyluyor, kahramanlara her ne hikmetse hiç bir þey olmuyor, dokuz canlýlar mübarekler... Ýlahi Ahmet sen de, kahraman öldü mü dizi bitti demek... Vadisinde o Aç Gurtlarýn gezdiði diziyi bayýla bayýla izledi senelerce benim saf halkým. Dizide ölen adama cenaze namazý bile kýldýlar gýyabýnda... Vah ki vah! Kimlerle nelerle uðraþýyoruz...

Sekizde baþlayan dizi, bir saat özet veriyor. Dokuzda start alýyor 23.30 a kadar devam son hýzla... Reklamda kaptý mý, biraz da tutuldu mu, deðmeyin keyiflerine... Prýme Týme da kaç izlenme oranýný yakalamýþ, normal zamanda kaç izlenme oranýna gelmiþ, en büyük onlarmýþ o gece... Kime sormuþlar bu anketleri belli deðil... O arada kaç çocuk kitaptan baþýný kaldýrýp da diziye dalmýþ, kaç çocuk ya da yetiþkin insan Yaþar Kemal'in ya da Aziz Nesin'in kitabýný býrakýp televizyon karþýsýna geçmiþ, bir de bunun saptamasýný yapsýnlar bakalým...

Geçmiþ zamanlarda vardý bir röportajda ''Üç tane klasik roman ismi söyleyin?'' diye soran spikere adam ''Anna Karanina bir, Anna Karanina iki, Anna Karanina üç'' diye cevap veriyor, ben de arkamý dönüp, sadece gülüyorum baþka bir tarafýmla... Cin Ali'den baþka kitap okumadýn mý evladým sen?

Tarih tekerrürden ibaret olmasýn keþke... Tito'dan sonra Yugoslavyayý da aynen böyle uyuttular ve parçaladýlar... Þimdi altý yedi tane ülke var yugolardan ayrý ayrý... ''Biz televizyonlara dalmýþ dizi seyrediyorduk, sonra baktýk ki bir gün ülke de kan gövdeyi götürüyor, sonra baktýk ki bölünmüþüz.'' Durum çok vahim çok! Okuyalým ve okutalým ki kafalar bilgi ile dolsun... Hurafeler de yok olsun...

Ender de olsa metroda okuyan insanlara, genç, yaþlý rastlýyorum bazen. Çok hoþuma gidiyor eðer ki hava atmak için okumuyorlar ise... Hakeza öyleleri de var, saatlerce ayný sayfaya bakan tipler iþte caným...

Dizilerin büyük çoðunluðunda hiç bir Ýslami motif ya da onu az çok çaðrýþtýran bir þey arasanýz da bulmazsýnýz. Senaryo yazarlarý adeta sözleþmiþ gibi, nerede birbirine kazýk atmaya, boynuzlamaya meyilli tipler varsa, hep onlarý getiriyorlar önümüze... Adamlarýn elli tanesi birden ayný anda birbirine silah çekiyor, ondan sonrada bana masal anlatýyorlar ''Türkiye'nin gerçekleri imiþ bunlar.'' Haaasssti....diyeceðim, sonrada aðzýmý bozduracaksýnýz bana... Okuyun kardeþim okuyun, bana mý okuyorsunuz sanki, kendiniz için okuyun, mumla aramayalým okuyan insanlarý...

Söyleyeceklerim var!

Bu yazýda yazanlara katýlýyor musunuz? Eklemek istediðiniz bir þey var mý? Katýlmadýðýnýz, beðenmediðiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düþündüðünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazýlarý yorumlayabilmek için üye olmalýsýnýz. Neden mi? Ýnanýyoruz ki, yüreklerini ve düþüncelerini çekinmeden okurlarýna açan yazarlarýmýz, yazýlarý hakkýnda fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloða geçebilmeliler.

Daha önceden kayýt olduysanýz, burayý týklayýn.

ÝzEdebiyat yazarý olarak seçeceðiniz yazýlarý kendi kiþisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluþturmak için burayý týklayýn.

Yazarýn sanat ve sanatçýlar kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Þairlik Yazarlýk Ýnsana Çoðu Zaman Para Kazandýrmaz Þahsiyet Kazandýrýr
Justin Býeber Nasýl Yürür
Asýl Yetenek Kim

Yazarýn Ýnceleme ana kümesinde bulunan diðer yazýlarý...
Yabancý Sermaye Nasýl Gelir
Hey Gidi Gençlik Parký
Çok Þükür Bende Bir Kulübe Üye Deðilim
11 Temmuz 1995 Dünyanýn Kanayan Vicdaný
Sadece 8 Mart Ýle Yetinmeyin
Baþýmdan Geçenleri Yazýyorum
Hangi Duruma Göre Neler Yapýlýr - 6 -
B Li Bir Yazý
Hangi Duruma Göre Neler Yapýlýr - 5 -
Gorbi de Gitti

Yazarýn diðer ana kümelerde yazmýþ olduðu yazýlar...
Pazarola [Þiir]
Ýlahi Adalet Bu Mutlak Gerçekleþecek [Þiir]
Babam Eve Her Döndüðünde [Þiir]
Bak Bakalým Arkadaþ [Þiir]
9. 15 Þemsiyesi [Þiir]
Buradan Bir Þiir Çýkmaz Demeyin [Þiir]
O Zamanda Bir Leþtiniz [Þiir]
Bir Papatyaya [Þiir]
Yaþadýklarýmý Yazdým Sadece - 2 - [Þiir]
Al Koy Cebine Bende ki Bu Yüreði [Þiir]

Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da baþlayýp devam eden bir hayat. Ýlk ortaokul, lise ve iki yýllýk bir üniversite deneyimi, ticaret hayatý Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri diþi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir þekilde akýp gidiyor. Biraz þiir, biraz öykü ve denemelerin sýcaklýðýnda. . .

Etkilendiði Yazarlar:
Nazým Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

yazardan son gelenler

| Þiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleþtiri | Ýnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babýali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratýcý Yazarlýk

| Katýlým | Ýletiþim | Yasallýk | Saklýlýk & Gizlilik | Yayýn Ýlkeleri | ÝzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Giriþi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

ÝzEdebiyat bir Ýzlenim Yapým sitesidir. © Ýzlenim Yapým, 2024 | © Ahmet Zeytinci, 2024
ÝzEdebiyat'da yayýnlanan bütün yazýlar, telif haklarý yasalarýnca korunmaktadýr. Tümü yazarlarýnýn ya da telif hakký sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadýr. Yazarlarýn ya da telif hakký sahiplerinin izni olmaksýzýn sitede yer alan metinlerin -kýsa alýntý ve tanýtýmlar dýþýnda- herhangi bir biçimde basýlmasý/yayýnlanmasý kesinlikle yasaktýr.
Ayrýntýlý bilgi icin Yasallýk bölümüne bkz.