..E-posta: ifre:
zEdebiyat'a Üye Ol
Ska Sorulanlar
ifrenizi mi unuttunuz?..
Bilen sever. -Leonardo da Vinci
iir
yk
roman
deneme
eletiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
yelik
Yazar Katlm
Yazar Ktphaneleri

u Anda Ne Yazyorsunuz?
nternet ve Yazarlk
Yazarlk Kaynaklar
Yazma Sreci
lk Roman
Kitap Yaynlatmak
Yeni Bir Dnya Dlemek
Niin Yazyorum?
Yazarlar Hakknda Her ey
Ben Bir Yazarm!
u An Ne Okuyorsunuz?
Tm balklar  

Arama Motoru

zEdebiyat > Eletiri > Trkiye > Tayyibe Atay

10 Mart 2024
Oy Anam Oy  
Tayyibe Atay
gidiyor muyuz, gidiyoruz elbette!..ama nereye!..

:ABE:
tarihin birinde, bir seim harbinde, iki taraftan iki adam kapyordu!..ikisi de laf ebesiydi!..sanki szlmzdeki btn szckleri biliyor havasnda; meydanlara topladklar gz kapal ahaliye haykryorlard!..bu ahalinin kula var myd, yok muydu bilmiyorum!.aslnda vard ama, kimisi cennet takkesi ile kapatmt kulaklarn, kimisi de Arapistan rts ile!..atlan nutuklar duymuyorlard bu yzden!..eer duysalard; akllarn altracaklar, oylarn doru yere vereceklerdi!..aslnda, doru yere verdiklerini sanyorlard; sanmalarn istediler nk!..hem de nasl!..

sava sonunda, sandklar ald, iinden ayn ey(!) kt!..hem de kanc kere, say say bitmez!..geri say saymasn bile beceremeyen kiilerden oluur bu lke insan ya, neyse!..nk; matematikten korkar btn ocuklarmz!.ya kopya ekerek, ya seenekler zerinde toto oynayp tutturarak, ya da matematik retmeninin insafna dayanarak snf atlar!..zaten, bizim retmenlerimiz iinde arpm tablosunu bile bilmeyenler vardr!..vallahi!..ne kadar ac deil mi?

eee..matematikten bu kadar korkan bir halkn, matematik problemini zemeyen eyleri de olur!..ey dediim, bizim oy verenlerimizdir!..ileride ne olup biteceini hesaplayamazlar yani!..bir bakmsnz, gz ve kula kapal semen kardelerimizin ve de onlar sayesinde herkesin bana gelmedik bela kalmam!..ayh, uyh, tuh demek bounadr artk!.geri dnlmez yolun yolcusu olmaktan baka are yoktur, he valla!..

gidiyor muyuz, gidiyoruz tabii!..ne de olsa ayaklarmz var!..ne de olsa hala yayoruz!..ne de olsa, borcunu srtmzda tadmz yollarmz var!..ne de olsa, borcunu de de bitmeyecek kadar ok, sular stnden atlayacak kprlerimiz var!..ne de olsa, kafamzn zerinden geecek uaklara binemeyeceimiz havaalanlarmz var!..ne de olsa, deposuna mazot doldurup ekip biemeyeceimiz tarlalarmz, traktrlerimiz var!..var da, varrr!..

anlayn ite, nasl bir seim savann sonu olduunu!..kazanan kerevette, kaybeden bilmem nerede!.?

nerede dedim de, aslnda kaybedenin parti kurma peinde olduunu biliyorum!..ne halse, kim svsa partiler iinden, yeni bir parti kuruyor!..ok merak ediyorum, kim ne hayr grmtr bu partilerden, h!..geri bu millet padiahlardan da hayr grmemitir!.sava kazanp, sava kaybetmilerdir tarih boyunca; hepsi bu!..ha bir de camiler ve saraylar dikmilerdir; unutuyordum neredeyse!..😀

bu savan kazanamayan vard ya hani; ne demitin h!..

traktrnze birbuuk liradan mazot vereceim!..

verir miydin, veremez miydin bilemem ama, seni semedi bizim matematik dersi renememi semenimiz!.imdi pimanlar m, deiller mi onu da bilmiyorum!.ama bildiim bir ey var; traktrlerine, taksilerine, kamyonlarna yakt almak iin paralar da yok, yaktlar da!..

artk kuyruk modas balad!..ben de sam uzatmaya karar verdim, modaya uymak iin!..toka ya da lastik bulur muyum bilmiyorum; salarm at kuyruu yapmak iin!..😀

ah be genliim, ne de yakrd bana at kuyruu sa!..sallaya sallaya geer giderdim, sevgilimin yaad evin sokandan beh!..😀

siz, hangi kuyruk modasn setiniz bakkim!..onu syleyin!..he mi!...

Syleyeceklerim var!

Bu yazda yazanlara katlyor musunuz? Eklemek istediiniz bir ey var m? Katlmadnz, beenmediiniz ya da dzeltilmesi gerekiyor diye dndnz bilgiler mi ieriyor?

Yazlar yorumlayabilmek iin ye olmalsnz. Neden mi? nanyoruz ki, yreklerini ve dncelerini ekinmeden okurlarna aan yazarlarmz, yazlar hakknda fikir yrtenlerle istediklerinde diyaloa geebilmeliler.

Daha nceden kayt olduysanz, buray tklayn.

zEdebiyat yazar olarak seeceiniz yazlar kendi kiisel ktphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi ktphanenizi oluturmak iin buray tklayn.

Yazarn trkiye kmesinde bulunan dier yazlar...
Pes Yani
Elli Be Milyonluk Uu
Drt Dakika
Pazar Yeri Sendromu
Haber Fla!..

Yazarn eletiri ana kmesinde bulunan dier yazlar...
Tpe Bak Tpe
Sepet
Drt Bikk
lahi!.
Adaki Kzlar
Kerrat Cetveli
Seimin eyleri
imdi Efendim
Ba rtk Eek
Geree Aykr ler

Yazarn dier ana kmelerde yazm olduu yazlar...
Tavan [iir]
Merhaba Trkiyem [iir]
Damlacklar 4 [iir]
Peynirli Ak [iir]
Nanelim [iir]
Aylana [iir]
Semazen [iir]
Damlacklar 3 [iir]
Damlacklar 1 2 3 4 5 [iir]
Yatrm [iir]

Tayyibe Atay kimdir?

Yeni iirin,uzun yllar yazmama ramen yeni airiyim. nternet ortam sayesinde okuyucu nne ktm henz. Ne kadar air olduumun yantn ise okuyucuya brakyorum. Bayan yazarlarn ok az olduu bir lkede,duygu ve dncelerimi,iirin ruhu okayan ,elleyen tarafyla anlatmaya alyorum.

Etkilendii Yazarlar:
Ahmet Arif,Behet Necatigil,Nihat Behram...

yazardan son gelenler

yazarn ktphaneleri

| iir | yk | Roman | Deneme | Eletiri | nceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babali Ktphanesi | Yazar Ktphaneleri | Yaratc Yazarlk

| Katlm | letiim | Yasallk | Sakllk & Gizlilik | Yayn lkeleri | zEdebiyat? | SSS | Knye | ye Girii |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

zEdebiyat bir zlenim Yapm sitesidir. zlenim Yapm, 2024 | Tayyibe Atay, 2024
zEdebiyat'da yaynlanan btn yazlar, telif haklar yasalarnca korunmaktadr. Tm yazarlarnn ya da telif hakk sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadr. Yazarlarn ya da telif hakk sahiplerinin izni olmakszn sitede yer alan metinlerin -ksa alnt ve tantmlar dnda- herhangi bir biimde baslmas/yaynlanmas kesinlikle yasaktr.
Ayrntl bilgi icin Yasallk blmne bkz.